Istorija gradskog javnog kupanja duga 115 godina

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.920
Prvi beogradski javni bazen izgrađen je 1904. godine na Dorćolu, u Dušanovoj ulici, u okviru Krsmanovićevog kupatila. Bio je to „moderni hamam” na izvoru tople vode prilagođen evropskom Beogradu. Kupatilo je imalo veliki bazen, dimenzija 25 sa 12 metara, skakaonicu i zabavne sadržaje.

Od 1929. do 1935. godine građen je drugi javni bazen koji se nalazio na DIF-u. Bilo je između dva svetska rata privatnih bazena u dvorištima dedinjskih vila, ali ne i novih javnih. Možda zato jer se sirotinja kupala u rekama. Nove javne bazene dobili smo tek na kraju Drugog svetskog rata, na čudan način. Saveznici, koji su od 1943. godine imali potpunu dominaciju u vazduhu, bombardovali su rumunska naftna polja, od životne važnosti za Treći rajh posle nemačkog poraza od Crvene armije na Kavkazu. Bombarderi su u povratku neiskorišćene bombe bacali na Beograd zbog strateškog vojnog značaja naše prestonice.

Zato je nemačka okupaciona vlast odlučila da na nekoliko lokacija izgradi velike otvorene bazene kao rezervoare vode za gašenje požara. Građani su počeli tu da se kupaju, što Nemci nisu sprečavali i tako smo dobili nove javne bazene. Najveći se nalazio tamo gde je danas Takovska ulica, između Glavne pošte i Doma Narodne skupštine.

25532106_1483586898428018_3865976681988319381_o.jpg


Poznato je da je u tom bazenu održana vaterpolo utakmica između nemačkih vojnika i mladih Beograđana što potvrđuje da društveni život u okupiranom Beogradu nije bio siromašan. Posle oslobođenja na istom mestu održavana su plivačka takmičenja. Nemci su izgradili još nekoliko bazena, na sredini parka na Studentskom trgu, u parku kod Kalenić pijace i kod zgrade BIGZ-a. Svi ti bazeni zatrpani su do 1950. godine.

Odmah posle oslobođenja, u toku vrelog leta 1948. godine kada se Jugoslavija sukobila sa Sovjetskim Savezom, izgrađen je bazen Garde u Topčideru. Bazen je bio javni, a pamti se da je povremeno pored vode prolazio vojnik sa kolicima punim hlora koji je ubacivao lopatom u bazen pored kupača. Od hlora voda bi se zamutila i dobila zelenu boju kao i mnogi kupači u bazenu.

Godinu dana ranije izgrađen je čuveni Severov bazen na Adi Ciganliji iza Veslačkog kluba „Crvena zvezda”, poznat po tome što su se u njemu mnogi naši plivači pripremali za olimpijska takmičenja.

Prvi bazen olimpijskih dimenzija sagrađen je na Tašmajdanu 1961. godine na mestu gde su se nalazili Požarna komanda, Luna park, Beogradski teniski klub, bioskop „Avala” kao i toranj sa koga se fizički osmatralo da li u gradu ima požara. Zvanično otvaranje „pokvarila” su veče ranije trojica mladića, Bratislav Petković, kasnije srpski ministar kulture, kaskader Miomir Radović Pigi i Acika Kalinić, koji su preskočili ogradu, popeli se na skakaonicu i prvi skočili u vodu. Narodna milicija ih je odmah privela zbog kršenja protokola jer nisu sačekali da „drugovi” zvanično otvore bazen.

Većina naših bazena izgrađena je za prvo Svetsko prvenstvo u plivanju koje je održano u Beogradu 1973. godine. Tako su od 1970. do 1973. godine izgrađeni „Olimp” na Zvezdari, a potom i tri velika kompleksa – „Banjica”, „25. maj”, danas SC „Milan – Gale Muškatirović”, i „Košutnjak”.

U toku 1977. godine nikao je „11. april” na Novom Beogradu, a potom i bazen na Vračaru u okviru sportskog centra koji odnedavno nosi ime Mirka Sandića i zatvoren bazen u Hali „Pinki” u Zemunu. Bazen u „Pinkiju” smo 1997. godine zajedno obnavljali sadašnji predsednik Srbije Aleksandar Vučić, tada direktor „Pinkija”, i pisac ove kolumne, tada član Gradskog veća zadužen za sport.

