Vec neko vreme zelim da zavrsim sa ovom temom, koju sam zapoceo pre malo vise od godinu dana.
Hteo sam da "razotkrijem" mit o Kralju Arturu i da stvorim neku realnu sliku o ovoj licnosti.
Iz puno nebitnih razloga (lenjost izmedju ostalog), nisam stigao da iznesem sve cinjenice koje sam hteo.
Hvala
@Slaven777 sto si me podsetio uopste za ovu temu. I hvala na lepim recima.
Elem, hteo bih da napravim jedan sveukupan presek licnosti iz legendi o Arturu.
Kao sto svi znamo, te licnosti su vrlo brojne i sarolike. Nazalost, vecina njih izgleda i nema veze sa Arturom, vec su samo dodati legendi naknadno.
KONCEPT VITEZOVA OKRUGLOG STOLA
Vitezovi okruglog stola se prvi put pominju u literaturi u 12-tom veku.
Geoffrey of Monmouth i
Chrétien de Troyes u svojim delima ih opisuju kao simbole vitestva, hrabrosti i vernosti.
Odakle inspiracija tim autorima?
Verovatno nikada necemo znati odgovor na to pitanje. Postoji sansa da su oni postojali u lokalnoj usmenoj tradiciji u Britaniji i da su ih pisci 12-tog veka jednostavno "preneli na papir".
Medjutim, moje misljenje je da ti konkretni mitovi o vitezovima (a i generalno legende o Arturu) duguju zaslugu Francuzima i Normanima za svoj nastanak. Barem taj "romanticarski" duh u njima.
Kao sto sam pomenuo u pocetku teme, ove legende dozivljavaju procvat nakon Normanske invazije Engleske. To je period kraja 11-tog veka. Sa cvrstim uspostavljanjem Normanske/Francuske vlasti u 12-tom veku, ulazimo u srce nastanka svih ovih prica.
Zbog cega Normani/Francuzi imaju uticaj na Artura?
Francuzi su jedni od naslednika velike franacke drzave. Vrlo poznata Karolinska Renesansa je donela procvat Evropi (doduse i puno razaranja) nakon "mracnog" perioda posle raspada Rimskog Carstva. Tokom te Renesanse 8-og i 9-tog veka, dolazi do velikog razvoja literature (izmedju ostalog) u Zapadnoj i Centralnoj Evropi.
U samom centru svega toga, nalazio je se
Karlo Veliki, koga kasniji srednjovekovni istoricari nazivaju "ocem Evrope".
Imao bih puno toga da pricam o njemu (mozda u nekoj drugoj temi?), ali hteo bih samo da se osvrnem na par detalja.
Srednjovekovni autori predstavljaju Karla kao legendarnu licnost. O njemu i njegovim dostignucima nastaju razne epske price i pesme.
(eto, mozda su u Britaniji hteli da naprave i svog legendarnog kralja, po uzoru na Karla)
Epske pesme, ili
chanson de geste, sa svojim izuzetno privlacnim tekstom ocaravaju minstrele i druge putujuce zabavljace. Treba tu i napraviti paralelu sa Srbijom i raznim fantasticnim delima koja postaju vrlo popularna nakon pada drzave pod Otomansku vlast.
Da se vratim na temu o vitezovima okruglog stola.
U fransuskoj epskoj literaturi, istice se
Pesma o Rolandu.
Roland je bio jedan od Karlovih
paladina, koji ga je pratio u njegovim vojnim pohodima. U toj pesmi, srecemo se sa motivima izuzetne vernosti i casti, ali i izdaje i pretnje osvajaca. Sve te motive kasnije srecemo i u fantasticnoj literaturi u Britaniji poznijeg srednjeg veka.
Moze se pretpostaviti da Pesma o Rolandu, kao i druge legende o zivotu Karla Velikog, predstavljaju
izvor i
inspiraciju za Artura i njegove vitezove.
Paladin je titula visokog ranga u Karlovoj drzavi. To je vitez ili uticajna osoba koja sluzi na Karlovom dvoru. Po legendi, postojalo je 12 paladina i oni su formirali uzi savet velikog cara. Naravno, legende pricaju o izuzetnoj lojalnosti i pozrtvovanosti tih licnosti.
Gledajuci hronologiju desavanja, moze se stvoriti zakljucak o tome sta je posluzilo kao inspiracija za lik Artura i njegovih vitezova.
Za vreme vladavine Karla Velikog, dolazi do velike ekspanzije literature u Zapadnoj Evropi. Ogromna dostignuca tog vladara pruzaju materijal za brojne legende. U Francuskoj cvetaju epske pesme, koje nakon invazije Viljema Osvajaca dolaze i u Britaniju. Nakon te invazije, postaju popularizovane legende o Arturu.
