Kolumbijski "ružičasti kokain" hara Evropom

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.483
Jarko ružičasta droga iz Kolumbije koja je mešavina MDMA i ketamina postaje sve popularnija u Evropi.
Na ulici se zove „tusi“ (od „2C“) – a mediji i policija je zovu „ružičasti kokain“ iako ne sadrži kokain. Sve češće ga zaplenjuje policija u Španiji, i na drugim mestima u Evropi.

U velikim gradovima Kolumbije, droga je postala sinonim za novu generaciju mladih dilera koji je i prave i prodaju, pre svega u noćnim klubovima u zemlji i turiste u potrazi za seksom.

Tusi se prvi put pojavila na ulicama Kolumbije oko 2010. Ružičasti prah, obojen bojom za hranu kako bi se izdvojio od drugih praškastih droga, i često sa mirisom jagode, nazvan je „tusi“ jer je sadržao psihodelik 2CB.

Španska policija je prošle nedelje saopštila da je uhapsila sedam članova bande za koje se tvrdi da su umešani u distribuciju kokaina i tusija u Madridu i Malagi nakon što su ih prokrijumčarili u koferima vazdušnim putem iz Latinske Amerike. Pretres njihovih domova u Španiji otkrio je 8 kilograma onoga što su policajci nazvali „ružičastim kokainom“, kao i običan kokain i gotovinu.

U avgustu je policija na ostrvu Ibica pronašla 13 kilograma

Prema izveštaju UN o porastu ilegalne trgovine ketaminom objavljenom ove nedelje, ove godine tusi je primećen na muzičkom festivalu u Velikoj Britaniji, kao i u Austriji i Švajcarskoj. U julu je kolumbijski državljanin uhapšen zbog šverca kokaina u Italiju nađen sa tusijem u svojoj kući u Milanu.

Danas je tusi peta najpopularnija droga u Kolumbiji i redovna je pojava na tržištu u zemljama kao što su Argentina, Venecuela, Urugvaj, Čile i Panama.
Možda je bilo neizbežno da počne da se pojavljuje u Španiji, evropskoj zemlji koja ima najbliže veze sa kolumbijskim svetom droge. Droga je sporadično pronalažena u Španiji od 2011. godine, a jedna od prvih velikih akcija bila je 2016. godine, kada je devet osoba, uključujući i neke Kolumbijce, uhapšeno zbog laboratorije za tusi nedaleko od Madrida.

Širenje tusija je deo sporog, ali značajnog pomaka u svetskoj nabavci droga, od lekova na biljnoj bazi kao što su kanabis, kokain i heroin do sintetičkih droga napravljenih u laboratorijama, koje je često lakše i jeftinije za proizvodnju, ali poput fentanila može biti nepredvidiviji i smrtonosniji.

link
Clip1.jpg
 
Prim. dr Diana Raketić V.D. direktorka Zavoda za bolesti zavisnosti u Drajzerovoj kaže za Euronews Srbija da oni još uvek nisu imali direktnog iskustva sa ovom drogom, tačnije da nisu imali pacijente na detoksikaciji koji su je konzumirali, ali ukazuje da o njoj uveliko pričaju i njihovi pacijenti. Kako dodaje, ne može da se isključi mogućnost da se ona uveliko ne koristi i u Srbiji.

Oni nam kažu da su čuli za ovu i da znaju da je ima i kod nas. Međutim, mi se još uvek nismo direktno susreli sa njom. Za tusi" smo takođe čuli i od kolega iz inostranstva koji su nam na seminarima pričali da su se susretali sa ovom drogom tako da smo o njoj čuli i iz prve ruke", kaže dr Raketić.

Upitana koje konkretne posledice ova dorga može da izazove, kaže, da je karakteristika klupskih droga, pa i "tusija", taj da pruža osećaj sužene svesti i po tome se ova posebno ne razlikuje. Dr Raketić dodaje da zavisnost od nje nije isljučena, ali može da izazove razne druge posledice.

To znači da nakon njenog konzumiranja vi možete da završite na psihijatrijskom odeljenju jer ste imali određene halucinacije. Takođe, zbog loše percepcije ralnosti i okruženja, na primer zbog toga što ste nešto loše nešto protumačili, postoji i opasnost od suicida, situacije u kojoj bi osoba mogla da postane žrtva nasilja ili neke druge opasne situacije.

"Vlada mišljenje da je "ružičasti kokain" droga elite, koju koriste modeli i bogati ljudi, ali ovaj proizvod koriste ljudi sa svih nivoa", rekao je tada za ovaj portal Klaudio Vidal, direktor Energi Control.

link
 

Back
Top