Hrvatska najavljuje sposobnost proizvodnje pola miliona vojnih dronova godišnje

Casual Observer

Stara legenda
Poruka
83.991

Hrvatska najavljuje sposobnost proizvodnje pola miliona vojnih dronova godišnje


D440DDAC-29FD-4E7A-B3C4-3D14E2181001.jpeg


VTI-jev projekat,dron-kamikaza Komarac premijerno je u inostranstvu prikazan na sajmu UMEX 2024 u Abu Dabiju / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Hrvatski ministar odbrane Ivan Anušić nedavno je izjavio da je Hrvatska u stanju da proizvede pola miliona manjih dronova za vojnu upotrebu godišnje.

Anušić je ovo izjavio nakon sastanka formata ministara odbrane Saveta za spoljne poslove Evropske Unije a prisustvovao je i sastanku Upravljačkog odbora Evropske obrambene agencije. Među temama sastanka Saveta za spoljne poslove EU bile su vojna pomoć Ukrajini, kao i jačanje odbrambene spremnosti članica EU u sklopu plana „ReArm Europe“.

Ministar Anušić je tom prikom izjavio da se nastoji da se zajednička nabavka naoružanja i vojne opreme kojom bi se postigle „specifične odbrambene sposobnosti članica EU“, finansira putem mehanizama plana „ReArm“. On je napomenuo da je Hrvatska, s obzirom na kapacitete i mogućnosti svoje odbrambene industrije, istakla interes i jednu svoju sposobnost u kojoj bi mogla imati vodeću ulogu u EU, a to je proizvodnja malih dronova, pri čemu bi se u Evropi mogla organizovati i zajednička nabavka.

D4D67906-971D-422E-BECA-91161BDB86E1.jpeg

Neki od dronova hrvatske proizvodnje koji su ispitani napoligonu marta 2023. godine / Foto: MORH

Hrvatski ministar je pojasnio da je reč o više hrvatskih odbrambenih preduzeća koje imaju sposobnost proizvodnje malih dronova. Dronovi bi se proizvodili u hrvatskim fabrikama i u potpunosti bi bili proizvedeni od hrvatskih i evropskih komponenti.

– Hrvatske tvrtke već ove godine bi mogle proizvesti pola milijuna malih dronova. Ta brojka, bude li Hrvatska u poziciji da ima vodeću ulogu u tom segmentu, može se i povećati – rekao je ministar Anušić.

Kako se još navodi, dronovi spadaju u projekte koji bi mogli biti označeni kao projekti od zajedničkog interesa i čija bi zajednička nabavka mogla biti finansirana u sklopu plana ReArm. Zajedničke nabavke u sklopu plana naoružavanja Evrope podržavaće se kao oblik postizanja ključnih odbrambenih sposobnosti članica EU.

Kakva je perspektiva proizvodnje malih dronova u Hrvatskoj?​

Za sada ne postoji zvanična informacija da neka hrvatska kompanija masovno proizvodi ‘‘male dronove‘‘, niti kakvi su njihovi kapaciteti. Pritom bi se pod tom kategorijom mogli svrstati, kako kvadkopteri manjih dimenzija (izviđački, ali i FPV dronovi-kamikaze), tako i veći izviđački i naoružani multikopteri, pa sve do taktičkih letelica avionskog tipa.

MORH je marta 2023. objavio da je na poligonu ispitivano nekoliko tipova savremenih dronova-kamikaza hrvatske proizvodnje, ali nije otkiveno koje kompanije ih proizvode. Osim da će se nabaviti za hrvatsku vojsku, nije saopšteno ni kada bi to moglo da se dogodi, niti količina koja bi bila nabavljena. Do sada ovakvi dronovi nisu primećeni u Oružanim snagama Hrvatske koje poseduju kineske izviđačke multikoptere DJI Inspire i DJI Mavic.

U Hrvatskoj postoji par manjih proizvođača dronova. Najozbiljnija kompanija u ovom segmentu svakako je osiječka Orqa koja je krajem oktobra prošle godine potpisala ugovor sa turskim Bajkarom za integrisanje FPV dronova na izviđačko-borbene besposadne letelica TB2 Bajraktar. Orqa želi da se na tržištu pronađe zapadna alternativa letelicama dominantnog kineskog proizvođača DJI.

Kompanija je izuzetno uspešna u FPV proizvodima i tehnologijama u civilnom segmentu.

