Харалд Хардрада, посљедњи Викинг

Khal Drogo

Elita
Poruka
16.784
Ера Викинга је по много чему посебна, надахњујућа, испуњена бурним догађајима, великим и епским биткама. Ера која је изњедрила толико изванредних ратника, великих хероја, коју су обиљежиле многе невјероватне и фасцинантне приче. Ипак најневјероватнија и најфасцинантнија је прича о једном ратнику који су појавио у сумрак викиншке епохе, великом и силном, лављег срца и пјесничке душе, о пустолову којег није држало једно мјесто, авантуристи, најамнику, који ће постати краљем. Човјеку са којим су повезане приче свих великих личности његовог времена, који је битке војевао и ратовао од Енглеске до далеке Русије и Месопотамије, од Норвешке до Јерусалима, човјек чије име је уклесано у вјечност. Његово име је Харалд Хардада.
King Harald.jpg

Рођен је почетком XI вијека. Године 1030, млађани Харалд се прикључио полубрату Олафу Харалдсону у тежњи да преотме од Кнута, великог краља Сјеверног мора (Енглеске, Данске и Норвешке) норвешки пријесто. У бици код Стиклестада Олаф и Харалд су поражени од снага лојалних Кнуту.

Харалд је прогнан у Кијевску Русију. У првој половини 1031.године Харалд је стигаои на двор великог кнеза Јарослава Мудрог, чија је жена била у сродству са Харалдом. Јарослав је препознао војни потенцијал у Харалду и поставио га за команданта својих снага. Харалд је учествовао у Јарославовом походу против Пољака 1031. године, те се наредмих година борио против других кијевских непријатеља од којих су најопаснији Печенези.

Но Харалда, иако је стекао и репутацију и добар положај код Јарослава, пустоловног духа није држало једно мјесто. 1033. или 1034. године, са око 500 својих ратника преселио се у Константинопољ гдје су се придружили Варјашкој гарди . Убрзо је постао заповједнико,м Варјашке гарде, наредних година водио је кампањању против арапских пирата у Медитерану, затим и у унутрашњим градовима у Анадолији који су се ратовали против царске власти у Константинопољу, Учествовао у походима који су ишли на исток до ријеке Тигрис и Еуфрат у Месопотамији, при чему су према сагама заузели осамдесет арапских упоришта. Врло вјероватно је тих година (1034-38.) са својим Варјазима учествовао у походима против Печенега.
Harald_Hardrada_roai8.jpg

Око његовог путешествија у Јерусалим постоје различита мишљења да ли је мисија била војне или мирнодобске природе, односно да је пратио ходочаснике након успостављеног мировног споразума међу којим су били и чланови царске породице.

Године 1038. Харалд се са Варјашком гардом придружио ромејиским снагама током похода на Сицилију, прикључивши се снагама великог ромејског генерала Георгија Манијака. Ту се Варјашка гарда борило заједно са норманским плаћеницим. Према Снорију Сурлунсону (исландски историчар из XII вијека) Харалд је са својим снагама освојио четири града на Сицилији.

Године 1041, када је роимејска експедиција на Сицилију завршена, у јужној Италији је избила лангобардско-норманска побуна, Харалд се придружио Ромејима, предводио је Варјашку гарду у више битака. Испочетка су остварили успјехе али су Нормани, предвођени бившим ромејским савезником и Харалдовим саборцем Виљемом Гвозденом Руком, побиједили Ромеје у двије битке у марту и мају 1041.године. Искористивши и што је способни генерал Манијак вјероватно највише због зависти био у то вријеме опозван и заточен у Цариграду.

Харалд и Варјази се враћају из Италије, бивају послани у Бугарску , где се крајем 1041 борио устаника Петра Дељана. Након лчега се враћа у Константинопољ. Према Кекавмену, Харалд је учествоваи у 18 великих битака, стекао је велики углед и огромно богатство, као и разне високе титуле лкоје је најамник већ могао стећи. Но царски двор је тада био опасно мјесто, мјесто интрига, сплеткарења, преврата, ту се лако глава губила. Након смрти цара Михаила IV и након што га је наслиједио Михаило V, Харалд се нашао у заточеништву.

