Mikelandjelove tri Piete

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.395
La Pieta

126113-calco_Piet_di_San_Pietro.jpg

Umetnik: Mikelanđelo
Dimenzije 174 cm × 195 cm
Lokacija: Bazilika Svetog Petra
Datum nastanka: 1498–1499
Tehnika: Kararski mermer
Razdoblje: italijanska renesansa,

Madonna della Pieta neformalno poznata kao La Pieta je prikaz Isusa i Marije na Golgoti koja predstavlja ključno delo italijanske renesanse.
Ova skulptura koju je izradio Mikelanđelo Buonaroti, nalazi u bazilici Svetog Petra, Vatikan. To je prvo od niza dela na istu temu firentinskog umetnika.

Statua je prvobitno bila naručena za francuskog kardinala, Žana Bilhera de Lagraulasa, francuskog ambasadora u Rimu. Skulptura od kararskog mermera napravljena je za kardinalov pogrebni spomenik, ali je premeštena na sadašnju lokaciju, prvu kapelu na severnoj strani posle ulaza u baziliku, u 18. veku.To je jedini komad koji je Mikelanđelo ikada potpisao. Ova interpretacija Piete je bez presedana u italijanskoj skulpturi jer balansira renesansne ideale klasične lepote sa naturalizmom.

Vazari je o ovom delu rekao:
„To je delo kome nijedan vrsni umetnik neće moći ništa da doda ni u crtežu
ni u gracioznosti, ni, ma koliko se umorili, u snazi, u snazi finoće, glatkoće i klesanja. od mermera“.

Kada je delo završeno i isporučeno, neki su sumnjali da je Mikelanđelo bio pravi autor, zbog njegove mladosti. Kada je to saznao, u naletu besa urezao svoje ime u skulpturu, što je bilo jedino potpisano njegovo delo. Na traci koja prelazi preko prsa Bogorodice može se pročitati: „Michael A[n]gelus Bonarotus Florent[inus] Facieba[t]“ („Mikelanđelo Buonaroti, Firentinac, to je učinio“).

mikelandjelo-pieta-potpis-2.jpg


 
Florentinska Pieta ili Bandini Pieta

800px-Pieta_Bandini_Opera_Duomo_Florence_n01.jpg


Umetnik Mikelanđelo
Godina c. 1547–1555
Tip Mermer
Dimenzije 277 cm (109 in)
Lokacija Museo dell'Opera del Duomo, Firenca

Bandini Pieta je mermerna skulptura italijanskog majstora visoke renesanse Mikelanđela. Skulptura, na kojoj je Mikelanđelo radio između 1547. i 1555 godine. , kada je imao skoro 80 godina.Skulptura prikazuje telo Isusa Hrista koje je skinuto sa raspeća pre balsamovanja. Nosi ga sveštenik Nikodim, koji je kupio luksuzne začine za balsamovanje, Bogorodica, i Marija Magdalina.

Biblijski odlomci sa Nikodimom formiraju ideju o „ponovo rođenju“ u hrišćanskom verovanju. Priča o deponovanju u samoj Bibliji kaže da su Hrista sa krsta nosili Nikodim i Josif iz Arimateje, što je navelo neke istoričare umetnosti da veruju da je lik Nikodima zapravo Josif. Većina se slaže da je Nikodim isklesan kao Mikelanđelov autoportret.

Pošto prikazuje Devicu Mariju, skluptura je poznata kao Firentinska Pieta, jer je 'pieta' termin za umetničko delo koje prikazuje Devicu Mariju. Mikelanđelo je prethodno stvorio rimsku Pietu, iako se 'rimska' koristi samo kada se pravi razlika između njih. Rimska verzija je izvajana kada je Mikelanđelo imao samo 24 godine. Trebalo mu je do 72 godine da se upusti u svoj projekat strasti u Firenci.

To je inače treća poznata Pieta renesansnog majstora.

Tim restauratora iz "Museo dell'Opera del Duomo u Firenci, započeo je restauraciju jedne od Mikelanđelovih skulptura Bogorodice i Hrista.
Zbog pandemije novog virusa korona čišćenje Bandini Pieta bilo je pauzirano,ali su nakon pandemije radovi zavrseni..

Kako je reč o prvoj poznatoj restauraciji skulpture, prisustvo je omogućeno i posetiocima, koji ulaze u manjim grupama, tim pre što se radi o jednom od najvećih umetnika svih vremena.

Nepoznati a sada otkriveni detalji, uključuju umetnikove oznake alata, koje su bile skrivene pod vekovima starim nanosima prašine i voska
Restauratori su pomoću komada pamuka koji su umočeni u dejonizovanu toplu vodu, čistili nagomilanu prljavštinu iz pukotina mermera iz Karare.
Iz muzeja u Firenci objašnjavaju da, za razliku od druge dve Piete, gde Hristovo telo drži samo njegova majka, Hristovu figuru u Bandini Pieti drže i Marija Magdalena i biblijski lik Nikodim, čije je lice autoportret samog umetnika - Mikelanđela.

 
La Pietà Rondinini

Michelangelo_pietà_rondanini.jpg


Umetnik Mikelanđelo
Godine 1564
Tipe mermer
Dimenzije 195 cm
Lokacija Castello Sforzesco, Milano

Muzej zamka Sforca u Milanu smešten je u brojnim salama zamka Sforca od kojih je jednu dekorisao Leonardo da Vinči. Mikelanđelova statua “La Pietà Rondinini” koja je izložena u muzeju drevnih umetnosti je zapravo poslednja skulptura velikog majstora koju nikada nije završio. Prema nekim izvorima Mikelanđelo je radio na ovoj statui do svojih poslednjih dana.

Godine 1550. Mikelanđelo je započeo rad na prvoj verziji statue La Pietà Rondinini, koju je želeo da stavi preko sopstvenog groba. Tokom izrade, tačnije u poodmakloj fazi, skulptura je pukla zbog nesavršenosti mermera. Umetnik je bio toliko besan da je pokušao da uništi statuu. Nakon ovog fijaska započeo je rad na novoj verziji koju nikada nije završio a koja je danas izložena u muzeju zamka Sforca.

Ukoliko se pažljivo pogleda statuu La Pietà Rondinini sa strane, izgleda kao da Hrist zapravo drži devicu Mariju a ne obrnuto. Postoji verovanje da je Mikelanđelo želeo da izrazi na ovaj način kako je Hrist držao i pokušavao da uteši svoju majku u njenom velikom bolu od gubitka sina.

Pietá Rondanini" je poslednje i nedovršeno Mikelanđelovo delo. Slikar star 89 godina radio je samo šest dana pre smrti u februaru 1564. godine na ovoj skulpuri koja predstavlja Isusa i Mariju.

 

Back
Top