Kako do novca?- finansiranje biznis ideje (linkovi, informacije...)

gost 41782

Elita
Poruka
19.642
Na ovoj temi mozete da dodate informacije koje imate u vezi sa finansiranjem startapa. Sve informacije koje su aktuelne su dobrodosle.

Donacije, crowfunding, fond za razvoj, EU, subvencije, sve sto moze da bude nekom od koristi mozete ovde da navedete.

Ukoliko imate neko iskustvo mozete da podelite.


Ja cu poceti sa ovom vescu:

Otvorene prijave za Delta Biznis Inkubator 2021​

Kompanija Delta Holding otvorila je prijave za program za podršku razvoju startap ideja. Četvrti po redu onlajn konkurs za Delta Biznis Inkubator biće otvoren do 31. maja, a namenjen je svim timovima koji smatraju da imaju inovativne biznis ideje vredne investicije.
Prijavljivanje za program moguće je popunjavanjem formulara na linku:https://deltabiznisinkubator.rs/prijavi-se/
Vizual_DBI_2021_FACEBOOK_post-300x158.jpg
'
Kompanija Delta Holding otvorila je prijave za program za podršku razvoju startap ideja. Četvrti po redu onlajn konkurs za Delta Biznis Inkubator biće otvoren do 31. maja, a namenjen je svim timovima koji smatraju da imaju inovativne biznis ideje vredne investicije.
Delta Biznis Inkubator je tromesečni program koji pomaže startapima da razviju i unaprede svoj proizvod ili uslugu, pripreme ga za tržište i predstavljanje investitorima. Odabrani timovi će tokom trajanja perioda inkubacije imati organizovana zajednička predavanja i radionice, a na raspolaganju će im biti Deltini resursi, mentorska podrška i poslovni kontakti. Osim toga sa timovima će raditi i stručni saradnici i eksterni mentori iz partnerskih kompanija sa iskustvom u razvoju startapa. Ove godine partneri na programu su PwC Srbija, ICT Hub, advokatska kancelarija Karanović, Ovation BBDO, Fresh Agriculture Technologies, Miša Lukić i Dejan Tešić. Na kraju procesa inkubacije timovi će imati priliku da svoje biznise predstave investitorima.
,,Startap zajednica u Srbiji dobija sve više pažnje i različite vidove podrške, ali još uvek ima dosta prostora za unapređenje. Timovima su, osim finansijske podrške, potrebne edukacije, kontakti i mentori koji imaju iskustva u radu sa startapima. Delta Biznis Inkubator im sve to nudi i priprema ih da po završetku programa samostalno vode i razvijaju svoj biznis. Pozivam sve timove sa inovativnim poslovnim idejama koje imaju potencijal razvoja i izvan granica naše zemlje da se prijave i da zajedno sa mentorima kreiraju poslove budućnosti koji će zainteresovati investitore da u njih ulože novac.’’ rekla je Nadica Milanović, menadžer projekta Delta Biznis Inkubator.
Samo jedan klik deli ideje od toga da postanu uspešni biznisi. Više informacija samom programu, konkursu i drugim važnim pitanjima svi zainteresovani mogu pronaći na sajtu: www.deltabiznisinkubator.rs

vesti na: https://www.nirapress.com/otvorene-prijave-za-delta-biznis-inkubator-2021/
 
Ovo je relativno novo ovde mozete i da ulazete i da prijavite Vas projekat:

VENTU.RS je crowdinvesting platforma koja povezuje biznise i investitore.

Biznisima omogućavamo nov način finansiranja pokretanjem kampanje za prikupljanje sredstava. Osim toga, nadgledamo ceo proces i pružamo stručnu podršku.Investitorima pružamo priliku da investiranjem podrže male biznise i ostvare finansijsku dobit.

https://ventu.rs/o-ventu-rs/
 
Poslednja izmena:

START-UP KREDITI FONDA ZA RAZVOJ​

https://fondzarazvoj.gov.rs/lat/proizvodi/start-up-krediti

PROGRAM PODSTICANjA RAZVOJA PREDUZETNIŠTVA KROZ FINANSIJSKU PODRŠKU ZA POČETNIKE U POSLOVANjU U 2021. GODINI​


Pravo da se prijave na Javni poziv imaju preduzetnici, mikro i mala privredna društva, koji su registrovani u Agenciji za privredne registre najranije dve godine u odnosu na godinu podnošenja zahteva.
Privredni subjekti koji zadovolje uslove Programa mogu ostvariti pravo na finansijsku podršku u vidu bespovratnih sredstava u iznosu do 30% vrednosti ulaganja, odnosno do 40% vrednosti ulaganja za privredne subjekte koji pripadaju jedinicama lokalne samouprave koje su razvrstane u četvrtu grupu razvijenosti u skladu sa članom 12. Zakona o regionalnom razvoju i aktom Vlade kojim se utvrđuje jedinstvena lista razvijenosti regiona i jedinica lokalne samouprave. Preostali iznos ulaganja finansiraće se iz kredita Fonda sa rokom otplate do 5 godina u okviru koga je grejs period do jedne godine, i kamatnom stopom od 1% godišnje uz garanciju banke ili 2% godišnje uz ostala sredstva obezbeđenja,uz primenu valutne klauzule. Iznos ukupno odobrenih sredstava po zahtevu ne može biti manji od 400.000,00 dinara, niti veći od 6.000.000,00 dinara za sve privredne subjekte.
Ulaganja koja se mogu finansirati u okviru ovog Programa obuhvataju:

  • tekuće održavanje poslovnog ili proizvodnog prostora do iznosa od 350.000,00 dinara;
  • kupovinu mašina i opreme i dostavnih vozila koja služe za prevoz sopstvenih proizvoda i drugih transportnih sredstava uključenih u proces proizvodnje (novih ili polovnih, ne starijih od pet godina);
  • operativne troškove, koji mogu da učestvuju najviše do 20% u strukturi ukupnog ulaganja.