Постоје различитие верзије зашто. По једној заграбио је више царског блага него што је смио. По другој зато што је обешчастио неку племкињу, ту је и верзија да је имао романсу са моћном царицом Зојом. Остао је глас да је ова Зоја била баш добра роба, врцкава и немирна духа. Реално мале су шансе да јадни Харалд то није креснуо, није до њега.
Како год, Харалд се убрзо избавио из заточеништва а по једној верзији он је лично ослијепио цара Михаило V, мада то треба са резервом узети.
Након што је Зоја враћена на пријесто у јуну 1042.године заједно са Константином IX , Харалд је затражио да му се одобри повратак у Норвешку. Како је Зоја то одбила, Харалд је прибјегао плану Б, рекао је тјерајте се у вражју мсатер и напустио царски град са оданим Варјазима и са два брода

Током службе у Коинстантинопољу, Харалд је нагомилао огромно богатство. Које је дао на чување код Јарослава Мудрог.
Након бјекства из Константинопоља, Харалд се вратио у Кијевску Русију крајем 1042. гдје се оженио Јелисаветом, кћерком Јарослава Мудрог.
У Скандинавију се враћа крајем 1045. или почетком 1046.године.

У Харалдовом одсуству, трон Норвешке је враћен Магнусу Добром , ванбрачном сину Олафа Харалдсона. Услиједили су династички сукоби. Харалд се удружио са Свеном, својим нећаком те шведским краљем Анундом Јакобом.
Та превирања су завршила споразумом по којем су од 1046.године Харалд и Магнус заједно владали земљом фјордова и Данском.
Године 1047. Магнус ненадано умире, Харалд остаје сам краљем Норвешке, Свен је требао наслиједити дански трон, но Харалд је покушао узурпирати дански пријесто. До инвазије на Данску због противљења војске ипак није дошло.
Иако је велика инвазија пропала, Харалд је наредних 16 година 1048.-64. године водио сталне мање кампање против Данске један константни сукоб, но промјена баланса и владара није било.
Да би коначно након исцрпљујућих 16 година ратовања и неколкико великих битака био склопљен 1064.године мировни споразум.

Током тих годинса Харалд је имао и јаку домаћу опозицију, Аристократију окупљену око потомака Хакана Сигурдсона из моћне династије грофова који су контролисали сјеверну Норвешку.
Због чврсте руке и енергичних поступака стекао је надимак “Хардрада“,

Како су се изјаловили планови са Данском, Харалд се окреће Енглеској гдје се у јануару 1066.године трона докопао Харолд Гудвинсон.
Харалд је удружио своје снаге са Харолдовим братом Тостигом Гудвинсоном. Убрзо је услиједила инвазија, иако су Харалдове снаге бројале 95+ % заједнилчких војних ефектива (10-15.000 ратника) Тостиг је био важан због законског права на трон и сродства са великим краљем Кнутом.
Убрзо освајају читаву Нортумбрију, операције се селе у Мерсију, у бици код Фулфорда.извојевана је пшобједа.
Но у бици на Стамфорд Бриџу 25. септембра 1066.године поражени су од бројније саксонске војске Харолда Гудвинсона.
battle-of-stamford-bridge.jpg

Поразу је кумовала чињеница да су раније Викинзи подијелили своје снаге и у овој одлучујућој бици нису ангажовали све расположиве војне ефективе.

Како је живио, тако је Харалд и скончао. Одбивши да носи оклоп, погинуо је у раној фази битке погођен стријелом у грло. Према каснијем причању борио се попут берсеркера.
Харалдовом погибијом завршава једна ера, ера Викинга из земље фјордова. Биће и касније моћних Нормана, но то бејаху Нормани који су већ дуже живјели на простору Франачке или Сицилије, који су већ припадали другој култури од скандинавске, који су зборили франачким или латинским језиком, Харалд Хардрада бјеше посљедњи велики Викинг из земље фјордова.
 
