Makron: Zapadni Balkan ‘ugraditi u Evropu’, da tu ne bi odlučivale SAD, Rusija, Turska

комшија

Stara legenda
Poruka
96.548
https://www.danas.rs/politika/makro...opu-da-tu-ne-bi-odlucivale-sad-rusija-turska/

Makron: Zapadni Balkan ‘ugraditi u Evropu’, da tu ne bi odlučivale SAD, Rusija, Turska

Dok šefovi diplomatija EU u Helsinkiju s partnerima sa Zapadnog Balkana danas i sutra razmatraju „regionalnu saradnju“, predsednik Emanuel Makron je od francuske diplomatije zatražio da radi na „ponovnom ugrađivanju Zapadnog Balkana u reljef, geografiju Evrope“.


makron-beta-ap-koji-sashara-678x381.jpg


Piše: Beta 29. avgusta 2019. 18.55

„Imati evropsku strategiju, znači imati na umu granice Evrope“, naglasio je u utorak Makron na svom godišnjem skupu s ambasadorima Francuske u svetu, preneto je danas.
Makron je podvukao da se u „svetu koji se strategijski i geopolitički menja“, u sklopu evropskih granica Francuska mora ponovo angažovati „s našim susedima i zemljama koje nas duboko vole, da ne bismo neevropskim silama prepustili da tu deluju umesto nas“.
Francuski predsednik je naveo da će „inače o Zapadnom Balkanu odlučivati SAD, Rusija i Turska“ i dodao da „i tu Nemci imaju svoje zamisli, a moram reći delotvornije i više strateške od naših“.
„Želim da se u to ponovo ulože sredstva i rad“, rekao je predsednik uz opasku da je u julu u Srbiji primetio da je „ludo to da je još 2001. godine bila poslednja poseta“ nekog šefa francuske države Srbiji.
„Kad pogledam šta mi tamo ulažemo, recimo na kulturnom polju, javnom polju, to je mnogo manje nego što ulažemo u države strategijski mnogo manje manje važne i mnogo udaljenije od nas, a mi smo tamo (u Srbiji) sjajno dočekani“, ocenio je Makron.
On se založio za jačanje Evrope čiji su temelj Humanizam, Renesansa i Prosvetiteljstvo, ali i zaključio da „bez sumnje doživljavamo kraj zapadne prevlasti u svetu“.



:zurka::maramica::pivce::vzagrljaj::orkestar::navodnik::srecan:

 
http://rs.n1info.com/Vesti/a521736/Mogerini-Vazno-je-integrisati-zapadni-Balkan.html

Mogerini: Zapadni Balkan strateški važan za EU i treba ga integrisati


Mogerini: Zapadni Balkan strateški važan za EU i treba ga integrisati


30.08.2019. |13.22

Zapadni Balkan strateški važan za EU i da je važno integrisati taj prostor, rekla je visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini u Helsinkiju, posle sastanka ministara spoljnih poslova članica EU i zemalja Zapadnog Balkana.

"Starteški je važno da EU bude jedinstvena što se tiče njenog proširenja. Zemlje Zapadnog Balkana se graniče sa članicama EU i predstavljaju ostrvo unutar Unije", izjavila je Federika Mogerini.

Ona je ocenila da je priključenje Zapadnog Balkana EU važno za pomirenje tih država, koje su ratovale do pre 20 godina.

Nijedan svetski akter nije prisutan na tom prostoru kao EU, što se tiče trgovine i investicija, konstatovala je Federika Mogerini.


Prema njenim rečima, Evropska komisija je ukazala da je došlo vreme za ukidanje viza za stanovnike Kosova.


"Odluku o tome treba da donese Evropski savet i krajnje je vreme da se to dogodi. Nadam se da će članice EU doneti takvu odluku", izjavila je Federika Mogerini.
 
a što bi makron odlučivao a ne bi SAD ili Rusija ili zemlje zapadnog balkana?

govedo impotentno. hebo bu borsalino brižitinu ćerku!
Ameri i Rusi uopšte nisu nešto preokupirani Balkanom i realno prepustili su to Francuskoj i Nemačkoj još 2000 godine. Ameri i Rusi su fokusirani na Istočnu Evropu i Bliski Istok a Balkan samo povremeno spomenu, njima je to ko zna koja rupa na svirali što je i logično jer ovde nema ratnog sukoba trenutno.
 
Ameri i Rusi uopšte nisu nešto preokupirani Balkanom i realno prepustili su to Francuskoj i Nemačkoj još 2000 godine. Ameri i Rusi su fokusirani na Istočnu Evropu i Bliski Istok a Balkan samo povremeno spomenu, njima je to ko zna koja rupa na svirali što je i logično jer ovde nema ratnog sukoba trenutno.
ma to to je nebito. bolesna je želja derpea da i on kao upravlja nečim.
 
https://www.slobodnaevropa.org/a/cefta-zapadni-balkan/30136287.html

Privrednici traže balkansko tržište bez prepreka

Ilustrativna fotografija


29. avgust/kolovoz, 2019.

Trista pedeset hiljada kompanija u šest zemalja Zapadnog Balkana izjasnilo se da želi veće tržište i bolju organizaciju pravila funkcionisanja privrede koja će im omogućiti da izvoze.
Međutim, još uvijek nema dovoljno političke volje da se propisi harmoniziraju, otklone tehničke blokade i omogući privrednicima da razvijajući svoje poslovanje razvijaju i ekonomije svojih zemalja, rečeno je između ostalog na regionalnoj konferenciji "Izazovi izvoza" održanoj danas u Sarajevu.

