Krim (Cream)

Sensei

Master
Moderator
Poruka
91.470
Cream – Strange Brew je objavljen 1967. kao deo albuma „Disraeli Gears“. Ova psihodelična rok numera sadrži očaravajuće gitarske rifove Erika Kleptona i duboki vokal Džeka Brusa.

Tekst pesme se vrti oko misterioznoj i privlačnoj ženi, koja se često tumači kao metafora zavisnosti.

„Strange Brew“ je brzo postao omiljeni među fanovima pokazujući Krimovu inovativnu fuziju bluza i roka.

Njegov uticaj na muzičku scenu 1960-ih i dalje je značajan, naglašavajući pionirsku ulogu benda u oblikovanju modernog roka.

1721427571790.png
 
Kada su krenuli da osvajaju Ameriku 1967 (pošto su otkrili da su američki studiji u to vreme davali mnogo čistije snimke od britanskih pa je Klepton tamo prvi put video i odmah i kupio wah-wah, koji je koristio Disraeli Gears, da bi ga nakon toga sledelo na hiljade gitarista). Filiks Papalardi je napravio Disraeli Gears to što jeste. Ni oni sami nisu znali da njihove stvari uopšte mogu tako moćno da zvuče. Pri toj velikoj turneji Osvajanja Amerike 1967, nastupali su mesecima od grada do grada, da bi na kraju stigli do kalifornije perfektno uvežbani, a kako se to poklopilo sa Summer of Love 1967 gde je kalifornija narasla za jedno 300,000 mladih iz cele SAD koji su hteli da budu ili već bili hipici, tamo su ih i prigrlili kao svoj, a ne britanski bend. Ovaj koncert u Detroitu su od svih izdvojili kao najbolji.


Džek Brus i Džindžer Bejker nisu mogli da se smisle na koncertima - svaki je tvrdio da ga onaj drugi zaglušuje i posle ne bi ni razgovarali pa ih je Klepton tu kao nešto mirio dok mu sve to nije dosadilo. Isto se ponovilo posle skoro 40 godina kasnije na povratničkoj turneji gde su lepo odradili Rojal Albert Hol u Londonu sa osmehom na licu, da bi se na dodatnim svirkama u Njujorku ponovo zakrvili oko iste stvari i to je bilo to. Inače obojica DžB-ova su govorila za onog drugog da je najbolji bubnjar i basista u rok muzici.
 
Poslednja izmena:
Klepton dolazi iz dobrostojeće grofovije Sari malo južnije od Londona - odakle su isto Pejdž, Dćef Bek, Brajan Mej, pa i Kejt Buš, dakle deca lovatora. Džindžer Bejker je rodom iz dela Londona koji se zove Luišam - kada je Bejker rođen to je sve bilo teška sirotinja (skoro, ali ne baš kao susedni deo Bermondzi odakle je glumac Majkl Kejn). Džek Brus je Škot iz nekog naselja ili sela blizu Glazgova, nešto kao što je recimo Rušanj za Beograd. Ne bi čovek rekao po akcentu kojim govori kad ga čuje po dokumentarcima kako priča.
 

Prvo rok božanstvo
Cream su bili prvi koji su imali ime supergrupe, što je označavalo bend sastavljen od već etabliranih muzičara. Istini za volju, samo je Klepton bio poznatiji, Brus i Bejker su bili poznati samo muzičkim entuzijastima.

Grafiti u Londonu "Klepton je Bog" ušao je u istoriju rok muzike kao prvi primer divinizacije muzičara.

Klepton je doprineo Cream prvenstveno kao muzičar, pevajući uglavnom prateće vokale (i samo retko solo). Nije se bavio ni komponovanjem, tu i tamo bi nešto pomogao (Sunshine of your love), više mu je odgovaralo da obradi bluz klasike.
I on je to učinio kako se očekuje od "Boga". Svirao je Roberta Johnsona Crossroads na takvom nivou da se njegov drugi solo i dalje smatra jednim od najboljih iz živog nastupa. To je prava blues rock eksplozija.
 
Poslednja izmena:

Back
Top