Poslednja izmena:
Zar njegovo pravo ime nije Harald Sigurdsson? Hardrada je nadimak koji je dobio kasnije a koji bukvalno znaci (tezak/brutalan vladar). Znam da mnoge stvari nisu istorijski tacne u Netfliksovoj seriji "Vikings Valhalla", ali tu je prikazan pod imenom Sigurdsson. U mnogim tekstovima se pominje pod tim imenom pre nego Hardrada. Takodje, citao sam da se ozenio sa Jaroslavovom cerkom, a ne da je bio rodjak Jaroslavove zene, sto mu je verovatno pomoglo da postane komadant. Cinjenica je da na internetu postoji mnogo tekstova o njemu i uopste o Vikinzima, i da u svakom ima razlicitih detalja i tvrdnji o istim stvarima, pa ni ne znas sta je u stvari tacno. U svakom slucaju dobar i zanimljiv ti je tekst. Volim da citam o Vikinzima i njihovoj istoriji.
 
Zar njegovo pravo ime nije Harald Sigurdsson?
Јесте. Мој пропуст. Требао сам то навести на почетку другопг пасдуса. Заправо, био сам убијеђен да сам навео, но десио се пропуст.
Takodje, citao sam da se ozenio sa Jaroslavovom cerkom, a ne da je bio rodjak Jaroslavove zene, sto mu je verovatno pomoglo da postane komadant.
Да, јесте. Како сам и написао, ослањајући се на сачуване списе
Након бјекства из Константинопоља, Харалд се вратио у Кијевску Русију крајем 1042. гдје се оженио Јелисаветом, кћерком Јарослава Мудрог.
Харалд је оженио Јелисавету, кћерку великог кнеза Јарослава Мудрог.по повртку из Константинопоља 1142.године.
Могуће фа је брак са Јелисаветом уговорен већ током првог Харалдовог боравка у Кијевској Русији што му је омогућило поред војничких способности висок војни положај. Но брак тада разумљиво није ммогао бити склопљен јер је до Харалдовог одласка у Цариград 1133. или 1134.године Јелисавета имала осам или девет година.
 
Jedino gluplje od mora neistina koje velicaju takozvane vikinge je fascinacija pojedinaca sa tom materijom.
Realno to su divljacka plemena pljackasa koja su bila u stalnim ratovima medjusobno i najamnici najbolje opisani nazivom basibozuk koji je na ovim prostorima dobro poznat.
Da podvučemo i to da su Baltički Sloveni trajno rešili problem većeg broja vikinških gusarskih gnezda u današnjoj juźnoj Švedskoj, to inače Šveđanima služi da dokazuju “urođenu agresivnost Rusa”…
 
Мислио сам се осврнути касније но како је форумаш VanderGraaf поменуо да се напише која о Нетфликсој серији Vikings: Valhalla (2022-24)
Серија обрађује догађаје од самог почетка XI вијека. Кроз серију су обрађене личности о чијем постројању свједоче историјски споиси, Кнут Велики, Енглески краљеви почев од Етелреда, Харалд Сигурдсон, Олаф Гаралдсон, Свен Рашљобради, краљица Ема од нормандије, гроф Гудвин, Леиф Ериксон, Јарослав Мудри, царица Зоја, Георгије Манијак и бројни други. Наравно, уврштене су и бројне фиктивне личности.
Кроз серију је примјетна тежња да се дочара начин живота, виједносни систем и моралне скрупуле у том времену. Кроз прву сезону тежило се и реалистичнијем приказу тог времена, кроз другу и трећу више се подвлађивало данашњој америчкој публици, приказ неких личности и догађаја је превише банализован, неки дијалози и секвенце борби инфантилни.
Мана је и што се (превише) подвлађивало неким савременим трендовима у филму, феминизацији, јарл Хакон је буцмаста црнкиња, примјетна је тенденциозност приликом приказа религијских анимозитета.

Кроз прву сезону приказани су догађаји који су се десили између1002. и 1016.године. Ту је уврштен и Харалд Сигурдсон који је један од централних ликова серије, иако он дефинитивно није могао бити учесником тих догађаја, ако је и био рођен, био је премлад.
Кроз другу сезону између осталих догађаја које серија паралелно обрађује, пратимо Харалдово путешествије по Русији. Ту се подоста одступило од извјештаја у историјским списима.
Кроз трећу сезону између осталог обрађен је Харалдов боравак у Цариграду и неки изабрани догађаји.

