Jedini brucoš

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
70.094

Jedini brucoš koji je upisao opšti smer za fiziku od njega odustao, ali se nešto ipak promenilo​

izvor Nova rs
1696269231-fizika-750x500.jpeg
Vesna lalić/Nova.rs
Koliko je zabrinjavajuće stanje u prosveti, najbolje su pokazale prijavne liste brucoša u junu, koji su se retko opredeljivali za studiranje na nastavničkim fakultetima.

Takav slučaj je bio i sa smerom Opšta fizika na Fizičkom fakultetu, na koji se u junu prijavio samo jedan brucoš. Nažalost, potencijalni nastavnik fizike je odustao i prebacio se na drugi smer. Ipak, u drugom upisnom krugu u septembru dogodio se obrt – nastavnički smer na Fizičkom fakultetu upisalo je sedmoro brucoša.
Dekan fakulteta profesor Ivan Belča kaže da je bio prijatno iznenađen i srećan, jer to pokazuje da nada za rad u prosveti još postoji.
Ekipa portala Nova.rs prisustvovala je prijemu brucoša na Fizičkom fakultetu u Beogradu, na kom se na jednom od smerova koji edukuje buduće nastavnike fizike, prijavio samo jedan brucoš. Želeći da razgovaraju sa njim o tome zašto se opredelio baš za ovaj smer i kako se oseća pošto će nastavu i vežbe slušati sam, saznali su da je ipak odustao i prebacio se na smer „Teorijska i eksperimentalna fizika“.

Međutim, dekana ovog fakulteta Ivana Belču u septembru je sačekalo prijatno iznenađenje – na smer „Opšta fizika“, koji edukuje buduće nastavnike, u drugom upisnom krugu upisalo se sedam brucoša. Dekan ističe za Nova.rs da je zadovoljan trenutnom situacijom, s obzirom da je moglo da bude mnogo gore, te da nada za buduće nastavnike fizike postoji.
„Mladić koji se u junu prijavio za smer ‘Opšta fizika’ zapravo nije ni bio upisan, on je samo bio zainteresovan. Trenutno, posle drugog upisnog kruga, imamo sedam studenata, a moram priznati, od njih sedam, pet je realnih. Ne mogu da kažem da je to sjajno, ali bolje nego jedan student, naravno. U svakom slučaju, imam utisak da je tome doprinela neka vrsta kampanje koju smo počeli i u kojima ste nam vi, mediji, pomogli, da se nekako čuje za Fizički fakultet, pa makar i to samo pominjanje da se na jedan od smerova prijavio samo jedan đak“, objašnjava dekan.
Dodaje da je na današnjem prijemu poručio brucošima ono što i sami znaju – da budu uspešni u onome što rade.

„Rekao sam im ono što oni već znaju. Studiranjem fizike dobiće ne samo mogućnost da se bave fizikom, nego i drugim vrstima nauke i da im to omogući nekakav uspeh. Ovih sedam studenata su naši ambasadori. Oni praktično treba da promovišu fiziku, ali to će oni shvatiti u toku studija, još je rano da shvate koliko su važni“, istakao je.

Upisali fiziku, ali neće da rade kao nastavnici​

Brucoši su uglavnom su rekli da vole fiziku i da žele da se njome bave, ali da ne vide sebe kao nastavnike.
Bogdan Petrović iz Subotice upisao je smer „Teorijska i eksperimentalna fizika“, a za Nova.rs kaže da mu de dopalo „ono što je čuo na prijemu“. Ipak, ne bi voleo da radi u prosveti, osim kada bi morao.
„Za sada mi sve izgleda okej. Interesuje me fizika, zato sam je i upisao. Voleo bih da se bavim fizikom, da je proučavam i usavršim, ali rano je da kažem čime bih voleo da se bavim. Da budem iskren, izbegao bih prosvetu, ali ako mi se ukaže rad u školi kao prvi posao, prihvatio bih. Ali nije da bi me taj posao oduševio“, priznaje Bogdan.

