KINESKA TRADICIONALNA MEDICINA

Sokonet

Početnik
Poruka
46
Kineska tradicionalna medicina ima staru istoriju, čiji počeci sežu u davnu prošlost.

Razvoju medicine je pomagala i kultura drevne Kine: ništa se nije cenilo tako kao obrazovanje i rad. Najprioritetniji su bili zemljoradnja i medicina. Osobenost drevne Kine je bilo to što je i najsiromašniji čovek, koji bi izučio određene kanone filozofije, zemljoradnje, medicine i drugih disciplina i uspešno položio ispite, mogao da dobije najviše mesto u državi. Zato su znanja iz oblasti filozofije, zemljoradnje i medicine igrala odlučujuću ulogu. Vladar je takođe bio i pokrovitelj onih ljudi koji su se bavili razradom novih metoda lečenja. Sve to odvaja kulturu drevne Kine od evropske kulture, gde je naučnim istraživanjima davana uloga pastorčeta, a mnogi talentovani naučnici su često nailazili na prepreke.

Na takvom plodnom tlu se razvila drevna kineska medicina, koja je hiljadama godina brušena, čišćena od teorija i metoda lečenja koji nisu donosili korist i stigla do današnjih dana u iskristalisanom obliku. Prvi radovi u kojima je bilo skoncentrisano iskustvo prethodnih generacija u primeni metoda dijagnostike i lečenja pojavili su se u Kini između petog i trećeg veka pre nove ere. Glavne knjige u kojima se detaljno opisuje teorija kineske medicine, dijagnostički metodi i pristup lečenju, stare su vekovima.
 
Štitna žlezda je dobila svoj naziv po štitnoj hrskavici. Njena težina iznosi 25-30 g. luči dva hormona – tiroksin i trijodtironin. Pored ova dva hormona, žlezda luči i kalcitonin, čije se biološko dejstvo sastoji u regulaciji razmene kalcijuma u organizmu.
Štitna žlezda, hipofiza i hipotalamus učestvuju zajedno u sistemu regulacije. U slučaju disfunkcije (hipotireoze) štitne žlezde luči se nedovoljna količina hormona ili se oni uopšte ne proizvode. Uzročnici mogu biti upale (autoimuni tireoditis), terapija radioaktivnim jodom, urođeni poremećaji.
U slučaju hiperfunkcije (hipertireoza) luči se prevelika količina hormona. Zato se svi metabolički procesi u organizmu vrše sa „povećanim brojem obrtaja“. Uzrok hiperfunkcije može biti: dobroćudan tumor (adenom), upale, kao i autoimuni procesi (Bazedovljeva bolest). Simptomi hiperfunkcije mogu dovesti do tireotoksične krize – naglog poremećaja svih osnovnih funkcija organizma.
Kada u organizam čoveka dospeva malo joda, nastaje gušavost, što dovodi do uvećanja štitne žlezde. Obično gušavost ne utiče na funkciju žlezde, ali se u određenim slučajevima može razviti hiperfunkcija ili disfunkcija ovog organa.
Gušavost toksična, difuzna predstavlja autoimunu bolest, koju karakteriše suvišna sekrecija tireoidnih hormona, difuzno uvećanje štitne žlezde. Pritom se razvije toksikoza koja pogađa različite organe i sisteme (kardiovaskularni, nervni i dr).
Hipertireozu izaziva autoimuna reakcija ili psihička trauma (po pravilu, kod žena srednjeg uzrasta i mlađih), usled kojih se štitna žlezda uvećava i njena aktivnost raste. Primetna je povišena nadraženost vegetativnog nervnog sistema. Hipertireoza se ispoljava: razdražljivošću, drhtanjem prstiju, jezika, umorom, polifagijom, iscrpljenošću, učestalom defekacijom, nepodnošenjem vrućine, obilnim znojenjem. U spimptome hipertireoze ubrajaju se: neznatno ili umereno uvećanje štitne žlezde, drhtavica, vaskularni šum, prevremene srčane kontrakcije, paroksizmalna tahikardija, treperava aritmija, egzoftalmus. U netipičnim slučajevima mogu se susresti: slabost, suva ili hladna koža, smanjenje apetita, bradikardija.
U skladu sa teoretskim postavkama kineske medicine, ova vrsta bolesti ubraja se u kategoriju „gušavosti“ ili „učestalost srčanog ritma“.
azlikuje se 5 nivoa uvećanja štitne žlezde, počev od blagog uvećanja (prvi nivo) pa sve do gušavosti većih razmera (peti nivo). U zavisnosti od stepena težine razlikuju se lak, srednji i teški oblik oboljenja.
Klinički simptomi: povećana razdražljivost, slabost, znojenje, srčani ritam, mršavljenje, drhtanje ruku, osećaj vrućine.
Uporedo sa uvećanjem štitne žlezde beleže se promene sa strane kardiovaskularnog sistema: tahikardija, povišeni sistolni i sniženje dijastolnog pritiska, napadi treperave aritmije; spoljašnje promene na očima; ispupčenje očnih jabučica (buljavost), retko treptanje. Kod osoba starijeg uzrasta tireotoksikoza se ponekad ispoljava samo u obliku aritmija.
Hipotireoza predstavlja oboljenje koje karakteriše nedovoljno lučenje hormona štitne žlezde. Razlikuju se: primarna, sekundarna i tercijarna hipotireoza, ali samo primarnu karakteriše oboljenje same štitne žlezde, dok je u drugim slučajevima uzrok patologija hipofize ili hipotalamusa.
Primarna hipotireoza nastaje usled: anomalije u razvoju žlezde, endemijske gušavosti, upalnih oboljenja, odstranjivanja žlezde, naslednih poremećaja u sintezi tiroidnih hormona.

Obično se oboljenje razvija sporo. Rani simptomi su: smanjenje sluha, uvećanje i pastoznost jezika, a dalje im se pridružuju promene od strane kardiovaskularnog, nervnog i endokrinog sistema. Spoljašnji izgled i tegobe bolesnika su karakteristični: slabost, pospanost, prekomerna težina, otoci, suva i hladna koža, usporeni puls itd. Tešku komplikaciju predstavlja hipotireoidna (miksedemska) koma. Pri ispitivanju hormona primetno je smanjenje T3 i T4.
Autoimuni tireoiditis predstavlja upalno oboljenje, izazvano autoimunim procesom. Karakteriše ga povećana proizvodnja antitela na komponente štitne žlezde, tireoglobulin, mikrosomski antigen.
Antitela na tireoglobulin doprinose povredama štitne žlezde od strane smrtonosnih T-leukocita. Za oboljenje je karakterističan različiti stepen hipotireoze. Ređe se sreću oblici sa kliničkom slikom difuzne toksične gušavosti.
Kod hipertrofičkog oblika tireoiditisa veličina žlezde je uvećana, kod hipotrofičkog – u normali ili smanjena. Smanjenje funkcija štitne žlezde karakteristično je za oba oblika autoimunog tireoiditisa.
Razvoj hipotireoze dovodi do: uvećanje mase tela, pastoznosti, suvoće kože, pospanosti, slabljenju pamćenja, usporavanju pulsa itd. Pri ispitivanju krvi beleži se smanjenje nivoa hormona T3 i T4, povećanje broja antitela na tireoglobulin.
Važna dijagnostička metoda prilikom ispitivanja štitne žlezde je scintigrafija, u okviru koje se u venu uvodi radioaktivni jod sa poluvremenom raspada od nekoliko sati. Za to vreme moguće je uhvatiti radioaktivno zračenje i izraditi snimak.



Preporucuje se pravilno kombinovanje hrane, kao najkvalitetniji i najcelishodniji nacin ishrane cijom primenom se tezi da se organizam dovede do alkalnog stanja - kao najbolja podrska unutrasnjem zdravlju organizma.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Mnoge žene pate od bolnih tumora mlečnih žlezda u toku celokupnog reproduktivnog perioda života. Simptomi se pojačavaju i slabe u skladu sa ciklusom, dok su kod nekih žena simptomi prisutni sve vreme.

Fibrocistitis se sreće kod žena u uzrastu od 30 do 50 god. retko nakon menopauze. U mlečnim žlezdama se obrazuju ciste ispunjene tečnošću kao i tumori, koji umeju biti vrlo bolni, i koji se uvećavaju i smanjuju u zavisnosti od faza ciklusa. Kod mlađih žena češće dolazi do pojava čvrstih tumora, koji se nazivaju fibroadenomi ili mastopatije, po pravilu ne izazivaju posebne bolove, ali ih ne treba zanemarivati.

