Na ovoj temi je često bilo pitanja starim grčkim rukopisima, koji su, prirodno, za srpsku istoriju od izuzetno velikog značaja (posebno vizantijski, ali ne samo oni, naravno).
Hajde malčice da pojasnimo neke stvari tu. Na internetu postoji, lako dostupna svima, objedinjena baza starih grčkih rukopisa. Nju je napravio i održava Francuski Nacionalni Centar za Naučna istraživanja (
Centre national de la recherche scientifique), što je s obzirom na količinu građe koja se čuva u Parizu, kao i da je to jedan od najnaprednijih centara za paleografska istraživanja, i sasvim logično. Ovde je link
Pinakes-a, kojem svako može pristupiti:
https://pinakes.irht.cnrs.fr/
Sajt je na francuskom, ali se uz pomoć pomagala raznih, bez problema (posebno danas) može snaći doslovno svako, makar ne posedovao čak ni elementarno poznavanje francuskog jezika. Imate sve što vam može pasti na pamet. Možete da pretražujete po bibliotekama, po autorima, po naslovima, itd...
Kada otvoite neko delo, imate popis najnovijih naučnih radova koji se tiču specifično tog dela, a potom ispod tačan popis svih rukopisa, gde su pohranjeni, od koje do koje folije kog rukopisa, itd. Npr. vezano za
De administrando imperio vizantijskog cara Konstantina VII Porfirogenita, to ovako izgleda:
https://pinakes.irht.cnrs.fr/notices/oeuvre/1954/
Hiperlinkovi su svuda, koji vode ka specifičnim rukopisima ili autorima. Ako odaberete određeni rukopis koji vas zanima:
Na ovom mestu se nalazi direktna veza ka digitalizovanoj (skeniranoj, mikrofilmovanoj) verziji dotičnog rukopisa, koji se može pročitati.
Iznad se nalazi kompletni popis ličnosti koji su sami bili autori, ili su posedovali rukopis, sa hronološkim odrednicama i eventualnim komentarima ponegde. Ispod toga se nalazi bibliografija, gde možete pronaći popis naučnih radova koji su se bavili specifično tim rukopisom (posredno ili usputno), a u samom dnu možete pronaći tačan opis sadržaja samog rukopisa, uključujući i na kojim listovima se tekst nalazi.
Ako vas zanima tačno delo, onda samo pogledate ispod u delu posvećenom
Sadržaju od koje do koje folije se prostire, pa onda digitalizovani oblik okrenete na tu specifičnu foliju koja vas interesuje.
Baza podataka nije, naravno, bez greške. Tu i tamo se nađe koja. Ali je izuzetno dragocena, jer je sve sistematizovano na jednom mestu.
Osim toga, ažurira se vrlo redovno, tako da se može preko nje vrlo lako steći i uvid u neka najnovija saznanja i najsvežije naučne radove na temu nekog grčkog rukopisa. To uključuje i usputna saznanja koja se tiču nekih vrlo bazičnih stvari, kao što je npr. uspešno identifikovanje lica koje je ostavilo vrlo maleni zapis na margini, i slično. Na bazi podataka se kontinuirano predano radi, a ja do sada nikada nisam naleteo niti na jedan jedini stari grčki rukopis koji nije u nju unet.