Koliko ima kontinenata?

Meliot

Elita
Poruka
17.115
Naizgled jednostavno pitanje koliko ima kontinenata zadaje mnoge glavobolje ljudima širom sveta. Ustaljeno je mišljenje da se Zemljina kopnena masa sastoji od sedam kontinenata, šest naseljenih: Evropa, Azija, Afrika, Severna i Južna Amerika, Australija sa Okeanijom i sedmi nenaseljeni kontinent Antartik. A da li je baš tako? Postoje mnogi koji osporavaju tu tvrdnju. Naime neki smatraju da su Evropa i Azija jedan kontinent Evroazija jer leže na istoj kontinentanoj ploči. Neko smatra da je Indija poseban kontinent jer leži na svojoj zasebnoj tektonskoj ploči. Inače se Indija naziva i Indijskim potkontinentom. Neki smatraju da je Okeanija poseban kontinent jer ostrva Okeanije leže na posebnoj Paficičkoj tektonskoj poloči. Skoro je navodno otkriven i novi mikorokontinet Zelandija (ostrva Novi Zeland i Tasmanija), mada ja mislim da je to preteriranje, jer niti taj ,,kontinent" ima dovoljnu kopnenu masu niti ima zasebnu tektonsku ploču. Da se ja pitam pre bi kontinent trebao biti ostrvo Grenland zbog velike kompaktne kopnene mase. Ali naučnici smatraju da ne može biti jer nema zasebnu tektonsku ploču na kojoj leži, a nema je ni Evropa, ali se u većini slučajeva smatra zasebnim kontinentom. Ili kao već spomenuti slučaj Indije, ima posebnu kontinentalnu ploču, posebnu civilizaciju u odnosu na društva koja je okružuju ali se ne smatra posebnim kontinentom. Evo nekih mogućih kombinacija broja kontinenata, ali to nije sve, ima ih mnogo, ko kako gleda na to šta je kontinet a šta nije:

Osam kontinenata: Afrika, Antarktik, Azija, Evropa, Severna Amerika, Australija i Okeanija, Južna Amerika, Zelandija.
Sedam kontinenata: Afrika, Antarktik, Azija, Evropa, Severna Amerika, Australija i Okeanija, Južna Amerika.
Sedam kontinenata: Afrika, Antarktik, Azija, Evropa, Severna Amerika, Okeanija, Južna Amerika.
Sedam kontinenata: Afrika, Antarktik, Azija, Evropa, Severna Amerika, Australija, Južna Amerika.
Šest kontinenata: Afrika, Antarktik, Evroazija, Severna Amerika, Okeanija, Južna Amerika.
Šest kontinenata: Afrika, Antarktik, Evropa, Azija, Amerika, Okeanija.
Pet kontinenata: Afrika, Antarktik, Evroazija, Amerika, Okeanija.
Pet kontinenata: Afrika, Evropa, Azija, Amerika, Okeanija.
Četiri kontinenta: Amerika, Okeanija, Antarktik, Evrafrazija.

(izvor za kombinacije mogućeg broja kontinenata: srpska vikipedija)

Continental_models-Australia.gif





Zemljine litosferne ploče

Tectonic_plates_boundaries_detailed-sr.png
 
Čovek gleda i traži egzoplanete po celom univerzumu, a ne može da prebroji kontinente na svojoj planeti i da se odluči koliko ima planeta u Sunčevom sistemu. Odnosno da li je Pluton planeta ili ne, kao i nebesko telo Eris.
 
Ja bih rekao da postoje 8 kontinenata, Evropa, Azija, Afrika, Australija, Severna Amerika, Južna Amerika, Antartik i Okeanija (Mikronezija, Polinezija i Melaniezija sa Malajskim arhirplagom). Po meni postoje dva velika potkontinenta Indija i Grenland i dva mala potkontinenta Mala Azija (Anadolija) i Arabija (Arabijsko poluostrvo).
 

Back
Top