Dobroćudni tumori ponekad prelaze u zloćudne, i zato je potrebno pokloniti pažnju bilo kojem tumoru mlečnih žlezda. Ne računajte na to da će on proći sam od sebe, i obratite se lekaru.

Svi tumori moraju biti pregledani od strane specijaliste, koji zna da li treba uraditi mamografiju, ultrazvuk ili biopsiju, ukoliko uobičajeno lečenje ne daje rezultate.

Vitamin E olakšava simptome oboljenja kod većine (ali ne kod svih) žena, uključujući pritom i smanjenje veličine i broj bolnih cista pri fibrocistitisu mlečne žlezde i fibromioma materice.

Nezamenljive masne kiseline (pre svega, linolna kiselina) smanjuju bolnu osetljivost grudi u slučaju mastalgije i hronične mastopatije, a takođe smanjuju bol, broj i veličinu cista kod fibrocistitisa mlečne žlezde.

Delovanje ovih masnih kiselina je povezano sa tim što su oni prethodnici „korisnih“ ekozanoida, koji dovode do slabljenja bola i upala. Kombinujući dva različita izvora nezamenljivih masnih kiselina, linolnu kiselinu i riblje ulje u odnosu 1:4, možete ostvariti dobar rezultat.

Deficit joda doprinosi razvoju tumora i cista mlečne žlezde, kako kod životinja, tako i kod čoveka, dok preparati joda čine ovaj proces povratnim.

Obrok sa visokim sadržajem zasićenih masti i visoke kalorijske vrednosti doprinosi razvoju tumora i cista mlečne žlezde, verovatno, usled pojačanog lučenja ženskih polnih hormona. Smanjite kalorijsku vrednost obroka na nivo koji će vam omogućiti optimalnu težinu i sadržaj masnoća u organizmu.

Smanjite unos masnoća kako bi na njih odlazilo 30% ukupne kalorijske vrednosti obroka, i to oko 10% na zasićene masti (masnoće životinjskog porekla, žumance), oko 10% na mononezasićene (maslinovo ulje, riblje ulje) i oko 10% na polinezasićene (kukuruzno, suncokretovo ulje).

Kofein, koji se nalazi U kafI, pojedini osvežavajući napici, čokolada i njoj slična supstanca teobromin, koji se nalazi u čaju, pojačavaju dejstvo različitih žlezda, kao i mlečnih. Pojačana aktivnost bez stimulacije hormona, koji izazivaju proizvodnju mleka, može dovesti do formiranja cista i tumora ispunjenih tečnošću.

Ukoliko bolujete od bolnih tumora mlečne žlezde i materice, potrudite se da isključite iz obroka sve namirnice koje sadrže kofein i teobromin.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Sastav: izgrađen je od ljušture crvenonoge krabe putem eliminisanja acila (jedinjenja ugljenika) koji hitinu daje čvrstinu. Prečišćeni hitin – „hitozan“ predstavlja jon s pozitivnim naelektrisanjem i visokim stepenom aktivnosti, koji zavisi od stepena prečišćenosti hitina acilovanjem.

„Hitozan“ je biološko celulozo vlakno koje je po svojim svojstvima slično ljudskom fibrinu (jedna od komponenata procesa zgrušavanja krvi). U svom sastavu sadrži: hitozan u prahu – 85%, hitin – 15%.

Hitozan je prirodni proizvod koji reguliše fiziološke funkcije organizma.

On je izrađen od oklopa morskih crvenonogih kraba. U svetu je „Hitozan“ veoma popularan. On predstavlja funkcionalni preparat sa lekovitim svojstvima. „Hitozan“ usporava proces starenja, jača imunitet, predstavlja dobro preventivno sredstvo, reguliše biološke ritmove i omogućuje brz oporavak organizma.

„Hitozan“ je napravljen na osnovu teorije tradicionalne kineske medicine. Izrađen je od prirodnih sirovina i njegovo delovanje na organizam se ne zasniva na tome da leči neko određeno oboljenje, već da reguliše sve biološke procese i funkcije ljudskog organizma i da stvara najoptimalnije uslove za biološku ravnotežu u njemu, što omogućuje čoveku da se oseća lagodno.

Sastojci i posebne prednosti „Hitozana“:

Sastojci: hitin (CHITIN), hotozan (CHITOSAN).

Hitin je po svojoj strukturi sličan fibrinu u obliku polimera sa pravim lancem, sastoji se od 1000-3000 komada I-monoacetilne glukoze. Hitozan je acetilovani hitin, tj. produkt dobijen eliminisanjem acila. Što je veći stepen eliminacije acila to je funkcionalniji efekat ovog proizvoda. Čistoća proizvoda koji je napravila kompanija „Tjanši“ posle eliminisanja acila veća je od 80%.



Osobenosti proizvoda

Direktno sa hitozanom je povezan hitin koji je poznat samo uskom krugu stručnjaka.

Kakav je to jedinstveni prirodni biopolimer? Po hemijskoj građi hitin podseća na drugi prirodni biopolimer – celulozu, od koje su izgrađeni čvrsti omotači ćelija biljaka, nekih gljiva i bakterija. Hitin se podseća na čvrste oklope zglavkara. Mnogo manje je poznato da on ulazi u sastav gljiva u kojima su kombinovana fundamentalna svojstva kako biljaka, tako i životinja. Hitin je ustvari svojevrsna „životinjska“ celuloza. Za takvu analogiju postoje i biološka opravdanja: glikozni ostaci hitina imaju acetamidnu grupu koja nije karakteristična za biljnu celulozu, a ona hitinu daje jedinstvena svojstva.

Prvi put je hitin izdvojen iz gljiva, tačnije iz muhare, i nazvan je fungin (od lat. fungus – gljiva). Kasnije je fungin nađen u pokrilju (prvi par krila) gundelja i preimenovan je u hitin (od „hitona“ – dela odeće koji su nosili u antičkoj Grčkoj). Sve to se događalo početkom XIX veka u Francuskoj, a hitina su se setili tek sto godina kasnije z Rusiji i Nemačkoj. Ruski hemičari su pokušavali da koriste hitin u proizvodnji baruta, a nemački stručnjaci firme „Henkel und K“ počeli su da proizvode hitin u velikim količinama posle prerade micelijuma gljiva roda Fusarium.

Za vreme Prvog svetskog rata u Nemačkoj nije bilo dovoljno hrane, pa su počele da se prodaju masnoće čak i nižih gljiva. Preostali hitin marljivi Nemci nisu odbacivali, već su ga obrađivali pomoću alkalija i dobijali su hitin-ksantat, koji je zatim korišćen u tekstilnoj industriji za izradu vlakna visoke čvrstoće.

U prirodi hitina nama manje od celuloze, otprilike 100 milijardi tona, a pri tome se te rezerve obnavljaju ako se prema njiva odnosimo domaćinski. Ali, ako su glavni izvor celuloze više biljke, jednostavnije rečeno – drvo, koje se lako dobija i kultiviše, sa izvorom hitina stvar je malo složenija. Više puta i u razna vremena predlagano je da se hitin proizvodi od korala i hidrozoa, od gundelja i vodenih buba, pa čak i bubašvaba (s obzirom na njihovu nezahtevnost i brojnost, kao i visok sadržaj poliaminosaharida (do 35% telesne mase). Ali za sada je ekonomski opravdano dobijanje hitina samo od oklopa morskih rakova i od nižih gljiva. Još jedan perspektivan izvor hitina su diatomee. Od njih se mogu dobijati visokokristalna hitinska vlakna (takav hitim se naziva hitan). Uzgred, zapaženo je da diatomee, pošto su biljke, ugrožavaju monopol životinja i gljiva na poliaminosaharide.

Sve niže gljive kao izvor za dobijanje hitina takođe ne daju mira istraživačima. U poređenju s drugim organizmima koji proizvode hitin gljive brže rastu, a akumuliranje njihove biomase ne zavisi od sezone i ćudi vremena. Mogu se gajiti na relativno jeftinim supstratima, na primer na tečnom otpadu iz industrije celuloze i papira, otpadu prehrambene industrije koji sadrži skrob itd. Osim toga, kod mikrobiološke proizvodnje limunske kiseline, antibiotika i mnogih drugih korisnih materija ostaje biomasa gljive koja se može usmeriti na proizvodnju hitina. I najzad, u poređenju krabljim, izvori hitina iz gljiva imaju niz tehnoloških prednosti: sirovina ne mora da se usitnjava i da se odstranjuje kalcijum-karbonat, proizvod može da se ekstrahuje slabijim kiselinama i bazama.