Objedinjen zahtev za start-up kredit i bespovratna sredstva sa pratećom dokumentacijom u skladu sa Programom, predaje se Fondu na sledeće adrese: Bulevar Nemanjića 14a, Niš i Knez Mihailova 14, Beograd. Javni poziv je otvoren dok se raspoloživa sredstva ne utroše, a najkasnije do 31.12.2021. godine.
 
office-1209640_1920-1.jpg

autor BIZLife 27/02/2021

Subvencije za Srbe iz Nemačke: 7.000 EUR da pokrenu posao u Srbiji​

U okviru Projekta “Poslovne ideje za razvoj”, koji je deo globalnog programa “Migracije & dijaspora” (PMD), i predviđen je za osobe srpskog porekla koje žive u Nemačkoj i zainteresovane su da pokrenu sopstveni biznis u Srbiji, raspisan je konkurs za bespovratna sredstva.
Konkurs je ove godine usmeren na realizaciju biznis ideja čiji se poslovni plan i model već nalaze u zrelijoj fazi i mogu se realizovati za šest meseci, a rok za prijavu je 13. mart, navedeno je u saopštenju.
Osobama čije poslovne ideje budu odabrane na konkursu se sa 7.000 evra bespovratnih sredstava pruža mogućnost pokrivanja troškova putovanja za istraživanje, analize tržišta u Srbiji, marketinga, pravnih i ostalih usluga.
Kako se dodaje, ovim se podstiču ekonomski rast i transfer znanja, otvaranje novih radnih mesta i promovišu inovacije i održivi razvoj. U ponudi je i individualna podrška za uspešan početak poslovanja, koja je dostupna i u Nemačkoj i u Srbiji.
Projekat, kako je ukazano, takođe pomaže u umrežavanju sa uspešnim preduzetnicima i osnivačima preduzeća, potencijalnim poslovnim partnerima, mrežama i inkubatorima i pomaže pri pronalaženju drugih izvora za finansiranje i/ili potencijalnih investitora.
Program “Migracije & dijaspora” u okviru nemačko-srpske razvojne saradnje podržava ljude iz dijaspore čije biznis-ideje doprinose razvoju u Srbiji.
Izvor: Beta
Foto: Pixabay
 
computer-2265803_1920.jpg

autor BIZLife 08/02/2021

SUBVENCIJE za preduzetnike: Ministarstvo raspisalo poziv za 450 MILIONA RSD​

Ministarstvo privrede objavilo je danas javne pozive za realizaciju tri projekta, odnosno programa za podršku razvoju preduzetništva kroz razvojne projekte u 2021. godini, za početnike u poslovanju i žene preduzetnice i mlade.
Što se tiče programa podsticanja razvoja preduzetništva, za njegovu realizaciju je namenjeno 200 miliona dinara i to predstavlja namenska bespovratna sredstva-subvenciju, a opšti cilj Programa je podrška investicijama i podsticaj bržem privrednom razvoju.
Specifični ciljevi projekta su povećanje vrednosti i obima proizvodnje i prometa, podsticanje ravnomernog regionalnog razvoja, podrška zapošljavanju, internacionalizacija poslovanja i uključivanje privrednih subjekata u lance dobavljača velikih sistema, podrška za investicije u izgradnju i proširenje proizvodnih kapaciteta, podsticanje inovativnosti, digitalizacije i primene novih tehnologija, jačanje konkurentnosti i podsticanje zaštite životne sredine.
Što se tiče namene, sredstva opredeljena Programom namenjena su za kupovinu, izgradnju, dogradnju, rekonstrukciju, adaptaciju, sanaciju, investiciono održavanje proizvodnog prostora ili poslovnog prostora koji je u sastavu proizvodnog prostora, ili prostora za skladištenje sopstvenih proizvoda, sirovina i repromaterijala.
Izuzetno, za privredne subjekte koji se bave informacionom tehnologijom i visokotehnološkim uslugama, sredstva mogu biti upotrebljena za poslovni prostor koji je namenjen za potrebe obavljanja delatnosti.
Takođe mogu se iskoristiti za kupovinu novih ili polovnih (ne starijih od pet godina) mašina i opreme, uključujući alate, kao i za dostavna vozila za prevoz sopstvenih proizvoda i druga transportna sredstva koja se koriste u procesu proizvodnje.
Privredni subjekti koji ispunjavaju kriterijume brzorastućeg razvoja i/ili pripadaju četvrtoj grupi razvijenosti, a koji zadovolje uslove Programa, mogu ostvariti pravo na finansijsku podršku u iznosu do 20 odsto bespovratnih sredstava od vrednosti investicionog ulaganja, odnosno do 30 odsto bespovratnih sredstava za privredne subjekte koji pripadaju četvrtoj grupi razvijenosti u skladu sa članom 11. Zakona o regionalnom razvoju.
Iznos bespovratnih sredstava ne može biti manji od 75.000 dinara za preduzetnike, odnosno 250.000 dinara za pravna lica, niti veći od 12.500.000 dinara za sve privredne subjekte.
Što se tiče uslova, rok otpate je do deset godina u okviru koga je grejs period do jedne godine za pravna lica, a do osam godina u okviru koga je grejs period do jedne godine za preduzetnike.
Kamatna stopa, uz primenu valutne klauzule je jedan odsto godišnje uz garanciju banke, a dva odsto godišnje uz ostala sredstva obezbeđenja.
Pravo da se prijave na javni poziv za dodelu bespovratnih sredstava i pravo da podnesu zahtev za kredit kod Fonda imaju preduzetnici, mikro, mali, srednji i veliki privredni subjekti i zadruge koji ispunjavaju kriterijume brzorastućeg razvoja i/ili pripadaju četvrtoj grupi razvijenosti, a koji su registrovani u Agenciji za privredne registre i koji imaju zvanične finansijske izveštaje za prethodne dve godine u kojima nije iskazan neto gubitak.
Javni poziv je otvoren dok se sredstva iz Programa ne utroše, najkasnije do 31. decembra 2021. godine.