822ACB87-8BD6-45CA-B7CD-6526C1297F28.webp

FPV dron Dream X hrvatske kompanije Orqa / Foto: Orqa

Sredinom decembra prošle godineOrqa je kroz stranu investiciju obezbedila finansiranje projekta‘‘DJI of the West‘‘. Ukupno 5,8 miliona evra obezbedile su tri preduzeća iz SAD, i to Lightspeed Venture Partners, Radius Capital, Decisive Point, kao i mađarski Day One Capital. Kako je saopšteno, sredstva će biti utrošena na „globalnu ekspanziju, povećanje proizvodnih kapaciteta u SAD i Evropi, zapošljavanje i dalji tehnološki razvoj“.

Prema pisanju Forbsa, američki Pentagon je zbog kineskih komponenti zaustavio nabavke velikog broja dronova, a među proizvođačima isporučiocima trebala se naći i hrvatska Orqa. Te kineske komponente su zabranjene, ali je u izjavi za Forbs izvšrni direktor Orqe Srđan Knežević rekao da se većina zapadnih proizvođača dronova i dalje oslanja na delove iz Kine.

Dronove bi u Hrvatskoj mogao da proizvodi i „Thorondrone“ (Arkensight), startap koji radi na svojoj ekspanziji. Tu je potom „Tarsier drones“ iz Karlovca, kao i KapetAir iz Zagreba koji je formiran kao dansko-hrvatski startap. Njihovo sedište nalazi se u Danskoj.

Srbija

Za Razliku od Hrvatske, srpska odbrambena industrija već izvesno vreme serijski proizvodi dronove.

Među njima treba istaći porodicu FPV dronova-kamikaza Komarac, i izviđačkе letelicе avionskog tipa Vrabac. Obe je razvio Vojnotehnički institut (VTI) srpskog Ministarstva odbrane.

Ove letelice uvedene su u naoružanje Vojske Srbije koja ih aktivno koristi a za Komarac je prošle godine je zvanično saopšteno da će ih do kraja 2024. biti 5.000, kao i da ih je u septembru u vojnim jedinicma bilo 1.000.

FA098893-DEAF-4F4C-9D5B-A85E86EEB82F.jpeg

Vojska Srbije je navodno do septembra prošle godine već dobila prvih 1.000 FPV dronova Komarac / Foto: Adrian Vukojević, Tango Six

Dejstvo Komarca u dve verzije, kao i upotrebu Vrapca smo već mogli da vidimo i na vežbama održanim prošle godine. Na istim događajima videli smo i dronove-kamikaze Osica avionskog tipa. Međutim, još uvek nemamo informaciju da li je zvanično uvedena u operativnu upotrebu. U sadejstvu sa njima korišćene su i izviđačke BPL Vrabac.

Kada su u pitanju dronovi manjih dimenzija, najozbiljnija srpska kompanija koja na tržištu nudi veći broj tipova ovakvih letelica je PR-DC. Gama multikoptera ove firme obuhvata dron-kamikaza IKA-KAM-60, višenamenski multikopter IKA-20-M, njegova naoružana verzija IKA-Bombarder i sistem Shrapnel koji se sastoji od drona IKA-20 koji nosi letelicu-kamikazu KAM-81. Tu je i dron-meta Gannet.

Dronovi ove kompanije ispitivani su na vojnim poligonima u Srbiji, ali one do sada nisu primećene niti je poznato da su naručene za potrebe Vojske Srbije, iako je kompanija značajno investirala u mašine i alat za serijsku proizvodnju.

https://tangosix.rs/2025/27/05/hrva...zvodnje-pola-miliona-vojnih-dronova-godisnje/

Zanimljive najave iz susedstva koje je inače sa Albanijim i tzv. “Kosovom” (uz Bugarsku čije se pristupanje ubrzo očekuje) sklopilo i formalni vojni savez koji može biti uperen jedino protiv Srbije.
 
B4F64B42-6B30-4F85-8649-87DD8DDA68AE.jpeg

Anušić: Postoji mogućnost da se savezu Hrvatske, Kosova i Albanije, priključi i Bugarska​

Ministar odbrane Hrvatske Ivan Anušić poručio je danas iz Prištine nakon potpisivanja Deklaracije o vojnom savezu Hrvatske, Albanije i Kosova, rekao da će pomenuta saradnja pre svega biti u obaveštajnom sistemu, kao i razvoju odbrambene industrije.​

Anušić


„Zbog geopolitike koja se odvija na jugoistoku Evrope, svih mogućih rizika i opasnosti, pre svega tu misleći na Ukrajinu i ne našoj ne tako davnoj prošlosti odlučili smo se za zajedničku saradnju naših zemalja. Pre svega kroz obaveštajni sistem, onda i razvoj odbrambene industrije, transferu znanja i iskustava koje imamo kao Hrvatska u naših 35 godina samostalnosti i kao članica Natoa i EU“, rekao je Anušić.

