Koliko ima do otvaranja mosta Zemun-Borča? Hronologija.

Mrkalj

Buduća legenda
Poruka
36.397
Budući da je predsednik Srbije Boris Tadić rekao da će most biti gotov u proleće 2014 (iako su neki predvideli da će biti dovršen do kraja 2013.) do otvaranja mosta Borča-Zemun ostalo je samo još tri godine i 9 meseci.

Veoma se radujem odluci da se konačno napravi ovaj most, koji Beogradu nedostaje zadnjih 60 godina. :mrgreen:


četvrtak, 08. apr 2010, 08:33
Ugovor o mostu Zemun -Borča


Konačni izvođački ugovor za izgradnju mosta Zemun -Borča biće potpisan krajem nedelje sa kineskom firmom "Putevi -mostovi", najavila Verica Kalanović. Most će biti izgrađen za tri godine.

Ministarka za Nacionalni investicioni plan (NIP) Verica Kalanović, najavila je da će konačni izvođački ugovor za izgradnju mosta Zemun - Borča biti potpisan krajem nedelje. Dogovor je postignut posle intenzivnih pregovora sa kineskom firmom "Putevi mostovi".
most-zemun-borca.jpg

Budući izgled mosta Zemun-Borča

Ovaj projekat vredan je 170 miliona evra. Detaljno su precizirani plan rada, rokovi, nadzor i eventualni dodatni troškovi.

Most će biti izgrađen za tri godine, a za dve godine će biti završen 21 kilometar pristupnih saobraćajnica i dve petlje.

Početkom juna biće sklopljen finansijski ugovor sa Eksim bankom. "Srbija će po povlašćenim uslovima dobiti povoljan kredit, uporediv s razvojnim kreditima međunarodnih finansijskih investicija", izjavila je Kalanović.

Kalanovićeva je navela da će izgradnja mosta početi tokom leta, a da će sledeće godine početi i izgradnja pristupnih saobraćajnica.​
 
http://www.gradjevinarstvo.rs/VestD...o_Dunava_Zemun-Borča.aspx?ban=810&vestid=2201

U Zemunu je položen kamen temeljac za most preko Dunava Zemun-Borča
14.07.2010. | Tanjug



U Zemunu je položen kamen temeljac za most preko Dunava Zemun-Borča, dok je početak radova predviđen za april 2011. godine. Most, čija je vrednost 170 miliona evra, će biti dug 1.507 metara sa pristupnim saobraćajnicama u dužini od oko 21,5 kilometara. Rok za izgradnju je tri godine.

Predsednik Srbije Boris Tadić je pre polaganja kamena temeljca kazao da će izgradnja mosta početi u aprilu 2011. godine, a da je planirano da radovi budu završeni u proleće 2014. godine.

"Most će biti garant prijateljstva Srbije i Kine", rekao je Tadić i istakao da će izgradnja tog mosta veoma značajna za Srbiju i Beograd, jer će njegovom izgradnjom Beograd snažno iskoračiti na drugu obalu Dunava, gde će se graditi stambeni i poslovni prostor.

On je rekao da "posle decenija zastoja u izgradnji velikih infrastrukturnih projekata, Srbija ponovo kreće. Grade se autoputevi, mostovi, investira se u elektroprivredu. Građani Srbije mogu da budu ponosni, a ja sam ponosan zbog strateškog partnerstva sa Kinom. Ovo je samo prvi veliki zajednički projekat Srbije i Kine".

"Srbija je kao i svaka zemlja primila udar svetske finansijske krize i mi simbolički od postavljanja ugaonog kamena u izgradnji ovog mosta počinjemo novi sistem mera koje treba da poboljšaju ekonomsku situaciju u Srbiji, povećaju proizvodnju i nivo zaposlenosti", izjavio je Tadić.

"Znaćemo da smo na dobrom putu kada ponovo počne zapošljavanje, a izgradnja infrastrukturnih objekata je najbolji način da se otvori perspektiva zapošljavanja za naše sunarodnike", poručio je Tadić.

Prema njegovim rečima, Kina snažno nastupa na međunarodnoj sceni, namećući se kao dominantan politički i ekonomski činilac. "Kineska ekonomija je godinama u svetskom vrhu, to je ekonomija najvišeg stepena razvoja i jedan od ključnih činilaca svetskih ekonoskih procesa. Kina postaje i jedan od najznačajnijih činilaca svetske politike i ne postoji tačka na ovom svetu na kojoj se ne pita za kinesko mišljenje", rekao je Tadić.

