Prema nekim saznanjima njihov problem je što su svojevremeno, tražeći azil u Nemačkoj, izjavljivali da su solidarni s Albancima, da govore albanski i beže od srpskog terora. Sada prema tome za njih nema opasnosti od albanskih ekstremista! A sad glavno: 17.08.2005. 01:03:14
Romi na ceni
Danijela KLjAJIĆ 10.08.2005, 18:26:09
BEOGRAD - Posle potpisanog Međudržavnog sporazuma o readmisiji koji predviđa prisilno vraćanje naših državljana sa ilegalnog boravka u pojedinim evropskim zemljama, za većinu Roma, kao najbrojniju grupaciju u azilu, budućnost je neizvesna. Prognanici, povratnici, Albanci, Srbi ili Romi, tek ovi azilanti su se u poslednjih desetak godina izjašnjavali kako im situacija nalaže.
- Više od 100.000 Roma trebalo bi da se vrati iz zemalja zapadne Evrope. Najveći broj njih je sa Kosova, a većina je otišla i bežeći od rata i progona albanskih terorista 1999. godine. Kako su u to vreme privremeni boravak u Evropi (naročito u Nemačkoj gde ih i sada najviše ima) dobijali uglavnom Albanci, dosta Roma izjašnjavalo se da pripada albanskoj nacionalnosti - počinje priču za "Novosti" Dragoljub Acković, potpredsednik Svetskog parlamenta Roma.
Prema njegovim rečima, danas kada se Albanci vraćaju na Kosovo, Romi "bi ponovo da budu Romi" i da bi to dokazali dolazili su u romska udruženja i tražili potvrdu da su bili članovi, kako bi ostali da žive u zemljama Evrope. S druge strane, veliki broj Albanaca traži potvrdu da su Romi, jer po propisima UNHCR-a, koji od 1976. godine umesto države "prate" azilante, Srbi i Romi ne smeju da se vraćaju prisilno već samo dobrovoljno. Acković o tome kaže:
- U inostranstvu su se Romi lažno prijavljivali kao azilanti, ali zbog ugovora o readmisiji koji je SCG potpisala sa 15 evropskih zemalja, oni moraju da se vrate. Dobrovoljno ili ne, tek oko 90 odsto "povratnika" čine upravo Romi. U Beograd ih je do sada stiglo 15.000, pretpostavlja se da je isto toliko njih došlo i u unutrašnjost Srbije, a iz raznih zemalja Evrope očekuje se još 50 do 70 hiljada pripadnika romske nacionalnosti. Svih ovih godina najviše Roma zatražili su azil u Nemačkoj, čak 60.000. Generalni konzul SCG u Minhenu Željko Vlahović ne krije da se uglavnom vraćaju oni koji nemaju regulisan boravišni status, ali da se ne isključuje ni mogućnost da je jedan od razloga povratka i pripadnost određenoj etničkoj zajednici, u ovom slučaju romskoj. U poslednja dva-tri meseca članovi Međunarodne organizacije za migrante (IOM) na beogradskom aerodromu dočekali su desetine hiljada Roma koji iz azila dolaze u - neizvesnost. Neke grupe povratnika dočekali su i aktivisti Društva Roma iz Obrenovca, a predsednik ove organizacije Ljubiša Jovanović ne krije:
- Većina biva smeštena u neki od kolektivnih centara za raseljene, kod prijatelja ili kod rodbine. Država koja ih šalje obezbedi im nešto malo sredstava pomoći (od nekoliko stotina do 1200, 1300 evra), a posle toga prepušteni su sami sebi.
Prema njegovim rečima malo je onih koji dobrovoljno dođu, ili kojima su obezbeđeni jako dobri uslovi u Srbiji. - Do sada je najbolje "prošla" jedna sedmočlana porodica iz Holandije, kojoj je vlada te države u Beogradu obezbedila stan i novčana sredstva za narednih godinu dana. Na Kosovu niko i ne pomišlja da se vrati, jer i za njih, kao i za Srbe u ovoj pokrajini život nemoguć. Najviše poražava što niko ne govori o gradnji novih prihvatnih centara, o socijalnom programu za te ljude - ističe Jovanović. Osim "IOM"-a, "Karitasa" i Društva za ugrožene ljude iz Getigena, Jovanović podseća da malo ima pomoći, a još manje inicijative republičkih institucija, pa je većina romskih udruženja u Srbiji jednoglasno osudila dosadašnje (ne)aktivnosti vlade.
KRIJUMČARI
PUT u Evropu poslednjih 10 godina Romima je omogućavala razgranata i dobro organizovana mreža krijumčara ljudi. Oni su uzimali prosečno po 1.000 evra po čoveku, a azilante su prebacivali najčešće preko italijanske, češke i mađarske granice.
IZA IRANA
AZIL u nekoj od 29 zemalja sveta u poslednjoj deceniji zatražilo je čak 500.000 naših državljana. Samo od 2003. govori se o brojci od 24.000 azilanata, po čemu smo dospeli na nimalo zavidno drugo mesto, odmah posle Irana. Od ukupnog broja azilanata iz naše zemlje najveći procenat je sa Kosova: u Evropu je iz ove pokrajine otišlo 75 odsto Albanaca i Roma, a Srba jedva 3,5 odsto.