B92 Info Vesti Politika
Nove optužbe u tehničkoj vladi
8. maj 2008. | 07:09 -> 19:02 | Izvor: B92, Beta, Tanjug
Beograd, Brisel -- Vojislav Koštunica saopštio da Vladi nisu dostavljeni sporazumi potpisani 29. aprila sa EU. Boris Tadić kaže da su te tvrdnje "otvoreno laganje". EU: Nema tajnih nagodbi.
Sednica vlade Srbije (FoNet, arhiva)
Sednica vlade Srbije (FoNet, arhiva)
Vlada Srbije na sutrašnjoj sednici trebalo bi da raspravlja o upućivanju energetskog i sporazuma sa Evropskom unijom na ratifikaciju novom sazivu Skupštine. Dok u DS-u tvrde da će oba sporazuma biti na dnevnom redu sednice, u Demokratskoj stranci Srbije poručuju da se o sporazumu sa Evropskom unijom ministri iz te koalicije neće izjašnjavati.
Predsednik DS-a Boris Tadić kaže da će ministri iz te stranke na samom početku sednice Vlade predložiti dopunu dnevnog reda.
Tadić je rakao i da usvajanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju premijer Koštunica može da spreči samo na početku sednice.
"On može da prekine sednicu Vlade, ali, kako će da je prekine na pola, ako će članovi Vlade predložiti dopunu dnevnog reda na početku sednice? On, ako hoće da prekine sednicu, može da je prekine na početku, što bi, naravno, bilo potpuno besmisleno", rekao je Tadić.
"Problem u tehničkoj redakturi"
Potpisani Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju biće dostavljen Vladi Srbije do početka sutrašnje sednice, saopšteno je iz kabineta ministra spoljnih poslova Srbije, uz napomenu da će tako biti otklonjene sve tehničke prepreke za usvajanje tog dokumenta.
EU: Tajne nagodbe zabranjene su u Uniji
Ovlašćeni čelnici Evropske unije i Srbije su 29.aprila u Luksemburgu javno potpisali Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i privremeni trgovinski sporazum, a tada nije potpisan, niti utanačen, nikakav "tajni" ili "javnosti nepoznat papir", rekli su agenciji Beta zvaničnici Unije u Briselu.
Potpisivanje bilo kakvih "tajnih nagodbi", kako je navedeno, ne dozvoljavaju propisi i zakonski postupak u Evropskoj uniji, a o sporazumu sa Srbijom su vođeni pregovori dve strane i oni su potpisani na potpuno isti način kao što je to učinjeno i sa Hrvatskom, Makedonijom, Bosnom i Albanijom.
Funkcioneri u Evropskoj komisiji i Savetu ministara Evropske unije su predočili da su Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i privremeni trgovinski sporazum javni dokumenti, u koje svi građani mogu imati uvida jer se nalaze na veb stranici Saveta ministara Evropske unije.
Koštunica: Ministri nisu upoznati
Demokratska stranka Srbije navodi da sa sadržajem pratećeg privremenog sporazuma, koji je potpisan kada i Sporazum o pridruživanju, nisu upoznati svi članovi Vlade.
Zbog toga se, kako je premijer Koštunica najavio, ministri iz njegove koalicije neće izjašnjavati o tim sporazumima.
"Smatram da je neophodno da građanima Srbije saopštim da Vladi Srbije nisu dostavljeni originali sporazuma koje je Božidar Đelić 28. aprila potpisao u Luksemburgu i da ministri nisu videli te sporazume", kaže se u saopštenju kabineta premijera i lidera DSS-a.
Vojislav Koštunica navodi da se nikada još nije dogodilo da Vlada usvaja dokument čiji sadržaj nije poznat svim njenim članovima.
"Ne samo da 'Solanin sporazum' predstavlja prevaru i stavljanje potpisa za nezavisnost Kosova, već je Tadić-Đelićev potpis stavljen i na jedan prateći sporazum koji još uopšte nismo videli", rekao je Koštunica.
Nije jasno zbog čega ne možemo da vidimo potpisane sporazume i nije jasno kako je moguće da se od ministara i javnosti kriju ovi sporazumi, ističe Koštunica.
Ovakav slučaj još nije zabeležen u radu Vlade Srbije i sigurno nije zabeležen u radu bilo koje evropske države, zaključio je premijer i dodao da će se, u svakom slučaju, pre ili kasnije, saznati "pravi razlog zašto se skrivaju originali potpisanih sporazuma".
"I sada čujemo da će DS pokušati da i taj sporazum, koji još niko nije video, stavi na sledeću sednicu Vlade", rekao je Koštunica.
Vojislav Koštunica (Beta, arhiv)
Vojislav Koštunica (Beta, arhiv)
On je rekao da građani Srbije moraju da znaju da je ovde reč "o pokušaju velike prevare i da se radi o sporazumima koji su direktno suprotni državnim i nacionalnim interesima Srbije".
"Sve ovo govori da, kada se zađe u prevare, onda se sve više i dublje tone u velike greške", rekao je Koštunica.
A kako je rečeno Tanjugu u Generalnom sekretarijatu Vlade, Ministarstvo spoljnih poslova dostavilo je Vladi Srbije Sporazum o pridruživanju i stabilizaciji i prateći Privremeni sporazum za sutrašnju sednicu Vlade Srbije, ali nijedan od ta dva dokumenta nije potpisan.
U kabinetu premijera istovremeno navode da Vlada ne može da razmatra i usvaja nepotpisane sporazume, niti može Skupštini da dostavi na usvajanje predlog zakona o ratifikaciji nepotpisanih dokumenata.
Mladenović: Zašto DS krije Privremeni sporazum?
Portparol DSS-a Andreja Mladenović zatražio je od predsednika Srbije Borisa Tadića i vicepremijera Božidara Đelića da obelodane Privremeni sporazum.
"Javnost Srbije treba da sazna zašto oni kriju Privremeni sporazum i da li su tu dopisivani neki amandmani", kazao je Mladenović, dodajući da Tadić i Đelić, "iz nekog razloga, kriju" Privremeni sporazum, koji su potpisali, kako je rekao, zajedno sa "Solaninim sporazumom za nezavisnost Kosova".
Mladenović je naveo da iz Demokratske stranke kažu da ne mogu javnosti da pokažu taj dokument jer je on u posebnoj elektronskoj formi.
"Kako je onda taj Privremeni sporazum uopšte potpisan, ako se nalazi u posebnoj elektronskoj formi, koja je javnosti nepoznata", rekao je portparol DSS-a.
"Pozivamo Tadića i Đelića da kažu šta kriju i gde su sakrili Privremeni sporazum. Ne samo da je protivustavno, već je i čisto siledžijstvo preglasavanjem na Vladi usvajati protivpravne dokumente koje ministri i javnost još nisu videli", rekao je Mladenović i dodao da DS "srlja u potpunu propast i preuzima svu odgovornost za ovo protivustavno delovanje".