In Memoriam: Rajan O'Nil

Soradze

Elita
Moderator
Poruka
17.895
Preminuo Rajan O'Nil



Američki filmski i televizijski glumac Rajan O'Nil, poznat po ulogama u filmovima "Ljubavna priča",
"Beri Lindon", "Što te tata pušta samu" i "Mesec od papira", preminuo je 8. decembra u 83. godini.


Vest o smrti O'Nila objavio je njegov sin Patrik na Instagramu, pominjući posebno i njegovu strast
prema boksu.


Rođen u Los Anđelesu 1941. godine, O'Nil se amaterski bavio boksom pre nego što je započeo
glumačku karijeru početkom 60-ih.
Proslavio se najpre ulogom Rodnija Haringtona u TV seriji "Gradić Pejton" Ej-Bi-Si-ja, a posebnu
pažnju izazvao je glavnom ulogom u filmu "Ljubavna priča" (1970) Erika Sigala sa Ali Mekgrou,
za koju je bio nominovan za Oskara i Zlatni globus.
To je bio najuspešniji film na bioskopskim blagajnama početkom 70-ih.

Igrao je i u filmovima Pitera Bogdanoviča "Što te tata pušta samu" (1972) sa Barbarom Strejsend
i "Mesec od papira" (1973), za koji je takođe dobio nominaciju za Zlatni globus.
Posebno je zapažena i njegova uloga u filmu Stenlija Kjubrika "Beri Lindon" (1975), kao i u
ostvarenjima Ričarda Atenboroua "Nedostižni most" (1977) i Voltera Hila "Vozač".
(SEEcult.org)






💫
 
Obožavao sam kao klinac film Driver sa njim. Onaj pederko, filmski kritičar Rodžer Egbert, valjda se tako zvao, nije mogao da pojmi taj film... ali baš taj silent type, surovi pro, čovek od malo reči se meni dopadao...

Pa onda komedija sa njim i Barbarom Strajsend ; Kid Supernatural, baš o boksu gde mu je ona menadžerka... realne borbe, normalni udarci, eskivaže, klinč... sušta suprotnost od Rokija gde prime po 100 čisih udaraca u glavu, neralnp skroz...

Gledao sam na yt-ubu pre 10-ak godina intervju sa njim, baš kad je umrla Fara Fosit... već je tad imao leukemiju, rak kože, dijabetes... napalo ga 300 čuda, dobro je i izdržao..
 

Back
Top