Kako su beogradskih naselja dobila ime

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.720
sv-sava.jpg

link

Beograd je mesto u kome su se smenjivali razni istorijski događaji. Budući da je star preko sedam milenijuma na njemu su se odigrali mnogi ratovi, osvajanja i sukobi.
Nazivi mnogih njegovih delova izvedeni su iz legendi, događaja ili čak i na osnovu nekih upečatljivih ličnosti

- Bežanija
Ovo je najstarije naselje na teritoriji Novog Beograda. Arheološka iskopavanja dokazuju da je područje bilo naseljeno još u Neolitu.
Pod svojim današnjim imenom Bežanija je poznata od 1512. godine kada je područje bilo naseljeno sa 35 srpskih porodica koje su pobegle preko reke Save u Srem posle pada srednjovekovne srpske države. Otuda i naziv.

- Čukarica
Ime je dobila po Čukarevoj mehani koja se nalazila na mestu današnje Crkve svetog Đorđa, a bila je jako značajna za tadašnje stanovništvo – seljaci koji su nosili robu na pijacu tu su se zadržavali, odmarali, ponekad i ostavljali svoje zaprege.Mehanu je držao Stojko Čukara, a na ovom mestu se nalazila i Čukar česma. Čukar, ne Čukur.

- Dedinje
Po jednoj teoriji ime potiče od naziva “dede”, koji se davao starešini tekije, muslimanskog manastira. Prema turskom popisu iz 1560. godine jedna od beogradskih tekija je upravo ovde imala svoje vinograde. Ipak, verovatnije je da je poreklo srpsko, sa značenjem “dedino brdo” zbog dedinjskih dvorova porodice Karađorđević koji su građeni od 1924. do 1936. godine. Mnogi imućni Beograđani počeli su još tada gradnju raskošnijih letnjikovaca, a sa vremenom i pravih porodičnih vila baš na ovom mestu.

-Karaburma
Na starim turskim kartama područje je imenovano kao Kajaburun (“Kaya-burun”), što na turskom znači “stenoviti rt”.

- Konjarnik
Ovaj kraj su nakon Prvog svetskog rata naselili Kalmici, izbeglice Ruskog građanskog rata.U Kozarčevoj ulici su krajem dvadesetih izgradili pagodu koja im je služila kao budistički hram, a na prostoru današnjeg Konjarnika su napasali svoje radne konje, po čemu i ovaj kraj dobija ime. Inače, pagoda je srušena tokom nemačke okupacije.

- Miljakovac
Ovaj kraj je poznat po Miljakovačkim izvorima za koje se smatra da su jedni od najčistijih izvora u Beogradu. Navodno je ceo kraj upravo po njima dobio ime jer su mnogi Beograđani verovali da vodom sa ovih izvora mogu da se leče, te su ih nazivali “Mili izvori”.

- Mirijevo
Jedan od najstarijih pisanih podataka vezan za ime Mirijevo datira iz turskog perioda. To su katastarski popisi Beograda i okoline za period 1476-1566. godine. U pitanju su popisi muškog stanovništva jer su muškarci bili ti koji su plaćali dažbine. Ime može da potiče od turske reči ”mirija”, što upravo znači – dažbina.
Moguće je i da ime potiče od stanovništva makedonskog sela Mirovo koje je došlo u ovaj kraj bežeći od Turaka. Kroz vekove Mirijevo je imalo više imena: Mirine, Miranovac, Mirjevci, Miranje, Milijevo, Milijero, Mirova, Miriova i Miria-Nebel, u vreme kada je bilo čisto nemačko selo.