10500518_674342162635769_7654806285327021981_n.jpg


Prvi bazeni bili su rečna kupališta koja su predstavljala ograđen prostor u vodi, poput bazena sa drvenim podom, na čijim daskama su posetioci mogli da se sunčaju, tuširaju ili presvuku u kabinama. Kupališta su bila uglavnom na obali Save, a najpoznatije je bilo „Šest topola” koje je imalo posebne bazene za žene, muškarce i decu. Tu su između dva svetska rata igrane prve vaterpolo utakmice u Beogradu. Kupališta su bila u privatnom vlasništvu, a popularna su bila „Železničar”, „Signal”, „Smiljanićevo”, „Trninić”, kupalište između dva mosta ili „Bob klub” koji je smatran ekskluzivnim, ali i kupalište na Velikom ratnom ostrvu. Kada je pobedio socijalizam, smatralo se da javni sadržaji treba da budu dostupniji narodu pa su kupališta posmatrana kao ostatak starog vremena. Počelo se sa uređivanjem plaža.

Najveća gradska plaža, popularna Nica, uređena sa širokim nanosom finog belog peska i plitkim ulazom u vodu, nalazila se na danas teško zamislivom mestu, na potezu od ušća Save i Dunava uzvodno sve do mesta gde je „Gazela”. Na sredini Save bio je veliki peščani sprud do koga se lako plivalo, a koji je kasnije iskopan bagerima kada se nasipao Novi Beograd.

Plaža je bilo i na sprudovima Ratnog ostrva gde je danas zemunski Lido, na Beloj steni, Dunavskoj adi kod Višnjičke banje i na Adi Ciganliji koja je 1967. godine spojena sa obalom. Osamdesetih godina počelo je krčenje šume sa makiške strane Savskog jezera i nasipanje nove plaže pa je tako Ada postala „beogradsko more” sa sedam kilometara plaža.

Tako izgleda 115 godina duga istorija beogradskog javnog kupanja koja, kako stoje stvari, zbog klimatskih promena i ljudskog nemara prema planeti, ne da se neće završiti, već će nam kako klima postaje toplija biti potrebno sve više sadržaja na vodi. Nadam se da u gradu koji se ponosi sa oko dve stotine kilometara rečnih obala i 15 odsto površine pod zelenilom to neće biti problem.
(politika)
sc-olimp.jpg
 
Ova gore fotografija je JEDINA koju sam video sa tog mesta kod Glavne pošte.
Voleo BiH neku drugu da vidim.
Ne postoji, rekao BiH.
ne postoji

- Taj bazen napravili su Nemci za vreme okupacije Beograda 1943. godine za sakupljanje vode kojom bi ugasili požar. Kao i danas, na tom potezu su se nalazile važne ustanove, pa je zbog njihove blizine odabrana baš ova lokacija za izgradnju bazena. Na svu sreću do većeg požara u tom delu grada nikad nije došlo, pa je po završetku rata bazen u Takovskoj dobio sasvim drugačiju namenu - postao je plivalište – priča istoričar i bivši direktor Beogradske tvrđeve, Milan Tlačinac.

Već 1946. godine, baš u ovom bazenu su se takmičili najbolji plivači Jugoslovenske armije, među kojima je bilo i sovjetskih vojnika.

- U pitanju je samo jedno finalno takmičenje u plivanju za prvenstvo Jugoslovenske armije, a osim naših vojnika, ovde su se takmičili i Rusi. Iste večeri odigrana je i vaterpolo utakmica između reprezentacije Armije i Mornarice, u kojoj je pobedila Mornarica sa 5:2. To je bio jedan od poslednjih događaja vezanih za ovaj bazen, jer je ubrzo nakon toga, iste godine, zatrpan kako bi se na njegovom mestu napravila trasa za automobile – objašnjava Tlačinac.

Od nekadašnjeg velikog bazena danas se ne vidi nijedan prepoznatljivi trag, zbog čega bi mnogi Beograđani, koji svakodnevno prelaze preko prometne Takovske ulice pomislili da je ceo događaj iz davne 1946. izmišljen. Jedini svedok da je bazen na ovom mestu zaista postojao je jedna jedina crno – bela fotografija.

