Loše vijesti za električne automobile

  • Začetnik teme Začetnik teme Neno
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Neno

Buduća legenda
Poruka
25.214

..studija predviđa da će kobalt i litij nestati za 11 godina​

Studija Instituta der Deutschen Wirtschaft (IW) ispitala je dostupnost sirovina. 22 sirovine smatraju se vrlo rizičnima, uključujući kobalt, litij i grafit. Ubrzani zaokret na e-mobilnost mogao bi zbog toga patiti budući da se važne sirovine za proizvodnju baterija iscrpljuju nakon 11 godina


Elektricni-automobili.jpg

Za pobornike ekskluzivne e-mobilnosti, to je ogroman problem. To je također znak da se država ne smije miješati u određena područja i mora dopustiti slobodni gospodarski i tehnički razvoj. Jer jednostrano financiranje e-automobila stvara nove probleme. Studija Instituta der Deutschen Wirtschaft (IW) strahuje da bi važne sirovine za baterije poput kobalta, litija i grafita mogle postati rijetke u sljedećih jedanaest godina.

Za ukupno 22 važne sirovine, IW je vrlo kritičan prema sigurnosti opskrbe u sljedećih nekoliko godina. Na primjer kobalt, litij, grafit, ali i željezo, srebro, magnezij, iridij, nikal ili platina. A to bi moglo usporiti politički nametnutu energetsku tranziciju tijekom borbe protiv klimatskih promjena. Budući da su platina, iridij i nikal potrebni za proizvodnju vodika. A za energetski prijelaz u Njemačkoj bi se do 2030. godine trebalo proizvesti između 90 i 110 teravat sati električne energije korištenjem vodika i metana kako bi se nadoknadio gubitak fosilnih goriva. No vjerojatno se samo oko 14 terawatt sati također može proizvesti u zemlji. Širenje “zelenog vodika” treba dalje potaknuti, ali ovisno o tehnologiji elektrolize, proširenje kapaciteta vjerojatno će biti značajno narušeno nedostatkom sirovina kao što su platina i iridij.

KOBALT ĆE TRAJATI JOŠ 11 GODINA​

Studija također sadrži loše vijesti za zagovornike stroge e-mobilnosti. Jer i ovdje sirovine vjerojatno postavljaju granice, pogotovo kada je riječ o složenoj proizvodnji baterija. U planovima EU-a “Fit for 55” godišnje emisije iz novih vozila trebaju se smanjiti za 100 posto do 2055., što predstavlja de facto zabranu motora s unutarnjim izgaranjem. U prvom koraku, emisije se trebaju smanjiti za 55 posto do 2030. godine. To bi značilo da bi uz trenutno subvencionirani bum e-automobila do tada bilo potrebno oko 36 milijuna električnih vozila s kapacitetom baterije od oko 1300 gigavat sati. Iako se studija usredotočuje na sirovine za baterije, ne treba zaboraviti da su rijetki materijali poput neodima i disprozija, koje se koriste u magnetima elektromotora, također potrebne za razvikane električne automobile. Ali studija također vidi problem s litij-ionskim baterijama koje su se do sada koristile. Zato što bi kobalt, koji je potreban za proizvodnju, mogao postati rijedak. Poznate rezerve kobalta trajat će oko 11 godina, s obzirom na predvidivo povećanje potražnje.

NEMA RAZLOGA ZA PANIKU?​

Međutim, kako je prilikom predstavljanja studije rekao izvršni direktor IW-Consulta Karl Lichtblau, nema razloga za paniku. Umjesto toga, to treba shvatiti kao signal upozorenja da “moramo nešto učiniti na svim razinama”. Budući da su baterije bez kobalta u izradi već neko vrijeme, “ne biste trebali podcjenjivati tehnički napredak”, kaže Lichtblau. Pogotovo jer tehnologija recikliranja i dalje napreduje, posebno zato što se mnoge sirovine kopaju u zemljama s nestabilnim političkim uvjetima i industrija stoga želi zadržati ovisnost na niskom nivou. Osim toga, također je nejasno hoće li e-mobilnost u konačnici prevladati u ovoj mjeri, jer su do sada nedovoljan domet, slab kapacitet baterije i drugi problemi ovo činili igračkom za dobrostojeće zelene glasače iz vikend naselja velikih gradova, unatoč političkom financiranju u milijunima. Pogotovo jer se najprije mora proizvesti potrebna zelena električna energija.

Kad je riječ o upozorenjima o nestašici sirovina, Lichtblau bi mogao biti u pravu. Jer od 1980-ih redovito se upozorava da će zalihe nafte trajati samo 40 godina. Zahvaljujući poboljšanoj tehnologiji i otvaranju novih rudarskih područja i mogućnosti za recikliranje, ovih 40 godina se iznova i iznova pomiče, čak i ako će im, naravno, kad-tad doći kraj.

Izvor
wochenblick.at
 
Tehnologija još nije rekla svoje.

Zanimljivo mi da još uvek ne možemo da proizvodimo tečni gas veštačkim putem.

Kruzeri već idu na taj pogon
Onda mogu i šleperi.