Е сад, за разлику од историчара који то не би смио, код обраде историјске теме, филмски сценариста и режисер могу "тумачити" историју и историјске процесе, произвоиљно приказати неке догађаје, дати комотнији приказ неких личности, дозвољене су и нетачности, фикција, измишљени и домишљени догађаји и личности. Некад је то и пожељно, ако је са сврхом, прије свега реафирмације те историјске епохе и под условом да се не скрнави историја.
У првој сезопни су та одступања имала мјеру, кроз другу и трећу превише се подвлађивало телевизијској циљној групи.
У сваком случају, иако постоји подоста нетачности, понекад одступања око датирања догађаја, серија може помоћи упознавању са личностима и тим догађајима у првој половини XI вијека.
 
Кроз прву епизоду треће сезоне серије Vikings: Valhalla (2022-24) приказано је како су Харалд и Варјази освојили један утврђени град на Сицилији прокопавши тунел и уз помоћ грчке ватре.
Овакав приказ није у потпуности фикција. Како сам у уводном посту написао
Године 1038. Харалд се са Варјашком гардом придружио ромејским снагама током похода на Сицилију, прикључивши се снагама великог ромејског генерала Георгија Манијака. Ту се Варјашка гарда борило заједно са норманским плаћеницим. Према Снорију Стурлусону (исландски историчар из XII вијека) Харалд је са својим снагама освојио четири града на Сицилији.
Харалд се са варјашком гардом придружио ромејским снагама током похода на Сицилију. Један од најважнијих извора на који се ослањамо јесте сага о Харалду коју је написао исландски писац Снори Стурлусон (овдје стр 126-214) који је битисао на прелазу из XII у XIII.вијек И ту описује кампању Харалда и варјашке гарде на Сицилији те (овдје стр 131-136) детаљно описује начин на који су Харалд и Варјази освојили четири добро утврђена града на Сицилији.
Први град је освојен уз помоћ грчке ватре, други тако што су Варјази прокопали тунел испод зидина града а трећи и четврти град су освојени тако што су се малобројнији Варјази у односу на браниоце (према Снорију) послужили лукавством.
 
Кроз прву епизоду треће сезоне серије Vikings: Valhalla (2022-24) приказано је како су Харалд и Варјази освојили један утврђени град на Сицилији прокопавши тунел и уз помоћ грчке ватре.
Овакав приказ није у потпуности фикција. Како сам у уводном посту написао

Харалд се са варјашком гардом придружио ромејским снагама током похода на Сицилију. Један од најважнијих извора на који се ослањамо јесте сага о Харалду коју је написао исландски писац Снори Стурлусон (овдје стр 126-214) који је битисао на прелазу из XII у XIII.вијек И ту описује кампању Харалда и варјашке гарде на Сицилији те (овдје стр 131-136) детаљно описује начин на који су Харалд и Варјази освојили четири добро утврђена града на Сицилији.
Први град је освојен уз помоћ грчке ватре, други тако што су Варјази прокопали тунел испод зидина града а трећи и четврти град су освојени тако што су се малобројнији Варјази у односу на браниоце (према Снорију) послужили лукавством.
други тако што су Варјази прокопали тунел испод зидина града
Ovo je bila često korišćena metoda pre pronalaska eksploziva - tunel se inače nije kopao da bi se njime ušlo u opsednuto utvrđenje - u stvarnom životu takvi pokušaji omoguće braniocima da napadače ubijaju jednog po jednog, već se kopao veći lagum ispod zidina, postavljali bi se drveni stubovi da bi se sprečilo prerano urušavanje, i kad bi se otvor ispod zidina tako dovoljno proširio drvena konstrukcija bi se zapalila, što bi dovelo do popuštanja stubova i urušavanja zidina, pa bi se kroz taj otvor krenulo na juriš.

Sama metoda se inače držala u tajnosti, pa je bilo puno namernog iskrivljavanja činjenica i tvrdnji da je prokopan tunel kroz koji se neopaženo ušlo u grad - jedino se dešavalo da se iskoriste već postojeći tuneli, na primer kanalizacija i tajni prolazi, inače praktično je nemoguće iskopati tunel a da druga strana to ne primeti, predugo traje i ima buke i vibracija.
 