- Žalosno je što su neki zanimljivi istorijski događaji poput ovog potpuno pali u zaborav. Čak je i ova fotografija pronađena tek pre pet, šest godina. Interesantno je da takav identičan bazen, koji su Nemci napravili za istu svrhu, još uvek postoji u Subotici i, za razliku od beogradskog, danas se koristi kao gradsko kupalište – kaže Tlačinac.

intervju iz blica
 
Da, ali čudno da postoji samo jedna jedina fotografija.

Švabama je bazen služio kao kolektor za vodu, ali je ta rupa, umesto bazena, nakon rata, ostala ...čak do 60-ih godina.
Ne postoji nijedna fotografija ni za vreme i posle rata osim ove.

Navodno su klinci iz kraja posle rata igrali fudbal u rupi koja je ostala od tzv. bazena.....
 
Ali zamislite danas bazen pored Poste i to glavne :D
Ima li to negde u svetu lol
Da su ostale Švabe, bio bi ovo pravi Beograd na vodi, kao rečna Venecija, vozili bismo se gondolama, bilo bi bazena na svakom ćošku : )


Elem, sasvim je moguće da bazen kod GP uopšte nije ni postojao, kao što mnogi i tvrde.
Nemoguće je da postoji samo jedna fotografija i to kod Švaba koji su sve živo fotografisali, a navodno su se tu igrale vaterpolo utakmice tokom WW2.
 
znaci da je ova fotka fotomontaža ili šta ?
Pogledajte prilog 947730
Постоји довољно места између базена и зграде за две траке. Свакако нема места за садашњих 4-5 трака на том месту.
Не знам када ћу, гледаћу да у идућих седам дана одем на исто место па ћемо да видимо.
Пошта је на истом месту, па полако... Упоредићемо фотографије.
 
Novo vreme je izlazilo svih ratnih godina i još stotinu, bez preterivanja, novina, nemačkih, kolaboracionističkih, i samo ova 1 fotografija cirkuliše.
možda ako imas dokaze da bazen nije postojao da demantujes istoricare Beograda
i sva javna registrovana glasila koja su prenela ovu fotografiju i tekst
i koliko sam citala to nije bio klasican bazen vec iskopana i betonirana rupa bez armature , koja je sluzila kao cisterna


cak su navodjena i imena ucesnika
Bazen u Takovskoj je, odmah po oslobođenju Beograda postao mesto za zabavu. Oslobodioci su brzo, već 1946. godine odlučili da ga iskoriste i za plivačko takmičenje. Učesnici? Na vodeni megdan izašli su pripadnici Jugoslovenske narodne armije i nekoliko sovjetskih vojnika među kojima i heroj Leonid Meškov koji je 42 puta osvojio prvenstvo SSSR i, kako se pripovedao, ranjen preplivao Volgu.

Plivačima se priključio i Predrag Ristić, tada četrnaestogodišnji dečak koji je plivanje voleo iznad svega. Ristić je bio pravo iznenađenje završivši trku kao vicešampion, odmah iza Meškova sa kojim se izgrlio na cilju.

Istog dana na olimpijskom bazenu u Takovskoj odigran je i vaterpolo meč u kome su se nadmetali igrači Armije i Mornarice. Logično, Mornarica je trijumfovala rezultatom 5:2.

Bazen u Takovskoj nije još dugo opstao. Zapravo, iste godine je zatrpan kako bi tuda mogla da prođe ulica sa dve saobraćajne trake koje će kasnije biti proširene i dobiti izgled koji danas svi dobro poznajemo
 
Симпатично да тај део уопште није био улица, а данас је саобраћајно незамисливо укинути тај правац.

Švabama je Slavija bila saobraćajna žila kucavica, a Takovska izgledala kao Jatagan mala. Išli su današnjom Beogradskom. Porered Pravnog će,. Ili dole, Dorćolom...a sad baš je zanimljivo da je taj deo Palilule bio rupa, izuzev kuća predratnih u Prof.koloniji....
Čak ni Miloš nije terao kad je prodavao svinje Austrigsrama drumom prašnjavim, već Dunavom do Bele stene gde je bio karantin.
Tako se i dana Bela Stena zove Forkontumac. Današnje divlje naselje i kupalište.
 

Back
Top