Neno
Buduća legenda
- Poruka
- 25.214
..studija predviđa da će kobalt i litij nestati za 11 godina
Studija Instituta der Deutschen Wirtschaft (IW) ispitala je dostupnost sirovina. 22 sirovine smatraju se vrlo rizičnima, uključujući kobalt, litij i grafit. Ubrzani zaokret na e-mobilnost mogao bi zbog toga patiti budući da se važne sirovine za proizvodnju baterija iscrpljuju nakon 11 godina

Za pobornike ekskluzivne e-mobilnosti, to je ogroman problem. To je također znak da se država ne smije miješati u određena područja i mora dopustiti slobodni gospodarski i tehnički razvoj. Jer jednostrano financiranje e-automobila stvara nove probleme. Studija Instituta der Deutschen Wirtschaft (IW) strahuje da bi važne sirovine za baterije poput kobalta, litija i grafita mogle postati rijetke u sljedećih jedanaest godina.
Za ukupno 22 važne sirovine, IW je vrlo kritičan prema sigurnosti opskrbe u sljedećih nekoliko godina. Na primjer kobalt, litij, grafit, ali i željezo, srebro, magnezij, iridij, nikal ili platina. A to bi moglo usporiti politički nametnutu energetsku tranziciju tijekom borbe protiv klimatskih promjena. Budući da su platina, iridij i nikal potrebni za proizvodnju vodika. A za energetski prijelaz u Njemačkoj bi se do 2030. godine trebalo proizvesti između 90 i 110 teravat sati električne energije korištenjem vodika i metana kako bi se nadoknadio gubitak fosilnih goriva. No vjerojatno se samo oko 14 terawatt sati također može proizvesti u zemlji. Širenje “zelenog vodika” treba dalje potaknuti, ali ovisno o tehnologiji elektrolize, proširenje kapaciteta vjerojatno će biti značajno narušeno nedostatkom sirovina kao što su platina i iridij.
KOBALT ĆE TRAJATI JOŠ 11 GODINA
Studija također sadrži loše vijesti za zagovornike stroge e-mobilnosti. Jer i ovdje sirovine vjerojatno postavljaju granice, pogotovo kada je riječ o složenoj proizvodnji baterija. U planovima EU-a “Fit for 55” godišnje emisije iz novih vozila trebaju se smanjiti za 100 posto do 2055., što predstavlja de facto zabranu motora s unutarnjim izgaranjem. U prvom koraku, emisije se trebaju smanjiti za 55 posto do 2030. godine. To bi značilo da bi uz trenutno subvencionirani bum e-automobila do tada bilo potrebno oko 36 milijuna električnih vozila s kapacitetom baterije od oko 1300 gigavat sati. Iako se studija usredotočuje na sirovine za baterije, ne treba zaboraviti da su rijetki materijali poput neodima i disprozija, koje se koriste u magnetima elektromotora, također potrebne za razvikane električne automobile. Ali studija također vidi problem s litij-ionskim baterijama koje su se do sada koristile. Zato što bi kobalt, koji je potreban za proizvodnju, mogao postati rijedak. Poznate rezerve kobalta trajat će oko 11 godina, s obzirom na predvidivo povećanje potražnje.NEMA RAZLOGA ZA PANIKU?
Međutim, kako je prilikom predstavljanja studije rekao izvršni direktor IW-Consulta Karl Lichtblau, nema razloga za paniku. Umjesto toga, to treba shvatiti kao signal upozorenja da “moramo nešto učiniti na svim razinama”. Budući da su baterije bez kobalta u izradi već neko vrijeme, “ne biste trebali podcjenjivati tehnički napredak”, kaže Lichtblau. Pogotovo jer tehnologija recikliranja i dalje napreduje, posebno zato što se mnoge sirovine kopaju u zemljama s nestabilnim političkim uvjetima i industrija stoga želi zadržati ovisnost na niskom nivou. Osim toga, također je nejasno hoće li e-mobilnost u konačnici prevladati u ovoj mjeri, jer su do sada nedovoljan domet, slab kapacitet baterije i drugi problemi ovo činili igračkom za dobrostojeće zelene glasače iz vikend naselja velikih gradova, unatoč političkom financiranju u milijunima. Pogotovo jer se najprije mora proizvesti potrebna zelena električna energija.Kad je riječ o upozorenjima o nestašici sirovina, Lichtblau bi mogao biti u pravu. Jer od 1980-ih redovito se upozorava da će zalihe nafte trajati samo 40 godina. Zahvaljujući poboljšanoj tehnologiji i otvaranju novih rudarskih područja i mogućnosti za recikliranje, ovih 40 godina se iznova i iznova pomiče, čak i ako će im, naravno, kad-tad doći kraj.
Izvor
wochenblick.at