Sam hitin se ne rastvara u vodi i organskim rastvaračima, što stvara izvesne teškoće kod njegove praktične primene. Ali, ako se on deacetiluje, dobija se hitozan koji se sastoji od ostataka D-glukozamina. Ovaj polimer se dobro rastvara u slabim kiselinama, na primer u sirćetnoj. U poslednje vreme upravo sam hitozan, a ne hitin interesuje lekare, tekstilce, uzgajivače biljaka itd.

Danas je moguće nabrojati najmanje stotinu različitih oblasti primene hitina, hitozana i njihovih proizvoda. Tako su, oslanjajući se na tehnologiju nemačkih hemičara s početka veka, Japanci organizovali proizvodnju specijalnih čvrstih niti od kojih se šije posebno jaka odeća specijalne namene. Hitozanski papir trpi vlagu i poseduje baktericidna svojstva.

Na osnovu poliaminosaharida prave se preparati protiv opekotina, a upravo Japanci proizvode flaster protiv opekotina u obliku veštačke kože (Beschitin-W). Hitozan i njegovi derivati pomažu da se smanji nivo holesterola u krvi. Od njih se prave membrane za aparat „veštački bubreg“. Hitozan se dodaje i u pastu za zube koja se preporučuje kod paradontoze. Sulfati hitozana sprečavaju zgrušavanje krvi, koriste se umesto heparina. Hitozanom se pokrivaju tablete veoma gorkih lekova.

Veoma široku primenu su našli derivati hitozana u biotehnologiji, na praimer kao flokulanti za koncentrovanje ćelija mikroorganizama u prilikom stvaranja imobililizovanih enzima.

U poljoprivredi se hitozan nalazi primenu u dva pravca. On stimuliše stvaranje specifičnih odbrambenih jedinjenja u biljkama i suzbija rast i razmnožavanje patogenih gljiva. Tako, ako semena žitarica tretiramo hitozanom, ona postaju manje podložna gljivičnim oboljenjima. A ako se njime tretiraju listovi biljaka, moguće je osloboditi se takozvane rđe…

I još nešto: hitin je jestiv. Alikil-N-acetil-glukozamin pomaže rast bifidobakterija koje čine do 90% mikroflore odojčadi i mladunčadi životinja. Preporučuje se dodavanje materija sintetizovanih na bazi hitina u mlečne proizvode…

1. U ljudskom organizmu se pod delovanjem mukolitičkih i autolitičkih enzima „Hitozan“ razlaže na niskomolekularne materije, organizam ga lako usvaja. Naučna istraživanja su pokazala da biološko regulatorno svojstvo „Hitozana“ najveće kada se on pretvara u polimer od 6-molekularnih glukozamina.
2. „Hitozan“ se rastvara u kiseloj sredini i pretvara u grupu pozitivnih jona. Molekuli hitina sadrže amino-grupe (NH), baza u reakciji sa kiselinom stvara so. Na primer, u želudačnom soku mogu se dogoditi dole navedene reakcije: R–NH+HCL->R–NH+CL.
3. Oni ima dobar afinitet, stupa u interakcije, srasta sa ćelijama, a njegova glavna komponenta hijaluronska kiselina predstavlja neophodnu komponentu ljudskog organizma.
4. Hitin, pošto se rastvori, postaje želatinozan i ima jaku moć apsorpcije.
5. Hitin je prirodni fibrion, nije toksičan i nema uzgredna dejstva.
6. Hitin ne utiče ni ne jedan određeni organ, već na čitav organizam čoveka.
 
Ekskluzivne prednosti:

1. Čistoća proizvoda iznosi preko 85% i zato je on efikasan za apsorbovanje svih toksičnih materija. U organizmu hitin se razlaže na 6 niskomolekularnih glukozamina koji imaju optimalnu aktivnost, pa je on zato u stanju da suzbija ćelije raka.
2. Hitin ima afinitet prema ćelijama organizma i sprečava nastanak antigena. Ovaj proizvod je neškodljiv, pošto se ćelije tkiva kože razmnožavaju na hitinu.
3. Hitin predstavlja dijetetsku celulozu sa pozitivnim jonom.
4. Efekat delovanja hitina je stabilan. „Hitozan“ je vrsta dijetetske celuloze, on poseduje sva njena svojstva. Upijajući vlagu od se širi i stiče moć apsorbovanja. Ali, ovaj proizvod nije rastvorljiv i organizam ga ne usvaja.
5. „Hitozan“ pomaže peristaltici sistema organa za varenje, povećava obim pražnjenja, skraćuje vreme prolaska svarenih materija kroz creva, smanjuje pritisak u crevima i usvajanje štetnih komponenata hrane od strane organizma, poboljšava defekaciju, sprečava nastanak raka debelog creva.

Zbog svoje strukturne osobenosti proizvod ima posebna lekovita svojstva. Pod dejstvom enzima „Hitozan“ se razlaže i organizam može da ga usvaja. To i jeste crta koja odlikuje optimalno obogaćenu hranljivu celulozu.

Suzbija maligna oboljenja.

Profesor japanskog univerziteta je sproveo jedinstveni eksperiment. On je uspeo da presadi ćelije raka u organizam miševa, usled čega se kod njih pojavilo oboljenje raka kože. Posle zaražavanja miševi su bili podeljeni u dve grupe: prvoj je davan „Hitozan“, a drugoj ne. Eksperiment je pokazao da su kod prve grupe kojoj je davan hitozan ćelije raka nestale, a druga grupa koja nije dobijala preparat je uginula.

Ispitivanja na zamorcima su dovela do istih rezultata. Životinje koje su dobijale „Hitozan“ oslobodile su se ćelija raka tako što su ih transformisale u normalne ćelije. U kliničkoj praksi ispitivanja „Hitozana“ takođe su postignuti zadovoljavajući rezultati. Njegovo delovanje na ćelije napadnute rakom izgleda ovako:

1. Inhibira toksin ćelija raka. Poznato je da posle nastanka malignog oboljenja čovek počinje brzo da gubi težinu. To se događa zbog toga što ćelije raka oslobađaju toksin čije delovanje na organizam dovodi so smanjenja elementa gvožđa u krvnoj plazmi, pa prema tome i do malokrvnosti. Posle toga u organizmu čoveka počinju da se razlažu masti i čovek gubi apetit. „Hitozan“ se prvo razlaže u crevima na molekularne mikrogrupe, a zatim ga organizam usvaja, a to opet pomaže suzbijanju toksina traka.
2. Oživljuje limfne ćelije koje su sposobne da uništavaju ćelije napadnute rakom. U ljudskom organizmu postoji mnoštvo limfnih ćelija (na primer ćelije NK, ćelije LAK). Njihova jedinstvenost je u tome što su one u stanju da razlikuju normalne ćelije od ćelija napadnutih rakom i da iste uništavaju. To i jeste suština imune funkcije ljudskog organizma. Najveća aktivnost limfnih ćelija na uništavanju malignih oboljenja manifestuje se pri vrednosti pH 7,4. Ali, obično oko ćelija napadnutih rakom postoji kiselija sredina koja sprečava aktivnost limfnih ćelija. Uzimajući „Hitozan“ moguće je korigovati pH ravnotežu u dijapazonu 0,5 jedinica. Samim tim stvara se povoljna sredina za delovanje limfnih ćelija i uništavanje ćelija napadnutih rakom.
3. Sprečava prenošenje ćelija napadnutih rakom. Maligne ćelije se prenose putem krvnih sudova. Zidovi sudova imaju takozvane konjugacione molekule pomoću kojih se i odvija prenos ćelija raka. „Hitozan“ je u stanju da se čvrsto priljubi uz površinu krvnih sudova i da blokira prilepljivanje ćelija raka za krvne sudove.

Smanjuje nivo holesterola

Kod povišenog nivoa holesterola u organizmu on se taloži na zidovima krvnih sudova, prouzrokuje lošiju cirkulaciju i izaziva sklerozu arterija. „Hitozan“ može da reguliše nivo holesterola i da ga održava u normalnim granicama. Mehanizam njegovog delovanja izgleda ovako:

1. Sprečava apsorbovanje holesterola u organizmu.

Holesterol koji u organizam dospe preko hrane, pod dejstvom enzima pretvara se u etar holesterola i zatim se u crevima usvaja. Ali, za delovanje enzima potrebni su određeni uslovi, oko holesterola mora postojati izvesna količina žučne kiseline. „Hitozan“ se, pošto se veže za žučnu kiselinu, izlučuje iz organizma. Na taj način oko holesterola ne ostaje dovoljna količina žučne kiseline i enzimi više nisu u stanju da ga pretvore u etar holesterola koji se lako usvaja u crevima.

