hemoterapija

banemornar:
Dali neko zna kako ublaziti stomacne tegobe prilikom primanja hemoterapije kod raka dojke, i koliko te tegobe traju?

Individualno je koliko dugo traju. Prilikom terapije obicno se i daje neko sredstvo, medjutim , nekima je nedovoljno. Najbolje je uzeti "zofran" ( prilicno skup, obicno se prodaje na komad, po tableti) , ili "zolten" - turska varijanta, nesto jeftinija). Poslije primanja terapije najbolje je odmah leci, dok se mucnina jos ne pojavi, ne razgovarati, ne telefonirati ( jer se tako napreze i zamara stomak, zeludac, dijafragma), ne gledati TV, ne biti za kompom. Nekad se mucnina pojavi poslije pola dana i duze, a u medjuvremenu pacijent misli da dobro podnosi...zato odmor.Zamraciti prostoriju i obezbjediti tisinu. Ne primati goste koji dodju bolesniku u posjetu.
A kad se javi...popiti zolten ili nesto drugo protiv povracanja ( ako stomak to uopste primi..).Najbolje piti obicnu vodu (mada je moguce da i nju odmah povrati).Mineralne vode - zanimljivo organizam nekako sam prepozna koja mu odgovara u datim trenucima. A kad se stanje malo smiri ( npr. sutradan), pojesti pilecu supicu ( moze ona i iz kesice).Pomaze i cinjenica da je neko ko te voli to spremio za tebe.
I biti svjestan da je to prolazno , da ce proci. Citostatici su kao neki otrov i organizam se buni i brani na svoj nacin. Zamisljati, tj. biti svjestan kako su korisni, kako napadaju i unistavaju eventualne kanc. celije.
Te mucnine su tako jake, tako se "uslove" kod nekih, da se pojave kad pacijent samo vidi dr koji mu je to davao ili prodje pored zgrade u kojoj je primao hemoterapiju.
Puno srece i strpljenja!
 
Trenutno sam na zracenju zbog karcinoma grlica. S`obzirom da tom prilikom stradaju i creva muke sam mucila sa prolivima,povracanjem,mucninom...Isprobala sam gomilu lekova ali nisu mi bas nesto pomagali. Onda sam cula sa mesavinu caja koju prave u "Josif Pancic" i odusevila se. Sastav je otprilike: zalfija,kantarion,nana,maticnjak...Tu mesavinu preporucuju u biljnim apoterkama za zranjenje,hemoterapiju...Pije se umesto vode po 1-2l dnevno i meni zaista pomaze :D
Cena je stvarno smesna (100-200 din) a delotvorno je.
Pokusajte sa tim.
Sve najbolje!!!
 

Back
Top