KANADA, slovo zakona najveći gospodar

igracina

Primećen član
Banovan
Poruka
878
12. 09. 2004. Društvo


Utisci: KANADA, KONTINENT SNOVA


Slovo zakona najveći gospodar




Nema bogatu i dugu istoriju. Milioni iseljenika iz cijelog svijeta stvarali su ovu zemlju. I danas, svake godine, u tom stvaranju učestvuju doseljenici iz više od 150 zemalja
Putovanje koje je trajalo rekao bi se vječnost. Jedanaest sati među plavo-bijelim oblacima na visini od oko 10 km, u prvoj doživljenoj smjeni dana i noći u boji leda, na temperaturi od 50 stepeni. Na putu od Starog kontinenta ka američkom.
U najveću zemlju Sjeverne Amerike. U zemlju čija površina iznosi 10 miliona kilometara kvadratnih, koju naseljava više od 31 milion stanovnika. Podijeljenu na deset provincija sa glavnim gradom Otavom. Okruženu sa zapada Pacifikom, istoka Atlantikom i sjevera Arktikom.
Crveni javorov list na bijeloj podlozi, sistem parlamentarne demokratije, kraljica Elizabeta ŔŔ na čelu države sa formalnom vlašću, samo su neki njeni simboli. Aboridžini čine domorodačko ili starosjedilačko stanovništvo podijeljeno u tri velike grupe: Indijance, Eskime, i Metise (nastali miješanjem Evropljana i domorodaca). Zvanično u njoj se govore dva jezika, engleski i francuski.
Zemlja velikih jezera, Nijagarinih vodopada, bogata snijegom, šumom i mineralima. I još mnogo toga... Kanada.
Kanada je primjer zemlje koja se može pohvaliti koegzistencijom različitih nacija, kultura, običaja, tradicija... Nema bogatu i dugu istoriju, milioni iseljenika iz cijelog svijeta stvarali su ovu zemlju. I danas, svake godine, u tom stvaranju učestvuju doseljenici iz više od 150 zemalja.
Prošlo je 137 godina kada su, 1. jula, provincije danas poznat e kao: Ontario, Kvebek, Novi Bruncvik i Nova Škotska udružile se u konfederaciju i stvorile novu zemlju - Kanadu. U to ime svake godine, istog datuma, proslavlja se nacionalni praznik „Kanada dej”.
A davne 1.500 godine dolaskom francuskog istražavača Žaka Kartijea u centralni region (koga čine provincije Ontario i Kvebek) Kanada je dobila ime. Kartije je preuzeo riječ „Kanata” kojom su Aboridžini označavali selo. Nešto kasnije na evropskim mapama Kanada je bio i ostalo ime za cijelu oblast sjeverno od r ijeke „St. Lorens”.
Biti Kanađanin znači imati kanadski pasoš. Sa tim pasošem nećete, na primjer, biti zadržani 35 minuta na budimpeštanskom aerodromu! Razlog nepoznat ili navodna rutinska kontrola! A kanadski pasoš čekate tri godine. Sitnica.
Ovu veliku i prostranu zemlju površine kao evropski kontinent čine: Atlantski region, Centralna Kanada, provincija-Prerija, Zapadna Obala i Sjever. Svaki region sa provincijama ima specifična obilježja. Život zavisi od klime koja ne samo da utiče na golu egzistenciju već i na temperament, duh stanovnika. U provinciji Jukon zime su duge, mračne i hladne, ona drži rekord po najnižoj temperaturi (-63 stepena Celzijusa) ikad zabilježenoj u Kanadi. Nije ni čudo što kanadski sjever zovu zemlja ponoćnog sunca.
Divićete se urednim cvjetnim parkovima, čistim javnim institucijama, restoranima, veceima, (u ovim posljednjim možete slušati muziku dok stavljate sjaj na usne pa čak i biti usluženi osnovnim higijenskim rekvizitima neophodnim svakoj ženi. Besplatno! Pravi majstori za reklamu i marketing. S lakoćom prave spektakl.
Odlazak u kupovinu, čak i za žene nezasite kada je o trošenju novca riječ, pretvara se u maraton gdje vlada pravilo: što više imaš-to ti više treba. Cijena svakog proizvoda (osim osnovnih prehrambenih artikala) uključuje i dvije takse: federalnu sedam osto i provincijsku osam odsto. Tako da cijena vašeg omiljenog vina ne iznosi 15 nego 17,25 dolara.
Promjena sredine, statusa, sistema vrijednosti, prilagođavanje novim pravilima igre za većinu emigranata čini kulturološki šok i pitanje kako savladati imigrantske poteškoće. Vođeni željom da svojoj djeci obezbijede normalniji život, bezbjednije djetinjstvo i veće šanse za budućnost, suočeni sami sa sobom pred izborom i u vječitoj dilemi: da li su mogli bolje?
Mišljenja su podijeljena. Od onih koji smatraju da je ovdje život dostojan čovjeka, do onih koji vjeruju da su od dva zla izabrali ono manje. Sistem u kome nema opravdanja ukoliko obolite, nema emocija. Sistem u kome je sve sigurno i bezbjedno, nesigurno i opasno. Mnogi su odustali od „svog prava na život”, u stilu-oni sretni dani ostali su u velikoj Jugoslaviji, sanjajući dan kada će se sa kartom u jednom pravcu uputiti u domovinu, ma kako se ona zvala.
Generalno, svi mnogo rade. I nije rijetkost da vam bivši profesor priča o dugogodišnjem iskustvu - čišćenju zgrada. Ali isto tako srešćete one koji su zadovoljni jer uživaju u svojoj novoj kući, automobilu, putovanju na Kubu ili u Meksiko... Ponosni što su za relativno kratko vrijeme (10 godina) obezbijedili više nego za cijeli život u domovini. I uspjeli!?
U zemlji gdje se smijete kada ste radosni, ali i kada izjavljujete saučešće. U Kanadi!

Maštanje o idealu

Kanađni su tolerantni, opušteni, neopterećeni modnim trendovima. Priznaće vam da maštaju o idealu: kanadski život američki posao evropska kultura, Na ulici uz blagi osmijeh pozdraviće vas sa „helo”. U javnom prevozu nema gužvi i guranja. Ukoliko imate nejasnoću bilo koje prirode strpljivo će vam objašnjavati, ako je potrebno i satima.
Jer, sve ima svoj red. Red sadržan u zakonu. A zakon se poštuje. Slovo zakona je najveći gospodar u ovoj zemlji.
Možete, ukoliko želite, prekoračiti dozvoljenu brzinu, voziti u alkoholisanom stanju, pokušati ukrasti... Možete se oprobati u svim devijantnim stvarima, međutim, posljedice tih radnji upozoriće vas da na vrijeme odustanete. U najmanju ruku bankrotiraćete vi, da ne kažem, vaše potomstvo. Sistem tako funkcioniše. Novac je pokretač i kočnica.


D. Mučibabić

--------------------------------------------------------------------------------
 

Back
Top