Planirane su tri faze radova, a u prvoj je predviđeno da se obave radovi od novog Novosadskog puta (saobraćajnice T6) do Batajničkog puta, dok druga faza podrazumeva završetak radova na gradnji mosta preko Dunava i spajanje Batajničkog i Zrenjaninskog puta. U trećoj fazi predviđeno je i spajanje Zrenjaninskog i Pančevačkog puta. Projekat podrazumeva i izgradnju osam manjih mostova i nekoliko petlji.

Predsednik Stalnog komiteta Svekineskog narodnog kongresa Vu Banguo je rekao da su srpsko-kineski odnosi u usponu i da bi dobri politički odnosi trebalo da podrže i trajnu ekonomsku saradnju.

Ugovor o izgradnji mosta Zemun-Borča potpisali su 15. aprila ministarka za NIP Verica Kalanović sa potpredsednikom kineske kompanije CRBC koja će graditi most Lu Šanom i gradonačelnikom Beograda Draganom Đilasom. Kalanovićeva je tada istakla da izgradnja tog mosta predstavlja novi model realizacije velikih infrastrukturnih i razvojnih projekata u Srbiji, koji se bazira na bilateralnom sporazumu između Srbije i Kine.

Ministarka je navela da je ugovorom o izvođenju radova utvrđeno angažovanje domaćih podizvođača i upotreba građevinskog materijala iz Srbije, u odnosu od najmanje 45 odsto ukupne vrednosti projekta. Ona je dodala da je Ministarstvo za NIP nosilac projekta, a Grad Beograd korisnik i partner u realizaciji.

Kako je ranije saopšteno, 85 odsto novca za izgradnju mosta biće obezbeđeno iz kredita kineske Eksim banke, dok će 15 procenata biti finansirano iz Nacionalnog investicionog plana, a troškove eksproprijacije i tehničkih priprema preuzeće Grad Beograd.

Rok otplate kredita je 15 godina, sa počekom od tri godine i fiksnom kamatnom stopom od tri odsto godišnje. Ugovorom je definisano i učešće srpskih podizvođača od najmanje 45 odsto.

Most Zemun-Borča biće deo obilaznice oko Beograda i treba da poveže Zrenjaninski i Pančevački put, čime će se ostvariti bolja saobraćajna veza za više od pola miliona stanovnika opština Zemun, Palilula i Novi Beograd i omogućiti dalji privredni razvoj Beograda odnosno dela grada na levoj obali Dunava.

403E1020-B7A6-4994-B660-BD1A64B89874_mw1024_mh768_s.jpg

Kad sam video Kineza sa lopatom u ruci, počeo sam da verujem u to!
 
Kad kinezi imaju da rade most ce da stoji za 5 meseca.

Kad Srbi za 5 godine.

Ja se slažem sa Konstantinom.

U nas Srba vazda javašluk i čarlame:


30. 11. 2009

PRESS

Vlast u Zemunu protiv mosta preko Dunava!


Opštinska vlast u Zemunu dala je negativno mišljenje za izgradnju mosta Zemun - Borča zbog nivelisanja samo jedne raskrsnice u blizini?!
s
Budući most preko Dunava

RASKRSNICA VAŽNIJA OD MOSTA... Budući most preko Dunava

Opštinska vlast u Zemunu dala je negativno mišljenje za izgradnju mosta preko Dunava zbog pitanja nivelisanja i regulisanja jedne raskrsnice u blizini mosta! Skupština ove opštine, naime, na poslednjoj sednici nije podržala Nacrt plana detaljne regulacije za saobraćajnicu Severna tangenta (od ulice cara Dušana do Zrenjaninskog puta, sa mostom i petljom sa Zrenjaninskim putem) koji je predložila Komisija za planove Skupštine grada krajem oktobra. Primedba se odnosi na raskrsnicu Novosadskog i Batajničkog puta, za koju opština traži da bude denivelisana umesto površinska.

