- Poruka
- 388.205
Polovinom prošlog veka bile su jako popularne velike lutke, poznate kao „lutke iz Trsta“. Bile su livene od tvrde plastike, visoke između 50 i 100 centimetara. Imale su ruke, noge i glavu koje su mogle da se pomeraju, staklene oči koje su se sklapale kada se lutka položi.
Neki od modela su imali i mehanizam sa snimljenim zvukom – kada se lutka ispravi govorila bi „mama“. Te su lutke predstavljale, ne decu, već odrasle devojke i žene i nisu bile predviđene za igru. Imale su glomazne frizure, uglavnom punđu ukrašenu cvetićima i mašnicama. Bile su našminkane, imale su tanko iscrtane obrve i namazane nokte. Odevene su u raskošne haljine, kao barokne princeze.
Te lutke su bile vrednost i neizostavni suvenir gotovo svih koji su putovali u Trst, isto kao i gondole od plastike. One su donosile dah luksuza u domove kupaca, a najčešće su se postavljale na bračne krevete u spavaćim sobama. To nije bio naš domaći izum, već vrlo rasprostranjena moda u svim zemljama centralne Evrope, mediteranskim zemljama i naravno u bivšoj Jugoslaviji.
Lutke iz Trsta često su nazivane „bambolama“, lutkama „italijankama“ i lutkama „napolitankama“. Proizvodile su se u fabrici „Santa Đuleta“, u istoimenom gradu u Lombardiji. Sve je počelo 1936. godine, kada je čuvena fabrika lutaka „Fata” iz Milana sa celokupnom već uspešnom proizvodnjom, preneta u grad Santa Đuleta. Zahvaljujući uspešnoj proizvodnji u narednoj deceniji otvoreno je još mnogo fabrika lutaka u Santa Đuleti, te je nazvan „gradom lutaka“. Od 2005. godine u ovom gradu se nalazi i muzej “Museo della Bambola" Santa Đuleta u kome su izložene lutke ovde proizvedene.
Lutke iz Trsta mogle su da se kupe samo u Italiji do 1962. godine, kada su počele da se uvoze kod nas. Prodavane su u Robnim kućama „Beograd“ i bile su izuzetno skupe. Šezdesetih godina u Italiji su dostizale cenu od 10.000 lira, što je iznos koji je prevazilazio visinu jedne plate.
U Muzeju nauke i tehnike nalaze se dve „bambole“ ili lutke iz Trsta, dobijene na poklon. Jedna je trenutno na restauraciji, dok druga, iz 1956. godine, još uvek čeka na taj proces.
Lutke iz Trsta predstavljaju poseban sociološki i antropološki fenomen. Vrlo često su predmet istraživanja raznih naučnih disciplina – bilo da je u pitanju analiza njihovog kič dizajna ili čak dovođenje u vezu sa praistorijskim ženskim kultom ili u vezu sa ženskim boginjama kasnijih istorijskih perioda, one su i dalje intrigantne.
link