Америчке несреће и оне фаталне и оне где су се астронаути ,,извукли".
http://www.sfcentar.com/svemir/clan...8885&archive=&start_from=&ucat=56&category=56
Совјети су имали четири смртна случаја:
SOYUZ 1
24. travanj 1967.
Tijekom 60-tih pobjeda u svemirskoj utrci između SSSR-a i SAD-a je značila čak i više od pobjede u Hladnom ratu. Kako dvije godine nisu lansirali čovjeka u svemir, pritisak Politbiroa je bio sve veći i veći. Unatoč tome što su prethodna dva testa rezultirala eksplozijom letjelica bez posade, te unatoč tome što su prije prvog leta Soyuza 1 pronađene čak 203 greške, Sovjeti su odlučili da Soyuz s njegovim astronautom Vladimirom Komarovom mora biti lansiran bez odgađanja. Zamjenski pilot za taj let je bio legendarni Yuri Gagarin, koji je čak pokušao „izgurati“ Komarova sa leta jer je znao da Partija neće riskirati život nacionalnog heroja. Međutim, 23. travnja Komarov je lansiran s kozmodroma Baikonur čime je postao prvi sovjetski astronaut koji je u svemir poletio dva puta, a misija je trebala trajati više dana, jer je uključivala spajanje s naknadno lansiranim Soyuzom 2, razmjenu posada, te povratak na Zemlju.
Potpuno očekivano već po poljetanju sve je krenulo krivo. Solarni panel se nije otvorio pa su neki važni sistemi ostali bez napajanja, problemi s orjentacijskim detektorima su otežali upravljanje letjelicom, a još veće probleme je zadalo otkazivanje automatske stabilizacije. Kako je jaka oluja spriječila lansiranje Soyuza 2, koji je po novom planu trebao pomoći u otklanjanju kvarova, prije svega popravkom solarnog panela, misija Soyuza 1 je otkazana te je Komarovu naređeno da se vrati na Zemlju. Iako je ulazak u atmosferu prošao relativno bezbolno, katastrofa se dogodila pri pokušaju aktiviranja padobrana. Glavni padobran se nije otvorio, a rezervni se zaputio s glavnim te nije uspio dovoljno usporiti kapsulu koja je brzinom od gotovo 200 km/h udarila u zemlju kraj malog gradića Karabutak. Komarov je poginuo na mjestu, a posthumno je nagrađen Zlatnom zvijezdom. Osam godina nakon tragedije, pojavila se priča da postoji zapis posljednjeg razgovora Komarova s kontrolom u kojem proklinje inženjere, te se oprašta sa suprugom. Ovaj razgovor je navodno presrela i snimila američka NSA (National Security Agency), ali postojanje snimke nikada službeno nije potvrđeno.
SOYUZ 11
30. lipanj 1971.
Iako su izgubili svemirsku utrku, kada je riječ o sljetanju na Mjesec, Sovjeti su dobili neke druge bitke – uključujući prvu svemirsku stanicu. Salyut 1, lansiran 19. travnja 1971. godine je tako postao velika pobjeda sovjetskog svemirskog programa. Prva tročlana posada je poslana letom Soyuz 10, ali se nisu uspjeli spojiti na svemirsku stanicu pa su vraćeni natrag na Zemlju. Stoga je čast da budu prvi stanovnici Svemira pripala Georgiju Dobrovolskom, Vladislavu Volkovu i Viktoru Patsayevu koji su se Soyuzom 11 uspješno prikopčali i iskrcali na Salyut 1 7. lipnja 1971. godine. Nakon trotjednog boravka, za vrijeme kojeg su se čak i javljali uživo u sovjetski državni TV program, 30. lipnja tročlana posada je krenula natrag prema Zemlji.
Nakon naočigled normalnog ulaska u atmosferu, kapsula se po planu spustila na Zemlju bez problema, ali šok je usljedio nakon što su otvorena vrata kapsule – trojica astronauta su bila mrtva! Pokušaji oživljavanja nisu uspjevali, jer spasilačke službe tada nisu znale da se katastrofalan događaj dogodio na visini od 168 kilometara, te da su nesretni astronauti preminuli od dekompresije. Naime, pri odvajanju od raketnog motora, dva eksplozivna naboja, koja su trebala eksplodirati odvojeno, eksplodirala su zajedno pri čemu je iskočio i ventil koji je dovodio zrak. Gotovo u sekundi, astronauti su ostali bez zraka te su izgubili svijest i umrli.
Priređen im je veliki sprovod u Kremlinu gdje su pokopani uz Gagarina, proglašeni su herojima SSSR-a, a po njima su prozvani i krateri na Mjesecu. Dobrovolski, Volkov i Patsayev su do danas jedini astronauti koji su poginuli u svemiru.