Mamac

d508f8bdf99d9e46e53477d0dcf56974.jpg


„E, sad su obrali bostan“, rekao je otac.

Govorio je o puževima golaćima koji su nam, po ko zna koji put, uništili plodove okućnice: dinje, lubenice, začinsko bilje i ostalo. Svakog proleća imam traume zbog tih groznih, golih životinja koje nam, eto, uništavaju pro-letinu.
No, ovoga vrlog proleća otac je došao na ideju kako se obračunati s tim mekoputnim nudistima:

„Stvar je u mamcu“, rekao je otac i otišli smo u lov na mamce.

Na moje veliko iznenađenje očeva ideja o mamcu bila je potpuno deplasirana, nisam verovao da će upaliti u stvarnosti, ovoj našoj, kriznoj, jetkoj i kasnoprolećnoj.

„Šta nedostaje tim štetočinama?“, pitao je otac.

„…“ bezglasno sam odgovorio.

„Kućica!“, poentirao je otac i iskoraknuo iz kuće dugačkim korakom.
Sledio sam ga sitnim sinovskim korakom.

Sledeća dva dana proveli smo loveći prave vinogradarske puževe, za mamac. Sama ideja bila mi je koliko ridikulozna toliko i odvratna. Žrtvovati zrele i radišne vinogradarske puževe odvratnim golaćima? Fuj!

„Mi ih zapravo ne žrtvujemo“, rekao je otac, „Radi se o opstanku, o prirodnom odabiru: snažniji golaći otet će kućice miroljubivim vinogradarcima, pa će i sami postati vinogradarci. A vinogradarci će postati ljigavi, odurni, predatorijalni golaći, razumeš? Ko bi skučen sad je skurčen i obrnuto!“

Ali, stvari nisu išle po planu. Golaći nisu ni trepnuli kad su ugledali vinogradarske puževe, nego su nastavili brstiti plodove okućnice. Čak su prešli i na maminu majčinu dušicu, kao i na sestrine kućne maslačke, a da stvar bude gora, vinogradarci su im se pridružili!
Otac je bio ljut. Prestao je glumiti sofisticiranog lovca darvinističke provenijencije te je jednostavno pohvatao golaća koliko je mogao u datom momentu, nabacao ih u veliku vreću za gnojivo. Zatim je prešao na vinogradarce, mahnito im je razbijao kućice gumenim čekićem i izvlačio ih na svetlo dana. Znao je da od toga nema koristi, da će već sutra ponovno doći drugi golaći i drugi vinogradarci, da će nastaviti s obiranjem bostana, ali nije se mogao suzdržati.
Potom se s vrećom punom puževa golaća – izvornih i novoogolaćenih – povukao u kupatilo gde je činio, siguran sam, raznovrsna sranja toliko dugo da ga je mama morala isterati van.

„Čoveče božji, pa moram pišati“, vikala je.

Tata je izašao iz kupatila posramljen, namrštena lica i tek malo zabalavljenih ruku. U ćošku, pokraj kade, smežurala se prazna vreća, a puževa nigde.
Razmišljao sam dugo o tome što je moj otac u kupatilu učinio s tim golaćima, razmišljao sam do kraja tog neidiličnog proleća i skoro pa celo leto. Tako sam i upropastio školske praznike. I baš kad su mi ideje počele nadolaziti – počela je nova školska godina!

Upoznao sam – te godine – novih i novih prijatelja, počeo ulaziti u predpubertet, devojčice gledati sa vlažnim sjajem u očima i pušiti prve cigarete, a uz to sam počeo zaostajati u gradivu, što se, svakako, odrazilo na moje ocene.

snail-45.gif
 
Pošto sam glasao za tvoju priču... ostaje još samo da kažem da si izbarao lepe fotke. Inače, tvoj blog je jedan od najkvalitetnijih ovde. Ne zato što je neko manje ili više dobar pisac, jer šta je to, pisac? Već zato što si ti svojim iskustvom došao do tvog mentalnog sklopa koji ovako razmišlja. A kad neko lepo razmišlja onda ne mora da pobedi da bi mu se neko divio. Eto, ja se divim.
 
Hvala na lepim rečima, K_n_b_p.
Ilustraciju za ovu priču sam posudio od ruskog surealističkog slikara Vladimira Kusha.
Kada poželim ilustraciju za neku svoju priču prvo je potražim među njegovim slikama.
 
Konj_na_belom_princu;bt284774:
. A kad neko lepo razmišlja onda ne mora da pobedi da bi mu se neko divio. Eto, ja se divim.
I ja se divim :)

S tim što tamo, na glasanjima, onda kad ima više od 3 veoma dobre, nastojim da šaram malo :)
(i tad ne dajem obrazloženja)

Da, Kokov je jedan od najkvalitetnijih ovde.
 
Ja bih rekla: "A kad neko lepo razmišlja, on je već pobedio."
Dragi Coco, pored toga što majstorski pišeš priče, sada si pokazao majstorluk da zarobiš čitaoca u enigmi, koju je priča ostavila za sobom!! Alal ti vera, svako poštovanje!!
 

Back
Top