Za početnike u poslovanju 150 miliona RSD​

Što se tiče Programa podsticanja razvoja preduzetništva kroz finansijsku podršku za početnike u poslovanju u 2021. godini koji ministarstvo sprovodi u saradnji sa Fondom za razvoj, ukupna raspoloživa bespovratna sredstva za realizaciju ovog programa su 150.000.000 dinara.
Preostali iznos investicionog ulaganja privrednih subjekata finansiraće se iz kredita Fonda.
Pravo da se prijave na Javni poziv imaju preduzetnici, mikro i mala privredna društva, koji su registrovani u Agenciji za privredne registre najranije dve godine u odnosu na godinu podnošenja zahteva.
Privredni subjekti koji zadovolje uslove Programa mogu ostvariti pravo na finansijsku podršku u vidu bespovratnih sredstava u iznosu do 30 odsto vrednosti ulaganja, odnosno do 40 odsto vrednosti ulaganja za privredne subjekte koji pripadaju jedinicama lokalne samouprave koje su razvrstane u četvrtu grupu razvijenosti.
Preostali iznos ulaganja finansiraće se iz kredita Fonda sa rokom otplate do pet godina u okviru koga je grejs period do jedne godine, i kamatnom stopom od jedan godišnje uz garanciju banke ili dva odsto godišnje uz ostala sredstva obezbeđenja,uz primenu valutne klauzule.
Iznos ukupno odobrenih sredstava po zahtevu ne može biti manji od 400.000 dinara, niti veći od 6.000.000 dinara za sve privredne subjekte.

Za žene preduzetnice 100 miliona RSD​

Kada je reč o Programu podsticanja razvoja preduzetništva kroz finansijsku podršku za žene preduzetnice i mlade u 2021. godini ukupno raspoloživa bespovratna sredstva za realizaciju ovog programa opredeljeno je 100.000.000 dinara.
Preostali iznos investicionog ulaganja privrednih subjekata finansiraće se takođe iz kredita Fonda.
Privredni subjekti koji zadovolje uslove Programa mogu ostvariti pravo na finansijsku podršku u vidu bespovratnih sredstava u iznosu do 35 odsto vrednosti ulaganja, odnosno do 45 odsto vrednosti ulaganja za privredne subjekte koji pripadaju jedinicama lokalne samouprave koje su razvrstane u četvrtu grupu razvijenosti.
Preostali iznos ulaganja finansiraće se iz kredita Fonda sa rokom otplate do pet godina u okviru koga je grejs period do jedne godine, a kamatna stopa od jedan godišnje uz garanciju banke ili dva godišnje uz ostala sredstva obezbeđenja,uz primenu valutne klauzule.
Iznos ukupno odobrenih sredstava po zahtevu ne može biti manji od 400.000 dinara, niti veći od 6.000.000 dinara za sve privredne subjekte.
Ulaganja koja se mogu finansirati u okviru ovog Programa obuhvataju kupovinu opreme/vozila (novog ili polovnog, ne starijeg od pet godina), tekuće održavanje poslovnog ili proizvodnog prostora do iznosa od 350.000,00 dinara, operativne troškove, koji mogu da učestvuju najviše do 20 odsto u strukturi ukupnog ulaganja.
Izvor: BIZLife
Foto: Pixabay
 

Startapi mogu da računaju na evropski Fond za inovativna preduzeća

Proizvodi mladih startap kompanija sa Zapadnog Balkana su traženi na tržištu i mogu da računaju na finansijsku podršku Fonda za inovativna preduzeća Evropske unije (ENIF), poručio je njegov predstavnik, Jan Kobler.

Kobler, inače "beogradski" predstavnik fonda, navodi da je podrška namenjena preduzećima u najranijoj fazi razvoja, a koja razvijaju softverske ili hardverske proizvode.....Objašnjava da su fondu dostupna sredstva u ukupnom iznosu od 40 miliona evra, kao i da su među njegovim finansijerima, pored Evropske unije, razni "biznis anđeli" (investitori u startape, ili poslovne ideje, koji zauzvrat traže udeo u njihovom vlasništvu), razna osiguravajuća društva i prenzijski fondovi.
"Svi oni to (ulaganje) gledaju kao maksimizaciji i diverzifikaciju svog profita", kaže Kobler.
Pored Beograda, fond ima svoje kancelarije i u Ljubljani, Zagrebu, i Skoplju.

