- Poruka
- 381.540
Kavijar i uživanje u ribljim jajima se smatra vrhunskim zadovoljstvom širom sveta
Ribari na Kaspijskom moru i reci Volgi znali su za istančani ukus i visoke nutritivne vrednosti kavijara, ali nisu uspevali da ga prodaju zbog nedostatka rashladnih sistema. U delovima Amerike jesetre od koje se dobija kavijar je bilo u izobilju, da se čak kavijar besplatno služio u barovima kao slana užina koja je pojačavala žeđ, a samim tim i posao.
Riba jesetra, poznata i kao “živi fosil” tradicionalni je izvor kavijara. Tri vrste jesetre – beluga, osetra i sevruga proizvode najveći deo svetskog kavijara. Ove ribe žive u Kaspijskom moru, ali ih je, zbog višedecenijske eksploatacije njihove ikre, sve manje. Zbog toga, u poslednje vreme sve češće se za proizvodnju kavijara koristi ikra drugih vrsta riba.
Kvalitet kavijara određuje se u odnosu na veličinu i čvrstoću njegovih kuglica ( kavijar sa većim i čvršćim kuglicama je ređi i skuplji), kao i na osnovu ukusa. Po pravilu, kavijar blažeg ukusa se smatra kvalitetnijim. Ključni faktori koji utiču na ukus su vrsta ribe od koje je kavijar, način uzgoja ribe, kao i sam proces proizvodnje kavijara. Za svaku vrstu jesetre po kvalitetu postoje dve kategorije kavijara – kavijar prve i druge vrste. Kavijar nižeg kvaliteta je ispod ove dve klase i može se proizvoditi i od oštećene ikre.
Sadržaj soli je jedan od kriterijuma za prepoznavanje kvaliteta ukusa kavijara. Termin „Malosol” je ruski naziv za „malo soli”, što znači da kavijar sadrži manje od šest odsto soli. Postoji kavijar koji sadrži između deset i dvanaest odsto soli, koji može duže da stoji od Malosola.
Kavijari se, u zavisnosti od vrste jesetre, razlikuju i prema bojama, ali boja nema uticaja na sam ukus ovog specijaliteta.
Najređi i najskuplji kavijar, poznat i kao kraljevski kavijar je zlatni kavijar. Smatra se da dolazi od ikre koju proizvode albino jesetre. Ovakva, svetlija ikra, može da se pronađe kod jedne od hiljadu jesetri.
Za savršeno uživanje u ukusu kavijar treba servirati hladan, ali ne leden. To znači da bi trebalo da se izvadi iz frižidera oko 20 minuta pre serviranja. Kavijar može biti poslužen direktno iz limene kutije, ili se može poslužiti u ohlađenim posudama od stakla ili porcelana – ovde posebno treba obratiti pažnju da se prilikom presipanja jaja ne zgnječe. Za ukus je veoma važan i izbor escajga: ne treba koristiti nerđajući čelik ili srebro jer oksidiraju i negativno utiču na ukus. Najčešće se koriste kašike od bisera ili porcelana.
Na Zapadu uz kavijar se uglavnom pije šampanjac, dok se u istočnim zemljama služi kvalitetna votka. Kavijar se služi uz hranu blagog ukusa, kao što su beli hleb, omlet, krompir u svim mogućim varijantama. Jaja (pileća ili od prepelice) smatraju se dobrim dodatkom kavijaru. U Rusiji se kavijar služi na blinama, palačinkama napravljenim od heljdinog brašna.