Kako je ranije preneo Večernji list, piše Koha, hrvatski ministar je istakao da je cilj jačanje regionalne stabilnosti i unapređenje interoperabilnosti između oružanih snaga Hrvatske, Albanije i Kosova.

"Tri države će biti spremne da se suoče sa budućim bezbednosnim izazovima u jugoistočnoj Evropi, a postoji mogućnost da se ovaj trilateralni vojni savez u budućnosti proširi sa Bugarskom", rekao je hrvatski ministar.

https://www.kosovo-online.com/vesti...ova-i-albanije-prikljuci-i-bugarska-18-3-2025
 
Nema tu ništa neobično. Od kako je Rusija napala evropsku državu i ponaša se agresivno odbijajući sve prilike za mirno traženje rešenja, Evropa nema druge opcije nego da se naoružava. Ako komšija koristi silu da uređuju tvoje dvorište, onda moraš i ti da imaš silu da ga braniš. Tako da sve EU države preko fontova dobijaju sredstva za naoružavanje i što ne bi razvijali svoju vojnu industriju. Logično. Ista stvar je i sa ovim balkanskim savezom. Srbija je percipirana kao problematična država, nadžak baba evrope i rusofilska enklava. Shodno tome, sad nas ograđuju i stavljaju u kavez. Mi smo kao nekakvi neandertalci, ne možemo da se uklopimo u EU decenijama i obožavamo ideologije istočnih despotija i diktatura, što je suprotnost svih evropskih vrednosti.
 

Hrvatska najavljuje sposobnost proizvodnje pola miliona vojnih dronova godišnje


Pogledajte prilog 1734548

VTI-jev projekat,dron-kamikaza Komarac premijerno je u inostranstvu prikazan na sajmu UMEX 2024 u Abu Dabiju / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Hrvatski ministar odbrane Ivan Anušić nedavno je izjavio da je Hrvatska u stanju da proizvede pola miliona manjih dronova za vojnu upotrebu godišnje.

Anušić je ovo izjavio nakon sastanka formata ministara odbrane Saveta za spoljne poslove Evropske Unije a prisustvovao je i sastanku Upravljačkog odbora Evropske obrambene agencije. Među temama sastanka Saveta za spoljne poslove EU bile su vojna pomoć Ukrajini, kao i jačanje odbrambene spremnosti članica EU u sklopu plana „ReArm Europe“.

Ministar Anušić je tom prikom izjavio da se nastoji da se zajednička nabavka naoružanja i vojne opreme kojom bi se postigle „specifične odbrambene sposobnosti članica EU“, finansira putem mehanizama plana „ReArm“. On je napomenuo da je Hrvatska, s obzirom na kapacitete i mogućnosti svoje odbrambene industrije, istakla interes i jednu svoju sposobnost u kojoj bi mogla imati vodeću ulogu u EU, a to je proizvodnja malih dronova, pri čemu bi se u Evropi mogla organizovati i zajednička nabavka.

Pogledajte prilog 1734547
Neki od dronova hrvatske proizvodnje koji su ispitani napoligonu marta 2023. godine / Foto: MORH

Hrvatski ministar je pojasnio da je reč o više hrvatskih odbrambenih preduzeća koje imaju sposobnost proizvodnje malih dronova. Dronovi bi se proizvodili u hrvatskim fabrikama i u potpunosti bi bili proizvedeni od hrvatskih i evropskih komponenti.

– Hrvatske tvrtke već ove godine bi mogle proizvesti pola milijuna malih dronova. Ta brojka, bude li Hrvatska u poziciji da ima vodeću ulogu u tom segmentu, može se i povećati – rekao je ministar Anušić.

Kako se još navodi, dronovi spadaju u projekte koji bi mogli biti označeni kao projekti od zajedničkog interesa i čija bi zajednička nabavka mogla biti finansirana u sklopu plana ReArm. Zajedničke nabavke u sklopu plana naoružavanja Evrope podržavaće se kao oblik postizanja ključnih odbrambenih sposobnosti članica EU.

Kakva je perspektiva proizvodnje malih dronova u Hrvatskoj?​

Za sada ne postoji zvanična informacija da neka hrvatska kompanija masovno proizvodi ‘‘male dronove‘‘, niti kakvi su njihovi kapaciteti. Pritom bi se pod tom kategorijom mogli svrstati, kako kvadkopteri manjih dimenzija (izviđački, ali i FPV dronovi-kamikaze), tako i veći izviđački i naoružani multikopteri, pa sve do taktičkih letelica avionskog tipa.

