Ilirik protiv Svetog trojstva

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

bh_citadela

Buduća legenda
Banovan
Poruka
38.209
"Arijanstvo

Arijanstvo je kristološki nauk što ga je širio prezbiter Arije, koji je živio i naučavao u ranom 4. stoljeću u Aleksandriji u Egiptu. Prema ovom nauku božanska narav Isusova podređena je naravi Boga Oca, pa je tako bilo vrijeme u kojem druga božanska osoba nije postojala, već je stvorena od Oca. Arijanstvo je u 4. i 5. stoljeću bilo vrlo rašireno u Crkvi. Arijev je nauk osuđen je kao hereza na Prvom nicejskom saboru.

Zagovornici i protivnici

Značajniji zagovornici arijanstva bili su, osim samog Arija, biskup Euzebije Cezarejski, Eunomije, protupapa Feliks II., Vulfil, te carigradski patrijarsi: Macedonije (342.-346., 351.-360.), Eudoksije Antiohijski (360.-370.), Demofil (370.-379.) i Maksencije (380.).

Glavni protivnici arijanstva i branitelji trinitarnog pravovjerja bili su: sveti Atanazije Aleksandrijski, sveti Bazilije Veliki, sveti Grgur Nazijanski, sveti Grgur Niški, sveti Ambrozije i sveti Hilarije iz Poitiersa."

"Povijest

Sukob između arijanstva i trojstvenoga vjerovanja, koje će prevagnuti u Crkvi, bio je prvi veći doktrinalni sukob nakon što je bizantski car Konstantin I. Veliki priznao kršćanstvo kao dozvoljenu religiju.

Od kasnog trećeg, pa kroz čitavo četvrto stoljeće u ovim su raspravama sudjelovali vodeći slojevi Crkve, ali i obični vjernici, pa čak i sama carska obitelj.

321. Arije je osuđen na sinod u Aleksandriji, no budući da je imao snažan utjecaj u aleksandrijskoj teološkoj školi, Arijev se nauk proširio istočnim Sredozemljem. Sukob je postao tako snažan da je car Konstantin sazvao prvi ekumenski sabor Crkve, poznat i kao Prvi nicejski sabor. Na njemu je osuđeno Arijevo učenje, te prihvaćeno Nicejsko vjerovanjeWikizvortekst, koje će postati temeljem ispovijesti vjere Crkve. U središtu toga vjerovanja stoji izjava da je Sin istobitan (grč. homoousios) Ocu.

Konstantin je nakon sabora protjerao biskupe koji nisu podržali Nicejsko vjerovanje ili su odbili osuditi Arija, te je odredio da se svi primjerci Arijevog djela Thalia spale.

Ipak, car se ubrzo opet približio arijancima, te je svrgnuo Atanazija Aleksandrijskog s biskupske stolice i otjerao ga u progonstvo, smatrajući ga zaprekom pomirenju. Nakon Konstantina, i njegovi će nasljednici pogodovati arijancima. Konstancije II., koji je 353. postao jedini car svrgnuo je pravovjernog papu Liberija i na njegovo mjesto postavio protupapu Feliksa II. Potakao je također više mjesnih crkvenih sinoda koji su trebali naći neko kompromisno rješenje.

Takvo će stanje dovesti do saziva Prvog carigradskog sabora, na kojem je još jasnije izrečen trojstveni nauk Crkve i ponovno osuđeno arijanstvo. Nicejsko je vjerovanje prošireno, a novi se tekst obično naziva Nicejsko-carigradsko vjerovanje.

Arijanstvo u ranom srednjem vijeku

Dok je arijanstvo cvalo u Carigradu, gotski obraćenik Vulfil poslan je kao misionar gotskim barbarima s onu stranu Dunava, a iz političkih ga je razloga podržavao Konstancije II.

S vremenom su u germanskim narodima postojale dvije paralelne Crkve: arijanska i nicejska. Plemstvo i viši staleži pripadali su arijanskoj Crkvi, a većina stanovništva nicejskoj. Jedono je pod Vandalima došlo do snažnijeg progona nicejskih kršćana. Osim Vandala, arijanstvo su prihvatili i Ostrogoti, Vizigoti, Burgundi i Langobardi, dok su Franci bili jedina germanska skupina koja je odmah prihvatila nicejsko kršćanstvo. Do početka 8. stoljeća ova su arijanska kraljevstva ili osvojena od strane nicejskih sljedbenika (Ostrogoti, Vandali, Burgundi), ili su njihovi vladari prihvatili nicejsko kršćanstvo (Vizigoti, Langobardi)."
http://hr.wikipedia.org/wiki/Arijanstvo

"Arijevo učenje

Arije je smatrao da Krist nije isto što i Bog, već da je on sin Božji, kojeg je Bog stvorio
. "Bog nije oduvijek bio Otac; postojalo je vrijeme kada je bio sam, i kada još uvijek nije bio Otac: kasnije je postao. Sin nije bio oduvijek, on je postao iz ničega "(Talija). Uzdizanjem Isusa u nadljudsko, između njega i kršćana stvara nepremostiva razdaljina. Po Ariju, pretjerano isticanje Kristova božanstva prijeti uništiti ideju o ugledanju na Kristov život, koja je bitna za kršćanstvo. Arije također nije želio dopustiti da monoteizam potone u učenje o dvoboštvu i suprotstavljao se metafizičkom preuveličavanju Krista, koje je diralo u jedinstvenost Boga."

Prema Ariju je Bog od vječnosti, a Sin njegov prvi stvor, preko koga je sve ostalo stvorio. "Otac je u eonsko vremenima stvorio jedinorođenog Sina, kroz kojega je stvorio i eone i svemir. Sin je bezvremeno stvoren od Oca, on je kreiran i stvoren prije eona, ali nije postojao prije nego je stvoren, no je svakako jedini koji je bezvremeno bio stvoren od Oca prije svih. "

"Arije je prognan u Ilirik, zajedno s njegovim pristašama, ekskomunicirani biskupima sekundom Ptolimediskim i Teona Marmaričkim. Smatralo se da će na taj način arijanski jeres ubrzo biti uništena, ali ispostavilo se da je nasilno suzbijanje imalo upravo suprotno djelovanje. Arije je u Sirmijumu iu drugim gradovima Panonije i Mezije nastavio širiti svoje učenje. Ilirski biskupi polako prihvaćaju Arija, pa se 335. godine, na saboru u Tiru, pojavljuju dva biskupa iz Ilirije koji podržavaju njegovo učenje: Valens iz Murse (Osijek) i Ursacije iz Singidunuma (Beograd)."