1. Sprečava usvajanje masnoća

„Hitozan“ predstavlja grupu pozitivnih jona koji stvaraju branu za usvajanje holesterola. Zato je, ako se uzima „Hitozan“ koeficijent usvajanja masti je veoma nizak. Masti se u organizmu čoveka nalaze ne samo u holesterolu, već i u krvi, u česticama proteina. Zato se kod smanjivanja nivoa masnoća u krvi sadržaj holesterola u organizmu takođe smanjuje.

1. Pomaže transformaciju holesterola

Žučna kiselina je važna komponenta soka za varenje, ona je stvorena od holesterola. Žučna kesa sadrži određenu količinu žučne kiseline. Žučna kiselina se posle učešća u procesu varenja obično usvaja u tankom crevu i vraća u žučnu kesu. Pošto „Hitozan“, koji se vezuje za žučnu kiselinu, sprečava usvajanje holesterola i izlučuje ga iz organizma, da bi se žučna kiselina u žučnoj kesi zadržala na određenom nivou potrebno je u jetri izvršiti transformaciju holesterola. Na taj način nivo holesterola u krvi se sam po sebi smanjuje.

Snižava krvni pritisak

Svima je poznato da kuhinjska so može biti uzrok povećanja krvnog pritiska. To se događa zbog delovanja hlora na organizam čoveka. Druga komponenta kuhinjske soli, natrijum, nema tako štetan uticaj. Radi se o tome da hlor aktivira inertni enzim (ACE) angiotenzina i transformiše ga u angiotenzin. Upravo taj proces izaziva povećanje krvnog pritiska.

„Hitozan“ predstavlja dijetetsku celulozu sa pozitivnim jonom. On se vezuje s hlorom iz kuhinjske soli, koji predstavlja negativni jon, i zajedno s fekalijama izbacuje se iz ljudskog organizma, što sprečava povećanje krvnog pritiska.

Obezbeđuje prevenciju dijabetesa.

Klinička ispitivanja su pokazala da je „Hitozan“efikasno sredstvo za prevenciju dijabetesa. Na akademiji za poljoprivredu u Tokiju izvršen je eksperiment u vezi sa određivanje efikasnosti „Hitozana“ kod prevencije i lečenja dijabetesa. Crni pacovi su hranjeni specijalno sastavljenim dodatkom hrani s „Hitozanom“. Rezultat je bio sledeći. Kod pacova koji su patili od dijabetesa, sadržaj šećera u urinu znatno se snizio. Kod dijabetičara je porast šećera u urinu zaustavljen.

„Hitozan“ može da leči opekotine i povrede, kao i da ubrza proces zarastanja rana.

Dečak je imao opekotine koje su pokrivale 80% površine kože. Japanski lekari su kod lečenja toga dečaka primenili veštačku kožu načinjenu od „Hitozana“. Posle nekoliko meseci terapije njegova kože se obnovila i bila ista kao i ranije, nije ostao nikakav trag. Za postizanje dobrog efekta postojao su sledeći razlog: veštačka kožu načinjenu od „Hitozana“ ljudski organizam ne odbacuje, a takođe ne izaziva niz drugih problema.

Veštačka koža načinjene od „Hotozana“ i aplicirana na mesto oštećeno opekotinom, lako srasta s telom, pošto je ona po svom sastavu veoma bliska ljudskom organizmu. Nema potrebe za uklanjanjem aplicirane veštačke kože, jer ona lako srasta s ljudskim telom.

„Hitozan“ aktivira ćelije i u velikom broju stvara kolagena tkiva, ova tkiva mogu brzo da se transformišu u kožu tanke strukture, pa zato posle zarastanja opekotine ne ostaju nikakvi ožiljci.

„Hitozan“ zaustavlja krv, sprečava krvarenja. Osim toga, posmatranja su pokazala da on eliminiše bol u predelu rane.

Poboljšavanje funkcije jetre

Rezultati istraživanja japanskih naučnika su pokazali da primena „hitozana“ u slučaju poremećaja funkcija jetre daje pozitivan terapijski efekat. Japanski naučnici su zamorcima davali dodatke hrani s visokim sadržajem holesterola. Povećana koncentracije holesterola i neutralnih masnoća u krvi dovela je do stvaranja „masne“ jetre i hepatitisa, a bolesna jetra je dobila crveno-modru boju. Kada su ovim zamorcima počeli da daju „Hitozan“, njihova jetra je dobila raniju smeđu boju, što znači da je u potpunosti ozdravila.

Stabilizuje kiselu sredinu, povećava imunitet!

pH ravnoteža krvi može da se drži na slabo alkalnom nivou u okviru 7,4. U drugim telesnim tečnostima pH ravnoteža se takođe nalazi u slabo alkalnom stanju – 7,35. Smatra se da telesna tečnost mora biti slabo alkalna, jer u suprotnom lako može doći do bolesti. U drugim telesnim tečnostima, osim krvi, skoro da uopšte nema hemoglobina, koji ima dejstvo da blaži. Prilikom razmene materija u tečnostima okolomišćinih ćelija u procesu kretanja materija može se pojaviti CO2. Njegova postepena akumulacija dovodi do oksidacije telesnih tečnosti, a sa oksidacijom telesnih tečnosti okolomišćinih ćelija smanjuje se imuna funkcija limfnih ćelija. Time se smanjuje i imunitet, pa organizam čoveka postaje podložniji bolestima. „Hitozan“ se pod dejstvom enzima i bakterija u crevima razlaže i organizam ga usvaja. Posle uzimanja „Hitozana“ pH ravnoteža tečnosti postaje slabo alkalna, na nivou 7,35. Samom tim dolazi do poboljšanja kisele sredine organizma, što ga čini slabo podložnim bolestima.
 
Apsorbuje i odstranjuje štetne materije iz organizma.

Razvoj nauke i tehnike je čovečanstvu nesumnjivo doneo mnogo prednosti i dobrobiti, ali i mu je takođe naneo nemalo štete. To je pre svega šteta od delovanja teških metala pod čijim uticajem je nastalo mnoštvo neobičnih oboljenja. Na primer, trovanje kadmijumom (Cd), koje izaziva bolove u kostima, ili trovanje živom, koje dovodi do otoka. Savremena medicina još nije razradila metode lečenja ovih oboljenja, ali je već priznala sposobnost „Hitozana“ da apsorbuje i iz organizma eliminiše teške metale. Kao potvrda toga navešćemo sledeću istorijsku činjenicu: 21. juna 1993. godine japanske novine „ASAHI ŠINBUN“ saopštile su svetu jedinstven slučaj koji se dogodio na teritoriji te zemlje. 1993. godine vlada Rusije je donela odluku da na površinu podigne atomsku podmornicu koja je doživela brodolom. Ruski stručnjaci su u Japanu kupili „Hitozan“ za izradu želatinozne mase. Oni su želeli da njome popune prostor između zidova podmornice i na taj način spreče prodiranje radijacije u atmosferu. Rezultati su premašili sva očekivanja: „Hitozan“ je stvarno eliminisao uticaj zračenja. Taj događaj je bio svetska senzacija.

Otklanja bol u lumbalnom predelu i leđima.

Kineska medicina obraća posebnu pažnju na perifernu cirkulaciju. Ona je uvela pojmove kao što su „zastoj krvi“, tj. zastoj krvi i tečnosti, „vodeno trovanje“. Kod „zastoja krvi“ dolazi do usporavanja periferne razmene, telesna temperatura se snižava, čovek pri tome stalno oseća hladnoću i nelagodnost. Pošto ćelije mišića ne dobijaju dovoljnu količinu kiseonika, dolazi do pojave bolova u lumbalnom predelu i leđima. Potrebno je dilatirati najfinije arterije i povećati obim cirkulacije da bi ti bolovi uminuli.

„HITOZAN“ uspostavlja energetsku ravnotežu „Jang – Jin“ putem čišćenja energetskih kanala. Delujući na kanal želuca, debelog i tankog creva, on ih čisti od energetskih blokova u cilju obezbeđivanja slobodne cirkulacije energije.

Preporučuje se u slučaju viška sindroma „Jang“ u kanalu želuca, debelog i tankog creva, pankreasa – slezine, jetre, bubrega i mokraćne bešike.

Poboljšavajući energetsku razmenu organizma, on stimuliše sposobnost tkiva za regeneraciju, što omogućuje uspešnu primenu preparata kod terapije kožnih oboljenja, opekotina, povreda, kao i kod psorijaze, i raka kože.

Energetska regulacija celokupnog organizma je omogućila obnavljanje imuniteta, zaustavljanje starenja organa i tkiva, normalizaciju nivoa šećera u krvi i holesterola.