- Palilula
S kraja 18. i početka 19. veka nalazila se na petnestak minuta od grada, a postoje dve verzije kako je dobila ime, i verotavno su obe razlog što ih baš tako zovemo. Po prvoj, tu su se nalazile ciglane i postrojenja za preradu gline, a dimnjaci na objektima gde se glina pekla bili su u obliku lula.
Po drugoj priči knez Miloš Obrenović je, pokušavajući da urbanizuje to područje i prilagodi ga potrebama novog srpskog društva, naredio da se stari zanati koji su opasni za život u zbijenim oblastima, poput puškarskog zanata i proizvodnje baruta izmeste iz gradskih zona. Te su izmešteni na prostor današnjeg Tašmajdana koji se u to vreme zvao Fišetlija.U Fišetiji je bilo zabranjeno pušenje zbog opasnosti od eksplozije i tek po izlasku odatle nailazilo se na jednu postavljenu tablu u obliku lule koja je označavala da je na tom mestu pušenje dozvoljeno.

- Senjak
Pre nego što je postao zanimljiv višim klasama Beograda, ali i stranim diplomatama, Senjak je bio brdo sa kog se pružao najbolji pogled na ostatak grada.
Pošto su poljoprivrednici nekada držali seno po celom Beogradu, često je dolazilo do požara, pa je zato bilo naređeno da se ono drži na jednom mestu, a za tu namenu je izabran baš ovaj kraj, po čemu je i dobio ime.

- Skadarlija
Skadarlija je najstarija sačuvana beogradska celina koju su pre boema naseljavali Romi zbog čega je i nazivana “Ciganska mala” sve do 1872. Od 1835. godine, vek posle podizanja prvih daščara, Skadarliju sve više naseljavaju i Turci i Srbi podižući prve kuće s baštama.
Posle turskih hanova, počelo je osnivanje prvih srpskih kafana u Skadarliji – prva, Tri šešira, otvorena je 1864. a zatim Dva jelena, Bums, Vuk Karadžić. Skadarlija dobija svoj naziv tek posle 1872. kada je centralna ulica 15. marta, prilikom drugog preimenovanja, dobila naziv Skadarska kako se i danas zove.

- Vračar
Više je verzija o imenu ovog kraja tj. ove opštine. Prva datira s početka 16. veka i prema njoj je ovaj kraj dobio ime po junaku – neverniku čije je ime bilo Vračar, a koji je na tom mestu imao kolibu.
Prema drugoj, ime potiče od vrapčijih polja jer je mnogo ovih ptica bilo nastanjeno na teritoriji današnjeg Vračara.
Treća priča, jednostavno, kaže da su Turci verovali da na ovom mestu Srbi vračaju. Interesantno je da su jedno vreme u ovom kraju živela dva najpoznatija “vrača” devedesetih godina – Lav Geršman i LJubiša Trgovčević.

- Zemun
Staro keltsko naselje, kasnije rimski primorski centar, svoj naziv je dobilo po zemunicama. To su kuće od zemlje u kojima je tadašnje stanovništvo ove opštine živelo. Zanimljivo je da su ga krstaši prolazeći kroz njega u prvom krstaškom ratu zvali zli grad.

- Žarkovo
Prema prvoj priči na ovom prostoru nekada davno živeo je zmaj koji je činio zla po selu. NJegova vlasnica bila je baba Jula, žena po kojoj je Julino brdo dobilo ime.
Jednoga dana, ovom zmaju se suprotstavio vitez Žarko i tako spasao selo. Mesto na kojem je pala glava zmaja dobilo je ime Zmajevac, gde je pao rep – Repište, a gde je otekla krv Bele Vode.
Druga verzija nije tako čarobna, ali je realnija. Na ovom mestu je u 16. veku živeo Promićur Žarko, a budući da turski poreski činovnici nisu znali naziv tog imanja, nazivali su ga prosto “Žarkovo selo”.

-Višnjica
Postoje dve pretpostavke o poreklu imena Višnjica.
Prema nekima, Višnjica datira još iz vremena Turaka, kada je Višnjica bila turski sandžak tj. baza. Jedna devojka se ubila (zbog neostvarene ljubavi), jer joj Turci nisu dozvoljavali da se uda za čoveka kojeg je volela. Ta devojka se zvala Višnja. Ovo je možda mit, ali neki meštani ovo smatraju za istinu.
Većina meštana takođe smarta da ime potiče zbog mnogobrojnih polja voćnjaka višnje, koja jako dobro uspeva na ovom zemljištu.

