Koji je vaš stil uređenja doma?

1658431869431.png
 
Moj stil u uredjenju stana,svakako je masivni stilski namestaj,kao sto su bili uredjeni stanovi uglednih beogradskih porodica,izmedju dva svetska rata.
Tako uredjen stan,stvara jednu psihicku ravnotezu i mir,kod onih koji imaju srecu da im je stan tako uredjen.Naravno,pored takvog stilskog uredjenja,
podrazumeva se,da je stan svakodnevno snabdeven svezim cvetnim aranzmanima.
 

NAJBOLJE BILJKE ZA STAN

Fikus elastika, poznat i kao gumena biljka, jedna je od popularnih biljaka koje se često uzgajaju u stanovima zbog svoje dekorativnosti i prilagodljivosti unutrašnjim uslovima. Fikus je tropska biljka, poreklom iz Azije i Mediterana, koja svojim izgledom može oplemeniti vaš prostor. Poznato je više od 1000 vrsta ove biljke, ali se u kućnim uslovima gaji nekoliko vrsta:

  • Ficus elastic ili kaučukovo drvo
  • Ficus benjamina ili bendžamin
  • Ficus lirata
  • Ficus pumila
  • Fikus ginsend


Fikus elastika voli svetlost, ali da ne previše. Najbolje je da se biljka postavi na svetlo mesto, ali uz izbegavanje direktne sunčeve svetlosti, posebno tokom vrelih popodnevnih sati. Iako biljka može podneti i nešto niže temperature, držite je na temperaturi između 15 i 26 stepeni Celzijusa, uz izbegavanje iznenadnih temperaturnih promena.

Fikusu elastika više odgovara vlažniji vazduh, ali će se prilagoditi i nižoj vlažnosti. Prskanje lišća vodom povremeno može pomoći u održavanju odgovarajuće vlažnosti oko biljke. Zalivajte ga umereno. Dopustite da se gornji sloj zemlje osuši pre zalivanja, ali ne dozvolite da se potpuno osuši. Zimi, smanjite učestalost zalivanja. Fikus elastika preferira dobro drenirano tlo koje je bogato humusom. Možete koristiti univerzalnu zemlju za sobne biljke. Hranite biljku tečnim đubrivom tokom proleća i leta, otprilike svake 2-4 nedelje. Zimi, kada biljka ima period mirovanja, smanjite ili prestanite sa đubrenjem.

Fikus elastika će bolje napredovati ako mu omogućite da postepeno raste. Nemojte ga odmah presaditi u veliku posudu, već ga premestite u veću posudu kada postane očito da je trenutna premala. Redovno brišite prašinu sa lišća biljke. To možete učiniti vlažnom krpom ili tušem, ali izbegavajte direktno prskanje lišća, ako je biljka izložena direktnom suncu. Obratite pažnju na štetočine poput lisnih uši, paukove, grinje ili tripsa. Ako primetite neki od ovih problema, preduzmite odgovarajuće korake za zaštitu i oporavak.

Paukova palma - klorofitum (Chlorophytum comosum)


Paukova palma, poznata i kao klorofitum (Chlorophytum comosum), popularna je sobna biljka koja je laka za održavanje.

Paukova palma voli svetlost, ali indirektnu. Direktna sunčeva svetlost može izazvati opekotine na listovima. Možete je postavite blizu prozora, ali je zaštitite od direktne sunčeve svetlosti, posebno tokom vrućih letnjih meseci. Paukova palma voli toplu i vlažnu sredinu. Optimalna temperatura za nju je između 18°C i 24°C. Izbegavajte izlaganje i ove biljke iznenadnim promenama temperature. Održavajte vlažnost zemlje, ali ne dopustite da saksija stalno bude natopljena vodom. Zalivajte kada se gornji sloj zemlje osuši, obično jednom nedeljno.

Tokom zimskih meseci, zalivajte je ređe. Paukova palma voli vlažnu sredinu. Ako je vazduh suv, povremeno je prskajte vodom kako biste povećali vlažnost okoline. Koristite dobro drenirajući supstrat za saksiju kako biste izbegli zadržavanje viška vode oko korena. Hranite biljku tečnim đubrivom jednom mesečno, tokom proleća i leta. Zimi, kada je rast biljke sporiji, đubrenje možete smanjiti. Paukova palma se lako razmnožava putem izdanaka koji se pojavljuju na krajevima stabljika. Ove izdanke možete odseći i posaditi u novu saksiju.



