Casual Observer
Stara legenda
- Poruka
- 83.991
Hrvatska najavljuje sposobnost proizvodnje pola miliona vojnih dronova godišnje
VTI-jev projekat,dron-kamikaza Komarac premijerno je u inostranstvu prikazan na sajmu UMEX 2024 u Abu Dabiju / Foto: Petar Vojinović, Tango Six
Hrvatski ministar odbrane Ivan Anušić nedavno je izjavio da je Hrvatska u stanju da proizvede pola miliona manjih dronova za vojnu upotrebu godišnje.
Anušić je ovo izjavio nakon sastanka formata ministara odbrane Saveta za spoljne poslove Evropske Unije a prisustvovao je i sastanku Upravljačkog odbora Evropske obrambene agencije. Među temama sastanka Saveta za spoljne poslove EU bile su vojna pomoć Ukrajini, kao i jačanje odbrambene spremnosti članica EU u sklopu plana „ReArm Europe“.
Ministar Anušić je tom prikom izjavio da se nastoji da se zajednička nabavka naoružanja i vojne opreme kojom bi se postigle „specifične odbrambene sposobnosti članica EU“, finansira putem mehanizama plana „ReArm“. On je napomenuo da je Hrvatska, s obzirom na kapacitete i mogućnosti svoje odbrambene industrije, istakla interes i jednu svoju sposobnost u kojoj bi mogla imati vodeću ulogu u EU, a to je proizvodnja malih dronova, pri čemu bi se u Evropi mogla organizovati i zajednička nabavka.
Neki od dronova hrvatske proizvodnje koji su ispitani napoligonu marta 2023. godine / Foto: MORH
Hrvatski ministar je pojasnio da je reč o više hrvatskih odbrambenih preduzeća koje imaju sposobnost proizvodnje malih dronova. Dronovi bi se proizvodili u hrvatskim fabrikama i u potpunosti bi bili proizvedeni od hrvatskih i evropskih komponenti.
– Hrvatske tvrtke već ove godine bi mogle proizvesti pola milijuna malih dronova. Ta brojka, bude li Hrvatska u poziciji da ima vodeću ulogu u tom segmentu, može se i povećati – rekao je ministar Anušić.
Kako se još navodi, dronovi spadaju u projekte koji bi mogli biti označeni kao projekti od zajedničkog interesa i čija bi zajednička nabavka mogla biti finansirana u sklopu plana ReArm. Zajedničke nabavke u sklopu plana naoružavanja Evrope podržavaće se kao oblik postizanja ključnih odbrambenih sposobnosti članica EU.
Kakva je perspektiva proizvodnje malih dronova u Hrvatskoj?
Za sada ne postoji zvanična informacija da neka hrvatska kompanija masovno proizvodi ‘‘male dronove‘‘, niti kakvi su njihovi kapaciteti. Pritom bi se pod tom kategorijom mogli svrstati, kako kvadkopteri manjih dimenzija (izviđački, ali i FPV dronovi-kamikaze), tako i veći izviđački i naoružani multikopteri, pa sve do taktičkih letelica avionskog tipa.MORH je marta 2023. objavio da je na poligonu ispitivano nekoliko tipova savremenih dronova-kamikaza hrvatske proizvodnje, ali nije otkiveno koje kompanije ih proizvode. Osim da će se nabaviti za hrvatsku vojsku, nije saopšteno ni kada bi to moglo da se dogodi, niti količina koja bi bila nabavljena. Do sada ovakvi dronovi nisu primećeni u Oružanim snagama Hrvatske koje poseduju kineske izviđačke multikoptere DJI Inspire i DJI Mavic.
U Hrvatskoj postoji par manjih proizvođača dronova. Najozbiljnija kompanija u ovom segmentu svakako je osiječka Orqa koja je krajem oktobra prošle godine potpisala ugovor sa turskim Bajkarom za integrisanje FPV dronova na izviđačko-borbene besposadne letelica TB2 Bajraktar. Orqa želi da se na tržištu pronađe zapadna alternativa letelicama dominantnog kineskog proizvođača DJI.