Gradonačelnik Dragan Đilas kaže za Press da je vrlo neprijatno iznenađen odlukom opštine Zemun, koju vode Srpska napredna stranka, Socijalistička partija Srbije i Demokratska stranka Srbije.
a1
Branislav Prostran

PROSTRAN: STRUČNJACI ODLUČILI

Predsednik opštine Zemun Branislav Prostran tvrdi da je primedba o denivelisanju raskrsnica na mestu, bez obzira na to što kontrira komisiji Skupštine grada.

- Naša primedba je samo tehničke prirode, a to je, uostalom, primedba koju imaju i JP „Putevi Srbije" i Sekretarijat za saobraćaj. Nemamo nameru da sabotiramo izgradnju mosta. Stručne službe u našoj opštini su pregledale ovaj projekat i ovo je više njihovo nego moje mišljenje - istakao je Prostran.

- Ne mogu da verujem da u našem gradu postoji neko ko može da kaže da je protiv izgradnje mosta Zemun - Borča! Prosto je neverovatno da bilo ko može da bude protiv izgradnje mosta koji je neophodan Beogradu. Ovo samo pokazuje da je politika ušla tamo gde joj svakako nije mesto, a to je mesto gde treba da se rešavaju realni problemi građana - kaže Đilas.

Prema njegovim rečima, vlast u Zemunu dala je negativno mišljenje za izgradnju mosta preko Dunava zbog pitanja nivelisanja jedne raskrsnice.

Suluda odluka

- Da li ova odluka znači da je za opštinu Zemun jedna raskrsnica važnija od mosta koji treba da ih poveže sa Borčom? Da li su ljudi koji vode ovu opštinu protiv razvoja svoje opštine i svog grada? Umesto da zajedno sa gradom rade sve sto je moguće da se ovaj projekat što pre završi, da ovde prođe obilaznica, zbog čega bi građani ovog dela grada imali ekonomsku korist, vlast u Zemunu se bavi politikanstvom i donosi odluku da je faktički protiv toga da Beograd posle 40 godina dobije još jedan most - navodi Đilas.

Gradonačelnik Beograda najavljuje da će Skupština grada uskoro usvojiti regulacioni plan vezan za izgradnju mosta preko Dunava i poziva vlast u Zemunu da zajedno sa gradskim strukturama radi na tome da se ovaj veliki infrastrukturni projekat završi, jer je to u interesu svih građana.

- Hajde da se takmičimo u tome ko će da uradi za dobrobit građana, a ne da guramo klipove u točkove onih koji žele da razvijaju Beograd, samo zato sto su iz različitih političkih stranaka - kaže gradonačelnik.

Komisija za planove će o rešenju ove saobraćajnice raspravljati na javnoj sednici 8. decembra ove godine, a u opštini Zemun kažu da je njihova odluka tehničke prirode i da „nema veze sa politikom".

- Naša primedba se odnosi na raskrsnicu Novosadskog i Batajničkog puta, za koju je planirano da bude površinska, odnosno da putevi koji se ukrštaju budu u istoj ravni. To je u direktnoj suprotnosti sa povodom i ciljevima izrade ovog plana. Na deonici Beograd - Batajnica nalaze se tri ovakve raskrsnice na razdaljini od 260 metara, dok je na jednoj čak i okretnica GSP-a, što usporava protok saobraćaja. Zato smo mi tražili da se na ukrštanju u ulici Cara Dušana, oko broja 266, uradi denivelisana raskrsnica - kaže arhitekta u odseku za investicije opštine Zemun Mirjana Šisler.
a2

KINESKI MOST

Vlada Srbije i Grad Beograd potpisali su krajem oktobra predugovor sa kineskom kompanijom „Čajna roud" o gradnji mosta Zemun - Borča u vrednosti od 170 miliona evra, pri čemu će 85 odsto novca, odnosno oko 145 miliona evra, biti obezbeđeno iz kredita kineske Eksim banke. Očekivani rok za izgradnju mosta je 2013. godina. Most će biti dug 1.507 metara i imaće saobraćajnice koje će ga povezivati drugim putevima, dužine oko 21,6 kilometara. Povezaće oko 380.000 stanovnika Novog Beograda i Zemuna sa 170.000 ljudi koji žive na levoj strani Dunava u opštini Palilula.

Skuplje rešenje

Ona priznaje da bi predloženo rešenje bilo skuplje od onog koje je dala Komisija za planove skupštine grada!

