Koje životinje mogu najduže da zadrže dah pod vodom?

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.310
Šampioni u zadržavanju daha su slatkovodne kornjače, kao što je blandingova kornjača (Emydoidea blandingii).
Ove kornjače tokom zime ulaze u stanje hibernacije (brumacije) na dnu jezera i reka i mogu provesti pod vodom mesecima, naročito kada ih led zarobi ispod površine. Pošto su hladnokrvne, njihov metabolizam se usporava na niskim temperaturama, pa im je potrebno veoma malo kiseonika.

Kod sisara, rekord drži cuvierov kljunasti kit (Ziphius cavirostris), koji je zabeležio ronjenje od 222 minuta (3,7 sati). Ostali impresivni ronioci su arnuksov kljunasti kit (153 minuta) i ulješura (138 minuta).

Kitovi to postižu tako što im se uspori rad srca i metabolizam, smanjuje se dotok krvi ka manje važnim organima, a jetra i bubrezi se privremeno „gase“. Njihova tela su takođe puna specijalizovanih proteina (mioglobina i hemoglobina) koji skladište kiseonik. Kada im ponestane kiseonika, prelaze na anaerobni metabolizam – proces koji proizvodi energiju bez kiseonika, ali stvara mlečnu kiselinu kao nusproizvod.

Slonovski foke takođe mogu roniti i po dva sata, ali to se dešava uglavnom kada su u opasnosti
 
Hladnokrvne životinje su još izdržljivije

Dok su kitovi šampioni među toplokrvnim životinjama, hladnokrvne vrste beleže još duža zadržavanja daha.
Slatkovodni krokodil (Crocodylus johnstoni) je ostao pod vodom čak 402 minuta (6,7 sati) kada je osetio pretnju. Ali apsolutni rekorder je glavata morska kornjača (Caretta caretta), koja je zabeležila neverovatno ronjenje od 610 minuta (10,2 sata), pokazalo je istraživanje iz 2007. godine. Druga istraživanja pominju i maksimum od 480 minuta (8 sati).
Ove životinje imaju slične mehanizme štednje kiseonika kao i sisari, ali imaju prednost jer ne moraju da troše energiju na zagrevanje tela. Njihov metabolizam u hladnim uslovima drastično opada, pa mogu satima mirovati na morskom dnu ili se skrivati u podvodnim pećinama, piše Livescience.
 

Back
Top