"Vikings Valhalla", je zanimljiva, informativna i zabavna serija, ali je treba uzeti sa ogromnom rezervom kao izvor bilo kakavih istorijskih detalja, jer malo stvari u celoj seriji je istorijski tacno. Vremenski periodi razlicitih dogadjaja su posebno izmesani. Jedna od glavnih tema serije prati prijateljstvo i putovanja Haralda Sigurdssona i Leifa Eriksona. U seriji su putovali zajedno sve do Konstatinopolja. U stvarnosti, iako su ziveli na kratko u istom vremenskom periodu, njih dvojica se nikada nisu sreli a kamoli putovali, jer je Leif bio mnogo stariji i umro je kada je Harald imao svega 5 godina.
Leif Erikson je veoma zastupljen i jedna je od glavnih licnosti u seriji "Valhalla". Zaista je bio veliki istrazivac, moreplovac i navigator, i kao takav je prikazan u seriji. Nisam siguran da je bio i veliki ratnik. Ne znam zasto su u seriji stavili da je rodjen na Grenlandu, kada se vecina istoricara slaze da je zapravo rodjen na Islandu. U Kanadi istoricari veruju da je neka vikinska naselja koja su pronadjena duz obala Njufaundlenda i Labradora, izgradio Leif Erikson. Vikinska naselja su nadjena i na velikom kanadskom Baniff ostrvu, sa zapadne strane Grenlanda, za koja neki istoricari veruju da je prvo mesto na koje je Leif stigao. Na kraju originalne serije "Vikings", Ubbe Ragnarson dolazi na americki kontinent sto nije tacno. Iako nema cvrstih dokaza, istoricari smatraju da je Leif prvi krocio na americki kontinent iako ga nije prvi otkrio. Bjarne Herljonson je prvi stigao do Amerike, kada je njegov brod used oluje i magle promasio juzni vrh Grenlanda i stigao do Amerike. Bjarni se nije iskrcao na tlo, vec je samo plovio duz obala, nakon cega se vratio nazad na Grenland. (Po "Sagi o Grenlandjanima" koja je napisana oko 1200-te godine, Leif je bio taj ciji je brod promasio Grenland i stigao u Ameriku).
Leif se kasnije na osnovu price Bjarnea, ukrcao na brod sa 35 ljudi i krenuo Bjarnievim putem da trazi ovu novu zemlju. Pretpostavlja se da se iskrcao juzno od zaliva Svetog Lorenca, na danasnjem Njufaundlendu, gde je bilo toplije i gde su nasli kvalitetni javor i divlju vinovu lozu po kojoj je Leif i nazvao zemlju "Vineland". L`Anse aux Meadows, je naselje na samom severnom vrhu Njufandlenda gde se Leif iskrcao i gde je napravio naselje. U tom mestu je podignuta tri metara visoka bista Leif Eriksona. U Kanadi, deveti oktobar se zvanicno obelezava kao "Leif Erikson Day".

monument-to-leif-erickson.jpeg
 
Poslednja izmena:
Ovo je bila često korišćena metoda pre pronalaska eksploziva - tunel se inače nije kopao da bi se njime ušlo u opsednuto utvrđenje - u stvarnom životu takvi pokušaji omoguće braniocima da napadače ubijaju jednog po jednog, već se kopao veći lagum ispod zidina, postavljali bi se drveni stubovi da bi se sprečilo prerano urušavanje, i kad bi se otvor ispod zidina tako dovoljno proširio drvena konstrukcija bi se zapalila, što bi dovelo do popuštanja stubova i urušavanja zidina, pa bi se kroz taj otvor krenulo na juriš.

Sama metoda se inače držala u tajnosti, pa je bilo puno namernog iskrivljavanja činjenica i tvrdnji da je prokopan tunel kroz koji se neopaženo ušlo u grad - jedino se dešavalo da se iskoriste već postojeći tuneli, na primer kanalizacija i tajni prolazi, inače praktično je nemoguće iskopati tunel a da druga strana to ne primeti, predugo traje i ima buke i vibracija.
Upravo tako su i prikazali tu scenu.....

 
Mislim da je Jaroslav Mudri bio ujak Haralda Hardrade..to moze objasniti zasto je tada mladi Harald bio primljen sa dobrodoslicom na njegov dvor imao je tada 15 ili 16 godina i bio tesko ranjen u izgubljenoj bitci nezaboravimo da je vladajuca elita tadsnje drzave iz koje ce kasnije nastati Rusija jos uvek bila pretezno skandinavska..Inace sam Harald je ceo zivot bio prototip pravog Vikinskog vladara avanturiste..i meni je fascinantna licnost..A sto se tice njegovih verskih ubedjenja Hriscanstvo je samo povrsno primio..a u stvari je ostao Odinov sledbenik sto pokazuje i njegova zastava na stanford bridzu sa simbolom Gavrana- naravno Gavran predstavlja Odina.. i njegova vojska tada je bila najvecim delom paganska..verna starim bogovima..Njegovom smrcu se zavrsila era Vikinga i on je stvarno..Poslednji Viking..
 
