Mimikrija -savršena kamuflaža

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.720
Mimikrija je sposobnost pojedinih organizama da stalno, ili povremeno, prilagođavaju svoj izgled sredini kako bi se smanjila ugroženost, opasnost po život i povećale mogućnosti opstanka.

Mimikrija bi se mogla nazvati korisnom sličnošću, jer neke vrste živih bića koje su meta predatora izgledom i bojom mogu da nalikuju onim vrstama koje su, recimo, otrovne. Ovaj način mimikrije naziva se Bejtsova mimikrija.

Međutim, mimikriju ne koriste samo vrste koje se skrivaju od svojih predatora, već i sami predatori, ali ne da uplaše plen, već da se uklope u okolinu koja ih okružuje, odnosno da budu što manje uočljivi.
 
468130409_1737139603744875_6199127567716915223_n.jpg
 
Tipovi mimikrije

-Paralelna mimikrija - Sposobnost različitih, nesrodnih vrsta da imaju veoma sličnu ili čak i istu boju koja im služi za upozoravanje i teranje predatora.
-Zaštitna (Bejtsova) mimikrija - Sposobnost neotrovnih organizma da kopiraju izgled otrovnih organizama u cilju sakrivanja od predatora.
-Upozoravajuća obojenost - Vrste koje upozoravaju da su otrovne ili one koje ih imitiraju najčešće koriste upadljive boje poput narandžaste i crvene.
-Mimikrija grabljivaca (predatora) - Sposobnost grabljivca da kopira signale drugog, nekog bezazlenog organizma, koji ima osobinu da privlači neke jedinke, kako bi lakše mogli da napadnu plen.
-Mertensova mimikrija - Sposobnost jačih i opasnijih vrsta da imitiraju manje opasnu vrstu.
-Milerova mimikrija - Sposobnost različitih otrovnih, nesrodnih vrsta da imitiraju jedna drugu.
-Mimikrija imitacijom korova - Sposobnost korova da imitira karakteristike neke druge biljke koja je pripitomljena putem veštačke selekcije.
-Intraspecijska mimikrija - Sposobnost dve jedinke koje pripadaju istoj vrsti da imitiraju jedna drugu.
-Automimikrija - Sposobnost organizma da razvije delove tela koji podsećaju jedan na drugi. To je mimikrija koja se dešava između dva dela jedne jedinke.
 

Back
Top