Indikacije za primenu:

* oboljenja jetre, uključujući cirozu;
* kardiovaskularna oboljenja;
* gojaznost i drugi oblici poremećaja metabolizma lipida;
* oboljenja sistema organa za varenje, uključujući čir na želucu i dvanaestopalačnom crevu, disbakteriozu, hronični zatvor, meteorizam;
* opekotine, rane i druge povrede kože;
* imunodeficijentna stanja bilo kog porekla;
* plastična kozmetologija;
* za dezintoksikaciju organizma za vreme i posle akutnih respiratornih virusnih infekcija, akutnih respiratornih oboljenja i drugih zapaljenskih procesa;
* rad za kompjuterom, zbog toga što izbacuje višak elektromagnetne energije (preventivna doza – 1-2 kapsule 2 puta nedeljno);
* u ginekologiji: kod erozije grlića materice (ektopije cilindričnog epitela) – lokalno, u obliku tampona ili vaginalnih kupki;
* u hirurgiji: za obradu postoperativnih šavova.

Način primene:

Za unutrašnju primenu:

1) 2-3 kapsule 1-2 puta dnevno od 5 do 7 časova ujutro i (ili) od 21 do 23 časa ili u jednoj dozi pred spavanje. Popiti sa najmanje 1/2-1 čašom vode, jer može da izazove ili da pojača zatvor.

Kod teških intoksikacija: po 1 kapsula na svakih 1,5-2 sata (do 6 kapsula dnevno).

Kod učestalih zatvora, čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu, onkoloških oboljenja, sistema organa za varenje „Hitozan“ se uzima bez želatinskog omotača i to tako što se sadržaj kapsule rastvori u 0,5 - 1 čaše mlake vode i u nju se doda 20 kapi limunovog soka.

U programima smanjenje težine: uzimati po 2 kapsule 3 puta dnevno, 20 min. pre jela, poštujući režim uzimanja tečnosti – piti dodatno 1-1,5 litar vode dnevno.

Ne uzimati istovremeno sa drugim BAD, jer to može da spreči njihovo usvajanje. Interval između uzimanja „Hitozana“ i drugih BAD treba da bude najmanje dva sata.

2) U ekstremnim situacijama, dozvoljeno je da deca mlađa od 12 godina uzimaju „Hitozan“ i to na sledeći način:

- deca od 3 do 7 godina (u slučaju disbakterioze, holecistitisa, prehlada): 1 kapsulu (bez omotača) usuti u čašu i dodati 20 kapi limunovog soka, promešati i ostaviti da odstoji 15 minuta, zatim doliti 200 ml mlake vode, promešati i davati detetu po 1 kafenu kašičicu na svakih 30 minuta (ukupno 1-2 dana), poštujući režim uzimanja tečnosti.

- deca od 7-12 godina: po 1/2 kapsule 1-2 puta dnevno piti sa zakiseljenom vodom 5-7 dana poštujući režim vode.

Za lokalnu i spoljnu primenu:

1) U hirurgiji: kod opekotina, rana, obrade postoperativnih šavova pripremiti slabo kiseli rastvor (20 kapi limunovog soka u 50 ml vode), usuti sadržaj 2-4 kapsule i naneti na površinu rane. Ne treba uklanjati niti spirati ovaj rastvor sa rane.

Na ranu možete staviti sadržaj „Hitozana“ iz kapsule u suvom obliku.

2) U ginekologiji: rastvor „Hitozana“ (1 kapsula u 20-30 ml vode) koristi se kod erozije grlića materice, u vidu vaginalnih kupki ili tampona koji se stavljaju u vaginu preko noći 20-25 dana, pošto se prethodno ispere antilipidnim čajem.

3) U kozmetologiji: losion od „Hitozana“ pomaže da se otkloni suvišni sloj mrtvih ćelija epitela, jača, zateže i čini kožu elastičnom. Rezultat je vidan već posle 4 upotrebe.

Spravljanje losiona:

- uzeti 5-7 kapsula „Hitozana“ bez omotača. Postepeno dodavati 50 ml vode, dobro promešati;

- uzeti 3 grama limunske kiseline, postepeno dodavati 30 ml vode i dobro promešati;

- pomešati rastvor „Hitozana“ s rastvorom limunske kiseline - u pripremljenu smesu postepeno dodavati 20 ml vode.

Pripremljen losion ravnomerno naneti na kožu lica, vrata, gornje trećine grudnog koša i ostaviti 10-15 minuta, ponavljati tri dana. Od četvrtog dana treba nanositi losion na kožu svaka 2 sata. Ispirati tekućom vodom, bez trljanja. Zatim nežnim pokretima naneti kremu.

Doziranje: između obroka uzimati po 1-2 kapsule 2 puta dnevno ili jednom 2-4 kapsule, popiti sa čašom mlake vode (do 40°C).

Najblaži način uzimanja: pomešati sadržaj kapsule u 1/2 čaše mlake vode s limunovim sokom, ostaviti da odstoji 5 minuta i popiti. U programima za smanjenje telesne težine – uzimati 20 min pre jela, pri čemu treba piti najmanje 2 litra tečnosti na dan.
Trajanje programa: 1-3 meseca
Pakovanje: 100 želatinskih kapsula.

Dubravka, penzioner.

Nakon 10 meseci korišćenja Tiens preparata (hitozan, kapsule lepote ... rešila svoj problem sa psorijazom. Godinama bezuspešno pokušavala rešiti problem. Pogledajte sliku njenih ruku pre i posle Tiensa.
 
„DVOSTRUKA CELULOZA“ spada u preparate koji pomažu regeneraciju strukture resica tankog creva, poboljšavaju motoriku creva i kod sindroma praznine slezine i želuca, pomažu varenju.

Afinitet prema meridijanima: slezine, želuca, jetre.

Delovanje: pomaže varenju, reguliše zadržavanje hrane, resorbuje zadržano i pokreće krv.



Zajedno sa postepenim povećanjem životnog standarda menja se i uobičajeni režim ljudske ishrane, a posebno se u ekonomski razvijenim regionima sve češće zapaža nedostatak dijetetske celuloze u namirnicama. Štaviše, s povećanim obimom konzumiranja hrane koja sadrži mnogo masnoća i saharoze uvećao se broj ljudi s indikovanom pimelozom (gojaznošću), dijabetesom, sklerozom krvnih sudova, koronarnim oboljenjima i malignitetima.

Ta oboljenja su počela da se sreću ne samo kod ljudi starijih godina, već i kod ljudi srednjih godina, a procenat tih bolesnika je počeo da raste čak i među decom. Takva situacija je prouzrokovana mnogim faktorima, ali jedan od najvažnijih uzroka je to što u hrani ima nedovoljno dijetetske celuloze. Kao protivteža toj pojavi korporacija „Tjanši“ promoviše novi preparat – tablete s dvostrukom celulozom „Tjanši“.

Na osnovu mnogih istraživanja postepeno smo počeli da priznajemo važnost biološke celuloze. Mnogi ljudi predlažu da se dijetetska celuloza proglasi za jednu od sedam važnih hranljivih materija, zajedno s belančevinama, jedinjenjima ugljenih hidrata, mastima, vitaminima, mineralnim mikroelementima i vodom.

Dijetetska celuloza je potrebna za normalni proces biološke razmene materija.

Dijetetska celuloza u stanju da spreči maligne tumore kolona i zatvor. Vodorastvorljiva dijetetska celuloza u relativno velikoj količini može da se razlaže i da se pretvara u hranljivu sredinu za crevne bakterije. Ona pomaže razmnožavanju korisnih bakterija i izbacivanju fekalne mase određenog nivoa vlažnosti i obima., ubrzava proces pražnjenja. Dijetetska celuloza pomaže stolici i prema tome smanjenju pritiska unutar creva.

Može se koristiti kao sredstvo za prevenciju crevne divertikuloze i zatvora, kao i hemoroida i proširenja varikoznih vena donjih ekstremiteta usled dugih zatvora.

Ova celuloza takođe skraćuje vreme kontakta toksičnih materija sa omotačem creva, pa prema tome sprečava nastanak malignog tumora kolona.

Dijetetska celuloza pomaže metabolizmu masti i lipoproteina u krvi. Ublažava srčana oboljenja koja su posledica skleroze koronarnih sudova. Dijetetska celuloza može da skrati vreme prolaska masnoća kroz creva, može da apsorbuje žučnu kiselinu, da smanji nivo rastvorljivosti holesterola i triglicerida nastalih u procesu varenje. Lepljiva dijetetska celuloza sprečava kretanje molekula prema površini apsorpcionih ćelija tankog creva, pomaže promenu bioloških funkcija ćelija tankog creva i sekretornu funkcije enzima varenja, pa prema tome dijetetska celuloza pomaže u sprečavanju u lečenju ateroskleroze i koronarnih oboljenja.