Troškovi tri puta veći nego u EU

Privrednici šest ekonomija Zapadnog Balkana, potpisnica CEFTA sporazuma o slobodnoj trgovini godinama apeluju na vlasti da omoguće harmonizaciju propisa i olakšaju poslovanje i bolju ekonomsku saradnju kako bi zajedničkim snagama nastupili na trećim tržištima i povećali izvoz.
Podsetimo, Sporazum o izmjeni i pristupanju Centralnoevropskom sporazumu o slobodnoj trgovini (CEFTA) potpisan je 19. decembra 2006. godine u Bukureštu. A potpisale su ga Albanija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Makedonija, Moldavija, Crna Gora, Srbija i Misija privremene uprave Ujedinjenih nacija na Kosovu, u ime Kosova. Ulaskom u članstvo EU Hrvatska se povukla iz CEFTA-e.

Tri puta više kamiona robe izlazi iz ovog područja ka Evropskoj uniji nego što je to bio slučaj pre četiri godine: Marko Čadež


Tri puta više kamiona robe izlazi iz ovog područja ka Evropskoj uniji nego što je to bio slučaj pre četiri godine: Marko Čadež
Međutim, privrednici se još uvijek suočavaju sa brojnim izazovima, ocjenjuje Marko Čadež, predsjednik Upravnog odbora Komorsko-investicionog foruma Zapadnog Balkana i predsjednik Privredne komore Srbije.
''Tri puta više kamiona robe izlazi iz ovog područja ka Evropskoj uniji nego što je to bio slučaj pre četiri godine sa istom infrastrukturom, sa istim komplikovanim procedurama, to je jednostavno neodrživo. Neodrživo je da naše kompanije plaćaju od tri do sedam puta više logističke troškove nego iste te kompanije iste veličine u EU. Nedopustivo je da nam je potrebno nekada od tri do 20 puta više sati za birokratiju i procedure za izvoz robe nego što je to potrebno kompanijama u EU'', rekao je Čadež.

Naveo je kako to olakšano poslovanje vide privrednici: ''Jedinstveno ekonomsko područje u kome kada roba krene i uđe na Horgoš (granični prelaz između Mađarske i Srbije) ona ide do Mostara do Drača bez bilo kakvog zaustavljanja. Kada npr. Sarajevo proizvodi neki krajnji proizvod, a delovi se proizvode u Skoplju, u Prizrenu, Kruševcu gdje god, vi taj proizvod možete recimo u roku od 24 sata da sastavite, da se on nigde ne zadrži, da to praktično bude automatizovani proces i da ga kao takvog izvezete opet bez carine u EU bez bilo kakvog zadržavanja.''



Pročitajte i ovo: Balkan bez rominga?

Politika koči saradnju

Potpredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH Ahmed Egrlić kaže da uprkos potrebama na koje ukazuju privrednici još uvijek nema dovoljno političke volje za formiranje jedinstvenog tržišta.
Egrlić ocjenjuje da saradnja u okviru CEFTA sporazuma daje rezultate, ali i da je bilo primjera gdje je politika 'kočila' ekonomsku saradnju, navodeći primjer Kosova koje je uvelo takse za robu iz BiH i Srbije. Od prošlogodišnjeg uvođenja kosovskih taksi od sto odsto, BiH je izgubila tržište od 150 miliona eura, Srbija i više, navodi Egrlić i dodaje ali da u okviru regionalne saradnje nema mehanizama koji bi riješili ovu situaciju.

Pročitajte i ovo: Premijeri Zapadnog Balkana: Transport i energetika ključni za bolje povezivanje

''Postoje određene procedure šta se čini u tom slučaju, mislim da CEFTA nije mogla i nije imala kapacitet da to prevaziđe. Kosovo, nakon svih svjetskih pritisaka koji su dolazili, nije povuklo te takse. Nažalost, to je jedan loš primjer gdje su neke druge članice CEFTA-e zauzele tržište ove dvije zemlje i gdje nije pokazana do kraja ta solidarnost unutar CEFTA-e'', izjavio je Egrlić.

„Privrednici, ujedinite se“

Safet Gerxhaliju generalni sekretar Komorsko-investicionog foruma Zapadnog Balkana smatra da privrednici trebaju da se ujedine i da vrše stalni pritisak na vlasti u svojim zemljama da im omoguće lakše poslovanje jer će na taj način jačati i ekonomije tih zemalja.

Folk patriotizam i populizam jednostavno guše privredu: Safet Gerxhaliju

Folk patriotizam i populizam jednostavno guše privredu: Safet Gerxhaliju

''Nama treba jednostavno harmonizacija dokumentacije, a tu treba partnerstvo i dijalog sa politikom. Prema tome, neka odavde ide apel političarima da budu u funkciji ekonomske saradnje regije jer samo tako možemo da budemo dio EU, a ne uz folk patriotizam i populizam koji jednostavno guši privredu i regiju svaki dan sve više i više'', kazao je Gerxhaliju.
Iako su sve zemlje Zapadnog Balkana opredijeljene za evropsku perspektivu učesnici konferencije podsjećaju da EU neće uvoziti siromašne ekonomije, niti regiju u kojoj prvi susjedi nisu uspjeli ostvariti uspješnu ekonomsku saradnju.
Takođe ocjenjuju da se zajednički problemi poput odlaska kvalifikovane radne snage lakše rješavaju udruženim snagama.

 

Back
Top