Како су се изјаловили планови са Данском, Харалд се окреће Енглеској гдје се у јануару 1066.године трона докопао Харолд Гудвинсон.
Харалд је удружио своје снаге са Харолдовим братом Тостигом Гудвинсоном. Убрзо је услиједила инвазија, иако су Харалдове снаге бројале 95+ % заједнилчких војних ефектива (10-15.000 ратника) Тостиг је био важан због законског права на трон и сродства са великим краљем Кнутом.
Убрзо освајају читаву Нортумбрију, операције се селе у Мерсију, у бици код Фулфорда.извојевана је пшобједа.
Но у бици на Стамфорд Бриџу 25. септембра 1066.године поражени су од бројније саксонске војске Харолда Гудвинсона.
Поразу је кумовала чињеница да су раније Викинзи подијелили своје снаге и у овој одлучујућој бици нису ангажовали све расположиве војне ефективе..
 
Харалд Хардрада

„...и Харалд, краљ Норвежана, дочекао га је са 300 бродова, и Тостиг му се потчинио. И обојица су ушли у Хамбер док нису стигли у Јорк; и Ерл Моркар и Ерл Едвин су се борили са њима, и краљ Норвежана је однео победу“.

Англо-Сакон Цхроницле (Петербороугх МС)

Сагу о Харалду Сигурдсону или, како је он познатији, Харалду Хардради (Хардрулер или немилосрдни) испричао је Снори Стурлусон у Хеимскрингли , историји краљева Норвешке написаној око 1230. године.

Године 1030. Олаф Харалдссон (Свети Олаф) је убијен, борећи се да поврати свој престо након што су га огорчени јарлови протерали. Његов полубрат Харалд , који је тада имао само петнаест година, и сам је рањен у бици и приморан да бежи да би спасио свој живот. Временом је, прича Снори, дошао у Новгород у Русији, а затим у Константинопољ (Миклагард), где се уписао у службу византијске царице и на крају постао командант Варјашке гарде (викиншки плаћеници, углавном из Шведске, који су служили у телохранитељ византијског цара).

Снори ужива у Харалдовим лукавим триковима и преварама у борби против Сарацена на Сицилији и Јерусалиму. Једном се бацио жреб да се одреди да ли ће предност имати Варјази или Византинци. Прво је требало да буду обележени, а Харалд је замолио да види други комад како не би идентификовао свој на исти начин. Али наравно да јесте. Када је извучен жреб, бацио га је у море, рекавши да је његов. Оно што је остало видело се да има жиг његовог ривала. Од тада, Харалдови људи су увек имали први избор у вези са пристајањем својих бродова или постављањем кампа.

Други пут, када опкољени град није могао бити приморан да се преда, Харалд је прикачио горућу труту на ноге птица и пустио их. Убрзо су све зграде биле у пламену, јер су се уплашене птице вратиле у своја гнезда под сламнатим крововима града. Једном се претварао да је умро, а Варјази су тражили да се тело унесе у град ради сахране. Сви становници су се надметали за њу, знајући да ће бити богатих прилога за свакога ко буде имао посед. Али, чим је ковчег ушао у капију, затруби се и Варјази су улетели унутра, „убијајући људе, пљачкајући све цркве и узимајући огроман плен“.

Године 1042. Едвард Исповедник је дошао на престо у Енглеској, а Магнус Добри, Олафов син, постао је краљ Норвешке и Данске. Харалд је одлучио да се врати кући, тражећи за брак царичину нећакињу. Али она је забранила утакмицу, оптужила га за крађу и затворила га. Снори прича да је Харалд побегао, вратио се у палату да извади очи цару и отео принцезу. Укравши брод, био је блокиран да изађе из луке ланцем развученом преко улаза. Пославши неке од својих људи на крму да подигну прамац, Харалд је покренуо брод на ланцу и затим, док су се кретали напред, преврнуо брод преко ланца. Тако је Харалд могао да прође кроз Златни рог. Принцеза је избачена на обалу са поруком царици да она нема моћ да га спречи да узме девојку.