Takođe postoji i pretpostavka da je ovo mesto dobilo ime po Višnji Obrenović, majci Miloša Obrenovića. Mnogi ne znaju da je Miloš Obrenović naselio Višnjicu Bugarima sa granice Bugarske i Grčke. Ali potomaka tih stanovnika ima oko 3.000, od ukupno 8.000 stanovnika. To znači da preostalih 5.000 stanovnika koji su doseljeni iz raznih delova Srbije, Krajine, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Vojvodine, Kosova i Metohije nemaju veze sa Bugarskom. Mlađi meštani Višnjicu nazivaju i „CherryLand“. U sastavu Višnjice se nalazi i Višnjička Banja, koja je dobila naziv ‘banja’ jer se u njoj nalazi lekoviti izvor vode bogate sumporom.

.-Medaković – Po novinaru Miloradu Medakoviću.

-Topčider – turska reč, preuzeta iz persijskog jezika, i znači tobdžijska dolina.

-Resnik – Ime je dobio po istoimenoj biljci resnik (lat: eupatorium cannabinum, u narodu poznata kao konopljuša, konopljika, rashodnik i sl.) koju naš narod koristi zbog njenih lekovitih svojstava.

-Tašmajdan – na turskom taš – kamen, majdan – mesto gde se vadi kamen.
 
Novi Beograd, Altina, Zemun Polje, Surcin, Jakovo, Ostruznica??

I Pancevo pripada nasim opstinama.
Koliko mi je poznato, a nisam iz Srbije Pancevo je grad nedaleko Beograda i nema veze s temom tj. nazivom kvartova i kako su dobila imena.
Jesam li u pravu @Cosmopolit?

Vozdovac i Zvezdara ili to spada pod neke druge kvartove koje si napisala @Nina? Pitam jer sam boravio 10 dana na Vozdovcu dok sam klosario po sjeveru Srbije.
 
-Beograd

Ime Beograda naucnici, istoricari, arheolozi, povezuju sa grebenom i tvrđavom odnosno ostatkom vizantijske tvrđave, koja se isticala svojom belom bojom u odnosu na ostale bedeme i kule. Od tada, Beograd ili Beli grad ostaje kao zvanično ime i više se ne spominje pod nazivom Singidunum. Ime Beograd se spominje prvi put 16.aprila 878. godine u pismu Pape Jovana VIII bugarskom knezu Borisu.To je bilo prvi put da se naziv Beograd spominje u dokumentima.
 
-Vozdovac

Prostoru iznad današnje Autokomande, stanovništvo 1904. godine daje ime "Voždovo naselje - Voždovo predgrađe", sećajući se mesta odakle je Karađorđe krenuo sa svojim ustanicima 1806. godine da oslobađa varoš i beogradsku tvrđavu.

U spomen na taj događaj, ovaj kraj je nazvan Voždovo predgrađe, da bi kasnije dobio ime Voždovac. Posle Drugog svetskog rata opština je nazvana VI rejon, a 1956. nastala je spajanjem tadašnjih opština Lekino brdo i Voždovac.
 
-Zvezdara

Nekada se brdo Zvezdara zvalo Veliki Vračar, na kojem je 1932. po projektu češkog arhitekte Jana Dubovija sazidana nova, savremena zgrada Astronomske opservatorije „Beograd“, koja je tako preseljena iz zdanja koje danas zovemo Zgrada prve srpske opservatorije, u Bulevaru oslobođenja, koje se koristilo od 1891. godine.
Narod je odmah kumovao svemu tome tako sto je naziv za оpservatoriju „zvezdarnica“, preimenovao u „zvezdara“, pa je brdo i čitav kraj oko njega počeo da biva nazivan Zvezdara
 
-Novi Beograd

Ima dve price kako je Novi Beograd dobio ime. Prema prvom, imenu je kumovala kafana u ulici Tošin bunar, koja se zvala “Novi Beograd”,
a po drugom naziv su mu dali posleratni graditelji, koji su proširili granice Beograda preko reke
Прво место коме је наденут назив "Нови Београд" је био простор Чубуре.
1938. је Нови Београд "пресељен" на садашње место.
 