"Reakcije na sabor

Stav prihvaćen u Nikeji nije odgovarao pravom stanju unutar kršćanstva. Snage u crkvi bile su drukčije raspoređene nego što je bio slučaj na saboru. Kako je mala većina izvršila nasilje nad velikom manjinom bez ustupaka, osvojena pobjeda zasnivala se na krhkim temeljima. Reakcija na odluku sabora potekla je od Jevsevije iz Nikomidije, iskusnog političara arijanske orijentacije. Jevsevije je protiv svog uvjerenja potpisao nikejski simbol vjere, ali je poslije toga diplomatskom mudrošću nastojao ispraviti grešku. Arijanci su zahtijevali izbacivanje nebiblijskih pojmova iz simbola, što je zahtjev koji se nije mogao lako odbiti. Oni su započeli kritiku vjersko-filozofske formulacije o istoj suštini s obrazloženjem da je ona za laika nerazumljiva. Preko sestre cara Konstantina, čiji je savjetodavac bio Jevsevije, došlo je do zaokreta koji je na novi način preraspodelio istinu i zabludu. Konstantinova politika bila je zainteresirana za pacifikaciju crkve, pa je stoga težio izmirenju s uvrijeđenim arijancima, koji su glasno govorili o opasnosti diteizma. Careva pomirljivost je 330. godine čak rezultirala pozivom Ariju da se vrati, u namjeri da se ispravi nanijeta nepravda. Prognanik nije odmah prihvatio poziv, vjerojatno više iz nepovjerenja nego iz nepokornosti. Naposljetku se zaputio na Konstantinov dvor, gdje je car milostivo primio pekadašnjeg prognanika.

Izgnanstvo Atanasija u Trier

Konstantinovu naredbu da Arija vrati na njegov položaj Atanazije je odbacio primjedbom da se osobe koje je sabor osudio kao vinovnike jeresi ne mogu ponovno vratiti u crkvenu zajednicu. Ni ovoga puta se nije ostvarilo pomirenje koje je car priželjkivao. Arijanstvo je proglašeno istinom, a suparnička strana je optužena za zabludu, te je sada na svojoj koži osjetila nemilost, kada je njen vođa Atanasije otjeran u progonstvo u Trier.

Arijeva smrt

Ovako je Arijevu smrt zabilježio Sokrat Sholastik : "Kada je izašao s carskog dvora, Arije je oko sebe imao mnogo Jevsevijevih pristaša koji su ga čuvali i tako u njihovoj pratnji, on je išao ulicom, a mnoge oči bijahu uprte u njega. Kada je bio blizu Konstantinovog trga, gdje se nalazi porfirne stup, Arije osjeti neku slabost u stomaku. Tada upita jednog iz pratnje gdje se nalazi zahod, a ovaj mu pokaza jedan iza trga. On otide tamo, i tu ga snađe još veća slabost, tako da je uz pražnjenje crijeva prosuo svu utrobu iz sebe uz mnogo krvi, te tu i izdahnu. "

Protivnici su smatrali Arijevu smrt Božjom kaznom, dok su njegove pristaše tvrdili da je otrovan, što je mišljenje i mnogih suvremenih proučavalaca. Uglavnom, Arijeva smrt nije okončala neslaganja. Borba se nastavila nesmanjenom žestinom, jer nije bila vezana za ličnost Arija, već za pitanja koja je on pokrenuo.

Arijanstvo nipošto nije bilo samo mala sekta, već je prerasla u veliku crkvu koja se izdavala kao jedina istinita. Arijanstvo je postalo prvo kršćansko vjerovanje preobraćenih Germana. Episkop Ulfila bio je arijanaca i revnosno je širio arijansko shvaćanje kršćanstva među svojom braćom po vjeri. Među arijancima bilo je tolerantnih kršćana poput Agile, koji je svom sugovorniku Grigoriju iz Tursa, pošto je ovaj tvrdio da je Arijeva smrt dokaz lažnog učenja, smireno odgovorio: "Ne huli učenje koje nije tvoje. Mi sa naše strane, iako ne vjerujemo u ono u što vi vjerujete, ipak ne hulim. Mi, naime, ne smatramo zločinom ako se vjeruje ovako ili onako. "
http://sr.wikipedia.org/wiki/Арије
Izgleda se da je Ilirik bio protiv Svetog trojstva ..
 
"Arijanstvo

Arijanstvo je kristološki nauk što ga je širio prezbiter Arije, koji je živio i naučavao u ranom 4. stoljeću u Aleksandriji u Egiptu. Prema ovom nauku božanska narav Isusova podređena je naravi Boga Oca, pa je tako bilo vrijeme u kojem druga božanska osoba nije postojala, već je stvorena od Oca. Arijanstvo je u 4. i 5. stoljeću bilo vrlo rašireno u Crkvi. Arijev je nauk osuđen je kao hereza na Prvom nicejskom saboru.

Zagovornici i protivnici

Značajniji zagovornici arijanstva bili su, osim samog Arija, biskup Euzebije Cezarejski, Eunomije, protupapa Feliks II., Vulfil, te carigradski patrijarsi: Macedonije (342.-346., 351.-360.), Eudoksije Antiohijski (360.-370.), Demofil (370.-379.) i Maksencije (380.).

Glavni protivnici arijanstva i branitelji trinitarnog pravovjerja bili su: sveti Atanazije Aleksandrijski, sveti Bazilije Veliki, sveti Grgur Nazijanski, sveti Grgur Niški, sveti Ambrozije i sveti Hilarije iz Poitiersa."