Elektronika je isto još uvek mala beba.
Tek smo ušli u 21.vek, korona je taj start....

Revolucija u proizvodnji električnih auta se pokazala više kao evolucija.. još uvjek generalno ne donosi neki profit.

 
Kad su tako jaki zašto ne spreče uvođenje euro 7 koji će proizvodnju normalnih motora učiniti praktično nemogućom.
Ja bih baš voleo da je taj naftni lobi tako jak jer će nam električari doneti ogromno povećanje cena struje i svega ostalog, pa ćemo živeti dosta lošije.
Međutim, cenim da više nije tako jak, Nekad je bio. Sad gazda Tesle iz malog džepa može da izvadi koliko treba da se podmažu političari kako bi doneli propise koji njemu odgovaraju.
 




donosi ali je isuvise jak naftni lobi :D
Iz dobrog razloga.

Teško je znati bez potpune analize, stvarne objektivnosti i bez interesa osim jednog šta koliko kome zaista menja sredinu.

Nažalost naftašima je nafta sredina. A električarima najviše litijum i silicijum.
Prvi sagorevaju drugi svetle.
Dolina je zajednička....uglavnom vlažna. Vodena.
Neko pametan mi reče da su Žedni.

Krstaricu čuva @tab503 ali bi bio nepotreban da nema za koga i od koga da je čuva....
 
Kad su tako jaki zašto ne spreče uvođenje euro 7 koji će proizvodnju normalnih motora učiniti praktično nemogućom.
Ja bih baš voleo da je taj naftni lobi tako jak jer će nam električari doneti ogromno povećanje cena struje i svega ostalog, pa ćemo živeti dosta lošije.
Međutim, cenim da više nije tako jak, Nekad je bio. Sad gazda Tesle iz malog džepa može da izvadi koliko treba da se podmažu političari kako bi doneli propise koji njemu odgovaraju.
Teslina vozila ne bih vozio ni dzabe da mi neko da .
 

U Rimu testirano koliko električni automobil uspije prevaliti po realnoj autocesti, rezultat je vrlo zanimljiv​

Električni automobili dalekog dosega ("long range"), naime oni s akumulatorima kapaciteta većega od 70 kilovatsati (kWh), u uvjetima realnog prometa uspijevaju preći jedva dvije trećine udaljenosti navedene u proizvodnim karakteristikama. To je utvrđeno u Rimu zanimljivim i uvjerljivim testom: automobili su uključeni u promet na rimskoj Velikoj prstenastoj obilaznici (GRA), kružnoj autocesti s trima prometnim trakama, dugoj 68,2 kilometara, koja opasuje Rim.
GRA je, kad je riječ o propisima, tipična talijanska autocesta, s problemima koje imaju i ine autoceste u blizini velikih gradova. Njome dnevno prolazi oko 180.000 vozila. Ograničenje brzine je 130 km/h, u tunelima 110. Mjestimice je zakrčena. Iako zakon obavezuje na kretanje krajnjom desnom slobodnom trakom, mnogi vozači komotno voze krajnjom lijevom, ne mareći za druge sudionike u prometu. Nagla oduzimanja brzine ili kočenja, pa ubrzanja, izmjene vozne brzine, a i ostale okolnosti, stavljali su na dodatnu kušnju automobile i njihove akumulatorske baterije.
...
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svi...autocesti-rezultat-je-vrlo-zanimljiv-15135995

Krasno, jedva 67% deklariranog dometa, koji je ionako osjetno manji od običnih automobila.
 
Paja i jare smislili na drva pogon bajo
I danas je vise nego moguc.....i isplativ....

Neam ja 3 zivota da punim auto 3 sata na svaka 2
Sta zezas, kupis drva u prolece i dve kofe i mozes do Grcke...
Prtljaga ili u prikolicu ili na krov..

Sve su to priče za malu decu i lakoverne građane zapada koji misle da će nešto da promene ako idu biciklom na posao.
96% nafte/benzina/kerozina troše vojske. Civili 4%
Tenkovi nisu i neće ići na struju, migovi i fantomi nisu i neće leteti na gas.
Tačka.
A ko hoće sebi da umiri savest, neka vozi trotinet ili teslu, isto mu se hvata
Ja bih isao biciklom svuda, da nemam iskustva zbog jednog Ceha i jednog naseg....
A ima me i u visinu i u sirinu , ne znam vise kako da budem uocljiviji , imam i one led niti i led trake sa kontrolom, mogu da pravim light show u ritmu , samo sto ovo drugo nije prakticno , oznojis se pa ti odeca pravi kratak spoj...ovo prvo moze...samo nema kontrole, svetlis konstantno

 
Poslednja izmena:
Sve su to priče za malu decu i lakoverne građane zapada koji misle da će nešto da promene ako idu biciklom na posao.
96% nafte/benzina/kerozina troše vojske. Civili 4%
Tenkovi nisu i neće ići na struju, migovi i fantomi nisu i neće leteti na gas.
Tačka.
A ko hoće sebi da umiri savest, neka vozi trotinet ili teslu, isto mu se hvata
Postoje tenkovi na struju....
 

Back
Top