Politička kriza u Prištini: Hoće li Kurti morati na vanredne izbore?
Izvor: Reporteri
Politička kriza u Prištini koja je dobila na ubrzanju nakon što su u javnost dospeli snimci u kojima šefica poslaničke grupe Samoopredeljenja Mimoza Kusari-Ljilja priznaje da je vodila telefonske razgovore sa potpredsednikom Srpske liste Milanom Radoičićem, ne smiruje se.
Nakon tuče poslanika opozicije i ministara u Skupštini Kosova zahtevi da aktuelna vlast ode i da se raspišu vanredni izbori prelili su se iz parlamenta i na ulice, pa su tako juče veterani OVK organizovali protest ispred zgrade vlade koju predvodi Aljbin Kurti.
Opozicija poručuje da je ovo samo prvi u nizu protesta i da će demonstracije biti organizovane dok "Kurti ne ode".
Kosovski premijer, s druge strane, pokušava da "amortizuje" pritiske spolja, tačnije, kaznene mere SAD i EU zbog odbijanja da deeskalira situaciju na severu ponudom da povuče deo kosovskih specijalaca iz okoline opštinskih zgrada u Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku. Međutim, ovaj "pojas za spasavanje vlasti" očigledno Kurtiju neće biti dovoljan, jer zapadni zvaničnici, čak i nemački koji su do sada bili nalblaži u kritici akcija kosovskog premijera, poručuju da to nije dovoljno i da specijalne snage nemaju šta da traže na severu.
Kako sada stvarim stoje, Kurti za sada nema odgovor ni na unutrašnju političku krizu sa kojom se suočava.
Predsednik Matice Albanaca u Srbiji Demo Beriša kaže za Kosovo onlajn da ne vidi kako će Aljbin Kurti uspeti da prevaziđe, kako kaže, „zamku u koju je sam upao“. Beriša navodi da je sam Kurti godinama stvarao sliku kako je Radoičić neprihvatljiv, pretio mu je optužnicama i poternicama, optuživao ga je za sve i svašta.
„Sada se razotkrilo da je sa čovekom kojeg je pošto-poto želeo da prestavi kao kriminalca, održavao veze, preko ljudi iz svoje partijske strukture. Ovo je afera koja će po meni sigurno dovesti do pada Kurtijeve vlade. Ne vidim kako iz ove situacije može da se izvuče“, navodi Beriša.
U snimcima razgovora između Kusari-Ljilje i funkcionera Srpske liste Slavka Simića, koji su dospeli u javnost i u kojima priznaje da je vodila razgovore i sa Radoičićem, ukazuje Beriša, nema nikakve dileme da je ona bila delegirana od strane partijskog šefa Samoopredeljenja da drži kontakt sa SL i njenim čelnicima.
„Svaka kosovska vlada pala je na takozvanom srpskom pitanju, tako će i Kurtijeva. A situacija ne može da se normalizuje bez odnosa i sa srpskim faktorom na Ksoovu i uvažavanjem stavova i zahteva srpske zajednice. Kurti je bio toliko ‚tvrd‘ u tome da sa SL i Radoičićem nema pregovora, što je nemoguće ako želite da uspostavite normalan život, morate da komunicirate sa legitimnim predtsvanicima Srba. Sad će ga to koštati vlasti. Ako je Radoičić toliko sporna ličnog, kakvom je Kurti pokušavao da ga predstavni, otkud onda tako bliski kontakti i saradnja sa njim“, navodi Beriša.
Politički analitičar i profesor Nedžmedin Spahiu kaže za Kosovo onlajn da misli da Kurtijeva vlada neće pasti zbog afere „razgovori“, a u čijem središtu je visoka funkcionerka Samoopredeljenja i potpredsednik Srpske liste, ali da bi Kurtija mogli da koštaju vlasti "njegovi nesposobni i korumpirani ministri".
Nedžmedin SpahiuKosovo Online
„Ono što se desilo u kosovskom parlamentu, tuča, još više diže rejting Aljbina Kurtija i smanjuje šansu opozicije da dođe do vlasti. U razgovorima koji su procureli u javnost nema nečeg naročito kompromitujućeg. U momentu kad su se vodili razgovori, Radojičić je potpredsednik Srpske liste, i razgovori su vođeni između šefova dve poslaničke grupe u parlamentu.
On ukazuje da je bilo mnogo većih skandala koji su se ticali aktuelne kosovske vlade.
„Očigledno je da ovo opozicija pokušava da iskoristi, ali mislim da to neće imati velikog dometa. Oni koji upropašćavaju Aljbina Kurtija to su njegovi ministri, nesposobni i korumpirani. A oni koji ‚podižu‘ i drže Kurtija na vlasti to su opozicija i mediji“, kaže Spahiu.
To što je snimak razgovora dospeo u javnost u trenutku kada je Kurti suočen sa ozbiljnim pritiscima spolja da prihvati zahteve SAD i EU za deeskalaciju na severu, a Kosovo se suočava sa izolacijom i sankcijama Zapada, po Spahiuu ima za cilj da se uništi autoritet Aljbina Kurtija.
„Ovde nije reč o Mimozi Kusari koja je bila uz sve prethodne vlade i ovako nešto za nju nije posebno kompromitujuće. Namera je bila da se kompromituje Aljbin Kurti, ali mislim da to neće imati velike domete“, smatra naš sagovornik.