"Povijest

Sukob između arijanstva i trojstvenoga vjerovanja, koje će prevagnuti u Crkvi, bio je prvi veći doktrinalni sukob nakon što je bizantski car Konstantin I. Veliki priznao kršćanstvo kao dozvoljenu religiju.

Od kasnog trećeg, pa kroz čitavo četvrto stoljeće u ovim su raspravama sudjelovali vodeći slojevi Crkve, ali i obični vjernici, pa čak i sama carska obitelj.

321. Arije je osuđen na sinod u Aleksandriji, no budući da je imao snažan utjecaj u aleksandrijskoj teološkoj školi, Arijev se nauk proširio istočnim Sredozemljem. Sukob je postao tako snažan da je car Konstantin sazvao prvi ekumenski sabor Crkve, poznat i kao Prvi nicejski sabor. Na njemu je osuđeno Arijevo učenje, te prihvaćeno Nicejsko vjerovanjeWikizvortekst, koje će postati temeljem ispovijesti vjere Crkve. U središtu toga vjerovanja stoji izjava da je Sin istobitan (grč. homoousios) Ocu.

Konstantin je nakon sabora protjerao biskupe koji nisu podržali Nicejsko vjerovanje ili su odbili osuditi Arija, te je odredio da se svi primjerci Arijevog djela Thalia spale.

Ipak, car se ubrzo opet približio arijancima, te je svrgnuo Atanazija Aleksandrijskog s biskupske stolice i otjerao ga u progonstvo, smatrajući ga zaprekom pomirenju. Nakon Konstantina, i njegovi će nasljednici pogodovati arijancima. Konstancije II., koji je 353. postao jedini car svrgnuo je pravovjernog papu Liberija i na njegovo mjesto postavio protupapu Feliksa II. Potakao je također više mjesnih crkvenih sinoda koji su trebali naći neko kompromisno rješenje.

Takvo će stanje dovesti do saziva Prvog carigradskog sabora, na kojem je još jasnije izrečen trojstveni nauk Crkve i ponovno osuđeno arijanstvo. Nicejsko je vjerovanje prošireno, a novi se tekst obično naziva Nicejsko-carigradsko vjerovanje.

Arijanstvo u ranom srednjem vijeku

Dok je arijanstvo cvalo u Carigradu, gotski obraćenik Vulfil poslan je kao misionar gotskim barbarima s onu stranu Dunava, a iz političkih ga je razloga podržavao Konstancije II.

S vremenom su u germanskim narodima postojale dvije paralelne Crkve: arijanska i nicejska. Plemstvo i viši staleži pripadali su arijanskoj Crkvi, a većina stanovništva nicejskoj. Jedono je pod Vandalima došlo do snažnijeg progona nicejskih kršćana. Osim Vandala, arijanstvo su prihvatili i Ostrogoti, Vizigoti, Burgundi i Langobardi, dok su Franci bili jedina germanska skupina koja je odmah prihvatila nicejsko kršćanstvo. Do početka 8. stoljeća ova su arijanska kraljevstva ili osvojena od strane nicejskih sljedbenika (Ostrogoti, Vandali, Burgundi), ili su njihovi vladari prihvatili nicejsko kršćanstvo (Vizigoti, Langobardi)."
http://hr.wikipedia.org/wiki/Arijanstvo

"Arijevo učenje

Arije je smatrao da Krist nije isto što i Bog, već da je on sin Božji, kojeg je Bog stvorio
. "Bog nije oduvijek bio Otac; postojalo je vrijeme kada je bio sam, i kada još uvijek nije bio Otac: kasnije je postao. Sin nije bio oduvijek, on je postao iz ničega "(Talija). Uzdizanjem Isusa u nadljudsko, između njega i kršćana stvara nepremostiva razdaljina. Po Ariju, pretjerano isticanje Kristova božanstva prijeti uništiti ideju o ugledanju na Kristov život, koja je bitna za kršćanstvo. Arije također nije želio dopustiti da monoteizam potone u učenje o dvoboštvu i suprotstavljao se metafizičkom preuveličavanju Krista, koje je diralo u jedinstvenost Boga."

Prema Ariju je Bog od vječnosti, a Sin njegov prvi stvor, preko koga je sve ostalo stvorio. "Otac je u eonsko vremenima stvorio jedinorođenog Sina, kroz kojega je stvorio i eone i svemir. Sin je bezvremeno stvoren od Oca, on je kreiran i stvoren prije eona, ali nije postojao prije nego je stvoren, no je svakako jedini koji je bezvremeno bio stvoren od Oca prije svih. "

"Arije je prognan u Ilirik, zajedno s njegovim pristašama, ekskomunicirani biskupima sekundom Ptolimediskim i Teona Marmaričkim. Smatralo se da će na taj način arijanski jeres ubrzo biti uništena, ali ispostavilo se da je nasilno suzbijanje imalo upravo suprotno djelovanje. Arije je u Sirmijumu iu drugim gradovima Panonije i Mezije nastavio širiti svoje učenje. Ilirski biskupi polako prihvaćaju Arija, pa se 335. godine, na saboru u Tiru, pojavljuju dva biskupa iz Ilirije koji podržavaju njegovo učenje: Valens iz Murse (Osijek) i Ursacije iz Singidunuma (Beograd)."

"Reakcije na sabor

Stav prihvaćen u Nikeji nije odgovarao pravom stanju unutar kršćanstva. Snage u crkvi bile su drukčije raspoređene nego što je bio slučaj na saboru. Kako je mala većina izvršila nasilje nad velikom manjinom bez ustupaka, osvojena pobjeda zasnivala se na krhkim temeljima. Reakcija na odluku sabora potekla je od Jevsevije iz Nikomidije, iskusnog političara arijanske orijentacije. Jevsevije je protiv svog uvjerenja potpisao nikejski simbol vjere, ali je poslije toga diplomatskom mudrošću nastojao ispraviti grešku. Arijanci su zahtijevali izbacivanje nebiblijskih pojmova iz simbola, što je zahtjev koji se nije mogao lako odbiti. Oni su započeli kritiku vjersko-filozofske formulacije o istoj suštini s obrazloženjem da je ona za laika nerazumljiva. Preko sestre cara Konstantina, čiji je savjetodavac bio Jevsevije, došlo je do zaokreta koji je na novi način preraspodelio istinu i zabludu. Konstantinova politika bila je zainteresirana za pacifikaciju crkve, pa je stoga težio izmirenju s uvrijeđenim arijancima, koji su glasno govorili o opasnosti diteizma. Careva pomirljivost je 330. godine čak rezultirala pozivom Ariju da se vrati, u namjeri da se ispravi nanijeta nepravda. Prognanik nije odmah prihvatio poziv, vjerojatno više iz nepovjerenja nego iz nepokornosti. Naposljetku se zaputio na Konstantinov dvor, gdje je car milostivo primio pekadašnjeg prognanika.