"RADIJE INVESTIRAMO U SOFTVER, NEGO U HARDVER"​

Krajni cilj nekog procesa proizvodnje je prodaja konačnog proizvoda, pa je za finansijsku podršku fonda, kako Kobler dodaje, neophodno da neki startap već ima inicijalne kupce za svoj proizvod, ili da postoji neka inicijalna potražnja na tržištu.
"Tipično ulažemo u firme koje rade na nekom softveru, malo izbegavamo hardver jer je to fizički proizvod i podrazumeva malo veća kapitalna ulaganja", objašnjava predstavnik EU Fonda za inovativna preduzeća.
Ipak, Kobler kaže i da su ulagali u jednu kompaniju koja pravi uređaje za praćenje jedrilica i brodova, koji spadaju u oblast hardvera.
Investicije fonda u preduzeća, kako napominje kreću se u iznosima od 5 do 30 hiljada evra mesečno, ponekad su dve hiljade, 15 ili 20 hiljada evra."Bitno je da se radi o 70 ili 80 odsto gotovom proizvodu", kaže Kobler.

Ulaže se u oblast prodaje nekog startapa, razvoja njegovog biznisa, sa ciljem da se doprinese bržoj komercijalizaciji nekog proizvoda.
"Gledamo da sa druge strane omogućimo prodaju na zapadnim tržištima, jer se to dobro pokazalo", objašnjava Kobler.

KOLIKO TRAJE INVESTICIJA?​

Investicija obično traje od 12 do 18 meseci, kompanije obično u početku prihoduju oko pet hiljada evra mesečno, a kasnije ta zarada ide i do 60 hiljada evra. Prema Koblerovim rečima EU Fond za inovativna preduzeća obično u kapitalu neke firme u koju ulaže novac učestvuje u u iznosima od osam do 25% i po običaju ne ulazi u njenu upravu.
Napominje da se komunikacija sa svim zainteresovanim startap firmama vrši i preko mejla, dok se sajt nalazi na sledećoj web adersi.


Čedomir Savković
 
EKONOMIJA | 15.04.2021 12:40 > 15.04 12:40

Kreditna linija EBRD i Unikredit lizing od 20 miliona evra za firme u Srbiji​


Kreditna linija EBRD i Unikredit lizing od 20 miliona evra za firme u Srbiji
Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) potpisala je ugovor o kreditnoj liniji od 20 miliona evra sa Unikredit lizingom (UniCredit Leasing) u Srbiji za jačanje konkurentnosti malih i srednjih preduzeća (MSP), saopšteno je danas.

Više od polovine ukupnog iznosa kreditne linije podržaće ulaganja u zelene tehnologije i energetsku efikasnost.
Mala i srednja preduzeća tako će imati pristup sredstvima koja im mogu pomoći da investiraju u unapredjenje svog poslovanja i dostizanje EU standarda, navodi se u saopštenju EBRD.Kredit će moći da se koristiti za unapredjenje tehnologija, radnih procesa ili usluga, posebno u popravljanju kvaliteta proizvoda, zdravlja i bezbednosti i ekoloških standarda koji se zahtevaju na tržištu EU.
MSP će imati pristup i tehničkoj podršci, uključujući savetodavnu podršku EBRD-a i, posle uspešnog završetka investicije, stiču uslove za bespovratna sredstva u iznosu od 15 odsto od ukupnog iznosa kredita, koji finansira EU.
Ta kreditna linija deo je Programa podrške za konkurentnost MSP Zapadnog Balkana, za koji EBRD obezbedjuje kredite, a EU bespovratna sredstva i tehničku pomoć. Cilj programa je da se pomogne malim i srednjim preduzećima da modernizuju svoje aktivnosti i iskoriste mogućnosti trgovine u regionu Zapadnog Balkana i šireg evropskog tržišta.

U Srbiji se program sprovodi u saradnji sa Ministarstvom privrede, na čiji predlog je Evropska unija je iz pretpristupnih (IPA) fondova odobrila dodatnih 10 miliona evra za EBRD Program za podsticanje konkurentnosti MSP u Srbiji.

Regionalna direktorka EBRD-a za zapadni Balkan i direktorka kancelarije u Srbiji Žužana Hargitai rekla je da pristup dobro strukturiranoj finansijskoj i savetodavnoj podršci može da podstakne lokalne firme da ulažu u jačanje svoje konkurentnosti.

"Veoma smo zadovoljni što smo pouzdan partner EBRD-a za podsticanje razvoja malih i srednjih preduzeća u Srbiji. Ovaj segment privrede ima ogroman potencijal, stoga nam je cilj da omogućimo lakši pristup finansiranju koji će im pomoći da dostignu EU standarde i na taj način prošire svoje poslovanje. Polovina ukupnog iznosa zajma podržati ulaganja u zelenetehnologije i energetsku efikasnost, što je u skladu sa strateškim opredeljenjem Unikredita za stvaranje održive vrednosti", rekla je predsednica Izvršnog odbora Unikredit lizinga Srbija Ana Milić....
https://beta.rs/ekonomija/ekonomija...t-lizing-od-20-miliona-evra-za-firme-u-srbiji
 

#EUzaBiznis: Kako se mala šabačka firma razvila uz podršku EU? (VIDEO)​

Delegacija Evropske unije u Srbiji pokrenula je kampanju o EU podršci sektoru Radna mesta i ekonomski razvoj – #EUzaBiznis. Kampanja je u skladu sa krovnim sloganom #EUzaTebe, a cilj kampanje je da se javnost u Srbiji upozna sa podrškom koju EU pruža ekonomskom razvoju Srbije.