MORH je marta 2023. objavio da je na poligonu ispitivano nekoliko tipova savremenih dronova-kamikaza hrvatske proizvodnje, ali nije otkiveno koje kompanije ih proizvode. Osim da će se nabaviti za hrvatsku vojsku, nije saopšteno ni kada bi to moglo da se dogodi, niti količina koja bi bila nabavljena. Do sada ovakvi dronovi nisu primećeni u Oružanim snagama Hrvatske koje poseduju kineske izviđačke multikoptere DJI Inspire i DJI Mavic.

U Hrvatskoj postoji par manjih proizvođača dronova. Najozbiljnija kompanija u ovom segmentu svakako je osiječka Orqa koja je krajem oktobra prošle godine potpisala ugovor sa turskim Bajkarom za integrisanje FPV dronova na izviđačko-borbene besposadne letelica TB2 Bajraktar. Orqa želi da se na tržištu pronađe zapadna alternativa letelicama dominantnog kineskog proizvođača DJI.

Kompanija je izuzetno uspešna u FPV proizvodima i tehnologijama u civilnom segmentu.

Pogledajte prilog 1734546
FPV dron Dream X hrvatske kompanije Orqa / Foto: Orqa

Sredinom decembra prošle godineOrqa je kroz stranu investiciju obezbedila finansiranje projekta‘‘DJI of the West‘‘. Ukupno 5,8 miliona evra obezbedile su tri preduzeća iz SAD, i to Lightspeed Venture Partners, Radius Capital, Decisive Point, kao i mađarski Day One Capital. Kako je saopšteno, sredstva će biti utrošena na „globalnu ekspanziju, povećanje proizvodnih kapaciteta u SAD i Evropi, zapošljavanje i dalji tehnološki razvoj“.

Prema pisanju Forbsa, američki Pentagon je zbog kineskih komponenti zaustavio nabavke velikog broja dronova, a među proizvođačima isporučiocima trebala se naći i hrvatska Orqa. Te kineske komponente su zabranjene, ali je u izjavi za Forbs izvšrni direktor Orqe Srđan Knežević rekao da se većina zapadnih proizvođača dronova i dalje oslanja na delove iz Kine.

Dronove bi u Hrvatskoj mogao da proizvodi i „Thorondrone“ (Arkensight), startap koji radi na svojoj ekspanziji. Tu je potom „Tarsier drones“ iz Karlovca, kao i KapetAir iz Zagreba koji je formiran kao dansko-hrvatski startap. Njihovo sedište nalazi se u Danskoj.

Srbija

Za Razliku od Hrvatske, srpska odbrambena industrija već izvesno vreme serijski proizvodi dronove.

Među njima treba istaći porodicu FPV dronova-kamikaza Komarac, i izviđačkе letelicе avionskog tipa Vrabac. Obe je razvio Vojnotehnički institut (VTI) srpskog Ministarstva odbrane.

Ove letelice uvedene su u naoružanje Vojske Srbije koja ih aktivno koristi a za Komarac je prošle godine je zvanično saopšteno da će ih do kraja 2024. biti 5.000, kao i da ih je u septembru u vojnim jedinicma bilo 1.000.

Pogledajte prilog 1734545
Vojska Srbije je navodno do septembra prošle godine već dobila prvih 1.000 FPV dronova Komarac / Foto: Adrian Vukojević, Tango Six

Dejstvo Komarca u dve verzije, kao i upotrebu Vrapca smo već mogli da vidimo i na vežbama održanim prošle godine. Na istim događajima videli smo i dronove-kamikaze Osica avionskog tipa. Međutim, još uvek nemamo informaciju da li je zvanično uvedena u operativnu upotrebu. U sadejstvu sa njima korišćene su i izviđačke BPL Vrabac.

Kada su u pitanju dronovi manjih dimenzija, najozbiljnija srpska kompanija koja na tržištu nudi veći broj tipova ovakvih letelica je PR-DC. Gama multikoptera ove firme obuhvata dron-kamikaza IKA-KAM-60, višenamenski multikopter IKA-20-M, njegova naoružana verzija IKA-Bombarder i sistem Shrapnel koji se sastoji od drona IKA-20 koji nosi letelicu-kamikazu KAM-81. Tu je i dron-meta Gannet.