Izgnanstvo Atanasija u Trier

Konstantinovu naredbu da Arija vrati na njegov položaj Atanazije je odbacio primjedbom da se osobe koje je sabor osudio kao vinovnike jeresi ne mogu ponovno vratiti u crkvenu zajednicu. Ni ovoga puta se nije ostvarilo pomirenje koje je car priželjkivao. Arijanstvo je proglašeno istinom, a suparnička strana je optužena za zabludu, te je sada na svojoj koži osjetila nemilost, kada je njen vođa Atanasije otjeran u progonstvo u Trier.

Arijeva smrt

Ovako je Arijevu smrt zabilježio Sokrat Sholastik : "Kada je izašao s carskog dvora, Arije je oko sebe imao mnogo Jevsevijevih pristaša koji su ga čuvali i tako u njihovoj pratnji, on je išao ulicom, a mnoge oči bijahu uprte u njega. Kada je bio blizu Konstantinovog trga, gdje se nalazi porfirne stup, Arije osjeti neku slabost u stomaku. Tada upita jednog iz pratnje gdje se nalazi zahod, a ovaj mu pokaza jedan iza trga. On otide tamo, i tu ga snađe još veća slabost, tako da je uz pražnjenje crijeva prosuo svu utrobu iz sebe uz mnogo krvi, te tu i izdahnu. "

Protivnici su smatrali Arijevu smrt Božjom kaznom, dok su njegove pristaše tvrdili da je otrovan, što je mišljenje i mnogih suvremenih proučavalaca. Uglavnom, Arijeva smrt nije okončala neslaganja. Borba se nastavila nesmanjenom žestinom, jer nije bila vezana za ličnost Arija, već za pitanja koja je on pokrenuo.

Arijanstvo nipošto nije bilo samo mala sekta, već je prerasla u veliku crkvu koja se izdavala kao jedina istinita. Arijanstvo je postalo prvo kršćansko vjerovanje preobraćenih Germana. Episkop Ulfila bio je arijanaca i revnosno je širio arijansko shvaćanje kršćanstva među svojom braćom po vjeri. Među arijancima bilo je tolerantnih kršćana poput Agile, koji je svom sugovorniku Grigoriju iz Tursa, pošto je ovaj tvrdio da je Arijeva smrt dokaz lažnog učenja, smireno odgovorio: "Ne huli učenje koje nije tvoje. Mi sa naše strane, iako ne vjerujemo u ono u što vi vjerujete, ipak ne hulim. Mi, naime, ne smatramo zločinom ako se vjeruje ovako ili onako. "
http://sr.wikipedia.org/wiki/Арије
Izgleda se da je Ilirik bio protiv Svetog trojstva ..

Da da, to je ono čuveno bogumilsko arijanstvo sa svakog nadgrobnog spomenika i svakog srednjevekovnog spisa:

voimja OCA i SINA i SVJATAGO duha, az rab božiji......
 
Tema pod kljuc momentalno,ili nek dodicna objasni kakve veze ima Arije i Arijevci sa Ilirikom,ili neka promeni naziv teme u Arijevo ucenje.


Mada mislim da ni ona mucenica ne zna sta hoce.

Čini se da nisi pročitao :
"335. godine, na saboru u Tiru, pojavljuju dva biskupa iz Ilirije koji podržavaju njegovo učenje: Valens iz Murse (Osijek) i Ursacije iz Singidunuma (Beograd)."
 
Čini se da nisi pročitao :
"335. godine, na saboru u Tiru, pojavljuju dva biskupa iz Ilirije koji podržavaju njegovo učenje: Valens iz Murse (Osijek) i Ursacije iz Singidunuma (Beograd)."

Не него ти не читаш шта постујеш,Сингидунум,Мурса и Сирмијум не припадају Илирику,толико о википедији,а и твом образовању.
 
A zar nije svejedno - krst je krst ? Samo , različiti krstovi su i u 20. vijeku proizveli sukobe , nisu li ?
Ne lupetaj , nego se dohvati tepsije, otac, sin i sveti duh su sveto trojstvo. I tekstovi sami po sebi oslikavaju neprekidan kontinuitet ispovedanja istočnog obreda hrišćanstva do danas. To nikad nećeš moći da opovrgneš tvojim besmislicama. Da su takozvani "Bogumili" pisali na svojim nadgobnim spomenicima tekst : bog će pobediti đavola ili dobro će pobediti zlo, to bi bio dualizam.
 
Не него ти не читаш шта постујеш,Сингидунум,Мурса и Сирмијум не припадају Илирику,толико о википедији,а и твом образовању.

Augusto_30aC_-_6dC_55%25CS_jpg.JPG

http://sr.wikipedia.org/wiki/Датотека:Province_of_Illyricum.png

'Илирик

Не поистовећивати са Илирија.

Провинција Илирик

Илирик, (лат. Illyricum) у древно доба северозападни део Балканског полуострва и Јадранског мора назван по Илирима. Јужни део земље које су насељавали Илири (јужна Далмација) дошла је у индиректну контролу Рима после Првог илирског рата вођеног 229./228. п. н. е.. Илирик (у смислу земаља у унутрашњости Балкана до реке Саве) постаје од средине 1. века п. н. е.. земља која се додељивала на управу римским промагистратима, а тек под владавином Октавијана Августа коначно покорена и тако постаје римска провинција.

