Mesto gde su Beograđani prvi put okusili dva svetska jela

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.720
img_1_1697961615554-1024x730.jpg


Malo ko bi vas danas razumeo kada biste u Beogradu rekli “nađimo se kod Atine“.
Znamo za “Moskvu”, “Albaniju”, “Prag”, pa i “London”. Ali “Atina“…
To je, prava lepotica, baš blizu “Moskve”, na Terazijama.

Palata je podignuta 1902/3. godine i odmah je postala biser Terazija. Iako je već bio 20. vek, ona je sazdana u duhu prethodnog stoleća – od cigle i krečnog maltera, sa drvenim međuspratnim konstrukcijama, u kitnjastom i raskošnom stilu. Takva je bila želja naručioca, prebogatog Đorđa Vuča koju mu je ostvario arhitekta Dimitrije T. Leko.

A ime, “Atina” dobilo je, kao i mnogo beogradskih palata, po kafani.
Da je Beograd već tada imao bogatu istoriju, svedoči i činjenica da je nešto moralo biti srušeno – prizemna kuća sa kafanom “Kod dva tigra”.
U novoj, raskošnoj zgradi, zablistala je najpre poslastičarnica “Atina”.

A ovo slatko mesto otvorio je sicilijanski poslastičar Antonio di Franko. On je, inače, bio dvorski kuvar kralja Petra I.
Natpis “Atina” potom je u jednom trenutku zamenjen u “Difranko“, ali je ime zdanja, ipak, ostalo upamćeno kao Atina. Naposletku, staro ime je bilo i vraćeno.

Ipak, samo ime “Atina” ući će zauvek u beogradski govor i legendu kada početkom 1970-tih na mestu nekadašnje poslastičarnice kraljevog kuvara državni poljoprivredni gigant tog vremena, PKB, bude otvorio najpre “ekspres restoran“, a zatim, već početkom sledeće dekade, 1981. godine, jednu od prvih picerija u Beogradu.

Sa mirisom te magične novotarije za Beograđane u to vreme, italijanske pice, tek pristigle u grad kao rezultat susreta sa tim jelom tokom famoznih šoping tura po Trstu, “Atina” zauvek postaje uklesana u uspomene generacija koje su tu – baš kao i one sa početka 20. veka koje su u DiFrankovoj poslastičarnici okusile čudnovati sladoled doživele prvi susret sa jednim jelom koje je već pokorilo čitav svet.

3-1024x766.jpg

(izvor:kaldrma)
 
Супруга трговца Ђорђа Вучо?
Не знам.
Параскева Леко... која можда има неке везе са архитектом, Димитријем Т Леко.

:whistling:

Неспорни су богатство наручиоца зграде и вештина архитекте... Али за ту зграду се сигурно није тражио архитекта по граду ;)


п.с. наведени податак је слободно и јавно доступан... ако се гледа на правом месту :andjeo:
 
Palata Atina na Terazijama bila je izuzetno uklopljena sa susednom palatom Anker i a drugoj strani sa Krsmanovićevom palatom. Tokom šezdesetih godina, počeli su da se pojavljuju urbanistički planovi sa idejom da se prostor između Krsmanovićeve kuće i palate Atina pretvori u omanji trg sa pogledom na Savu, a da se na delu prostora sagradi višespratnica uvučena u odnosu na regulacionu liniju. 1976. godine, po tim planovima, srušene su dve kuće i podignuta brut-beton zgrada Srbijateksa i stvorena takozvana Terazijska rupa. Otvaranje vidika ka Savi ubrzo je bilo onemogućeno podizanjem zgrade u Balkanskoj 13, a Terazijska rupa postala je je jedan od najvećih arhitektonskih promašaja u istoriji grada.

Krajem osamdesetih godina postavljen je stakleni pano ispred zgrade Srbijateksa, sa fragmentima fasada Krsmanovićeve kuće i palate Atina, poznat kao Terazijsko torzo. Pano je tako ponovo uspostavio prekinutu vezu arhitektonskih bisera ovog dela grada.
 

Back
Top