- Ostajemo pri stavu da je bezbednije da se putevi na tom mestu ne ukrštaju u istom nivou. Mislim da bi ulica Cara Dušana trebalo da ostane u istoj ravni, a da nova ulica, koja vodi na most, bude izdignuta. To bi bila skuplja investicija nego da se radi površinska raskrsnica, ali ujedno i trajno rešenje - kaže Šislerova.

Predsednik Skupštine opštine Zemun Branislav Tutuš, koji je potpisao sporno rešenje, istakao je da je ovo rešenje doneto jednoglasnom odlukom svih prisutnih članova tog skupštinskog zasedanja.

- Ovde se ne radi o političkim stanovištima. Trebalo bi da se uvaži mišljenje naše opštine, jer to je deo naše teritorije, a tim stručnih ljudi proveravao je ovaj dokument - kaže Tutuš.​
 
Možda bi optimalno bilo da mostarska ulica ide ispod Cara Dušana, da počne da se ukopava kao ulazak na most kod Beške. Međutim sve to povlači probleme imovinsko-pravnih odnosa koji se u Beogradu rešavaju i po 20 godina.

Lakat krivina na Novosadskom autoputu - mesto polaganja kamena temeljca; predviđena je sigmoidna spojka sa postojećom četverostaznom ulicom koja spaja Novosadski sa Cara Dušana
zemunmost2010.jpg

Šta je na putu:
zemunmost2010zoom.jpg

26BE09E6-04DC-4EB8-A6C2-3FF668968C08_mw1024_mh768_s.jpg

Danas (14.07.2010)
Gradnja kreće na proleće
Autor: Gojko Vlaović

Beograd - Predsednik Srbije Boris Tadić i predsednik Svekineskog narodnog kongresa Vu Banguo položili su juče na Novosadskom putu kod Lakat krivine kamen temeljac za izgradnju Mosta prijateljstva Kine i Srbije, koji će povezivati Zemun i Borču. To je ujedno bio i centralni događaj u okviru posete kineskog zvaničnika Beogradu.
- Zajednički projekat Srbije i Kine, izgradnja mosta Zemun - Borča, predstavlja značajnu investiciju koja će povećati zaposlenost i stopu privrednog rasta u Srbiji. Najbolji način za povećanje zaposlenosti predstavlja izgradnja infrastrukturnih projekata koji se podižu širom Srbije - izjavio je predsednik Tadić. On je dodao da će izgradnja ovog mosta omogućiti izlazak Beograda na drugu stranu Dunava, na kojoj će se graditi veliki poslovno-stambeni kompleksi.​
 
most gradi srbija, garant duga je srbija, interes ima samo beograd.

najs :)


Taj most je od izuzetnog geostrateškog interesa za vezu Kneževine sa Vojvodinom.

Šta sam napisao u februaru 2008:

Sreća pa je problem Vojvodine lako rešiti:

U Beogradu treba napraviti 4 mosta preko Dunava i problem Vojvodine biće rešen zauvek.
Elegantno, pacifistički, demokratski i monumentalno, doduše skupo.
Al' ovi naši se natežu oko nadležnosti - jel' to treba grad ili republika....
... neće uskoro trebati niko.
 
Taj most je od izuzetnog geostrateškog interesa za vezu Kneževine sa Vojvodinom.

Šta sam napisao u februaru 2008:

Srěća pa je problem Vojvodine lako rěšiti:

U Běogradu trěba napraviti 4 mosta preko Dunava i problem Vojvodine biće rěšen zauvěk.
Elegantno, pacifistički, demokratski i monumentalno, doduše skupo.
Al' ovi naši se natežu oko nadležnosti - jel' to trěba grad ili republika....
... neće uskoro trěbati niko.

ne vidim kako ce mostovi resiti to na taj nachin, mozda ekonomski vojvodinu trajno povezu sa maticom, ali ekonomija nije ta koja veze, ne na balkanu, pokazalo se to dobro u zadnjem raspadu juge, raspad koji se desio u najvecem ekonomskom procvatu jugoslavije.
iracionalne porive je tesko racionalnim tuci.

nesto si negde pisao o srbiji kao slovenskom pijemontu na balkanu za vreme i pre prvog sv rata.

mislim da bi to bilo resenje za vojvodinu i ostale srpske teritorije
 
Pa jeste, al' prvo su dobre ideje, pa ekonomija - čvrsta i pravedna ruka za realizaciju, a onda odmah dolaze na red nauka, školstvo i kultura. Zatim umetnost - muzika i film, gde smo iznad SFRJ-proseka, ali ne i dovoljno dobri, i pijemont je tu!