Након пораза Илира у устанку од 6. до 9. године нове ере. долази до дељења на провинције "Illyricum inferius" (Панонија) и "Illyricum superius" (Далмација). Након дељења царства 395. Далмација и Панонија припадају Западном римском царству. У VII. веку насељавају се јужнословенска племена.'
http://sr.wikipedia.org/wiki/Илирик
 
Ne lupetaj , nego se dohvati tepsije, otac, sin i sveti duh su sveto trojstvo. I tekstovi sami po sebi oslikavaju neprekidan kontinuitet ispovedanja istočnog obreda hrišćanstva do danas. To nikad nećeš moći da opovrgneš tvojim besmislicama. Da su takozvani "Bogumili" pisali na svojim nadgobnim spomenicima tekst : bog će pobediti đavola ili dobro će pobediti zlo, to bi bio dualizam.

Ovdje nije riječ o dualizmu , nego o dvoboštvu i troboštvu ..

Ali možemo kratko i to . .

"Manihejstvo
Manihejstvo je tradicionalno iransko vjerovanje koje se definira kao sinteza tradicionalnog perzijskog vjerskog dualizma dobra i zla, sa elementima ranoga kršćanstva. Tu sintezu uobličio je perzijski vjerski učenjak Mani (Manichaeus) još u 3. stoljeću nove ere."

"Manijevo učenje se poslije njegove smrti proširilo iz Perzije u okolne zemlje i Rimsko Carstvo, najprije u Maloj Aziji, odakle je prešlo na Balkan i dalje u Evropu. Rimski imperator Dioklecijan je već 296. godine bio prisiljen izdati edikt kojim se osuđuje manihejstvo i naređuje progon njegovih sljedbenika. On tu ističe da su do njega, kao imperatora, stigle vijesti da su manihejci, "kao iznenadna kuga", provalili iz zemlje "neprijateljskih Iranaca" u Rimsko carstvo i tu prouzročili "brojne nevolje i tragedije" u želji da svrgnu velike bogove i odvrate "odabrani" rimski narod od svete im vjere. Od njih se treba čuvati, jer oni prijete da svojim "neljudskim postupcima" i "ludim iranskim običajima" zatruju "miroljubivi i nevini rimski narod", pa čak i "narod cijelog svijeta". Dioklecijan stoga naređuje da se njihova imovina svugdje zaplijeni, a njihove knjige spale. Uprkos žestokim progonima, Manijevo učenje se sve više širilo, posebno među obespravljenim slojevima stanovništva, kako na zapadu, tako i na istoku Rimskog Carstva. Invazijom različitih barbarskih plemena na Rimsko Carstvo, padom njegovog zapadnog dijela te ubrzanjem procesa feudalizacije javljaju se mnoge neomanihejske sekte i pokreti koji se sa socijalnog i vjerskog stanovišta opiru tom procesu. Oni su se zapravo opirali ukmećivanju slobodnih seljaka, čime su stekli jaka uporišta među slavenskim i franačkim seljaštvom koje je preplavilo europske provincije Rimskog Carstva."
http://hr.wikipedia.org/wiki/Manihejstvo
300px-ManichaeismSpread.jpg

Širenje manihejstva u Rimskom Carstvu i svijetu
 
Augusto_30aC_-_6dC_55%CS_jpg.JPG

Илирик

Не поистовећивати са Илирија.

Провинција Илирик

Илирик, (лат. Illyricum) у древно доба северозападни део Балканског полуострва и Јадранског мора назван по Илирима. Јужни део земље које су насељавали Илири (јужна Далмација) дошла је у индиректну контролу Рима после Првог илирског рата вођеног 229./228. п. н. е.. Илирик (у смислу земаља у унутрашњости Балкана до реке Саве) постаје од средине 1. века п. н. е.. земља која се додељивала на управу римским промагистратима, а тек под владавином Октавијана Августа коначно покорена и тако постаје римска провинција.

Након пораза Илира у устанку од 6. до 9. године нове ере. долази до дељења на провинције "Illyricum inferius" (Панонија) и "Illyricum superius" (Далмација). Након дељења царства 395. Далмација и Панонија припадају Западном римском царству. У VII. веку насељавају се јужнословенска племена.'
http://sr.wikipedia.org/wiki/Илирик

Какве везе онда имају тај Илирик и хришћанство,Сирмијум и Мурса у време појаве хришћана већ увелико припадају Панонији секунди,а Виминацијум и мислим Сингидунум Мезији а не Панонији,Сисак припада Панонији прими,мешаш читава раздобља.

Уз то буди речено Сингидунум и Сирмијум јесу били јаки центри аријанизма,али не и читаве провинције како си ти то паушално лупила.

Да ли ти то покушаваш да доведеш у везу Аријевце из 4 века са босанским хришћанима из 13 века,или ми се чини.
 
Ovdje nije riječ o dualizmu , nego o dvoboštvu i troboštvu ..

Ali možemo kratko i to . .

"Manihejstvo
Manihejstvo je tradicionalno iransko vjerovanje koje se definira kao sinteza tradicionalnog perzijskog vjerskog dualizma dobra i zla, sa elementima ranoga kršćanstva. Tu sintezu uobličio je perzijski vjerski učenjak Mani (Manichaeus) još u 3. stoljeću nove ere."

"Manijevo učenje se poslije njegove smrti proširilo iz Perzije u okolne zemlje i Rimsko Carstvo, najprije u Maloj Aziji, odakle je prešlo na Balkan i dalje u Evropu. Rimski imperator Dioklecijan je već 296. godine bio prisiljen izdati edikt kojim se osuđuje manihejstvo i naređuje progon njegovih sljedbenika. On tu ističe da su do njega, kao imperatora, stigle vijesti da su manihejci, "kao iznenadna kuga", provalili iz zemlje "neprijateljskih Iranaca" u Rimsko carstvo i tu prouzročili "brojne nevolje i tragedije" u želji da svrgnu velike bogove i odvrate "odabrani" rimski narod od svete im vjere. Od njih se treba čuvati, jer oni prijete da svojim "neljudskim postupcima" i "ludim iranskim običajima" zatruju "miroljubivi i nevini rimski narod", pa čak i "narod cijelog svijeta". Dioklecijan stoga naređuje da se njihova imovina svugdje zaplijeni, a njihove knjige spale. Uprkos žestokim progonima, Manijevo učenje se sve više širilo, posebno među obespravljenim slojevima stanovništva, kako na zapadu, tako i na istoku Rimskog Carstva. Invazijom različitih barbarskih plemena na Rimsko Carstvo, padom njegovog zapadnog dijela te ubrzanjem procesa feudalizacije javljaju se mnoge neomanihejske sekte i pokreti koji se sa socijalnog i vjerskog stanovišta opiru tom procesu. Oni su se zapravo opirali ukmećivanju slobodnih seljaka, čime su stekli jaka uporišta među slavenskim i franačkim seljaštvom koje je preplavilo europske provincije Rimskog Carstva."
http://hr.wikipedia.org/wiki/Manihejstvo
300px-ManichaeismSpread.jpg