Njegova koleginica Anđela Biševac iz Kragujevca takođe je upisala isti smer, ali je u jedno sigurna – nikako rad u prosveti.
„Volim fiziku, baš me zanima. Nisam sigurna gde sebe vidim u budućnosti, ipak imam još puno da guram. Ne bih radila u prosveti, iako je moja mama nastavnica biologije. Sve vidim po njoj i sve mi je jasno. Tako da, prosveta ipak ne“, podvlači Anđela.
 
Тај што се исписао је ипак паметан
и уме аналитички да размишља !

"Па који ћу урац тамо где никога нема, то очигледно не ваља ..?"

Тако је соколе !
Тако се резонује !!!
 
Тај што се исписао је ипак паметан
и уме аналитички да размишља !

"Па који ћу урац тамо где никога нема, то очигледно не ваља ..?"

Тако је соколе !
Тако се резонује !!!
Ne nužno. Ako su svi za LGBTQ+ lekcije u školama to ne znači da pošto većina želi, da je dobro. Nekada je baš obratno.
 
Ne nužno. Ako su svi za LGBTQ+ lekcije u školama to ne znači da pošto većina želi, da je dobro. Nekada je baš obratno.

Учити о томе да постоји лепеза сексуалних опредељења, није лоше.

Ево ја јуче гледам неку емисију о крви, хромозомима, крвним групама
и сазнајем да нисмо сви ХХ или ХУ

Постоје и ХХУ и ХУУ и ХХУУ ...
Ма чудо једно.
 
Учити о томе да постоји лепеза сексуалних опредељења, није лоше.

Ево ја јуче гледам неку емисију о крви, хромозомима, крвним групама
и сазнајем да нисмо сви ХХ или ХУ

Постоје и ХХУ и ХУУ и ХХУУ ...
Ма чудо једно.
Učiti decu o tome šta mogu da biraju? Zar oni ne mogu sami doći do zaključka za čime žude nego mora da im se pokaže šta može da se bira?
Koja to nauka podržava sa xxy, xyy i xxyy? Neka lobistička verovatno. :D
 
Učiti decu o tome šta mogu da biraju? Zar oni ne mogu sami doći do zaključka za čime žude nego mora da im se pokaže šta može da se bira?
Koja to nauka podržava sa xxy, xyy i xxyy? Neka lobistička verovatno. :D

Не разумеш,
ко говори о бирању ?

Немаш шта батице да бираш,
родиш се са клемпавим ушима и то ти је то !
 
O kakvoj lepizi se govori, to te pitam?

Ради се о томе да се рађамо не само као мушки и женски,
већ има и неких међустања, нејасних ...
Да се не изражавам сад и да их не повређујем.

Нису они криви као ни ти који си клемпав !
 
Ради се о томе да се рађамо не само као мушки и женски,
већ има и неких међустања, нејасних ...
Да се не изражавам сад и да их не повређујем.

Нису они криви као ни ти који си клемпав !
Koja su to međustanja? Koji je to mutant?
 
Ех сад мутанат ...
Нећемо да их укопавамо, нисам ни ја савршен, па ме ево !
Pa svaka neregularnost naziva se mutacija. Ja time ne mislim da degradiram čoveka. Ljudi koji imaju rupice na obrazima kada se smeju imaju mutaciju.
Niko nije savršen, naravno.
Koja međustana? :D
 
Kako to mozes sa laznim diplomama da budes direktor, a ne mozes sa znanjem da budes profan fizike.....To da se uvede prijemni za profana , dodjes polazes ako znas dobijes licencu , zavrsio si hotelijersku , zivot je cudan u Srbiji , a stvarno jeste..bili ratovi , ovo ono..
Ako znas, radi sta znas, a ne milioni laznih diploma....decu uce oni sto nemaju pojma....cak i ne procitaju sta predaju..
Kupio ujka diplomu...

Sto je dobra fora kod mojih , moja majka zavrsila dve vise skole , ekonomiju drugu u kraljevu i to se dobro oznojila da nauci sve...a njena sestra kupila diplomu trgovacke skole , neke slj..
I kad je trebalo u penziju , mojoj majci greskom umanje na pola, a moja tetka zna znanje pa dobije penziju kao i platu sto je imala....i tako sad tetka ima 3x vecu penziju od majke...
a 10 godina manje staza
 

Back
Top