Iako je smišljanje ideje i organizacija veliki deo posla kada je u pitanju želja da se pokrene sopstveni biznis, činjenica je da mnoge mlade kompanije nemaju dovoljno sredstava koje bi uložile u razvitak. U suočavanju sa ovim izazovima država im pomaže vrlo skromno, a od banki pomoć ni ne očekuju.​

Nove mašine uz pomoć fonda EU PRO

Zato, programi za pomoć i podršku poslovanju preduzetnicima mogu da budu od velike pomoći. Na jedan ovakav program koji finansira Evropska unija, EU PRO, javila se i kompanija Corten Art iz Šapca.
Njihova delatnost bazira se na pružanju usluge obrade metala, ali i na kreiranju sopstvene linije proizvoda. Proizvodni delovi se, između ostalog, koriste i za proizvodnju luksuznog nameštaja.
„Firma Corten Art počela je svoju delatnost kupovinom laserske mašine iz sopstvenih sredstava. Kvalitetom i poštovanjem rokova mi smo povećali kapacitete. Naravno, nakon toga bilo je potrebno kupiti nove mašine“, započinje priču suvlasnik kompanije Corten Art Bojan Lolić za BIZLife portal.
KEX48966-scaled.jpg

Razlog zbog kog su se prijavili za program EU PRO, finansijske je prirode.
„Kako smo dobar deo sopstvenih sredstava potrošili na kupovinu prvih mašina, dosta nam je značila pomoć Evropske unije, tačnije fonda EU PRO, gde smo mi aplicirali i dobili značajna sredstva za kupovinu novih mašina“, kaže Lolić.

Bespovratno skoro 15.000 EUR​

Iz EU PRO fondova, ova kompanije je za kupovinu novih mašina za oblikovanje metala dobila 14.240 evra, a, kako navodi Lolić, sa kupovinom novih mašina, usledilo je i zapošljavanje novih ljudi.
Kao jedan od glavnih razloga zašto su se odlučili baš za ovu pomoć, Lolić navodi da je to zato što su sredstva bila bespovratna. Ipak, razloga ima još.

„Osim što su sredstva bila bespovratna, za konkurisanje za pomoć EU odlučili smo se i jer smo bili sigurni u naš biznis plan, ali i zato što smo imali dobru koordirdinaciju u ostvarenju tog biznis plana“, kaže on.
Kako kaže, kroz implementaciju projekta, mnogo toga je moguće naučiti. „Naučite ne samo o proizvodnoj delatnosti, već i o finansijama, kako voditi jedan projekat, jedan postupak, jedan posao“.
Na pitanje o tome koliko je pandemija uticala na poslovanje i planove, Lolić odgovara da je ono u znatnoj meri oslabljeno.
„Iako firma Corten Art nije izvozno preduzeće, 70 odsto naših proizvida preko drugih firmi ide na tržište Evropske unije. Sa dolaskom pandemije, poslovanje je u znatnoj meri oslabljeno“.

Pomoć EU i u pandemiji​

Ipak, kako navodi, i u ovoj situaciju su kao kompanije imali jednu „svetlu tačku“.
„To su opet sredstva Evropske unije koja su preko Inovacionog fonda bila dodeljena nama. U pitanju je Inovacioni fond i poziv za inovativno rešenje u borbi protiv pandemije covid-19. Izabrani smo, među 200 preduzetnika zajedno sa još 11 preduzeća, za izradu dezinfekcionih tunela. Tako da su nam ta sredstva mnogo pomogla u momentu kada je privreda u Srbijji ’zapela’“.
Prema njegovim rečima, pandemija ih je mnogo toga i naučila.
„Iako je pre pandemije bilo puno posla, potrebno je da jedno preduzeće organski raste. Ne može na silu da se povećava broj ljudi, nego i to povećanje mora da prati i menadžment. Postojali su neki zahtevi da mi, kao firma, rastemo mnogo brže, ali da jesmo, zbog pademije bismo upali u velike finansijske probleme“, naglašava Lolić.
Na pitanje o planovima za budućnost, suvlasnik kompanije Corten Art kaže da su se planovi od prošle godine dosta promenili i da su bili veoma ambiciozni. Kako navodi, od ove godine planiraju da budu oprezniji, ali i da do kraja godine povećaju broj zaposlenih, kao i broj mašina i kapaciteta.

Društveno odgovorno poslovanje​

Firma Corten Art istakla se i u društveno odgovornom poslovanju i odnosu prema zajednici.
Kako navodi Lolić, u proteklih godinu dana, ova firma je imala donacije u vrednosti većoj od 3 miliona dinara.
„Dosta smo naučili kroz fond EU PRO, jer je jedna od tačaka ugovora bila da bi trebalo da se bavimo i društveno odgovornim aktivnostima. Mi smo se odlučili da našim prvim komšijama, vrtiću, doniramo dečije igralište“, priča i dodaje da je to bio jedan od najlepših poslova koje smo mi uradili za 3 i po godina poslovanja.
Osim tog igrališta, firma Corten Art donirala je i dezinfekcione tunele koje je sama pravila.
Prema njegovim rečima, društveno odgovoran rad je važan za svaku kompaniju upravo da bi ostala na zemlji i da bi gradila dobre odnose. „Nama znači kao firmi to što možemo da pomognemo nekome kome je ta pomoć potrebna“.