Kompanija je izuzetno uspešna u FPV proizvodima i tehnologijama u civilnom segmentu.
FPV dron Dream X hrvatske kompanije Orqa / Foto: Orqa
Sredinom decembra prošle godineOrqa je kroz stranu investiciju obezbedila finansiranje projekta‘‘DJI of the West‘‘. Ukupno 5,8 miliona evra obezbedile su tri preduzeća iz SAD, i to Lightspeed Venture Partners, Radius Capital, Decisive Point, kao i mađarski Day One Capital. Kako je saopšteno, sredstva će biti utrošena na „globalnu ekspanziju, povećanje proizvodnih kapaciteta u SAD i Evropi, zapošljavanje i dalji tehnološki razvoj“.
Prema pisanju Forbsa, američki Pentagon je zbog kineskih komponenti zaustavio nabavke velikog broja dronova, a među proizvođačima isporučiocima trebala se naći i hrvatska Orqa. Te kineske komponente su zabranjene, ali je u izjavi za Forbs izvšrni direktor Orqe Srđan Knežević rekao da se većina zapadnih proizvođača dronova i dalje oslanja na delove iz Kine.
Dronove bi u Hrvatskoj mogao da proizvodi i „Thorondrone“ (Arkensight), startap koji radi na svojoj ekspanziji. Tu je potom „Tarsier drones“ iz Karlovca, kao i KapetAir iz Zagreba koji je formiran kao dansko-hrvatski startap. Njihovo sedište nalazi se u Danskoj.
Srbija
Za Razliku od Hrvatske, srpska odbrambena industrija već izvesno vreme serijski proizvodi dronove.Među njima treba istaći porodicu FPV dronova-kamikaza Komarac, i izviđačkе letelicе avionskog tipa Vrabac. Obe je razvio Vojnotehnički institut (VTI) srpskog Ministarstva odbrane.
Ove letelice uvedene su u naoružanje Vojske Srbije koja ih aktivno koristi a za Komarac je prošle godine je zvanično saopšteno da će ih do kraja 2024. biti 5.000, kao i da ih je u septembru u vojnim jedinicma bilo 1.000.
Vojska Srbije je navodno do septembra prošle godine već dobila prvih 1.000 FPV dronova Komarac / Foto: Adrian Vukojević, Tango Six
Dejstvo Komarca u dve verzije, kao i upotrebu Vrapca smo već mogli da vidimo i na vežbama održanim prošle godine. Na istim događajima videli smo i dronove-kamikaze Osica avionskog tipa. Međutim, još uvek nemamo informaciju da li je zvanično uvedena u operativnu upotrebu. U sadejstvu sa njima korišćene su i izviđačke BPL Vrabac.
Kada su u pitanju dronovi manjih dimenzija, najozbiljnija srpska kompanija koja na tržištu nudi veći broj tipova ovakvih letelica je PR-DC. Gama multikoptera ove firme obuhvata dron-kamikaza IKA-KAM-60, višenamenski multikopter IKA-20-M, njegova naoružana verzija IKA-Bombarder i sistem Shrapnel koji se sastoji od drona IKA-20 koji nosi letelicu-kamikazu KAM-81. Tu je i dron-meta Gannet.
Dronovi ove kompanije ispitivani su na vojnim poligonima u Srbiji, ali one do sada nisu primećene niti je poznato da su naručene za potrebe Vojske Srbije, iako je kompanija značajno investirala u mašine i alat za serijsku proizvodnju.
https://tangosix.rs/2025/27/05/hrva...zvodnje-pola-miliona-vojnih-dronova-godisnje/
Zanimljive najave iz susedstva koje je inače sa Albanijim i tzv. “Kosovom” (uz Bugarsku čije se pristupanje ubrzo očekuje) sklopilo i formalni vojni savez koji može biti uperen jedino protiv Srbije.