Marko Kraljević epski junak
Nebrojeni pripovedači i narodni pesnici oživotvorili su u svojim pričama i kroz svoje pojanje, najvećeg epskog junaka ovih prostora.
Najranija beleška o epskom Marku potiče iz 1547. godine, kada je izvesni slepi vojnik u Splitu zapevao pesmu o njemu. Znači, skoro sto pedeset godina nakon smrti. Pesmu su, kaže letopisac, prvo prihvatili stari ratnici koji su se odmarali na trgu, a onda i svi koji su se tu zatekli, što je nalikovalo horu kod starih Grka.
Marko upoređivan s mnogim junacima drugih naroda, ili oni s njim. Njegov epski lik podseća i na Rolana iz „Pesme o Rolanu”, na Ahila iz „Romana o Troji”, na Aleksandra Makedonskog iz „Aleksandride”, na Digenisa Akritu iz vizantijske epike. Upoređuju ga sa Heraklom i Rustanom, s Iljom Muromecom. Jedan od brojnih tragalaca za odgonetkom veze istorijskog i pesničkog lika reći će da nije nimalo slučajna Markova nametljiva sličnost sa Heraklom, pored ostalog i zbog toga što se jedno od najvećih poznatih Heraklovih svetilišta Herakleja nalazilo na području Markove države.
Uostalom, jedina ličnost kojoj je u celokupnoj našoj epici posvećen ceo jedan ciklus jeste upravo Marko Kraljević.
U srpskoj narodnoj poeziji, Kraljević Marko je junak i on poseduje izuzetnu snagu.U stanju je stiskom šake istisnuti vodu iz suvog drveta starog devet godina. Njegovo omiljeno oružje je topuz od 66 oka (85 kg) i ima konja Šarca.
U pesmama se ističe njegovo viteško junaštvo, iako je sklon naglim izlivima besa.Kraljvic Marko je zaštitnik siromašnih i nemoćnih, čuvar zakona i reda, čak i onda kad to ide na njegovu štetu.
Sa svojim krilatim konjem Šarcem, Marko Kraljevic deli sve pa i vino,a poput grčkih mitoloških junaka ima svoju zaštitnicu, vilu Raviojlu
Njegova majka Jevrosima bila je sestra bugarskog vlastelina vojvode Momčila.U srpskoj narodnoj poeziji majka Jevrosima postala je oličenje pravičnosti, morala, i hršćanskih vrednosti. Markov otac Vukašin Mrnjavčević poželeo je Momčilovu ženu Vidosavu, a ona mu je pomogla u ubistvu svoga muža, ujaka Kraljevića Marka. Markova majka Jevrosima, pokušala je da spreči ubistvo svoga brata, ali nije uspela.
Ovaj zlocin se po srednjovekovnim moralnim kriterijima morao platiti, zato je Vidosavina lepota nestala u trenu a kada je Vukašin podizao beživotno Momčilovo telo, sa kajanjem je rekao : Kad je ona (Vidosava) izdala takva junaka, bog zna što bi meni uradila.Zbog tog je promenio odluku o budućoj izabranicii i za ženu je uzeo Jevrosimu, a Vidosavu je pogubio
U kasnijim pričama govori se da je Marko više nalikovao svom ujaku nego rođenom ocu.
U njegovom liku, pesmama i pričama o njemu, u predanjima, nesumnjivo se sleglo vekovno iskustvo naroda. Marko je, zapravo, slika i prilika naroda i vremena, i onog neposredno pre i mnogo posle njega. Sve ono što je narod hteo i želeo a nije umeo ili smeo prebacio je na pleća svog junaka: i hrabrost i pravdoljubivost, i vojevanje protiv tuđina ali i domaćih silnika, i neumerenost i iću i piću.
Ni do kolena mu nije nijedan epski junak. Čak ni Miloš Obilić. Po njemu su nazvane mnogobrojne kule, crkve, razvaline, stene, tobožnji tragovi stopala ili konjskih kopita. A njegovu slavu su, opet slično brojnim evropskim junacima, prenosili narodni pevači, guslari, pre svih Tešan Podrugović, od koga je Vuk Karadžić pribeležio najlepše pesme o Marku Kraljeviću. Gotovo je nemoguće, čak ni približno, utvrditi broj pesama i balada, istorijskih i mitskih predanja, poslovica i izreka, čak i šaljivih priča u kojima se svet oko Marka vrti.
Najpoznatije pesme ispevane o Kraljeviću Marku, svakako su: „Marko Kraljević i Musa Kesedžija“, „Oranje Marka Kraljevića“, „Marko Kraljević ukida svadbarinu“, „Uroš i Mrnjavčevići“ i „Smrt Marka Kraljevića“, koju je zabeležio Vuk Karadžić.
(izvor:net)