Pomoć srpskoj ekonomiji​

Kao što je već poznato, EU pomaže srpskoj ekonomiji da poveća broj radnih mesta i ubrza rast, time što promoviše projekte koji povećavaju konkurentnost, ubrzavaju prilagođavanje strukturnim promenama, podstiču povoljno poslovno okruženje, povećavaju domaće i strane investicije i poboljšavaju celokupno poslovno okruženje.
Evropska unija je najveći donator i najvažniji trgovinski partner Srbije, a kompanije iz EU najveći investitori u srpsku privredu. Podrška Evropske unije razvoju ekonomije i konkurentnosti u Srbiji vredna je više od 200 miliona evra za period od 2001. do danas. Ukidanje trgovinskih barijera, investicije iz zemalja članicama i projekti koji imaju za cilj da povećaju konkuretnost preduzeća, doprineli su rastu broja radnih mesta i ekonomskom razvoju Srbije.
Mala i srednja preduzeća, kao i kompanije iz Srbije mogu da konkurišu za finansijska sredstva putem nekoliko projekata i programa, kao što su COSME, Horizont, EUPRO, Inovacioni fond.
Brojni finansijski instrumenti za mala i srednja preduzeća dostupni su i kroz program regionalni WB EDIF, Evropsku investicionu banku (EIB) i Evropsku banku za obnovu i razvoj (EBRD).
Izvor: BIZlife/Jelena Jevtić
Foto: BIZLife
https://www.bizlife.rs/euzabiznis-kako-se-mala-sabacka-firma-razvila-uz-podrsku-eu-video/
 

#EUzaBiznis: Srpski kolači uz pomoć EU i do Nemačke, teško do radnika (VIDEO)​

Preduzetnička radnja koja se bavi proizvodnjom kolača i keksa „Trijumf“ iz Kraljeva zahvaljujući Programu EU PRO dobila je 50.000 evra, koje su iskoristili prvenstveno za zamenu stare i kupovinu nove opreme.
Tako su povećali obim proizvodnje, otvorili nova radna mesta i unapredili uslove rada. Samim tim, firma je postala konkurentnija na tržištu i povećala promet za 50 odsto, kaže vlasnik Aleksandar Stanić.
KEX49315.jpg

Pored dobrog biznis plana, raspitati se i za ovakve programe pomoći​

„Kada sam čuo za konkurs EU PRO raspitao sam se za potrebne uslove, moja firma ih je ispunjavala i u kratkom periodu sam popunio potrebnu dokumentaciju i aplicirao za sredstva koja sam dobio nakon sedam, osam meseci“, priča svoja iskustva Stanić za BIZLife portal i dodaje da sama procedura uopšte nije bila komplikovana.
Savetuje svima koji su na početku poslovanja da pored dobrog biznis plana pokušaju da se raspitaju i za nepovratna sredstva ovakog tipa.

Da nisam imao pomoć EU ne bih uspeo ovako da proširim proizvodnju budući da je svakom početniku u poslu potrebno sve, a naročito sredstva za kupovinu opreme“, navodi preduzetnik iz Kraljeva.
Sa proizvodnjom domaćih kolača i keksa počeli su 2015. godine. Trenutno imaju 70 radnika, kao i 60 proizvoda u svom asortimanu, a imaju potrebe za zapošljavanjem još 15 ili 20 radnika. Dnevno proizvedu oko dve tone kolača i keksa.
Pored domaćeg, planovi su i da se pojave više i na stranim tržištima i pored toga što izvoze na tržišta BiH, Švajcarske planiraju i nadaju se tome da će njihove kolače isprobati i u Nemačk

Cilj zaposliti još radnika, ali ih je teško naći​

„Planiramo da povećamo asortiman proizvoda, da nastavimo kontinuitet rasta proizvodnje, ali i nova zapošljavanja, zatim povećanje izvoza“, priča Stanić.
Sa pronalaženjem radne snage, kaže ne ide lako, a problem je uglavnom nedovoljna zainteresovanost za ovu branšu naročito među mladima.
U odnosu na period kada su počeli da rade bilo je više mlađih ljudi nego sada, i uglavnom su njihova očekivanja sada nerealna – nemaju iskustva, a velika očekivanja u pogledu visine primanja.
KEX49340.jpg

Društvena odgovornost​

Ova kompanija u prethodnom periodu učestvovala je u brojnim društveno odgovornim akcijama, pa su tako organizovali čišćenje otpada iz reke Ziče, pomagali lokalnom kulturno-umetničkom društvu i vrtiću, stipendirali jednog studenta.
„Zadovoljstvo je pomoći zajednici i ljudima pored kojih živite, to nas čini srećnim sa time ćemo nastaviti i u narednom periodu“, poručuje Stanić.
Pandemija kaže, srećom nije uticala na posao, a od pomoći je bila i podrška države odnosno sredstva Fonda za razvoj sa minimalnom kamatnom stopom koju je Stanić iskoristio za finansiranje nove opreme i ulaganje repromaterijal.


https://www.bizlife.rs/euzabiznis-srpski-kolaci-uz-pomoc-eu-i-do-nemacke-tesko-do-radnika-video/
 
Mislim da ne podrzava nijedna Srbiju, ali svako ima nekog u EU :lol:

Platforme za crowfunding:

Pogledajte prilog 900170

https://www.kickstarter.com/

https://www.indiegogo.com/

Srpska firma na Kickstarteru: Knjiga za SVAKO DETE koja menja život​

Domaći startap, Unique You Books, pokrenuo je Kickstarter kampanju da bi prikupio novčana sredstva za finalizaciju ovog projekta. Kako navode, Unique You Books veruje da je svako dete jedinstveno i da bi takve trebalo da budu i njihove knjige.​

Zato žele da ponude roditeljima, prijateljima i rođacima mogućnost da kreiraju i poruče visoko personalizovane knjige bazirane na interesovanjima, izgledu, imenu i karakternim osobinama deteta koje vole. Da bi ostvarili ovu zamisao, potrebno je da prikupe 50.000 dolara do 2. juna, a do sada je već prikupljeno više od 17.000 dolara.