Дорћол

Од, на турском, дорт и јол (четири пута) - ознака за раскрсницу садашњих Цара Душана и Краља Петра / Дубровачке.
Правац Цара Душана је раније био познат и као почетак цариградског друма, ако се добро сећам.

По старим мерилима, Дорћол је обухватао простор само између Цара Душана и Дубровачке па према Дунаву.
 
Прво место коме је наденут назив "Нови Београд" је био простор Чубуре.
1938. је Нови Београд "пресељен" на садашње место.
Cubura je imala naziv Englezovac, po Makenziju ( ima i ulicu u tom kraju) koji je inace Skot a izvrsio je prvu parcelizaciju tog dela periferije grada. Nije poznato da je Cubura imala naziv Novi Beograd ikada.

Novi Beograd je dobio ime po kafani iz 1924 na Tosinom bunaru, to je zvanicna verzija mada je do II sv.rata prostor Novog Beograda kod blokova 40 i 60 imao ime Donje (bezanijsko) polje a deo od SIVa do St.Merkatora je bio Zemunsko polje ili zemunske bare. Tek posle rata sa prvom gradnjom i radnim akcijama je dobio naziv NBGD.

Inace na nekoliko mapa iz perioda pre 2.sv.rata nisam naisao nigde na pojam Novi Beograd, nije ga bilo sem mozda u kolokvijalnom obliku.
 
Poslednja izmena:
На простору данашњег Блока 18, насеље звано Нови Београд настало је 1932. године. До 1940. године је нарасло на седам нумерисаних, паралелних улица, са 450 кућа и преко 3.000 становника.[6]
Ali na mapi Beograda iz 1940 za prostor na kom je danasnji blok 18 stoji da je naselje Sajmiste, pa vi verujte.
 
Cubura je imala naziv Englezovac, po Makenziju ( ima i ulicu u tom kraju) koji je inace Skot a izvrsio je prvu parcelizaciju tog dela periferije grada. Nije poznato da je Cubura imala naziv Novi Beograd ikada.

Novi Beograd je dobio ime po kafani iz 1924 na Tosinom bunaru, to je zvanicna verzija mada je do II sv.rata prostor Novog Beograda kod blokova 40 i 60 imao ime Donje (bezanijsko) polje a deo od SIVa do St.Merkatora je bio Zemunsko polje ili zemunske bare. Tek posle rata sa prvom gradnjom i radnim akcijama je dobio naziv NBGD.

Inace na nekoliko mapa iz perioda pre 2.sv.rata nisam naisao nigde na pojam Novi Beograd, nije ga bilo sem mozda u kolokvijalnom obliku.
Очигледан повод за назив Нови Београд је - то што није стари део. Није ту било пресудно ни име кафане ни нешто слично, мада се све слаже, даје исти резултат.

Постоји негде... Слика старих новина из 1938., где се објављује одлука о називу Нови Београд.
Шта је публика свакодневно користила, не знам.
Све је озбиљно почело 1938. са градњом старог сајма. Радови на исушивању терена су се наставили све до нашег уласка у рат.
 
Очигледан повод за назив Нови Београд је - то што није стари део. Није ту било пресудно ни име кафане ни нешто слично, мада се све слаже, даје исти резултат.

Постоји негде... Слика старих новина из 1938., где се објављује одлука о називу Нови Београд.
Шта је публика свакодневно користила, не знам.
Све је озбиљно почело 1938. са градњом старог сајма. Радови на исушивању терена су се наставили све до нашег уласка у рат.
Sustina je da ni na jednoj karti 1938-1940 nisam video nigde natpis "Novi Beograd", kraj za koji kazu da je prvi nosio naziv Novi Beograd jos 1938, danasnji blok 18 na svim tim mapama je oznacen kao Sajmiste. Da li se on u narodu zvao Novi Beograd ne zna se, kao sto danas 90% novobeogradjana nema pojma gde je Koreja (na NBGD) i zasto je tako dobila ime jer se vremenom gube ti kolokovijalni nazivi za krajeve grada
 
Za Karaburmu jedino sto sam nekada procitao je da je kovanica
Kara - crna
burma - rupa

i jeste u neku ruku takvo naselje. Kada se pogleda sa Dragoslava Srejovica pa nadalje i Jovanke Radakovic
Jako ga dobro poznajem i ratovao sam na tu temu sa Kiki :D

Obzirom da sam blokas naravno da sve znam o Novom Beogradu :D


malo sa Wiki o Bataji :D

"О настанку Батајнице постоје две легенде.

