Infostan, preusmeravanje uplata na zastarele (navodne) dugove

svr

Ističe se
Poruka
2.353
Dobio sam opomenu pred utuzenje od Infostana za navodni dug iz 2018.
Pregledam uplatnice i nadjem sva tri racuna placena.
Onda im uputim zalbu, primedbu da sam platio sva tri racuna, i dobijem odgovor da su ta placanja preusmerena na dugove iz 2010, 2011 , 2012 i 2016.
Ta dugovanja u trenutku kada su 'preusmerili' sredstva su vec bila zastarela.
Plus nadjem racun iz 2010 koji je placen!!!
Sad vise ne pominju 2010, jer je u to vreme vazio njihov 'zakon' a koji je ponovo vracen na snagu prosle godine, da ne mogu samostalno da preusmeravaju sredstva na navodne ranije dugove, i na tom racunu iz 2010 oni su stampali za koji je mesec dug pa nema greske da je placen.

Posto su sada 'preuzmerili' uplate na 2010.2011 , itd ..kako da ih nateram da sredstva koja su preusmerili na zastareli (navodni) dug vrate kao uplate ovih meseci iz 2018?
Da li je dovoljno da se pozovem na zastarelost duga? Sumljam da ce sami automatski vratiti uplacene mesece na 2018.

hvala na pomoci
 
Uplatnice sa posebnim pozivom na broj za svaki mesec su počeli tek aprila 2018-te da izdaju. Tu praksu da automatski vezuju uplate za prvi dug nezavisno koju formalno uplatnicu puštate su dotle primenjivali i na taj način su se štitili od zastarevanja. Realno mislim da teško da će te nešto uraditi sa tom argumentacijom,tj da je moguće naterati ih da preknjižavaju. Iskreno se ne bih ni trudio osim ako je baš veliki dug u pitanju koji ne možete da isplatite. U krajnjem slučaju to jeste realan dug zar ne?
 
Uplatnice sa posebnim pozivom na broj za svaki mesec su počeli tek aprila 2018-te da izdaju. Tu praksu da automatski vezuju uplate za prvi dug nezavisno koju formalno uplatnicu puštate su dotle primenjivali i na taj način su se štitili od zastarevanja. Realno mislim da teško da će te nešto uraditi sa tom argumentacijom,tj da je moguće naterati ih da preknjižavaju. Iskreno se ne bih ni trudio osim ako je baš veliki dug u pitanju koji ne možete da isplatite. U krajnjem slučaju to jeste realan dug zar ne?

NE!
Koliko npr. vi dugo cuvate priznanice? Da li imate iz 2011 sve priznanice?

Ako u prvom odgovoru mailom kazu da su uplate za 3 meseca iz 2018 preusmerene na dug iz 2010 , 2011 ..itd a ja nadjem priznanicu za taj mesec iz 2010 ???!! priznacete da to budi sumlju na sve sto su naveli iz 2010.2011 2012, a posto je zastarelo ne cuvam priznanice stare po 10godina.
Vas savet je u osnovi da platim 'dug', iako sam ga vec platio a recimo nemam sacuvane priznanice od pre 8-9 godina?
Hvala. Sacekacu ipak savet nekog pravnika, nadam se da ih ima na forumu.
 
Mozda nisam bio dovoljno jasan.
redovno placam, a sada mi je stigla opomena pred utuzenje za 3 meseca u 2018. Imam te priznanice i kada sam reklamirao racune, receno mi je da su te uplate PREUSMERENE na neplacene racune iz 2010; 2011; 2012 i 2016 ...
Posto toliko stare racune obicno ne cuvam , ipak sam uspeo na jednoj gomili da nadjem priznanicu za 2010 i mesec za koji sada preusmeravaju uplate iz 2018?
, tada su priznanice imale na sebi upisan mesec za koji se placa. 2011 su uveli pravilo da mogu da preusmere uplate na najstarije 'dugove'.

Nadam se da ce da se jave pravnici, znam da je zakon na mojoj strani samo je pitanje kako isterati pravdu pored idiotskih zakona.
da li u Bgd postoji negde besplatna pravna pomoc?
 