“Naš cilj jeste da napravimo knjigu u kojoj će se svako dete prepoznati. A to podrazumeva decu svih boja, decu sa smetnjama u razvoju, onu u invalidskim kolicima, decu koja nose naočare ili decu koja boluju od raka”, kaže suosnivač Ana Šuša.

“Želimo da pomognemo roditeljima da nauče svoju decu da upoznaju, vrednuju i vole sebe, baš takve kakva su i da tokom tog procesa shvate da su svačije jedinstvene osobine vredne ljubavi i poštovanja”, dodaje suosnivač Milica Todorić.

Unique-You-1200x800-1.png


Novac potreban za završetak sajta​

Ana i Milica kažu da je projektu sada neophodna finansijska pomoć, kako bi se pokrile neke od trenutnih potreba. Sve priče su napisane i ilustratori su u procesu finalizacije razvoja likova. U ovoj fazi, novac je potreban za završetak Unique You Books sajta, kao i za crtanje više od 300 glavnih likova i 180.000 ilustracija.

“Uverene smo da kada dete može da se identifikuje sa junakom knjige, svim njegovim preprekama i pobedama, mnogo lakše može da prepozna sopstveni potencijal. I ne samo to – imaće bolje mišljenje o sebi i svetu koji ga okružuje. Želimo da osnažimo decu širom sveta da otkriju, prihvate i vole sebe, baš takva kakva su”, kaže Ana.

Final-Project-image.png


Knjige će biti dostupne u mekom i tvrdom povezu i namenjene su, za sada, engleskom govornom području. Korisnici će moći da biraju između više od 300 glavnih likova, 180.000 ilustracija, tri pozadine i preko 70 osobina, kako bi kreirali svoju personalizovanu priču.

“Duboko verujemo da naše knjige deci mogu da promene živote. Bile bismo veoma zahvalne kada biste nas podržali”, zaključuje Ana Šuša.

Izvor: BIZlife
 
BASFInnovationHub.png

BASF otvorio konkurs za finansiranje startapa i inovatora​

Foto: Promo pre 4 sata
16:27
Nova ekonomija

Najveća svetska hemijska kompanija BASF pokreće sopstveni Innovation Hub, koji će okupiti startape i inovatore iz 11 zemalja Centralne i Južne Evrope, među kojima će se naći i Srbija. U fokusu ovogodišnjeg konkursa su rešenja koja direktno ili indirektno doprinose stubovima Zelene agende, kao što su čista energija, održiva poljoprivreda i cirkularna ekonomija, navodi se u saopštenju.
"Narušavanje životne sredine i klimatske promene poslednjih decenija predstavljaju veliki izazov za čitav svet. Zbog toga su evropske države postavile cilj da, prve na planeti, postanu klimatski neutralan blok. Između ostalog, Evropska komisija je usvojila Zeleni plan (Green deal) kao skup mera za postizanje održive ekonomije, a na nama je da podržimo rešenja koja će to omogućiti. Innovation Hub konkurs je samo jedan od načina da podržimo Zeleni plan", izjavio je Simon Franko direktor kompanije BASF u Srbiji, Hrvatskoj i Sloveniji.
Prijave za BASF Innovation Hub počinju danas i traju do 15. septembra u ponoć.
U prvoj fazi takmičenja žiri će odabrati najbolju ideju iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Slovenije. Pobednička ideja će, u novembru, učestvovati na velikom BASF Innovation Hub finalu, zajedno sa najuspešnijim rešenjima iz drugih država.
Pobednik lokalnog konkursa osvaja 2.500 evra, a najbolja ideja regionalne faze 5.000 evra.
Mogućnost za ostvarivanje finansijske podrške imaju inovatori i startap timovi do pet članova, a osnovni uslov za učešće je da prijavljena ideja direktno ili indirektno doprinosi stvaranju rešenja za čistu, pouzdanu i pristupačnu energiju, rešenja za održivu poljoprivredu i rešenja koja omogućavaju prelazak na cirkularnu ekonomiju.
Franko navodi da je nedostatak novčanih sredstava vrlo često glavni razlog zbog koga individualne ideje ne budu nikada realizovane i ističe da BASF želi da pruži bar malu podršku startapima i inovatorima.
"Postulati Zelene agende su vrlo široki, pa verujemo da će brojni inovatori prepoznati da upravo njihova ideja odgovara uslovima konkursa. Bilo da se radi o izolatorima za povećanje energetske efikasnosti, aplikacijama koje će optimizovati upotrebu vode prilikom zalivanja useva i električne energije u kućama i stanovima, modernim rešenjima za smanjenje plastičnog otpada ili potpuno revolucionarnom rešenju, BASF će pružiti novčanu podršku za razvoj najbolje ideje", rekao je Franko.
https://novaekonomija.rs/vesti-iz-zemlje/basf-otvorio-konkurs-za-finansiranje-startapa-i-inovatora
 

Prilozi

  • 1623175452652.png
    1623175452652.png
    243,1 KB · Pregleda: 0
Podrzavam temu ali sve to ne pali npr meni...
Sta je meni pomoc od 2500e?
Ako hoces da razvijas biznis samo za pokretanje biznisa ti trebaju tolike pare, ma i duplo ti ne krpi dupe...