Biljke za stan




Redovno proveravajte listove na prisustvo štetočina kao što su paukove grinje ili lisne vaši, kako biste mogli blagovremeno da reagujete u slučaju bolesti.

Pravilna briga o paukovoj palmi omogućava vam da uživate u njenim zelenim listovima, pri tome je ova biljka otporna i jednostavna za održavanje u unutrašnjem prostoru.

Bamboo palma (Chamaedorea elegans)


Bamboo palme, poznate i kao lucky bamboo ili srećni bambus, često se uzgajaju u unutrašnjim prostorima zbog svoje privlačne pojave, kao i reputacije da donose sreću prema feng shui učenjima.

Bamboo palme vole indirektnu svetlost, ne treba ih izlagati direktnom suncu, jer ona može izazvati opekotine na lišću. Bamboo palme su vodootporne pa je preporučljivo da zemlju u kojoj rastu držite stalno vlažnom. Bamboo palme se dobro snalaze u sobnim temperaturama, ali treba izbegavati izlaganje niskim temperaturama ispod 10°C, posebno tokom zimskih meseci. Preporuka je da se bamboo palme đubre blagim tečnim đubrivom svaka 2-4 meseca tokom sezone rasta (proleće i leto). Da ne biste preterali sa đubrenjem, pratite uputstva sa pakovanja.


Bamboo palma



Bamboo palme ne zahtevaju često prskanje, ukoliko primetite da je vazduh u vašem domu suv, možete povremeno prskati oko biljke kako biste povećali vlažnost. Redovno brišite lišće biljke kako biste uklonili prašinu i održali sjaj. To možete uraditi vlažnom krpom. Odaberite odgovarajuću posudu sa drenažnim rupama kako biste izbegli zadržavanje viška vode. Pazite da posuda bude dovoljno velika kako bi biljka imala dovoljno prostora za rast. Ukoliko se pridržavate ovih smernica Bamboo palma će dugo izgledati atraktivno i ulepšavati vaš dom.

Link:https://www.pexels.com/photo/a-nean...-to-a-dresser-in-a-room-in-sunlight-19253038/

Crassula – „drvo novca“ ili „žadova biljka“


Crassula, poznata i kao "drvo novca" ili "žadova biljka", popularna je sobna biljka koja potiče iz Južne Afrike. Ova biljka često se uzgaja zbog svoje jednostavne nege i dekorativnog izgleda.


Crassula



Crassula voli svetlo mesto. Idealno je ono sa puno difuzne svjetlosti. Može podneti i direktno sunce, ali treba paziti da biljka ne dobija previše jaku sunčevu svjetlost, posebno u vrućim podnevnim satima. Ovo drvo voli da bude na toplom mestu ali dobro podnosi i niže temperature. Najbolje uspeva na temperaturama između 15-24 stupnja Celzijusa. Crassula ima tendenciju akumuliranja vode u svojim listovima, pa je važno da se ne zaliva previše često. Zemlja bi trebala biti potpuno suva pre nego što ponovno zalivate biljku. Kada zalivate, obavezno dobro ocedite višak vode.

Prema verovanju ova biljka donosi pozitivnu energiju i obilje blagostanja u vaš dom. Možda je upravo ova biljka savršen poklon, posebno za nove početke. Na primer, ako se neko od vaših prijatelja useljava u nov stan, koji je kupio preko proverene agencije za nekretnine, sobno cveće može biti savršen poklon.
 
Moj stil u uredjenju stana,svakako je masivni stilski namestaj,kao sto su bili uredjeni stanovi uglednih beogradskih porodica,izmedju dva svetska rata.
Tako uredjen stan,stvara jednu psihicku ravnotezu i mir,kod onih koji imaju srecu da im je stan tako uredjen.Naravno,pored takvog stilskog uredjenja,
podrazumeva se,da je stan svakodnevno snabdeven svezim cvetnim aranzmanima.
Stanovi imaju svoju energiju, zidovi upijaju energiju. Zato nam je lepo ili zlo kada udjemo u neki stan. ima jedan lep tekst o tome https://moja4zida.rs/
 

Back
Top