Povećanje doze dijetetske celuloze pomaže povećanju osetljivosti graničnih tkiva na insulin, smanjuje potrebu za insulinom, pa samim tim pomaže regulaciji šećera u krvi kod dijabetičara.

Dijetetska celuloza čoveku pruža osećaj sitosti, smanjuje potrebu za hranom, sprečava pojavu gojaznosti, ona smanjuje ponovno apsorbovanje žučnog soka, sprečava pojavu holelitijaze. Dijetetska celuloza smanjuje mogućnost nastanka raka dojke kod žena. Pored svega toga, konzumiranje dijetetske celuloze s hranom u izvesnoj meri može da ublaži oboljenja kao što su: ventralna kila, apendicitis, proširenje varikoznih vena, kamen u bubregu i mokraćnoj bešici, čir na dvanaestopalačnom crevu, hemoroidi, Kronova bolest, čir na kolonu, obrazovanje tromba u dubokim venama.

Dnevna potreba unosa dijetetske celuloze određuje se računajući 0,045-0,067 grama na 1 kg težine čoveka, što može da obezbedi stolicu jednom dnevno; ljudima sa stalnim zatvorima potrebno je da svaki dan konzumiraju 0,09-0,11 grama dijetetske celuloze na 1 kg telesne težine; prema postojećem mišljenju čovek sa normalnom težinom svakoga dana treba da unosi 25-30 grama dijetetske celuloze.

Sastav: kukuruzna vlakna nerastvorljiva u vodi, vlakna rastvorljiva u vodi (poliglukoza), plodovi i listovi gloga u prahu, magnezijum-stearat.

Celulozna vlakna nerastvorljiva u vodi. Čiste deo između resica tankog creva i brazda, nabora na debelom crevu. Rastresaju fekalnu masu i poboljšavaju peristaltiku creva.

Nalaze se u: pšeničnim i kukuruznim mekinjama, celeru, kori od voća i korenastnog povrća.

Celulozna vlakna rastvorljiva u vodi. Usporavaju apsorpciju šećera iz sistema za varenje, smanjuju nivo holesterola i triglicerida u krvi. Čiste međućelijski prostor, vrše limfnu drenažu i regulišu znojenje.

Nalaze se u: ovsenim mekinjama, ječmu, semenu lana, mahunarkama, grašku, šargarepi, agrumima, jabukama, glogu.

Plodovi i listovi gloga u prahu

Karakter: neutralan.

Ukus: slatkast.

Osnovni sastav: flavonoidi, saponini, trioterpeni, glikozidi, sorbit, organske kiseline, vitamini C, K, E, karoten, holin, mikroelementi (magnezijum, bakar, cink, molibden, hrom, aluminijum, selen, nikl, jod, bor), makroelementi (kalcijum, kalijum, gvožđe, mangan).

Svojstva: antipiretičko, antiinflamatorno, dijaforetičko, antiseptičko, spezmolitičko kardiotonično, okrepljujuće, antiaterosklerotičko, antiaritmičko, holagogno, diuretičko, sedativno, astringentno, hemostatičko, antihiperteznivno.

Indikacije za primenu: oboljenja sistema organa za varenje, hronični gastritis, kolitis, atonični zatvor, oboljenja jetre i žučnih puteva, hepatitis, holecistitis, kamen u urinarnom traktu, pankreatitis, bubrežna kolika, reumatizam, hiperfiunkcije štitaste žlezde, hiperholesterineminja, bolesti kardiovaskularnog sistema, oboljenja gornjih respiratornih puteva, epilepsija, nesanica, poremećaji menstrualnog ciklusa, klimaks, bolesti nervnog sistema, neuroze, glavobolja.

Uticaj na meridijane: srca, perikarda, jetre, žučne kese, mokraćne bešike.

Kontraindikacije: hipotenzija, plodovi u velikim količinama izazivaju trovanje.

Mehanizam delovanja:

1. Zid tankog creva sastoji se od resica koje obrazuju veliku apsorpcionu površinu odakle hranljive materije dospevaju u krvotok. One mogu da se zaprljaju, da ih začepi sluz i ostaci hrane, što dovodi do različitih poremećaja varenja, kao i do zatvora. Celuloza na prirodan način poboljšava samočišćenje creva; s obzirom na to da deluje na jačanje crevnih tkiva i pojačava peristaltiku, pomaže nam da se oslobodimo starih toksičnih zagađenja i sluzi, pa samim tim poboljšava usvajanje hranljivih materija i vode.
2. Spoj nerastvorljive celuloze (kukuruzna vlakna) i rastvorljive celuloze (glog) u preparatu pomaže obezbeđivanju najpotpunijeg mehaničkog čišćenja sluzokože sistema organa za varenje i njegovom aktivnijem radu.
3. Celuloza rastvorljiva u vodi se razlaže i pretvara u hranljivu sredinu za korisne crevne bakterije, pomaže izbacivanju fekalija koje imaju određen nivo vlažnosti i zapremine, ubrzava proces pražnjenja.
4. Pretvaranjem crevnih bakterija u materije koje sprečavaju rak debelog creva, celuloza slabi dejstvo kancerogenih materija i drugih toksičnih materija sadržanih u hrani i ubrzava njihovo izlučivanje iz organizma.
5. Redovno konzumiranje celuloze pomaže da se, usporavanjem procesa apsorbovanja šećera iz probavnog trakta i maksimalnim izlučivanjem holesterola iz organizma, postigne optimalna kontrola nivoa šećera, holesterola i triglicerida u krvi.
6. Regeneriše normalnu crevnu mikrofloru.
7. Stvara osećaj sitosti i sprečava gojaznost.
8. Skraćuje vreme prolaska fekalija kroz creva, smanjuje rastvaranje i apsorbovanje holesterola, triglicerida, što ispoljava preventivno dejstvo kod ateroskleroze krvnih sudova velikog mozga, ishemijske bolesti srca i drugih koronarnih oboljenja.
9. Smanjuje potrebu tkiva za insulinom, pomažući regulisanje nivoa šećera u krvi.

10. S obzirom da ima veliku sposobnost apsorpcije, celuloza izlučuje toksične materije iz creva, i samim tim sprečava nastanak raka.

Napomena: uzimanje drugih BAD i lekova preporučuje se 2-3 sata posle uzimanja dvostruke celuloze. Ne sme se upotrebljavati u kombinaciji sa «HITOZANOM».
 
Delovanje na organizam:

Celulozna vlakna predstavljaju biljna vlakna koja se sastoje od celuloze, hemiceluloze, pektina, lignina, biljne sluzi i drugih pratećih materija. Ona se ne razlažu u potpunosti delovanjem sokova za varenje. Ona su u stanju da bubre i da upijaju tečnost, pa time blagotvorno utiču na najvažnije funkcije varenja.

Dvostruka celuloza je bioenergetska „četka“ koja čisti nagomilanu energetsku „nečistoću“ u organizmu. Preparat se preporučuje u slučajevima jakog zagađenja, zatrovanosti organizma grubim energijama u nagomilanoj stolici, kod osoba koje pate od zatvora i gojaznosti. „Jin“ energija preparata lako savladava energiju koja se zadržava, izbacujući je iz organizma.

Otvarajući kanale, preparat omogućava cirkulaciju energije i opšte ozdravljenje organizma, otklanjajući na taj način energetske zastoje.

Primenjuje se kod:

* hroničnih zatvora, nepotpunog pražnjenja creva;
* hemoroida, fisura u predelu analnog otvora;
* varikoznog proširenja vena, tromboflebitisa, trofičnih čireva u donjim ekstremitetima;
* disbakterioze, uključujući i disbakteriozu posle terapije antibioticima;
* kolitisa;
* holecistisa – kao sredstvo za prevenciju stvaranja kamena;
* dijabetesa melitusa, uključujući i insulin zavisni;
* ateroskleroze krvnih sudova, ishemijske bolesti srca, hipertenzije;
* glavobolje, koja nastaje zbog poremećene funkcije creva i endoitoksikacije crevnim otrovima;
* gojaznosti i drugih oblika metabolizma masti, u cilju korigovanja telesne težine;
* prevencije i korekcije disfunkcije jajnika, predmenstrualnog sindroma, klimaksa;
* Kronove bolesti, gastroezofagealnog refluksa;
* mastopatije, fibroma materice, adenoma prostate;
* detoksikacije, kod trovanja otrovima, uključujući i tehnološke.

Način primene: sažvakati, obavezno popiti sa 1 čašom vode, tokom dana popiti najmanje 2 litra tečnosti.