Širenje manihejstva u Rimskom Carstvu i svijetu

Opet lupetaš, osnova manihejstva je upravo DUALIZAM a ne mnogoboštvo, a toga u Bosni nije bilo. Manihejstvo se zapatilo samo po obali Jadranskog mora, tamo gde je bilo i rimskih doseljenika a naročito povratnika iz Male Azije,,postoje veoma dokumentovana nalazišta u Dalmaciji, i moram da ti odam tajnu, zaprepastila bi se kad bi videla razliku manihejskih spomenika ( kojima dominira figura bika) i stećaka u Bosni. No, to tebe ne dotiče ti imaš veoma tvrd i debeo obraz.
 
Poslednja izmena:
Opet lupetaš, osnova manihejstva je upravo DUALIZAM a ne mnogoboštvo, a toga u Bosni nije bilo. Manihejstvo se zapatilo samo po obali Jadranskog mora, tamo gde je bilo i rimskih doseljenika a naročito povratnika iz Male Azije,,postoje veoma dokumentovana nalazišta u Dalmaciji, i moram da ti odam tajnu, zaprepastila bi se kad bi videla razliku manihejskih spomenika ( kojima dominira figura bika) i stećaka u Bosni. No, to tebe ne dotiče ti imaš veoma tvrd i debeo obraz.

Samo si trebao nastaviti čitati na linku :
"Manihejstvo u kršćanskom svijetu
Manihejstvo u kršćanskom svijetu nije naišlo na odobravanje ni u kom smislu, te je stoga poput svih drugih hereza bilo podvrgnuto nemilosrdnoj inkviziciji. Kako je Mani propovijedao strpljivost u svim situacijama, njegovi sljedbenici su sve progone od strane kršćanskog svijeta stoički podnosili. Ipak, manihejstvo se polako i skromno širilo u svome pravom obliku, ali se zato iz njega razvila vrlo moćna i stabilna hereza - bogumilstvo, te su pod njegovim utjecajem nastale i Crkva bosanska, katarsko, albigenško, babunsko, patarensko, valdeško i mnoga druga učenja. Sva ova učenja Crkva je vremenom vrlo uspješno iskorijenila iz Europe. Tek je neznatan utjecaj još vidljiv u raznim protestantskim konfesijama kršćanstva."
http://hr.wikipedia.org/wiki/Manihejstvo

Ali ovdje je tema arijansko učenje koje je bilo suprotstavljeno nicejskom učenju Svetog trojstva, a koje je podržano u Iliriku ..
 
Sirmijska biskupija
'Od početka kršćanstva područje današnje Đakovačko-osječke nadbiskupije i Srijemske biskupije bilo je pod Rimljanima, i to do 4. st. kao dio Panonije donje, a potom kao posebno upravno područje s nazivom Panonija sirmijska (Panonnia Sirmiensis), sa sjedištem u Mitrovici (Sirmiumu)"

"Sa slobodom koju car Konstantin pruža kršćanstvu 313. god. dolazi do razvoja i ove biskupije, a uskoro i do uzdignuća na razinu metropolije. Njezine su biskupije cvjetale, a granicama su moguće bili obuhvaćeni dijelovi današnje Bosne, Srbije, Hrvatske, Slovenije i Bugarske. Za naše krajeve, među značajnije biskupije svakako spadaju Cibalae (Vinkovci),Mursa (Osijek), Siscia (Sisak), Bassiana (Donji Petrovci), Petovio (Ptuj), Emona (Ljubljana), te Singidunum (Beograd).

Međutim, uslijedilo je nekoliko udaraca koji će dovesti do uništenja metropolije. Ponajprije, prvi se udarac vezuje uz Arija, koji je kao krivovjerac jedno vrijeme bio u progonstvu u donjoj Panoniji, a sam se odmah dao na širenje arijanizma, te je stekao mnoge pristaše. Najznačajniji su bili biskupi Ursacije iz Singidunuma i Valens iz Murse, koji su kasnije postali “stupovi arijanstva u našim krajevima”. Kolike su napetosti zavladale u metropoliji, svjedoče četiri sirmijska sabora, održana sredinom 4. st., a možda još i više dolazak samog sv. Ambrozija, s nakanom da smiri navedene tenzije i podupre pravovjerje. Još su snažniji udarac metropoliji zadali Huni, uništivši Sirmium 441. godine. Nakon kakvog-takvog oporavka, osnažuju se i biskupije, ali se sada neke od njih priklanjaju drugim metropolijama, te time okrnjuju Sirmijsku.Stari sjaj i ugled otišli su u nepovrat.'
http://zrno.wordpress.com/teoloske-...vijesni-orisi-dakovacko-osjecke-nadbiskupije/
 
Ej.... pazi....

pogledaj malo kome je pripadao stecak iz tvog avatara i pogledaj sta su ljudi iz te porodice gradili i ostavili u amanet.

Mrsko mi je da ponavljam neke postove koje sam slao pre 2 godine.

neverovatan je taj vas problem konvertitizma i pokusaj da se isti opravda po svaku cenu.

BTW, ti ljudi su bili Srbi po svom etnickom poreklu koje se ne menja i u slucaju da su propovedali religiju Azteka.
 
Ej.... pazi....

pogledaj malo kome je pripadao stecak iz tvog avatara i pogledaj sta su ljudi iz te porodice gradili i ostavili u amanet.