Ne, dug je formalno iz 2018-te. Tako su vodili knjige i evidenciju i malo toga možete uraditi po tom pitanju jer im je bilo dozvoljeno. Jednostavno dug vam nije zastareo po zakonu o obligacionim odnosima(godinu dana za komunalije). Sada (od 2018-te)automatski utužuju pre isteka godinu dana,ali svaki račun ima svoj poziv na broj pa se jasno može dokazati uplata,što je za raniji period skoro neizvodljivo. Morate dokazati da je dug iz tih ranijih godina, a pošto na uplatnicama nije bilo meseca za koji se uplaćuje i posebnog poziva na broj na koji bi ste mogli da se pozovete, to je jako teško naročito ako vam je prethodni dug prikazivan na računu redovno i provlačio se.
Preporučujem da platite ako je dug realan jer u protivnom vas čeka mnogo verovatno uzaludnog maltretiranja. Naravno vaša je stvar i svakako angažujte pravnika ako se već upuštate u to.
 
Od polovine cini mi se prosle godine 2018 svaki racun infostana ponovo kao pre 2011. ima oznacen mesec za koji je uplata. Ne mogu vise sami da odlucuju sta ja placam.
Medjutim najveca KRADJA je kamata. Svakog meseca naplacuju mi kamatu ZA KASNJENJE otprilike po 200din??!!
TRI puta sam postavljao pitanje KAKVA JE TO KAMATA ZA KASNJENJE KADA RACUNE PLACAM NA VREME??!!
I tri puta su u odgovorima prevideli to pitanje. Prosto ignorisu moje pitanje!!!
 
На уплатници пише за који месец си платио, не могу они да преусмеравају т окако се њима ћефне, па да те туже за оно што си платио јер су то забога преусмерили. Уствари, могу да туже, али на суду доставиш уплатницу, и они губе спор.
МОгу да туже и за заостале дугове, али за то се позвоеш на застарелос ту старту, не мораш да имаш никакве доказе да си то платио.

За обрачунавање камата нисам баш сигуран, на који дуг уопште обрачунавају камате? Али једно знам, када је застарело главно потраживање, застареле су и камате.
 
Krsta i dalje cirkus :-).
Ljudi mislim da sam sasvim lepo objasnio.
Negde 2011 dodat je clan u zakon o obligacionim odnosima po kome su mogli mrtvi ladni da vasu uplatu preusmere na bilo koji po njima neplaceni racun do tada.
Tada su prestali da pisu i za koji je period taj racun, imate u zaglavlju racuna nesto sto bi trebalo da bude poziv na broj i koji je od sredine 2011 na svim priznannicama isti!
Taj clan je vazio do sredine 2018. god od kada na svakom racunu PISE za koji je mesec i NEMA vise preusmeravanja, jer je i poziv na broj na vrhu originalnog racuna razlicit za svaki mesec.
Moja drugarica je pravnik, pa me je ispljuvala sto sam placao na njihovim uplatnicama. Bila je fora ispunis uplatnicu i na uplatnici NAGLASIS za koji mesec placas.

^Druga stvar je tumacenje zakona i prakse po kojoj AKO PLATIS KORISTECI NJIHOVU UPLATNICU - to se tumaci kao PRIZNANJE DUGA. Odsad samo opsta uplatnica.
Ne bi se cudio da i oni unajmljuju preko studentskih zadruga ljude koji ce da spajaju te uplate i da ih redjaju u arhiv (ja sam tako radio u Mobtelu).

Elem savetovano mi je od pravnika da zvizdim Diksi i cekam utuzenje. Onda se pojavim na sudu sa priznanicama iz 2018, a kad pocnu da kenjaju da su oni to knjizili tada i tada u 2010; 2011; 2012 ..treba da se pozovem na zastarelost.
Budalasto je verovati u neku pravdu kad drzava oce kozu s'ledja. Na te sibicarske fore- sibicarski odgovor
 

Back
Top