Naravno, sve je ovo samo
pretpostavka i nagadjanje na osnovu mog posmatranja istorijskih desavanja. Sve ovo se moze gledati sa trackom sumnje.
Da bi stvorili bolju sliku i mozda napravili bolji zakljucak, trebalo bi da pogledamo legende o individualnim vitezovima okruglog stola. Sagledavanjem sitnijih detalja, ta slika postaje jasnija i na njoj se moze videti sta je sta.
LEGENDE O VITEZOVIMA
Zarad lakseg uvida, podelio sam vitezove u vise grupa. Jedna grupa predstavlja skupinu licnosti sa puno zajednickog sadrzaja.
-
Stari Sever (Yr Hen Ogledd )
Nakon pada rimske provincije, u Britaniji se formiraju razna minijaturna kraljevstva. Na severu, pominju se oblasti Rheged, Gododdin i Ystrad Clud, izmedju ostalih.
Prvi lik kojeg bi hteo da pomenem je
Rhydderch Hael. On se ne pominje u Arturovim legendama, ali je moguce da je posluzio kao inspiracija za samog Artura. Po istorijskim dokumentima, on je bio kralj oblasti Strathclyde, ili Ystrad Clut. On je ujedinio lokalne mocnike i poveo borbu protiv Angla. On postaje deo velske mitologije i dodeljuje mu se magicni mac, koji sija jakim plamenom.
Rheged je oblast kojom je vladao
Urien, a kasnije njegov sin
Owain(Ywain). Obojica su vitezovi okruglog stola, ali istorijski podaci njih stavljaju u period s' kraja 6. veka (nekoliko decenija nakon pretpostavljenog zivota Artura), u vreme kada je ziveo Rhydderch.
Morcant Bulc se pominje da je vladao oblascu Gododdin. Treba napomenuti da je njegovo ime jedna forma imena
Morgan.
Rhydderch Hael, Urien i Morcant su formirali savez i borili se protiv Angla. Taj savez je u pocetku bio uspesan, ali je Morcant izdao Uriena i ubio ga. Time je osudjen na propast zadnji pokusaj odbrane od osvajaca.
Ovde imamo istorijske licnosti koje su mozda posluzile razvoju legende o Arturu.
Imamo temu plemenitog kralja, koji okuplja narod da se bori protiv osvajaca. U pocetku uspeva to da uradi, ali zbog izdaje bliskih saradnika njegov plan propada.
Ponovo zelim da se osvrnem na ime Morgan. Da li je Morcant/Morgan zapravo ona vestica Morgana, koja se danas vec podrazumeva kao deo ovih legendi? Mozda je to "negativno" ime dato samo kao simbol izdaje. Mozda je to simbol koji predstavlja razlog za poraz od strane osvajaca? Hriscani bi mozda i koristili to kao simbol paganstva. Na sve to ako se doda zenski oblik tog simbola paganstva, imamo Morganu koja predstavlja sve najgore moguce u klasicnom hriscanskom srednjovekovnom svetu.
Generalno, svi nazivi koji pocinju sa "Mor" imaju negativnu konotaciju. U irskoj mitologiji, Morigan je boginja rata i sudbine. Ona prorice sudbinu, najcesce propast i uzas. Dolazimo do jedne vrlo zanimljive teorije. Rec "
mora" se poistovecuje za uzasom i kosmarom. Pretpostavlja se da je to koren i imena Morigan/Morgan/Morcant. Ta rec ima isto znacenje i kod Slovena. Mi cak i danas kazemo za kosmar da je nocna mora.
Takodje, jos jedna povezanost Slovenske i Keltske mitologije je pojam trojstva. Ali, evo vec dosta skrecem sa teme. Da li bi neko bio zaintersovan da pokrene temu o slicnostima Slovena i Kelta? Ili ta tema vec postoji?
Zapravo, istorijski podaci o ovim licnostima su izuzetno ograniceni. Pominju se imena i vreme kada su ziveli. Pominju se ratovi i izdaja.
Jednostavno, nemamo puno materijala za diskusiju ovde. Sa jedne strane imamo dokumentovane istorijske cinjenice, dok sa druge imamo price koje prerastaju u legendu.
Sledeci put, pricacu o drugoj grupi, u koju stavljam Persivala, sakatog kralja i legendu o Gralu.
.
.
.
Samo bih jos hteo da pomenem nesto iz Velskih Trijada.
"Tri stvari se ne mogu lako obuzdati: Tok bujice, let strele i jezik budale."
