Poenta je usklađivanju. Odstupnja Milankovićevog od gregorijanskog kalendara su na nivou od nekoliko stotina godina.
Milankovićev kalendar je napravljen tako da bude precizniji od gregorijanskog, jer je zasnovan na mnogo preciznijem izračunu dužine solarnog godine, uzimajući u obzir dužinu godine sa velikim brojem decimalnih mesta. On se bazira na preciznijoj definiciji prosečne dužine godine, u odnosu na gregorijanski, čime bi vremenom mogao da stvori neslaganja sa stvarnim sunčevim ciklusima.
Ukoliko bismo danas prešli na Milankovićev kalendar bez retroaktivnih korekcija, neslaganje veće od jednog dana između gregorijanskog i Milankovićevog kalendara pojavilo bi se za vrlo dugi period, jer razlika u njihovim sistemima nije previše velika u kratkom roku.
Razlikovanje nastaje zbog malo drugačijeg broja dana u godini u oba sistema. Gregorijanski kalendar ima prosečnu godinu od 365.2425 dana, dok Milankovićev ima nešto precizniju prosečnu godinu, od oko 365.2422 dana. Ova razlika od 0.0003 dana (oko 26 sekundi) svakog dana bi se akumulirala tokom vremena.
Za preciznije izračunavanje vremena kada bi razlika postala veća ili jednaka jedan dan, možemo primeniti formulu za akumulaciju greške tokom vremena. Taj period bi iznosio približno 3.333 godine. Dakle,
razlika od jednog dana između Milankovićevog i gregorijanskog kalendara bi se uočila nakon otprilike 3.333 godine.
Julijanski kalendar, koji se koristi u crkvenoj praksi u Srbiji i drugim pravoslavnim zemljama, ima prosečnu dužinu godine od 365.25 dana, što je nešto duže od stvarne dužine solarnog godine, koja iznosi približno 365.2422 dana. Ovo dovodi do akumulacije greške u odnosu na stvarno trajanje godine, što uzrokuje pomeranje datuma kroz vreme.
Ako bismo prešli na Milankovićev kalendar bez retroaktivne korekcije, s obzirom na to da je Milankovićev kalendar precizniji od julijanskog, razlika bi se akumulirala sporije nego kod prelaska sa gregorijanskog na Milankovićev kalendar, ali bi se i dalje dešavalo.
Razlika između julijanskog i Milankovićevog kalendara iznosi 0.0008 dana dnevno (julijanski kalendar ima prosečnu godinu od 365.25 dana, dok Milankovićev ima prosečnu godinu od 365.2422 dana). Da bismo izračunali kada bi se ta razlika akumulirala do jednog dana, koristimo istu formulu kao u prethodnom slučaju.
Ova razlika od 0.0008 dana na dnevnom nivou dovodi do akumulacije od jednog dana u približno 1.250 godina.
Dakle,
ako bismo u crkvenoj praksi prešli na Milankovićev kalendar (bez retroaktivne korekcije), prvo neslaganje od jednog dana bi se pojavilo za oko 1.250 godina.
Tako da ćemo tamo 2025+1250= 3275. godine biti sigurni da li se odluka SPC iz Sremskih Karlovaca sprovodi.