Doziranje: početi sa 1 tabletom 2 puta dnevno, zatim postepeno povećavati dozu na 3 tablete 2 puta dnevno (vreme aktivnosti kanala debelog creva od 5 do 7 časova, kanala tankog creva od 13 do 15 časova, kanala trostrukog grejača od 21 do 23 časa). Tablete možete da izmrvite i prelijete sa 200 ml mlake vode, ostavite da odstoji 5 minuta i onda popijete.

Optimalna količina po 3 tablete dva puta dnevno u 7 h i 21 h, piti sa čašom mlake vode, uzimati tokom dana najmanje 1,5-2 litra tečnosti. Ukoliko se ne poštuje režim unošenja tečnosti može da dođe do stomačnih bolova i zatvora.

Trajanje programa: 2-3 nedelje.

Pakovanje: 70 tableta.

Napomena: uzimanje drugih BAD i lekova preporučuje se 2-3 sata posle uzimanja dvostruke celuloze. Ne sme se upotrebljavati u kombinaciji sa «HITOZANOM».
 
Čaj «TIANSHI» za smanjenje telesne težine je pravo fitoterapeutsko sredstvo koje je pripremljeno prema receptu preporučenom od specijalista tradicionalne kineske medicine. Namenjen je za ljude koji imaju težinu veću od normalne.

Obnavlja strukturu ćelija slezine, pankreasa i masnog tkiva, harmonizuje metabolizam masti i ugljenih hidrata, telesnu težinu, funkcije slezine i creva.

Sastav: čaj „Crni zmaj“, čaj „Kudin“, listovi lososa; senino seme, vodena bokvica, rabarbara, kora od mandarine.

Čaj za mršavljenje Tiens Srbija Tianshi

Terapijski efekat čaja je u: prečišćavanju i izbacivanju štetnih materija, smanjenju nivoa lipida u krvi i holesterola, jačanju funkcije slezine, normalizaciji funkcije creva, smanjenju telesne težine putem smanjenja masnog tkiva. Čaj kao fitoterapijsko sredstvo ima detoksikacioni, protivzapaljenski i baktericidni efekat. Koristi se kod kašlja, doprinosi razblaživanju sluzi.

Listovi lotosa utiču na smanjenje temperature, smanjuju viskozitet krvi, šire krvne sudove i smanjuju arterijski pritisak.

Senino seme u svom sastavu sadrži fitolne i kapilinsko-hinolonske materije, koje sprečavaju povećanje nivoa serumskog holesterola i obrazovanje aterosklerotičnih naslaga u arterijama tako što smanjuju nivo lipida u krvi.

Vodena bokvica, koja se nalazi u sastavu čaja, smanjuje količinu materija koje su neophodne za sintezu holesterola i sprečava stvaranje „masne“ jetre. Preparat ubrzava lipolizu masti, i samim tim dovodi do smanjenja i normalizacije telesne težine.

Čaj „Crni zmaj“ u svom sastavu sadrži oko 400 materija koje su korisne za organizam: vitamine: E, B, C, K, PP, B1, B2, B3, B6, B12; mikroelemente (kalcijum, fosfor, gvožđe, fluor, jod, magnezijum, mangan, cink, selen).

Čaj jača zidove krvnih sudova, normalizuje arterijski pritisak, normalizuje razmenu masti. Vitamin K, koji se nalazi u sastavu čaja, otklanja podočnjake i otok ispod očiju.

Mangan koji se nalazi u sastavu čaja, stimuliše nagomilavanje vitamina C u organizmu, što povećava otpornost organizma na onkološka oboljenja.

Preparat snažno deluje protiv tumora. Drastično smanjuje rizik od onkoloških oboljenja tankog i debelog creva, želuca; doprinosi resorpciji polipa creva i fibroma materice.

Preparat pomaže povećanju elastičnosti kože, poboljšanju tena, otklanjanju pigmentnih pega, podmlađivanju unutrašnjih organa, aktivira funkciju slezine, a od toga zavisi varenje hrane i apsorbovanje hranljivih materija, transport tečnosti, stanje mišića i rad limfnog sistema.

Čaj «Kudin» snižava temperaturu, ima detoksikacioni, antiinflamantorni i baktericidni efekat. Zaustavlja kašalj, aktivira funkciju želuca, poboljšava varenje, doprinosi smanjenju telesne težine, smanjuje nivo lipida male gustine i holesterola u krvi.

Lotosovo lišće ima afinitet prema meridijanima: slezine, bubrega, srca.

Delovanje: jače i krepi slezinu, hrani bubrege, zatvara izlaz supstance čin, hrani srce, umiruje duh.

Blagotvorno deluje na metabolizam lipida u krvi, reguliše nivo tečnosti u organizmu, olakšava disanje i snižava arterijski pritisak

Senino seme: spada u lekovite materije koje otklanjaju vetar jetre i „smiruju jetru“.

Karakter: hladan.

Ukus: gorak.

Sastav: glikozidi, alkaloidi, flavonoidi, organske kiseline (palmitinska, linolna, stearinska), fitosterini, mikroelementi (magnezijum, bakar, cink, kobalt, molibden, hrom, aluminiju, selen, nikl, jod, bor), makroelementi (kalcijum, kalijum, gvožđe, mangan).

Svojstva: blago laksativno, holagogno, pojačava peristaltiku.

Afinitet prema meridijanima: žučne kese, debelog creva.

Delovanje: otklanja toplotu u jetri, poboljšava vid, vlaži creva, olakšava stolicu.

Poboljšava varenje, normalizuje stolicu, olakšava izbacivanje fekalija, stimuliše izlučivanje žuči, reguliše rad jetre i smanjuje stvaranje gasova.

Rabarbara. Spada u lekovita sredstva koja čiste creva.

Afinitet prema meridijanima: slezine, želuca, debelog creva, jetre, srca.

Dejstvo: odstranjuje nagomilane sadržaje u stomaku čišćenjem creva, isteruje toplotu, vatru, izbacuje otrove, pokreće krv, eliminiše zastoj krvi.

Vodena bokvica. Spada u lekovite materije pomoću kojih se putem diureze izbacuje vlažnost. Afinitet prema meridijanima: bubrega, mokraćne bešike.

Dejstvo: otklanja vlažnost putem mokraće, odstranjuje toplotu.

Koristi se kao prirodno antipiretičko sredstvo, kod otoka, proliva, belog pranja, pojave sluzi.

Kora od mandarine. Spada u lekovite materije koje pokreću Či. Afinitet prema meridijanima: slezine i pluća.

Dejstvo: pokreće Či, normalizuje srednji grejač, otklanja vlažnost i sluz.

Primenjuje se kod:

* povećane telesne mase i različitih oblika gojaznosti;
* ateroskleroze krvnih sudova srca, mozga i donjih ekstremiteta;
* ishemijske bolesti srca, stenokardije, postinfarktne kardioskleroze;
* hipertenzije;
* vegetativno-vaskularne distonije;
* hiperlipidemije;
* velikih psihičkih i fizičkih opterećenja, radi poboljšanja opšteg subjektivnog stanja i stanja centralnog nervnog sistema;
* respiratornih oboljenja, gripa i angine;
* hepatitisa i ciroze jetre;
* sindroma mamurluka i pijanstva;
* sindroma hroničnog umora;
* hroničnih oboljenja sistema organa za varenje;
* otoka, uvele kože.

Način primene: popariti 1 kesicu čaja sa 1/2 litra vode, ostaviti da odstoji 10 minuta poklopljeno. Čaj može da se koristi kao tonik za lice, a iskorišćene kesice kao obloge za oči kod otoka i umora. Uzimati po 1 čašu od 5 do 7 časova, u vreme maksimalne aktivnosti meridijana debelog creva i od 13 do 15 časova, u vreme aktivnosti tankog creva. Posle 2 nedelje uzimanja, dozu možete povećati na 1 kesicu sa 1 čašom vode.

U programu za smanjenje telesne težine: popariti 1 kesicu u 1 čaši vode. Uzimati 2-3 puta dnevno: od 5 do 7 časova, od 13 do 15 časova i od 21 do 23 časa.

Trajanje programa: 1-3 meseca.

Broj kura godišnje: 3 puta godišnje.

Pakovanje: 40 kesica.
 
Poslednja izmena:
ANTILIPIDNI ČAJ obnavlja strukturu endotela zidova krvnih sudova, harmonizuje procese razmene, čisti zidove krvnih sudova, popunjava krv, istiskuje vlagu, pokreće Či energiju.

Sastav: 6 vrsta zelenog čaja, listovi lotosa, senino seme, koren troskota posle specijalne obrade, listovi petolisne ginosteme, vodena bokvica, kora od mandarine.