Mrsko mi je da ponavljam neke postove koje sam slao pre 2 godine.

neverovatan je taj vas problem konvertitizma i pokusaj da se isti opravda po svaku cenu.

BTW, ti ljudi su bili Srbi po svom etnickom poreklu koje se ne menja i u slucaju da su propovedali religiju Azteka.

Tema nisu stećci , na tu temu može pjesma
!
O kakvom konvertizmu ti pričaš , o Crkvi bosanskoj ? To je bilo različito crkveno učenje , dio crkvenog učenja koje se širilo Europom.
Jesu li bili Srbi u Iliriku u 4.,5. vijeku ?
 
Poslednja izmena:
Tema nisu stećci , na tu temu može pjesma
!
O kakvom konvertizmu ti pričaš , o Crkvi bosanskoj ? To je bilo različito crkveno učenje , dio crkvenog učenja koje se širilo Europom.
Jesu li bili Srbi u Iliriku u 4.,5. vijeku ?

znas sta...... zensko si pa moram imati obzira prema tebi. necu biti grub i slicno tome :)

Sve o cemu govoris nema savrseno nikakve veze sa danasnjim stanovnicima BiH.

Lepo je znati i sta je u bosni bilo u doba Jure ali treba reci da to sa danasnjim stanovnistvom nema nikakve veze.
 
Tema nisu stećci , na tu temu može pjesma
!
O kakvom konvertizmu ti pričaš , o Crkvi bosanskoj ? To je bilo različito crkveno učenje , dio crkvenog učenja koje se širilo Europom.
Jesu li bili Srbi u Iliriku u 4.,5. vijeku ?

U 4-5 vijeku nije bilo ni Srba ni Bosne ni crkve bosanske a najmanje od svega je bilo muslimana i islama.
Sve je to došlo mnogo vjekova kasnije.
Najstarija tradicija i kultura naroda Bosne je vezana za Evropu i te narode a islam su sa svojom okupacijom tu posijali Turci.
Današnji Bošnjaci mogu biti samo mnogo mlađa kultura i ostatak toga turskog sjemena, koje se eto čvrsto ukorijeniko na tom tlu.
I to je razlog, što svi u okruženju osjećaju to sjeme kao strano tijelo koje se želi odbaciti.
I sve što se više pokušavaju povezivati zaštititi preko dalekog islamskog svijeta, ta prostori okruženje ih sve više osjeća kao nešto strano i neprilagodljivo domaćoj sredini.
Da budem jasan; ja nemam ništa protiv muslimana i imam mnogo prijatelja i saradnika muslimana, koji su odlični ljudi ali ja samo osjećam, gdje oni prave grešku i
zašto ih ta prostor nekako ne prihvata najbolje i žele ih nekako gurnuti čim dalje od sebe.
To je vaša teška greška, što prijatelje tražite po vjerskoj liniji i iz daleka a svoje komšije sa tim tjerate da vas ignorišu ili šta gore.
 
'Početkom 4. vijeka u Aleksandrijskoj Crkvi razvila se živa kristološka rasprava. Glavni protagonist bio je sveštenik Arije, izuzetno popularan među narodom. Prema njegovom nauku, Sin, premda savršen, bio je tek stvorenje Očevo i Ocu podređen (subordiniran). Tako on nije prihvaćao da bi Otac i Sin bili iste biti (u Aristotelovu značenju grčke riječi ousia, kako ga je prihvatio platonizam i neoplatonizam). U ovome se već jasno vidi uticaj grčke filozofije i njene nomenklature. Stoga Arije nije govorio da je Sin istobitan (homoousios), nego da je sličnobitan (homoiousios) Ocu.
S druge strane, aleksandrijski biskup Aleksandar i Atanazije Aleksandrijski držali su da je Sin istobitan (homoousios) Ocu, te da nije stvoren, nego da je od vječnosti rođen od Oca.
Zbog toga je 321. u Aleksandriji održan sinod kojeg je sazvao Aleksandar, na kojem je osuđen Arijev nauk, a sam je Arije ekskomuniciran. Ipak, to nije zaustavilo širenje arijanizma. Sam Arije nastavio je djelovati u Palestini, pod zaštitom svoga školskog prijatelja, uticajnog Euzebija Nikomedijskog.'


Prvi nikejski sabor , 325. godine
'Prvi nikejski sabor ujedno je i prvi ekumenski crkveni sabor, a održan je u Nikeji u Bitiniji (današnja Turska).'
'Za održavanje crkvenog sabora i postizanje mira među kršćanima zauzimao se i car Konstantin kako bi na taj način osigurao mir u svome carstvu.'


'Prethodni događaji
Tek u 20. vijeku otkriveni su spisi mjesnog sabora koji je održan pola godine prije Nikejskog sabora u Antiohiji (današnja Antakya u Turskoj). Taj bi se sabor mogao nazvati stvarnom prethodnicom Prvog nikejskog sabora, a na njemu je učestvovalo 59 biskupa iz Palestine, Arabije, Fenicije i Kapadocije. Vodio ga je biskup Hozije iz Cordobe, koji će imati odlučujuću ulogu i na Nikejskom saboru. Povod ovom saboru bio je izbor novog antiohijskog biskupa, no usto je prihvaćeno i jedno protuarijansko Vjerovanje. Trojica biskupa, sudionika ovog sabora, među kojima i Euzebije Cezarejski, odbili su potpisati odluke sabora, te su privremeno ekskomunicirani s mogućnošću da promijene mišljenje na »velikom i svetom saboru u Anciri« (koji se potom ipak održao u Niceji).'

'Sudionici sabora
Car je sazvao sabor u Nikeji, a na njega je pozvao svih 1800 biskupa iz čitave kršćanske Crkve (oko 1000 s Istoka i oko 800 sa Zapada). Ipak, na sabor je stiglo između 250 i 320 saborskih otaca, većinom s Istoka, budući da su se na Istoku vodile i najžešće rasprave. Tačan broj sudionika nije moguće utvrditi, premda crkvena predaja najčešće govori o broju od njih 318.