Evo ja imam trenutno tri biznis ideje, jedna je brzo isplativa, ali nije mesetarenje, tj nije bas toliko brzo isplativa, ono kupi prodaj, odmah kesh...ali treba 2 mil evra...radnicka je ideja...znaci radi se...
Imam jos 6 pronalazaka ali to necu da objavljujem, pojedinacno sigurno , a verovatno nikad ni grupno...

Ovo bih pustio , ovu ideju od 2 mil , iz vise razloga, prvo drustvena pomoc je tu ok, isplativost je aktuelna i osigurana konfiguracijom na vise godina...
Trece nema konkurencije ali ima razvijenog trzista kupaca i korisnika...Znaci nemam troskove ili ne velike, za formiranje trzista, a nemam konkurenciju...koju cu verovatno dobiti posle 2 godine ali nikako jaku ni blizu.

Ko uopste moze da odradi biznis sa 5000e....?
Tu postaje ociglendo kome su ovi biznis krediti i namenjeni....vise onaj americki tip , ako imas ideju nemoj da trosis svoj novac za tu ideju nego nadji investitore.

Investitori to je vec ozbiljnija prica, mozes da trazis koliko hoces , tj nece ti zakerati investiciju , ali traze procenat, retko kad ispod 15% sto je za neki biznis mnogo za drugi malo. Ako treba razvijati ili spajati neko drugo postojece trziste, 15% je malo ili dovoljno malo i isplativo...
Cudno je sto vecina tih investicija ne uspe, ja ne vidim zasto , mora da se nesto pokarambasi posle..

Banke, sve srpske banke su kradljivice ideja...ne znam kako je to moguce , ali je realno stanje...
Tako da uvek morate da kljucne biznis stvari sakrivate, a to je bezveze totalno , ali mora tako..

Kickstarteri su dobra stvar, ali tu je ideologija totalno drugacija...stvarno dobra stvar za umetnike, za neke druge ideje...totalno drugaciji pristup celoj stvari

Na kraju prodaja poluproizvoda ideje...najcesca stvar na Balkanu...
od 100k do par miliona e za neku ideju , obicno se patentira ovde na balkanu jer je jeftino , pa se prilikom kupovine preuzme i taj patent pri prvoj obnovi patenta.
Sica u odnosu na vrednost patenta, mada nekad bude stvarno posteno , hemija, tehnologija.
Ovi sto rade za automoto industriju, kazu da se tako dobro isplati njima jer im nemci dobro plate, samo da sakriju od kineza i data mininga....tj virusnog upada u racunar i kradje ideja...

Nasi kazu koji su uspeli u nekim prodajama da je najbolje ako imas prvu za bacanje da ti samo otvori vrata i poveze sa ajkulama , pa im ustvari bacis ideju....ali onda imas teren za drugu...
Na domacem trzistu , ideje su kao da prodajes stoku na seoskoj pijaci...prijatelju ova ti nista ne valja stoka....da si je bolje uhranio bila bi veca ne bi nista uradio , da si gore, bila bi mrsava nista ne bi uradio , ovako nije nesto na prvi pogled, nista nisi uradio...
 
Moje iskustvo sa onim pomocima za pokretanje biznisa je ocajno...preko NSZ.
Tu prvo cekaju politicku odluku , pa te vozaju kao malog majmuna, pa te ovo te ono , na kraju ispadne rok prosao , kako prosao , pa lepo nisu te dobro obavestili...nisu znali u tvojoj opstinskoj nsz....ajde...

Sad je jos manja cifra pa mozda vise i nije tolika navala, sad se tu pojave ove tete sto hoce da heklaju i pletu...jok za preradu voca ce da hladnu susaru nabavi za 1000e

U sustini mana svih ovih konkursa je prvo neponovljivost, tj nije to regularna pojava nego oportunisticki izuzetak...a to automatski dovodi do selekcije sirenja informacija...
Skoro svi ovi oglasi budu objavljeni tek posto prodje rok ili ostane par dana do isteka roka...
Ponovljivi su Filip Morris iz Nisa, koje ja znam, a opet nisu nesto posebno poznati , ali su bar ponovljivi...Ponovljivi su konkursi japanske vlade ali oni nisu za biznis, ali Japanci su fini narod i pomazu stvarno bez nekih niskih namera..

Ponovljivi su i neki konkursi EU, ranije su bili ponovljivi oni 6 year period frame okvirni konkursi , ali je onda vlast formirala agenciju koja treba da pomogne konkurisanje za te projekte i onda se otezalo istrazivacima i pojedincima maksimalno a olaksalo drzavnim sluzbama i opstinama.
Tako da to postoji ali je mnogo lakse i pametnije otici u susednu drzavu , bilo koju Srbije i odatle aplicirati za sredstva koja su po programu, neka se ponavljaju , energetika obicno...i socijalni impakt rasne verske i neke druge netrpeljivosti...

Ponovljiv je i oglas Ruske kosmicke agencije za doprinos u svemirskim letovima, iznos je 1 mil dolara, ali tu necete dobiti to na lepe oci....
Ponovljivi su i NASA i Mit trke robota i slicne stvari...nisu mali iznosi..
Kod nas u srednjim skolama organizuju te eksperimentalne radionice, nije lose da se daje podrska deci..ali to su decija posla...

Nasa ulaganja u istrazivanje i nauku su ........ups....necemo o tome...
A opet neki iskoriste i te stvari pa skoce do inostranstva...a posle superiska...
Ali to vise sluzi za to....CV ganjanje...
 

Back
Top