Razvoj i repopulacija sela je ideja koja ubija dve muve od kojih je jedna bela kuga, jer, dete se na selu doživljava kao veliko bogatstvo, a u gradu se doživljava kao opterećenje u skučenoj kvadraturi.

Druga je naravno naša primarna privredna grana - poljoprivreda, ali ne da izvozimo maline, nego pekmeze i sokove... Ne paradajz, nego kečap, ne papriku, nego ajvar itd... Koliko kukuruza imamo, a nemamo tehnologiju za proizvodnju korn-flejksa - ubijstvo!
 
Poslednja izmena:
Pa jeste, al' prvo su dobre ideje, pa ekonomija - čvrsta i pravedna ruka za realizaciju, a onda odmah dolaze na red nauka, školstvo i kultura. Zatim umětnost - mizka i film, gdě smo iznad SFRJ-prosěka, ali ne i dovoljno dobri, i pijemont je tu!

Razvoj i repopulacija sela je ideja koja ubija dvě muve od kojih je jedna běla kuga, jer, děte se na selu doživljava kao veliko bogatstvo, a u gradu se doživljava kao opterećenje u skučenoj kvadraturi.

Druga je naravno naša primarna privredna grana - poljoprivreda, ali ne da izvozimo maline, nego pekmeze i sokove... Ne paradajz, nego kečap, ne papriku, nego ajvar itd... Koliko kukuruza imamo, a nemamo tehnologiju za proizvodnju korn-flejksa - ubijstvo!

za tako nesto potrebno je da se nasem choveku dozvoli da se razmashe, shto znaci secha budzeta skoro u korenu, da zaboli do koske jedno par godina.
ne mozes da ranis nezaposlene, penzionere, vaspitavas decu, lechis ljude i za to vreme imas bolesnu ekonomiju bez ikakve proizvodnje skoro.
moraju ljudima da daju da dishu da bi nesto proizveli.
a za to su potrebne jake carine, smanjenje drzavnog aparata, secha penzija, zdravstva, skolstva i mostova u BG.

shok terapija, grozan antibiotik koji mora da se uzme, sto pre, dok je potencijal jos zdrav.

uopste ne sumnjam u nasu dovitiljivost, umemo mi svasta, samo se nema prostora, gushe svi, sistem pogotovo a i neiskreni politichari.

ko ima danas hrabrosti da naciji kaze u lice kakve su stvari i pozove je na zrtvu od par godina zarad svih nas i nasih klinaca posebno?

za sad niko.

sve sto na sitno budu uradili ce ostati sitno, pa i skupa zajedno - ostace sitno jer nema zdravu osnovu
 
ружан је мост.

Ružan je most preko Ade. Zasenio je ceo grad. Više se od njega ne vidi ni Hram, ni Kalemegdan ni Avala. Velik promašaj. Bio sam protiv falusnih simbola kad su u pitanju Beogradski mostovi. To je idejno-arhitektonski promašaj reda veličine Beograđanke, koju u Belom gradu napraviše onako crnu. I opet falusnu sa sve testisima.

Drugo, šta od mosta vidiš kada ga prelaziš? Samo drum. Koliko si puta plovio Dunavom, pa da ti smeta njegova estetika? Most treba da bude funkcionalan: što robusniji, sa što više pilona, jer kod nas svake prestupne pada po jedno bombardovanje... :mrgreen:

Žeželjev most u Novom Sadu bio je moj "idol" dok sam gledao kako opstaje pod onim silnim pogocima NATO-ovih projektila. Ovaj Bogdanovićev... bože pomozi.
 
Poslednja izmena:
естетика београда се рапидно систематски уништава већ 10 година. разноразне партијске џуџе добијау за своје архитектонске деликте естетике посао, планске градње нема, градски архитекта свој посао не ради, пара врти где бургија неће...тако да београд већ поприма неке епитете које није заслужио да има.
 
Most je velikog znacaja ne samo za podrucje BGD-a nego i celog regiona.Ja licno jedva cekam da za 20-30min stignem do Tamisha,a ne kao sada 60-120min.:worth: Mozemo samo da se nadamo da ovo nije neka pol.farsa,da ce se obistiniti i napraviti toliko zeljeni luk oko BGD-a,rasteretiti grad od tranzita.Bio bi to prelep most.

