Kako se u Evropi rešava pitanje (dvojnog) državljanstva?

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.205
1670053728-passport-g26003b870_1280-750x500.jpg


U Nemačkoj se intenzivno diskutuje povodom najavljene reforme zakona kojom će olakšati sticanje nemačkog pasoša, i dozvoli dvojno državljanstvo. Kako su druge zemlje regulisale ta pitanja?

Put do sticanja državljanstva je u Evropi uređen na veoma različite načine. Zbog globalnih, sve češćih i masovnijih migracija i kretanja izbeglica, zbog povećanja broja dvonacionalnih brakova i zbog sve izraženijeg nedostatka stručne radne snage – mnoge evropske zemlje su u poslednje dve decenije reformisale svoje zakone o sticanju državljanstva, navodi Dojče vele (DW).

Dva pasoša, brzo sticanje državljanstva, zlatna viza: sudeći prema istraživanju DW, u većini evropskih zemalja dvojno ili više državljanstva je već uobičajena stvar. Planiranom reformom Zakona o državljanstvu ovom trendu želi da se pridruži i Nemačka.

-Uslovi za pasoš: od 5 do 10 godina

Relativno niske prepreke za dobijanje državljanstva postoje u Francuskoj, Velikoj Britaniji, Portugalu, Poljskoj, Švedskoj, Finskoj i Belgiji. Imigranti tamo mogu da podnesu zahtev za državljanstvo već nakon što su proveli pet godina u zemlji i tokom tih pet godina imali zakonski regulisan status – i to bez prekida. Ako žive sa supružnikom, rok se smanjuje na samo tri godine. Osim toga, nakon sticanja državljanstva zemlje u kojoj žive, imaju pravo da zadrže svoje izvorno državljanstvo, zemlje iz koje dolaze.

U zemljama kao što su Švajcarska, Austrija, Italija, Španija, Bugarska, Češka i Slovenija, pre nego što podnesu zahtev za pasoš, imigranti moraju dokazati da su u toj zemlji proveli najmanje deset godina, neprekidno i sa regulisanim pravnim statusom.

A negde u sredini su zemlje poput Irske, Mađarske, Rumunije ili Slovačke, gde je potrebno najmanje osam godina, a u Danskoj – devet godina.

-Dvojna državljanstva

Samo nekoliko evropskih zemalja izbegava ili čak zabranjuje dvojno državljanstvo. U grupi zemalja koje restriktivno regulišu ovo pitanje, pored Nemačke, nalaze se i Ukrajina, Holandija, Austrija, Estonija, Bugarska, Španija, Norveška, Letonija i Litvanija.
Za razliku od njih, neke zemlje su sticanje dodatnog državljanstva bukvalno pretvorile u poslovni model. Između ostalih, Grčka, Turska, Portugal i Malta nude takozvane zlatne vize – odnosno pravo na državljanstvo strancima koji kupuju nekretnine, ulažu kapital ili otvaraju preduzeća u njihovoj zemlji.

-Uskoro u Nemačkoj

Nemačka bi se nakon usvajanja planirane reforme našla u grupi zemalja u kojima su prepreke za sticanje državljanstva relativno niske. Novi Zakon o državljanstvu bi, po oceni Saveznog ministarstva unutrašnjih poslova, trebalo da „omogući višestruko državljanstvo i da pojednostavi proces sticanja nemačkog državljanstva”, navodi DW.

A to bi značilo da nemački državljani koji zatraže drugo državljanstvo iz ličnih ili poslovnih razloga, na primer kada žive u inostranstvu, ne bi morali da se odreknu svog nemačkog državljanstva. A, na primer, za državljane Srbije, koji su uzeli nemačko državljanstvo i morali da se odreknu srpskog državljanstva, to bi značilo da bi mogli ponovo da zatraže srpski pasoš.

U Nemačkoj već postoje brojne mogućnosti za posedovanje dodatnog državljanstva – pored nemačkog. Građanima EU je dozvoljeno da zadrže svoje prvo državljanstvo. A mnogima koji su stekli nemačko državljanstvo dozvoljeno je da zadrže originalne pasoše jer ih zemlja porekla ne „otpušta“ iz državljanstva. Među njima su i brojne izbeglice.

Kako je saopšteno iz Saveznog ministarstva unutrašnjih poslova, predlog zakona o nemačkom državljanstvu, koji je predložila ministarka Nensi Faezer, trenutno je u fazi internih konsultacija među resorima Vlade. Za sada se ne zna kada će se konačna verzija naći u skupštinskoj proceduri, odnosno kada će poslanici Bundestaga glasati o zakonu, navodi DW.

link

 
mi smo pre par meseci dobili nemacko drzavljanstvo tj. potvrdu da cemo dobiti drzavljanstvo, kada donesemo ispisnicu iz srpskog.
predali smo za ispis pre 3 meseca, cuo sam da traje po godinu/dve ta procedura.
ako u medjuvremenu Nemci dozvole dvojno, onda cu pokusati da prekinem proces ispisa, a ako ne svakako moram da se ispisem.
Jesi? Ja nikako ako ne uvedu dvojno drzavljanstvo. Znas li sta je bilo sa novim zakonom o naturalizaciji gde bi spustili uslov za pasos na 5 godina?
 
Jesi? Ja nikako ako ne uvedu dvojno drzavljanstvo. Znas li sta je bilo sa novim zakonom o naturalizaciji gde bi spustili uslov za pasos na 5 godina?
nov zakon, koliko sam ja ispratio, ce uci pocetkom sl. god. u parlament. to sto se pojavljivalo u medijima za rok od 5 god., dvojno drzavljanstvo, bez znanja jezika za starije od 65 god. itd. su navodno neke stvari iz nacrta zakona. sta cevod toga svega na kraju stvarno biti, kada ce se usvojiti zakon i kada ce stupiti na snagu mislim da za sada niko ne moze tacno da kaze.

sto se dvojnog drzavljanstva tice, najavljeno je da ce biti izmena. sada trenutno je dozvoljeno dvojno sa drugim zemljama EU i CH. moguce da ce da dozvole dvojno sa SRB/BH, jedino sto ne ocekujem da ce dozvoliti dvojno sa Turskom jer ce istog momenta dobiti 2-3 miliona novih drzavljana koji nisu do sad hteli da uzmu nemacko drzavljanstvo jer moraju da se odreknu turskog.
videcemo vec sledece godine...
 
mi smo pre par meseci dobili nemacko drzavljanstvo tj. potvrdu da cemo dobiti drzavljanstvo, kada donesemo ispisnicu iz srpskog.
predali smo za ispis pre 3 meseca, cuo sam da traje po godinu/dve ta procedura.
ako u medjuvremenu Nemci dozvole dvojno, onda cu pokusati da prekinem proces ispisa, a ako ne svakako moram da se ispisem.
Нисам знао да Немци не дају двојно.
 

Back
Top