Logicki zadaci

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
...Evo sad jednog logičkog pitanja. Naime, četiri prijatelja Dane, Cane, Mile i Vuk moraju da uhvate poslednji autobus za Niš koji kreće za 25 minuta sa stanice koja je na drugom kraju tunela.Tunel je neosvetljen. Imaju jednu baterisku lampu, a moraju proći kroz tunel u kome postoji trotoar preko kog mogu ići maksimalno dva čoveka. Treba imati na umu da je za kretanje u tunelu neophodna baterijska lampa.
Danetu treba da predje tunel najmanje 2 minut, Canetu treba 3 minuta, Miletu 8 minuta a Vuku 14 minuta. Sva četvorica bi trebali da stignu na autobusku stanicu u roku od 25 minuta. Kako ce to uraditi?...
Vuk ide napred, pa Mile, pa Cane, pa Dane, svaki drži ruku na ramenu onog ispred sebe. Vuk drži lampu i gleda kuda ide (i govori drugima ako nailaze na neku prepreku). Stižu tamo za 14 minuta. Cane, Dane i Mile MOGU da idu sporije ako hoće.
 
Evo jednog lakog zadatka:

Žena kuva ručak za svoje goste i u žurbi joj u šerpu upadne kilo soli, žena im posluži to jelo i gosti traže još soli jer nije bilo uopšte slano.. pitanje glasi Koje jelo se tokom kuvanja može soliti neograničenom količinom soli a da kad se spremi i posluži ne bude nimalo slano? :lol:
 
Evo slusajte ovako...imate 10 dzakova zlata, i od toga je jedan dzak laznjak. Naravno falsifikat je laksi ali ne moze da se odmeri rukom,nego samo vagom, a vagom vam je dozvoljeno samo jedno merenje (vise merenja obuhvata skidanje i dodavanje dzakova) kako naci falsifikat????
 
Ako se pod višestrukim merenjem ne podrazumeva samo skidanje džakova, bez ponovnog vraćanja (a ne bi trebalo da se podrazumeva), onda je moguće rešenje ovog zadatka sledeće:

1. Na obe strane vage (na tasove) stavimo po 5 džakova. Pretegnuće ona strana na kojoj nije džak lažnjak, pošto je falsifikat lakši od zlata.
2. Sa tasa na kom nije lažnjak skinemo jedan džak (uvek prvo sa njega), a zatim to uradimo i sa tasa na kom je grupa džakova među kojima je lažnjak.
3. Ako i dalje preteže jedna strana, nismo skinuli lažnjak.
4. Ponovo skidamo po džak sa obe strane (ali uvek prvo sa strane koja je u početku pretegla, tj, na kojoj nije džak lažnjak) i ponavljamo to sve dok se tasovi ne ujednače.
5. U trenutku kada se tasovi ujednače, znači da smo skinuli džak lažnjak, kao drugi u tom ciklusu skidanja po dva džaka sa vage. Dakle, pronašli smo falsifikat.

Eto, jednim merenjem smo došli do rešenja.
Doduše, malo smo se pomučili, ali to mi izgleda kao logično rešenje. :)
 
U prostoriji se nalazi određeni broj vanzemaljaca (u svakom slučaju više od jednog).
Svaki vanzemaljac ima (na svakoj šaci) više od jednog prsta.
Svi vanzemaljci imaju isti broj prstiju.
Svi vanzemaljci imaju različit broj prstiju na svakoj ruci.
U prostoriji ima između 200 i 300 prstiju vanzemaljaca.
Koliko malih zelenih ima u prostoriji?


Znam da se vracam mng unazad, ali naidjoh na ovaj zadatak, i posle sam video da ste dali resenje 17x17... Fora je sto to nije jedino resenje... Kaze svaki vanzamaljac na svakoj saci ima vise od jednog prsta, sto znaci da ima najmanje 2 na jednoj saci. Kako ima razlicit broj prstiju na sakama to znaci da na drugoj moze da ima najmanje 3, sto znaci da svaki vanzemaljac najmanje moze da ima 5 prsta... Tako da i 4 vanzemaljaca sa po recimo 60 prstiju je takodje resenje...
 
Srela se dva prijatelja i razgovaraju :Vuk : Cuo sam da si se ozenio :Vukota: Jesam,imam tri sina :Vuk: Koliko im je godina :Vukota: Proizvod njihovih godina je 36,a zbir je na ovoj kuci :Vuk:Da,ali to mi nije dovoljno :Vukota: Najmladji ima plave oci :Vuk: E,sad znam
 
Srela se dva prijatelja i razgovaraju :Vuk : Cuo sam da si se ozenio :Vukota: Jesam,imam tri sina :Vuk: Koliko im je godina :Vukota: Proizvod njihovih godina je 36,a zbir je na ovoj kuci :Vuk:Da,ali to mi nije dovoljno :Vukota: Najmladji ima plave oci :Vuk: E,sad znam

Kod ovog zadatka, najvažnije su četiri činjenice - TRI SINA; PROIZVOD NJIHOVIH GODINA - 36; ZBIR NJIHOVIH GODINA, koji se i broj stambenog objekta i činjenica da postoji NAJMLAĐI SIN !!

E sad, broj 36 može da se dobije sledećim množenjima :

1x1x36
1x2x18
1x3x12
1x4x9
1x6x6
2x2x9
2x3x6
3x3x4

Dakle, čim je Vuk bio u dilemi, a video je broj kuće, to može da znači samo da postoje dve ili više ovih kombinacija, koje daju isti zbir !!

U ovom slučaju samo dve i to daju broj 13 - 1 x 6 x 6 i 2 x 2 x 4 !!

Međutim, pošto mu Vukota reče da je tu neko najmlađi (boja očiju je sasvim nebitna, osim verovatno njegovim budućim devojkama), sa stopostotnom sigurnošću možemo da tvrdimo da je rešenje ovog logičkog problema -

Najmlađem sinčiću je tek godinu dana, a ostala dvojica su šestogodišnji blizanci !!! ;)


A sad ja -

Pod drvetom sedi neko i jede ono što nema, a da ima to što jede, ne bi bio to što jeste !!!

O čemu je ovde reč !?
 
Poslednja izmena:
eX5tH.jpg
 
Kod ovog zadatka, najvažnije su četiri činjenice - TRI SINA; PROIZVOD NJIHOVIH GODINA - 36; ZBIR NJIHOVIH GODINA, koji se i broj stambenog objekta i činjenica da postoji NAJMLAĐI SIN !!

E sad, broj 36 može da se dobije sledećim množenjima :

1x1x36
1x2x18
1x3x12
1x4x9
1x6x6
2x2x9
2x3x6
3x3x4

Dakle, čim je Vuk bio u dilemi, a video je broj kuće, to može da znači samo da postoje dve ili više ovih kombinacija, koje daju isti zbir !!

U ovom slučaju samo dve i to daju broj 13 - 1 x 6 x 6 i 2 x 2 x 4 !!

Međutim, pošto mu Vukota reče da je tu neko najmlađi (boja očiju je sasvim nebitna, osim verovatno njegovim budućim devojkama), sa stopostotnom sigurnošću možemo da tvrdimo da je rešenje ovog logičkog problema -

Najmlađem sinčiću je tek godinu dana, a ostala dvojica su šestogodišnji blizanci !!! ;)


A sad ja -

Pod drvetom sedi neko i jede ono što nema, a da ima to što jede, ne bi bio to što jeste !!!

O čemu je ovde reč !?
REC JE O ZENI KOJA JEDE JAJA
Jer da ima jaja ne bi bila zena
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top