Kreja ili Šojka

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
377.750
Kreja ili kako se još zove Šojka (Garrulus glandarius) je najinteligentnija i najglasnija ptica šume. Ova izuzetno zanimljiva vrsta ptica posebno je prepoznatljiva po svom krilu koje je intenzivno plave boje, poprečno prošarano crnim linijama. To perje plave šojke krasilo je mnoge lovačke kape, iako ova ptica nije baš omiljena kod lovaca. Šojka je stekla ime tako što glasno škripi, pa otuda i njen drugi naziv - šojka-cvrčak. Škripanje je posebno glasno kada oseti opasnost. Takođe upozorava i druge životinje, što često kvari lov na lovce. Kada se, na primer, U šumi, pored jata sojki, pojavi ptica grabljivica, svi stanovnici šume to odlično čuju. Osim što škripe, inteligentne šojke mogu po potrebi imitirati pozive drugih ptica i neptičjih životinja, a u zatočeništvu čak i ljudski govor. Poznati su kao najbolji imitatori ptičjeg sveta našeg kraja. Najčešće koriste mimikriju da obmanu predatore i prikriju njihovo prisustvo.

Jedan naučni eksperiment je pokazao da su čak sposobne da svesno planiraju unapred ostavljajući deo svoje hrane za kasnije. Iako to nije neobično u životinjskom svetu, većina životinja to čini instinktivno, dok je svesno planiranje, kao i kod ljudi, do sada potvrđeno samo kod šimpanzi i šojki.Šojke su dobri roditelji i verni partneri koji ceo život provode u paru. Mužjak i ženka zajedno učestvuju u izgradnji gnezda, u koje ženka u proleće polaže 5 do 6 jaja. Oba roditelja brinu i hrane piliće.
 
sojka2.jpg
 
Još jedna zanimljivost o šojkama je da su one jedna od retkih ptica koje ne mogu da hodaju po zemlji i granama, već da skaču.

Kada je u pitanju ishrana, šojke nisu izbirljive. Hrane se insektima, paucima i drugim beskičmenjacima, pa čak i jajima drugih vrsta ptica i malih sisara. Nisu isključivo mesožderi, već uživaju i u raznim semenkama i šumskim plodovima, od kojih posebno vole žir. Ali pošto se oni ne hrane samo njima, šojke se pridružuju trci da sakupe ove dragocene plodove. Najveća konkurencija su im jeleni i veverice. Jeleni su velike životinje koje jedu relativno velike količine odjednom i skladište višak hrane u vidu masti, dok šojke i veverice imaju drugačiju i dugoročnu strategiju za obezbeđivanje zimnice. Dok im je žir dostupan, vredno ih sakupljaju i čuvaju za hladnije dane. Postoji, međutim, jedna razlika između njih. Veverice čuvaju žir na jednom mestu, dok šojke zakopavaju žir na različitim mestima na veoma širokom prostoru. Ponekad čak i kilometrima daleko od mesta gde su prikupljeni. Pošto se mnogi od ovih žira kasnije ne iskopavaju, iz njih se u proleće razvija nova biljka. Na ovaj način šojke direktno pomažu u širenju hrastovih šuma. Ko bi rekao da tako mala ptica može igrati tako važnu ulogu u prirodi? Ko zna, možda je taj usamljeni hrast pored kojeg često prolazite davno posadila mala šojka.
 

Back
Top