Litijum-jonske baterije iz Subotice

  • Začetnik teme Začetnik teme Neno
  • Datum pokretanja Datum pokretanja
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Neno

Buduća legenda
Poruka
25.132

U Subotici će se graditi prva gigafabrika litijum-jonskih baterija u Evropi​

ElevenEs i EIT InnoEnergy najavili su strateško partnerstvo za izgradnju prve velike fabrike LFP litijum-jonskih baterija u Evropi. Kao lokacija izgradnju fabrike predviđena je Subotica, a iz kompanije najavljuju posao za do 2.000 radnika, saopšteno je iz kompanije.

elevenes.jpg


ElevenEs, razvojni industrijski projekat multinacionalne kompanije Al Pack Group, koja je specijalizovana u preradi aluminijuma i posluje na tržištu ambalaže 25 godina, razvio je sopstvenu tehnologiju za proizvodnju litijum-gvožđe-fosfatnih baterija koje su održivije i efikasnije.

Kompanija, koja se od oktobra 2019. bavi istraživanjem i razvojem LFP litijum-jonskih baterija, nedavno je otvorila istraživačko-razvojni centar u Subotici, gde zapošljava međunarodni tim inženjera i naučnika.

– LFP ćelije traju više od dva puta duže od konkurentskih, mogu se puniti do 6.000 puta, brže se pune, mogu se više puta puniti do 100% napunjenosti i praktično ne izazivaju požare u električnim vozilima. Povrh toga, koštaju znatno manje. To je danas najpopularniji izbor u Kini, koja je i dalje svetski lider u tehnologiji baterija – kaže Nemanja Mikać, osnivač i izvršni direktor ElevenEs.

Strateško partnerstvo za gigafabriku

ElevenEs je potpisao sporazum sa EIT InnoEnergy, koji agencija Pitchbook svrstava u najaktivnije globalne investitore u oblasti održive energije. Partneri su najavili strateško partnerstvo za izgradnju prve velike fabrike LFP litijum-jonskih baterija u Evropi.

Do 2023. ElevenEs postrojenje će biti u mogućnosti da proizvodi LFP baterije sa ukupnim procenjenim godišnjim kapacitetom od 300 MWh. Izgradnja druge faze postrojenja u Subotici, kapaciteta 8 GWh koje će u potpunosti koristiti energiju iz obnovljivih izvora, počeće 2024. godine. Kasnije će se kapacitet proizvodnje povećati na 16 GWh – što je, kako se procenjuje, dovoljno za opremanje baterijama više od 300.000 električnih vozila svake godine. Kompanija je izjavila da namerava da zaposli do 2.000 radnika.

Još jedna ključna prednost, kako ističu iz kompanije, je činjenica da će se postrojenje nalaziti „u neposrednoj blizini doline Jadar, najvećeg nalazišta litijuma u Evropi“.

– LFP tehnologija postaje sledeća velika stvar u masovnoj upotrebi baterija. Iako baterije na bazi nikla nadmašuju LFP po gustoći energije i verovatno će ostati najbolja opcija za automobile visokih performansi, LFP je daleko bolji u smislu cene, sigurnosti i veka trajanja, što ga čini savršenim izborom za industrijska vozila, ESS i gradska EVvozila – kaže Jakub Miler, izvršni direktor EIT InnoEnergy Central Europe.

GradSubotica
*******************************
Ako su Kinezi dokazani lideri po tehnologija baterija, što rekao naš narod, znaju odakle "vjetar duva", zašto to ne bi i Srbija u Evropi? :D
Srbija kao stabilna država sa povoljnom poslovnom klimom, svakim danom dokazuje svoj neosporni napredak.
 
...
– LFP ćelije traju više od dva puta duže od konkurentskih, mogu se puniti do 6.000 puta, brže se pune, mogu se više puta puniti do 100% napunjenosti i praktično ne izazivaju požare u električnim vozilima. Povrh toga, koštaju znatno manje. ...

Хвале се разне нове батерије засноване на различитим материјалима.
Ми имамо литијума, и ако су перформансе оволико боље колико пише у цитираном посту,
онда не треба размишљати, него делати.

Пре конкуренције !!!
 

Sisak je dobio tvornicu baterija za električne automobile u vrijednosti od 220 milijuna eura​

Sunceco Battery naziv je buduće tvornice u kojoj će se proizvoditi baterije za električne automobile. Trenutno se ove baterije proizvode u samo pet tvornica u SAD-u i Aziji, a ulaganje u Hrvatskoj procjenjuje se na 220 milijuna eura.

Matt Darko Sertić, investitor i vlasnik tvrtki Primijenjena keramika i Sunceco, izjavio je da bi tvornica trebala biti izgrađena za tri godine te da će se prostirati na površini od 35 tisuća četvornih metara. Inače, Sertić je, temeljen na tehnologiji koju je donio iz SAD-a u tvrtki Applied Ceramics u Sisku, počeo proizvoditi poluvodiče i mikročipove, robu koja je u svijetu vrlo tražena. Njegova dugogodišnja tvrtka Sunceco bavi se proizvodnjom solarnih panela, sustava i LED rasvjete, kao i punjača za električna vozila.
Matt Darko Sertić već je pokrenuo proizvodnju mikročipova u Hrvatskoj
Poslovna filozofija Matta Darka Sertića je pokretanje proizvodnje u Hrvatskoj koja do sada nije bila zastupljena ili nije na dovoljno visokoj razini.
...
https://muskisvijet.com/2021/07/09/...utomobile-u-vrijednosti-od-220-milijuna-eura/
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top