Na Tamisu radi stuka ko luda .
 
Upravo javili na TV B92 da Kinezi kasne sa projektom - kažu, hoće Kinezi sami da uzimaju podizvođače, a grad Beograd hoće da se ide preko njih, navodno oni znaju koje su se firme osvedočile kvalitetom radova. :whistling:


B92 Biz Vesti Srbija

Đilas: Kinezi neozbiljni
27. septembar 2010. | 15:33 | Izvor: B92
Beograd -- Izgradnja mosta Zemun-Borča još nije ni počela, a kineski investitori pokazali su neozbiljnost jer na vreme nije urađen ni idejni projekat, kaže Dragan Đilas.


Pored gradonačelnika, saradnjom sa kineskom kompanijom "Čajna road and bridž korporejšn" nezadovoljni su i u Saobraćajnom institutu CIP.

Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas je zbog toga najavio mogućnost da most gradi i neka druga kompanija, ukoliko kineska CRNC ne počne da poštuje postavljene rokove.

Iako mediji u Srbiji ovih dana uglavnom govore o kašnjenju sa idejnim projektom za most Zemun-Borča, u Saobraćajnom institutu CIP kažu da su oni svoje deo posla završili.

Direktor CIP-a, Milutin Ignjatović priznaje da kineska strana kasni sa projektnom dokumentacijom.


„Urađen je i predat idejni projekat. Revizija je trebalo da bude završena, međutim revidenti traže cenu. To Kinezi neće da daju. Ja sad upravo dajem odgovor da kineska kompanija ne želi da da cenu, što je njihovo pravo. Oni su ugovorili kreditom ukupni iznos od 170 miliona evra, i za projektnu dokumentaciju i za most, saobraćajnice... Mi treba da dobijemo klauzulu da je projekat potpuno validan“, objašnjava on.

Što se tiče primedbi kineskim investitorima, njih ponavlja i gradonačelnik Beograda Dragan Đilas. On navodi da zamerke koje su date kineskim investitorima još nisu otklonjene, i da su zbog toga rokovi probijeni.

Dodaje i to da su pravila koja se tiču gradnje u Beogradu ista za sve i da se neće položiti avans od 35 posto, jer je za most na Adi avans bio samo 10 posto i to je uglavnom procenat koji se plaća.

„Nema govora o avansu od 35 posto, mi smo za most na Adi platili avans od 10 posto. To su pravila koja postoje, nebitno da li neko dolazi iz Kine, Austrije, Slovenije... Nema glavnog projekta dok se ne uradi idejni, nema eksproprijacije bez glavnog projekta. To su sve stvari koje pokazuju da kineska kompanija treba da pokaže malo veći stepen ozbiljnosti i odgovornosti za ogroman posao koji su dobili, za ogroman iznos para koje su Beograđani i građani Srbije platiti da bi taj most bio gotov“, navodi gradonačelnik.

U pismu koje je gradonačelnik Đilas posao navodi da grad Beograd ovakav razvoj događaja ne može da prihvati. U njemu se, između ostalog navodi da je stav Beograda da se moraju poštovati ugovorena dinamika realizacije projekta i ugovornih obaveza.

Most Borča-Zemun prvi je infrastrukturni projekat u okviru sporazuma srpske i kineske vlade, koji je u avgustu prošle godine potpisan u Pekingu. Ugovor o izgradnji mosta Borča Zemun, vredan 255 miliona dolara, potpisali su 15. aprila ove godine gradonačelnik Dragan Đilas, ministarka za Nacionalni investicioni plan Verica Kalanović i zamenik predsednika kompanije CRBC Lu Šan.

Ekonomski analitičar i konsultant za strane investicije Mahmud Bušatlija podseća da je od pre nekoliko nedelja kada se saznalo da su kineski investitori platili sedam miliona evra za 13 hektara u blizini auto puta Beograd - Novi Sad, i ostali i bez zemljišta i bez novca.

„Mora se voditi računa i o tome da je situacija bitno promenjena činjenicom da je došlo do jedne ozbiljne prevare jedne kineske firme, kao i o tome da Kina u inostranstvu nastupa kao država. Dakle, i sve njene firme koje su sa sedištem u Kini potpadaju pod državni režim nastupa. Tako da taj problem sa prevarom jedne kineske firme može da ima nekog značaja i u daljem razvoju saradnje sa Kinom, pa i oko ovog mosta u Zemunu“, upozorava Bušatlija.

