BEOGRAD - Da američki ambasadori u Srbiji imaju uticaj, javna je tajna. Međutim, poslednja optužba portparola DSS Andreje Mladenovića da upravo glavni diplomata iz SAD Kameron Manter pravi vladu u Srbiji, čak je i najskeptičnije navela da poveruju da su krojači srpske političke scene upravo Amerikanci. Sagovornici Kurira saglasni su da je moć ambasadora SAD velika, ali naglašavaju da je tako godinama unazad, a ne samo od rušenja režima Slobodana Miloševića 2000. godine.
Osim što je prebacio Manteru da lobira za proevropsku vladu, Mladenović je zamerio i to što mu u sastavljanju vladajuće većine pomažu i domaći tajkuni iz poslovnih klubova. Da više nema sumnje čiju stranu Manter drži, stav je i političkog analitičara Tomislava Kresovića.
- Američki ambasador utiče i preko privredne komore SAD, ali i preko Kluba privrednika. Svi ambasadori od 2000. naovamo imaju kontrolu u odnosu na BIA i VBA, a poznato je da je na angažman SAD Zdravko Ponoš postavljen za načelnika Generalštaba - tvrdi Kresović konstatujući da su „ambasadori SAD vladari iz senke srpske države i da se njihov uticaj ispoljava u tri pravca“.
On tvrdi da diplomate iz najuticajnije svetske sile kroje kadrovsku politiku u Srbiji i tako utiču na formiranje vlade.
- Mešaju se i u ekonomsku sferu gurajući određene privatizacije, a angažovani su i u reformi Vojske Srbije. Montgomeri je, na primer, imao snažan uticaj u smirivanju situacije na jugu Srbije 2001, u privatizaciji „Sartida“, ali i proboju „Filipa Morisa“ na srpsko tržište. Njegov uticaj na vladu Zorana Đinđića i Zorana Živkovića takođe je neupitan - ističe Kresović. Takva praksa se, kaže on, nastavila akreditovanjem Majkla Polta, koji je uticao na Vladu Srbije preko G17 plus i posredno preko DS.
S druge strane, bivši ambasador Jugoslavije u Moskvi i član Foruma za međunarodne odnose Dušan Lazić smatra da je Mladenovićeva optužba na račun ambasadora Mantera zasnovana na nezadovoljstvu DSS, kojem u ovoj fazi formiranja vlade stvari ne idu naruku.
Da je uticaj američkih ambasadora veliki, ističe i bivši ambasador SRJ u SAD Milan St. Protić. On podseća da je tako od Drugog svetskog rata naovamo, uključujući i dve bitne figure za vreme Miloševića - ambasadora Vorena Zimermana i otpravnika poslova Ričarda Majlsa, koji ga je podržavao posle Dejtona.
- Najuticajniji među ambasadorima SAD svakako je bio Vilijem Montgomeri, koji je imao veliku slobodu delovanja. Cela njegova karijera bila je vezana za Balkan, odlično je govorio srpski jezik i bio je dobar poznavalac prilika u Srbiji, Hrvatskoj, Bugarskoj - navodi Protić. Njegov naslednik Majkl Polt, dodaje naš sagovornik, bio je sušta suprotnost jer se nije mnogo mešao u unutrašnje prilike.
- Bio je klasičan diplomata, nije delovao ni preterano zainteresovano, a bio je i mnogo dobronamerniji od Montgomerija. Što se Mantera tiče, mislim da je njegov uticaj preuveličan, jer je očigledno da je sada zainteresovanost SAD za Balkan mnogo manja - zaključuje Protić.