Od malobrojnih predstavnika zapadne Crkve, valja napomenuti da je rimski papa Silvestar I. poslao je svoje izaslanike (legate) u osobama dvojice svećenika. Uz njih, u saboru su učestvovali: Hozije iz Cordobe iz Iberije, Marko Kalabrijski iz Italije, Cecilijan Kartaški iz sjeverne Afrike, Nikasije Dijonski iz Galije, te Dujam Stridonski iz Dunavske provincije.

Među brojnim predstavnicima istočne Crkve najviđeniji bili su nadbiskupi Aleksandar Aleksandrijski, Eustatije Antiohijski i Makarije Jeruzalemski. Neki od okupljenih otaca - primjerice, Pafnucije iz Tebe, Potamon Heraklejski i Pavao Neocezarejski - još su na svome tijelu nosili ožiljke od posljednjih progona kršćana. Ostali značajni sudionici s Istoka bili su: Euzebije Nikomedijski, Euzebije Cezarejski, sveti Nikola iz Mire, Aristak Armenski i Jakov Nisibijski.

Od biskupa izvan Rimskog carstva pristigli su: perzijski biskup Ivan, gotski biskup Teofil i Statofil, biskup Picijunta na području današnje Rusije i Abhazije.

Odluke o Ariju i njegovu nauku
Dvadesetak biskupa isprva je podržavalo Arija, no nakon čitanja dijelova njegovih spisa potakli su ih da mu se usprotive. Euzebije Cezarejski nastojao je predložiti kompromisno rješenje. Na kraju su u potpunosti odnijeli prevagu protuarijanski biskupi, te je nakon mjesec dana zasjedanja sabor donio tekst Nikejskog vjerovanja. Taj tekst nisu potpisala samo dvojica biskupa iz Libije koji su od početka bili usko povezani s Arijem. Unatoč razumijevanju za Arija, Euzebije Cezarejski prihvatio je tekst Vjerovanja. Arijeva su djela trebala biti spaljena, a biskupi koji su ga podržali bili su prognani. Sam je Arije prognan u Ilirik.'


'Melecijev raskol
Treće važno pitanje bilo je rješavanje Melecijeva raskola. Odlučeno je da će Melecije ostati u svome gradu Likopolu, no bez ovlasti ređenja novih klerika i bez vršenja biskupske vlasti. Usto, bilo mu je zabranjeno obilaženje okolice grada, kao i ređenje u drugim dijecezama. Zadržao je biskupski naslov, no svi koje je on redio trebali su se ponovno rediti, te su njegova ređenja smatrana nevažećim. U slučaju smrti nemelecijanskog biskupa, njega je mogao naslijediti Melecijev sljedbenik.
Ove blage mjere protiv Melecija nisu urodile plodom, budući da su melecijevci kasnije pristupili arijancima, te je Atanazije Aleksandrijski još dugo bio s njima u sukobu. Melecijanstvo je konačno izumrlo sredinom 5. vijeka'.
http://bs.wikipedia.org/wiki/Prvi_nikejski_sabor

220px-Constantine_burning_Arian_books.jpg

Konstantin I pali Arijanove knjiga, ilustracija iz knjiga kanonskoga prava, ca. 825
 
U 4-5 vijeku nije bilo ni Srba ni Bosne ni crkve bosanske a najmanje od svega je bilo muslimana i islama.
Sve je to došlo mnogo vjekova kasnije.
Najstarija tradicija i kultura naroda Bosne je vezana za Evropu i te narode a islam su sa svojom okupacijom tu posijali Turci.
Današnji Bošnjaci mogu biti samo mnogo mlađa kultura i ostatak toga turskog sjemena, koje se eto čvrsto ukorijeniko na tom tlu.
I to je razlog, što svi u okruženju osjećaju to sjeme kao strano tijelo koje se želi odbaciti.
I sve što se više pokušavaju povezivati zaštititi preko dalekog islamskog svijeta, ta prostori okruženje ih sve više osjeća kao nešto strano i neprilagodljivo domaćoj sredini.
Da budem jasan; ja nemam ništa protiv muslimana i imam mnogo prijatelja i saradnika muslimana, koji su odlični ljudi ali ja samo osjećam, gdje oni prave grešku i
zašto ih ta prostor nekako ne prihvata najbolje i žele ih nekako gurnuti čim dalje od sebe.
To je vaša teška greška, što prijatelje tražite po vjerskoj liniji i iz daleka a svoje komšije sa tim tjerate da vas ignorišu ili šta gore.

Moračanin , otvori istorijsku temu o islamu i javi mi da dođem u pohode, ovdje napiši nešto na ovu temu .
 
znas sta...... zensko si pa moram imati obzira prema tebi. necu biti grub i slicno tome :)

Sve o cemu govoris nema savrseno nikakve veze sa danasnjim stanovnicima BiH.

Lepo je znati i sta je u bosni bilo u doba Jure ali treba reci da to sa danasnjim stanovnistvom nema nikakve veze.

Gledaću da arijanstvu u Bosni posvetim posebnu pažnju , vidim da si živo zainteresovan ..
 
Ja ne znam sta se Muslimani tripuju oko Bogumila i sl. kada su "dualisti" u islamskom svetu, znaci muslimani koji su skrenli u dualisticku jeres, najcesce zavrsavali pod nemiloscu serijatskog prava, tj. bez glave.

Zasto se tripuju.....
zato sto se Makedonci tripuju da su potomci Alexander The Great-a, Siptari da su Iliri, Crnogorci Dukljani, Hrvati katolici jos 3000 godina pre Hrista i nositelji kulture i civilizianosti na Europskom kontnentu, i na zalost Srbi koji su videli da se konji potkivaju pa digli nogu i sada pojedinci tvrde da su svi narodi na planeti zapravo Srbi....

ove teme se potezu usled krize identiteta i kada pseudoistorijom treba da se pokrije neki politicki projekat. U slucaju Siptara, recimo , za ledjima trenutno stoje SAD koje na silu trenutno mogu da urade svasta. medjutim, pitanje je koliko ce to dugo da traje. Slicni su pokusaju bili i za vremena Hitlera pa znamo kako su zavrsili.
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top