Karikatura

Neprilagođena

Leptirica
Banovan
Poruka
95.555
Карикатура (термин потиче од италијанске речи „caricare“- претворити, претерати)

означава заоштрено поентирани приказ друштвених или политичких а понекад и приватних или опште људских тема углавном средствима графике.
Карикатура је настала у бароку али се захваљујући техникама штампе, пре свега литографије, ксилографије и гравире у челику развила тек у 19. веку у општи облик изражавања који је познат и као уметнички медијум.



Карикатура Чарлија Чаплина






Често је карикатури придодато и текстуално објашњење, краћи дијалог или се пак низ карикатура ниже хронолошки како би приповедале неку причу или ток догађаја.
Деформисани, наказни прикази познати су још од антике и средњег века али та ликовна остварења делују пре свега гротескно или апсурдно и не налазе се по правилу ни у каквој вези са неким догађајем или личношћу.



Caricature of Aubrey Beardsley by Max Beerbohm (1896), taken from Caricatures of Twenty-five Gentlemen



Тек контекстуална веза са неким актуелним догађајем чини модерну карикатуру оним што она јесте. Основна претпоставка за карикатуру је због тога увек нека одређена друштвена чињеница, која намерним претеривањем разоткрива у својој противречности или се оптужује- управо карикира, често у спрези са хуморно-духовитом, подсмевајућом потком, понекад међутим и уједајући злобно и саркастично али и са ставом погођености и меланхоличности. У сваком случају карикатура садржи осмишљен коментар теме која се разматра.







 
Стварно време процвата карикатуре био је 19. век.
То је углавном последица либералних политичких стремљења и развоја новинарства.
У Француској су настајали сатирични магазини као La Caricature (1830 - 1834) или Charivari за које су графичке предлошке прилагали Оноре Домије и Филипон. Енглеска је 1841. добила сатирични магазин Панч који излази и данас.
У Немачкој је излазио часопис Летећи листови од 1844. у коме су објављиване и карикатуре Вилхелма Буша.
Са Симплицисимусом је 1896. рођен у Минхену пацифистичко реформистички лист коме су печат дали уметници Томас Теодор Хајне, Бруно Паул и Олаф Гулбрансон.

1628453265602.png


1628453309421.png
1628453347790.png


Karikature Vilhelma Buša





 
Vrlo rado bih to uradio, ali sam preko telefona trenutno. Pogledaj nedeljnik NIN redovno izdaje tamo svoje karikature o dnevno političkim stvarima. Ili jednostavno potraži Dušana Petričića na fejsu, odma će ti izbaciti.. Najveći Srpski karikaturista. :)
Pa, mogu to , ali ja bih da ti nešto postaviš...
Kada budeš u mogućnosti ..
I naravno , ako želiš da daš svoj doprinos temi.
 

Kao da se otvorila pandorina kutija ??? :mrgreen:

Redukovaćemo politiku na manju meru , unećemo više humora i svakodnevnice

„Šarli Ebdo“ objavio karikaturu Erdogana​

U sred sukoba oko slobode mišljenja između Francuske i Turske, časopis „Šarli Ebdo“ doliva ulje na vatru. Na naslovnoj strani aktuelnog izdanja objavljena je karikatura turskog predsednika Erdogana. U Ankari su besni.

ElV7lPaXUAAXJP-
 

Back
Top