Dronovi ove kompanije ispitivani su na vojnim poligonima u Srbiji, ali one do sada nisu primećene niti je poznato da su naručene za potrebe Vojske Srbije, iako je kompanija značajno investirala u mašine i alat za serijsku proizvodnju.

https://tangosix.rs/2025/27/05/hrva...zvodnje-pola-miliona-vojnih-dronova-godisnje/

Zanimljive najave iz susedstva koje je inače sa Albanijim i tzv. “Kosovom” (uz Bugarsku čije se pristupanje ubrzo očekuje) sklopilo i formalni vojni savez koji može biti uperen jedino protiv Srbije.
Видећемо шта ће од овога бити.
Од ситуације да се не производи ништа до ситуације да се прави 500 000 дронова годишње дугачак је пут.
Хрватској неће сигурно требати оволико комада годишње. то ће бити за продају Украјини, Албанији, КиМ-у, Бугарима и осталима.
 
Nema tu ništa neobično. Od kako je Rusija napala evropsku državu i ponaša se agresivno odbijajući sve prilike za mirno traženje rešenja, Evropa nema druge opcije nego da se naoružava. Ako komšija koristi silu da uređuju tvoje dvorište, onda moraš i ti da imaš silu da ga braniš. Tako da sve EU države preko fontova dobijaju sredstva za naoružavanje i što ne bi razvijali svoju vojnu industriju. Logično. Ista stvar je i sa ovim balkanskim savezom. Srbija je percipirana kao problematična država, nadžak baba evrope i rusofilska enklava. Shodno tome, sad nas ograđuju i stavljaju u kavez. Mi smo kao nekakvi neandertalci, ne možemo da se uklopimo u EU decenijama i obožavamo ideologije istočnih despotija i diktatura, što je suprotnost svih evropskih vrednosti.
Ja mislio da je neko pre Rusa napao neku drugu evropsku drzavu, ali mora da sam pogresio : )
 
Nema tu ništa neobično. Od kako je Rusija napala evropsku državu i ponaša se agresivno odbijajući sve prilike za mirno traženje rešenja, Evropa nema druge opcije nego da se naoružava. Ako komšija koristi silu da uređuju tvoje dvorište, onda moraš i ti da imaš silu da ga braniš. Tako da sve EU države preko fontova dobijaju sredstva za naoružavanje i što ne bi razvijali svoju vojnu industriju. Logično. Ista stvar je i sa ovim balkanskim savezom. Srbija je percipirana kao problematična država, nadžak baba evrope i rusofilska enklava. Shodno tome, sad nas ograđuju i stavljaju u kavez. Mi smo kao nekakvi neandertalci, ne možemo da se uklopimo u EU decenijama i obožavamo ideologije istočnih despotija i diktatura, što je suprotnost svih evropskih vrednosti.
:mazi:
 
- Морам да вам похвалим VHS-2 и Patria са Spike-oм LR. На снимку је класична израда а са Elbit-ом стиже вам за 1-2 године. Колико се сећам податка узели се сте варијанту UT30MK2. Одличан избор.
- Видим да сте наручили VL MICA NG - 4 батерије, NASAMS - 4 батерије, IRIS T SLM - 4 батерије. Ово су одлични системи, заиста врхунске ствари.
- CAESAR Mk2 и PZh2000 увели сте и уводите у наоружање. Такође за сваку похвалу. Врхунске машине немам коментар.
- HIMARS сте узели и то М30А2.
Неко моје виђење ове концепције:
избор оружја је заиста озбиљан и веома добар. Види се да сте много пара уложили у све ово. Постоји неке ствари које бих ја мало другачије одрадио:
- рецимо ја не бих узео и NASAMS и IRIS T SLM и то по 4 батерије. Пре бих се определио за једну варијанту у већем броју. То сте вероватно узели због различитх радара и система навођења.
- ја не бих узео PZh2000. То је опака машина, по ТТ карактеристикама можда најбоља свету икада али је скупа као сам ђаво. Цена одржавања и употребе овог система је толико велика да су и сами Немци кукали на то много пута и увели је у врло ограниченом броју (око 145 комада). Колико знам узели сте прво 12 па сте наручили још 30 система од Немаца половних. Једино оправдање за увођење овако скупог наоружања је ако сте успели са Немцима да се договорите да вам уз SPhw испоруче и M2005 V-LAP RAP. Ако сте то успели и наручили скидам капу, ј..ебо јежа ко приђе.. Ако нисте, него узели DM92 и DM121 онда је финансијски чист промашај.
- уместо HIMARS-a M30A2 узео бих К239 Chunmoo, по мом мишљењу много боља и опакија машина са већим дометом а јефтинија.

Све у свему опасно сте наоружање набавили и за сваку похвалу и респект. Ово што сам касније написао је неко моје мишљење и виђење ствари али то је донето на основу ТТ карактеристика, цене и употребљивости. Можда су олдуку о набавци баш ових система донели људи под другим околностима: специфичним уговорима, другачијим понудама или нешто друго.
 

Back
Top