40 kesica za 40 dana

(1 kesica= 1 litar čaja)

Sve to odgovara farmakološkim principima kineske medicine. Ovo sredstvo, s jedne strane, ne izaziva poremećaj funkcije čitavog organizma, a s druge strane ne dovodi do gubitke energije organizma. Ono nema uzgredna dejstva, za razliku od hemijskih preparata. Tu je tajna preventivne ishrane kineske medicine. A tu je i još jedna osobenost čaja: njegova glavna komponenta, zeleni čaj, primenjuje se kao sredstvo za praćenje terapijskih svojstava drugih sredstava. Pri konzumiranju ovog preparata čovek oseća aromu i prijatan ukus kakav mora imati dobar čaj. Zbog toga konzumiranje ovog čaja jača zdravlje.

Zeleni čaj (šest vrsta) učestvuje u normalizaciji funkcija centralnog nervnog sistema; otklanja sindrom mamurluka, ima antioksidantsko dejstvo, deluje antipiretički kod prehlade, odličan je „čistač“ krvnih sudova.

Uticaj na meridijane: perikarda, želuca, žučne kese, mokraćne bešike, debelog creva.

Kontraindikacije: glaukom, izražena ateroskleroza, hipertenzija (jak čaj), bolesti jetre, neuroza, teški stadijumi oboljenja organa kardiovaskularnog sistema, čir na želucu i dvanaestopalačnom crevu, gastritis sa povećanim nivoom kiseline.

Listovi lotosa – afinitet prema meridijanima: slezine, bubrega, srca.

Dejstvo: jača i krepi slezinu, hrani bubrege, zatvara izlaz supstance čin, hrani srce, umiruje duh.

Blagotvorno deluje na metabolizam lipida u krvi, reguliše nivo tečnosti u organizmu, olakšava disanje i snižava arterijski pritisak.

Senino seme: spada u lekovite materije koje otklanjaju vetar jetre i „smiruju jetru“.

Karakter: hladan.

Ukus: gorak.

Sastav: glikozidi, alkaloidi, flavonoidi, organske kiseline (palmitinska, linolna, stearinska), fitosterini, mikroelementi (magnezijum, bakar, cink, kobalt, molibden, hrom, aluminiju, selen, nikl, jod, bor), makroelementi (kalcijum, kalijum, gvožđe, mangan).

Svojstva: blago laksativno, holagogno, pojačava peristaltiku.

Afinitet prema meridijanima: žučne kese, debelog creva.

Delovanje: otklanja toplotu u jetri, poboljšava vid, vlaži creva, olakšava stolicu.

Poboljšava varenje, normalizuje stolicu, olakšava izbacivanje fekalija, stimuliše izlučivanje žuči, reguliše rad jetre i smanjuje stvaranje gasova.

Troskot: Spada u lekovite materije koje popunjavaju krv. Afinitet prema meridijanima: jetre, bubrega.

Delovanje: popunjava seme i krv, jača bubrege i daje kosi crnu boju. Sadrži lecitin, oksi-metil-antrahinon, taninske materije, organske kiseline, masnoće.

Koristi se kod hipertenzije, koronarne bolesti, hiperlipidemije, vrtoglavice, zujanja u ušima, pojave tačaka pred očima, osećaja „izlomljenosti“ i slabosti u lumbalnom predelu, kolenima, rane pojave sedih vlasi.

Ima antiinflamatorno dejstvo kod oboljenja creva i usne duplje, poboljšava metabolizam, poboljšava imunitet i polnu aktivnost.

Petolisna ginostema sadrži u sebi 84 vrste saponina koji predstavljaju univerzalne adaptogene. Resorbuje upale, izbacuje otrove, ublažava kašalj i rastvara sluz.

Vodena bokvica. Spada u lekovite materije pomoću kojih se putem diureze izbacuje vlažnost. Afinitet prema meridijanima: bubrega, mokraćne bešike.

Dejstvo: otklanja vlažnost putem mokraće, odstranjuje toplotu.

Koristi se kao prirodno antipiretičko sredstvo, kod otoka, proliva, belog pranja, pojave sluzi.

Kora od mandarine. Spada u lekovite meterije koje pokreću Či. Afinitet prema meridijanima: slezine i pluća.

Dejstvo: pokreće Či, normalizuje srednji grejač, otklanja vlažnost i sluz.

Koristi se kod:
zastoja Či u slezini i želucu; podrigivanja, mučnine, povraćanja; zadržavanja mutne vlage u srednjem grejaču, usled čega dolazi do nadimanja u stomaku, osećaja nelagodnosti, pojave retke stolice i debelih masnih naslaga na jeziku; nagomilavanja sluzi i vlage u plućima.
 
Poslednja izmena:
OVO NIJE OBIČAN PROIZVOD! Potrebna je svakoj kući u kojoj ukućani peru zube! Ne moramo ničeg da se odreknemo, samo treba da počnemo da koristimo proizvod koji donosi zdravlje! Mogu da je koriste i mala deca! Deca dok peru zube, nešto i progutaju! Fluor...hemija... U našoj pasti nema ničega štetnog! Za celu porodicu! Ko je jednom proba, shvati da alternativa ne postoji! 135 gr! Na četkicu za zube istisnuti iz tube zubnu pastu u količini zrna pirinča. Fantastična iskustva! Zaustavljena paradontopatija! Skida naslage kamenca! Zdravi i beli zubi! Prevencija onkoloških oboljenja usne duplje! Prihvatljiva cena! Proizvod koji ima sertifikat! Legalno u Srbiji! Osnovna svojstva i funkcije: pomaže jačanju zubne gleđi, otklanja mikro naprsnuća, povećava otpornost zuba na kiseline, sprečava razvoj karijesa, ispoljava lokalno protivzapaljensko delovanje, daje svežinu dahu, štiti od patogenog delovanja štetnih mikroorganizama desni, zube i tkiva usne duplje, vrši prevenciju paradontopatije, otklanja krvarenja desni, predstavlja lokalni izvor hranljivih materija, 10. normalizuje mikrofloru usne duplje, 11. otklanja bolove u desnima, 12. ima protivtumorsko delovanje (vrši prevenciju onkoloških oboljenja usne duplje), 13. dobro izbeljuje pošto sadrži abrazivne materije od mekog silicijuma. Indikacije: stomatitis, parodontopatija, karijes, krvarenje desni, neprijatan zadah iz usta, osetljive desni, prevencija onkoloških oboljenja usne duplje. Glavni sastojci: ekstrakt glatke sarkandre, ekstrakt japanskih orlovih noktiju, ekstrakt cvetova divlje hrizanteme, biljni glicerin, sorbit, dejonizovana voda. Svojstva: ekstrakt glatke sarkandre ima antivirusno, antibakterijsko delovanje širokog spektra, otklanja bolove i upalne procese. Ekstrakt japanskih orlovih noktiju (lonicere) je prirodno antibakterijsko i antivirusno sredstvo. Ima jedinstvenu osobenost: za razliku od sintetičkih antibiotika kao što je triklozan, suzbija rast štetnih i mikroorganzama koji izazivaju truljenje, uspostavljajući pri tom balans prirodne mikroflore u usnoj duplji. Stimuliše lokalni imunitet. Osim toga, ekstrakt japanskih orlovih noktiju sadrži veliku količinu rutina i drugih bioflavonoida, prirodni vitamin C. Sve te komponente pomažu jačanju zidova krvnih sudova i sprečavaju povećano krvarenje desni. Lonicera takođe ima izraženo i brzo dezodorišuće dejstvo, koji se može porediti sa delovanjem mente. Divlja hrizantema je jako aromatična vrsta jestive hrizanteme čije je lišće bogato kalcijumom i vitaminima A i B1, poboljšava elastičnog krvnih sudova, sprečava krvarenje desni. Ima antiinflamatorno i antitoksično dejstvo. Sorbit spada u šećerne alkohole. Deluje protiv karijesa. Način primene: Na četkicu za zube istisnuti iz tube zubnu pastu u količini zrna pirinča. Prati zube ujutru i uveče najmanje tri minuta dobro masirajući desni.
 
beauty.jpg

Ovaj snimak posvećujem svim mojim prijateljima koji nisu mogli da uživo učestvuju u emisiji a želeli bi da saznaju nešto više o ovim zaista dragocenim proizvodima!! Branislav Nikodijević 060 31 00 098 Više informacija na sajtu na profilu krstarice.
Hvala svima koji su odvojili vreme i učestvovali u jednom vrlo značajnom događaju, prvom on line predavanju posvećenom Kineskoj Tradicionalnoj Medicini.
Moja stranica:
 
Poslednja izmena:

Back
Top