Харалд се вратио у Новгород и оженио ћерку принца. Сакупио је и благо које је тамо послато на чување. "Све у свему, било је више него што је икада виђено на северу на имању једног човека." Харалдово богатство је било такво да је Магнус био наведен да му да половину краљевства. Године 1047, када је краљ умро, Харалд је све то успео. Данска је, међутим, одбила да га прихвати и уместо тога је признала Свеина Улфсона за свог краља.

Петнаест година Харалд је немилосрдно узнемиравао земљу у покушају да убије или свргне Свеина. Али чак ни велика битка, у којој је данска флота била поражена, није могла да отера Свеина са престола и две године касније, 1064. године, коначно је склопљен уговор између два краља. Ниједна страна није требало да плати одштету другој, нити је требало да се мењају границе две земље. За Харалда је то био срамотан уступак.

Две године касније, Еарл Тостиг је посетио Харалда, тражећи подршку да свргне свог брата Еарла Харолда, који је постао енглески краљ Харолд ИИ. Највећи Викинг свог времена би био намамљен да направи још једно освајање.
 
Харалд Хардрада

„...и Харалд, краљ Норвежана, дочекао га је са 300 бродова, и Тостиг му се потчинио. И обојица су ушли у Хамбер док нису стигли у Јорк; и Ерл Моркар и Ерл Едвин су се борили са њима, и краљ Норвежана је однео победу“.

Англо-Сакон Цхроницле (Петербороугх МС)

Сагу о Харалду Сигурдсону или, како је он познатији, Харалду Хардради (Хардрулер или немилосрдни) испричао је Снори Стурлусон у Хеимскрингли , историји краљева Норвешке написаној око 1230. године.

Године 1030. Олаф Харалдссон (Свети Олаф) је убијен, борећи се да поврати свој престо након што су га огорчени јарлови протерали. Његов полубрат Харалд , који је тада имао само петнаест година, и сам је рањен у бици и приморан да бежи да би спасио свој живот. Временом је, прича Снори, дошао у Новгород у Русији, а затим у Константинопољ (Миклагард), где се уписао у службу византијске царице и на крају постао командант Варјашке гарде (викиншки плаћеници, углавном из Шведске, који су служили у телохранитељ византијског цара).

Снори ужива у Харалдовим лукавим триковима и преварама у борби против Сарацена на Сицилији и Јерусалиму. Једном се бацио жреб да се одреди да ли ће предност имати Варјази или Византинци. Прво је требало да буду обележени, а Харалд је замолио да види други комад како не би идентификовао свој на исти начин. Али наравно да јесте. Када је извучен жреб, бацио га је у море, рекавши да је његов. Оно што је остало видело се да има жиг његовог ривала. Од тада, Харалдови људи су увек имали први избор у вези са пристајањем својих бродова или постављањем кампа.

Други пут, када опкољени град није могао бити приморан да се преда, Харалд је прикачио горућу труту на ноге птица и пустио их. Убрзо су све зграде биле у пламену, јер су се уплашене птице вратиле у своја гнезда под сламнатим крововима града. Једном се претварао да је умро, а Варјази су тражили да се тело унесе у град ради сахране. Сви становници су се надметали за њу, знајући да ће бити богатих прилога за свакога ко буде имао посед. Али, чим је ковчег ушао у капију, затруби се и Варјази су улетели унутра, „убијајући људе, пљачкајући све цркве и узимајући огроман плен“.

Године 1042. Едвард Исповедник је дошао на престо у Енглеској, а Магнус Добри, Олафов син, постао је краљ Норвешке и Данске. Харалд је одлучио да се врати кући, тражећи за брак царичину нећакињу. Али она је забранила утакмицу, оптужила га за крађу и затворила га. Снори прича да је Харалд побегао, вратио се у палату да извади очи цару и отео принцезу. Укравши брод, био је блокиран да изађе из луке ланцем развученом преко улаза. Пославши неке од својих људи на крму да подигну прамац, Харалд је покренуо брод на ланцу и затим, док су се кретали напред, преврнуо брод преко ланца. Тако је Харалд могао да прође кроз Златни рог. Принцеза је избачена на обалу са поруком царици да она нема моћ да га спречи да узме девојку.