По првој легенди, садашње насеље основано је у 16. веку. Основао га је мађарски гроф Батај, па је по њему насеље и добило име.

По другој легенди име Батајница потиче од француске речи la bataille чита се батај, а у преводу значи битка. Наиме Аустрија је у току 18. века водила велике ратове са Баварцима, Прусима, Французима и Турцима, па се једна од битака водила и на подручју данашње Батајнице. Ако је насеље основано око 1725, дакле после досељавања Срба под Арсенијем Чарнојевићем у ове крајеве, онда је ово највероватнија верзија имена."
 
Za Karaburmu jedino sto sam nekada procitao je da je kovanica
Kara - crna
burma - rupa

i jeste u neku ruku takvo naselje. Kada se pogleda sa Dragoslava Srejovica pa nadalje i Jovanke Radakovic
Jako ga dobro poznajem i ratovao sam na tu temu sa Kiki :D

Obzirom da sam blokas naravno da sve znam o Novom Beogradu :D


malo sa Wiki o Bataji :D

"О настанку Батајнице постоје две легенде.

По првој легенди, садашње насеље основано је у 16. веку. Основао га је мађарски гроф Батај, па је по њему насеље и добило име.

По другој легенди име Батајница потиче од француске речи la bataille чита се батај, а у преводу значи битка. Наиме Аустрија је у току 18. века водила велике ратове са Баварцима, Прусима, Французима и Турцима, па се једна од битака водила и на подручју данашње Батајнице. Ако је насеље основано око 1725, дакле после досељавања Срба под Арсенијем Чарнојевићем у ове крајеве, онда је ово највероватнија верзија имена."
Zemun.
 
sa ti meni Munze ?

Zemun je drzava za sebe kao sto je Paco napisao.
To sto je geografski sada u Beogradu tj papiroloski nema nikakve veze sa nasledjem ljudi koji su tamo rodjeni
i zive i buduca pokolenja.
Gde god sam putovao i upoznao nekoga iz Taurunuma uvek je bilo isto
"odakle si"
iz blokova
ti?
- brate Zemun :D

Svi npr vicevi o zemuncima su vise manje istina :D

A da su posebna vrsta ljudi jesu, drze do sebe jako i do nasledja.

Kao novobeogradjanin nemam sta da poricem i busam se u grudi jer sam rastao u mocvari za razliku od zemunaca :D

i tako... citaj knjige Bubice :lol:
 
Мени је било интересантно како су две велике београдско-панчевачке аде
Форконтумац и Чакљанац добиле имена.

У царску Аустро-Угарску пре 200, 300 година није било лако ући,
постојали су карантини (контумци) у којима би придошлице из Србије, тј. Турске
морали да проведу неколико недеља, да се види да ли су здрави
па тек онда би добили дозволу да наставе пут Европе.

Ако би путник улазио у АУ (данас ЕУ) преко Земуна
контумац се налазио на простору данашњег Градског парка.

Заражени путник (кугом или тако нечим) ако би умро у контумцу
био би сахрањена (тј. бачен у рупу) на данашњој Калварији.

Е, а острва ?

Ко би у АУ улазио преко Панчева
морао је извесно време да проведе у контумцу на ушћу Тамиша у Дунав.

Понекад би тај карантин био претесан,
те би вишак путника слали на аду Форконтумац.

Ко би умро, чакљама (моткама) би га као и у Земуну бацали на Чакљанац,
тј. сахрањивали у припремљене рупе, и вероватно посипали негашеним кречом
или можда и спаљивали.
20240104_153343.jpg
 

Back
Top