Kamen temeljac za most Borča-Zemun postavljen je sredinom jula ove godine, u blizini Novosadskog auto puta, gde će prolaziti deo pristupnih saobraćajnica koje će voditi na sam most. Ugovor o izgradnji vredan je 255 miliona dolara.


http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy =2010&mm=09&dd=27&nav_id=461223
 
http://www.emportal.rs/vesti/srbija/133841.html

Kinezi traže avans

27. septembar 2010. | 09:51

Izvor: Blic

Kompanija Čajna road and bridž korporejšn (China road and bridge corporation - CRBC), koja bi u Beogradu trebalo da gradi most između Borče i Zemuna, nije do danas uradila ni idejni projekat, saznaje „Blic” . Glavni građevinski projekat nije ni na pomolu. Pri tom, CRBC traži od Republike i Grada avans za radove i isporučen materijal u visini od čak 34 odsto od projektovane cene mosta, odnosno da im se pre početka radova uplati 86,7 miliona dolara.

Prema saznanjima „Blica”, kompanija CRBC menjala je u međuvremenu i rukovodstvo koje će biti zaduženo za ovaj posao, što je dodatno prolongiralo realizaciju. Naime, dosadašnji rukovodilac projekta prešao je u drugu kompaniju, a sada su tu novi mladi stručnjaci kojima je svakako trebalo malo vremena da “uđu” u projekat.


Ono što se takođe nezvanično može čuti, predstavnici CRBC putuju uveliko po Srbiji pokušavajući da pronađu podizvođače sa kojima bi radili, iako je Ugovorom predviđeno da Grad Beograd predloži spisak relevantnih kompanija koje bi ovaj projekat mogle da iznesu, a od kojih bi kinekska strana napravila izbor.


Sve su ovo razlozi zbog kojih izgradnja mosta Borča - Zemun već u startu kasni, i zbog čega je gradonačelnik Beograda Dragan Đilas uputio pismo i kompaniji CBRC i ambasadoru Kine u Beogradu, saznaje „Blic”. U pismu, u koje smo imali uvid, obaveštava ih da Grad Beograd ovakav razvoj događaja ne može da prihvati. U njemu se, između ostalog navodi da je stav Beograda da se moraju poštovati ugovorena dinamika realizacije projekta i ugovornih obaveza.

Kamen temeljac za most Borča-Zemun postavljen je sredinom jula ove godine, u blizini Novosadskog auto puta, gde će prolaziti deo pristupnih saobraćajnica koje će voditi na sam most, a to su učinili Predsednik Srbije Boris Tadić i predsednik Stalnog komiteta Svekineskog narodnog kongresa Vu Banguo. Tada je rečeno da će izgradnja mosta početi u aprilu sledeće godine i, prema planovima, trebalo bi da bude završena do proleća 2014. godine. Dan kasnije, predstavnici Saobraćajnog instituta CIP i CRBC potpisali su ugovor o izradi tehničke dokumentacije za izgradnju mosta Zemun - Borča, kada je najavljeno da bi glavni projekat mosta trebalo da bude završen do kraja godine.


Most Borča-Zemun prvi je infrastrukturni projekat u okviru sporazuma srpske i kineske vlade, koji je u avgustu prošle godine potpisan u Pekingu. Ugovor o izgradnji mosta Borča Zemun, vredan 255 miliona dolara, potpisali su 15. aprila ove godine gradonačelnik Dragan Đilas, ministarka za Nacionalni investicioni plan Verica Kalanović i zamenik predsednika kompanije „Čajna roud end bridž korporejšn“ Lu Šan.


Izgradnja će se finansirati iz kredita kineske „Eksim“ (Exim) banke (85 odsto) i Nacionalnog investicionog plana (15 odsto), dok će troškove eksproprijacije i tehničkih priprema snositi Grad Beograd. Rok otplate kredita je 15 godina, sa počekom od tri godine i fiksnom kamatom od tri odsto godišnje. Ugovorom je definisano da će u ovom poslu sa ne manje od 45 odsto učestvovati domaća građevinska preduzeća i proizvođači građevinskog materijala.
 

Back
Top