Харалд се вратио у Новгород и оженио ћерку принца. Сакупио је и благо које је тамо послато на чување. "Све у свему, било је више него што је икада виђено на северу на имању једног човека." Харалдово богатство је било такво да је Магнус био наведен да му да половину краљевства. Године 1047, када је краљ умро, Харалд је све то успео. Данска је, међутим, одбила да га прихвати и уместо тога је признала Свеина Улфсона за свог краља.

Петнаест година Харалд је немилосрдно узнемиравао земљу у покушају да убије или свргне Свеина. Али чак ни велика битка, у којој је данска флота била поражена, није могла да отера Свеина са престола и две године касније, 1064. године, коначно је склопљен уговор између два краља. Ниједна страна није требало да плати одштету другој, нити је требало да се мењају границе две земље. За Харалда је то био срамотан уступак.

Две године касније, Еарл Тостиг је посетио Харалда, тражећи подршку да свргне свог брата Еарла Харолда, који је постао енглески краљ Харолд ИИ. Највећи Викинг свог времена би био намамљен да направи још једно освајање.

Šta je ovo?
 
Харалд Хардрада

„...и Харалд, краљ Норвежана, дочекао га је са 300 бродова, и Тостиг му се потчинио. И обојица су ушли у Хамбер док нису стигли у Јорк; и Ерл Моркар и Ерл Едвин су се борили са њима, и краљ Норвежана је однео победу“.

Англо-Сакон Цхроницле (Петербороугх МС)

Сагу о Харалду Сигурдсону или, како је он познатији, Харалду Хардради (Хардрулер или немилосрдни) испричао је Снори Стурлусон у Хеимскрингли , историји краљева Норвешке написаној око 1230. године.

Године 1030. Олаф Харалдссон (Свети Олаф) је убијен, борећи се да поврати свој престо након што су га огорчени јарлови протерали. Његов полубрат Харалд , који је тада имао само петнаест година, и сам је рањен у бици и приморан да бежи да би спасио свој живот. Временом је, прича Снори, дошао у Новгород у Русији, а затим у Константинопољ (Миклагард), где се уписао у службу византијске царице и на крају постао командант Варјашке гарде (викиншки плаћеници, углавном из Шведске, који су служили у телохранитељ византијског цара).

Снори ужива у Харалдовим лукавим триковима и преварама у борби против Сарацена на Сицилији и Јерусалиму. Једном се бацио жреб да се одреди да ли ће предност имати Варјази или Византинци. Прво је требало да буду обележени, а Харалд је замолио да види други комад како не би идентификовао свој на исти начин. Али наравно да јесте. Када је извучен жреб, бацио га је у море, рекавши да је његов. Оно што је остало видело се да има жиг његовог ривала. Од тада, Харалдови људи су увек имали први избор у вези са пристајањем својих бродова или постављањем кампа.

Други пут, када опкољени град није могао бити приморан да се преда, Харалд је прикачио горућу труту на ноге птица и пустио их. Убрзо су све зграде биле у пламену, јер су се уплашене птице вратиле у своја гнезда под сламнатим крововима града. Једном се претварао да је умро, а Варјази су тражили да се тело унесе у град ради сахране. Сви становници су се надметали за њу, знајући да ће бити богатих прилога за свакога ко буде имао посед. Али, чим је ковчег ушао у капију, затруби се и Варјази су улетели унутра, „убијајући људе, пљачкајући све цркве и узимајући огроман плен“.

Године 1042. Едвард Исповедник је дошао на престо у Енглеској, а Магнус Добри, Олафов син, постао је краљ Норвешке и Данске. Харалд је одлучио да се врати кући, тражећи за брак царичину нећакињу. Али она је забранила утакмицу, оптужила га за крађу и затворила га. Снори прича да је Харалд побегао, вратио се у палату да извади очи цару и отео принцезу. Укравши брод, био је блокиран да изађе из луке ланцем развученом преко улаза. Пославши неке од својих људи на крму да подигну прамац, Харалд је покренуо брод на ланцу и затим, док су се кретали напред, преврнуо брод преко ланца. Тако је Харалд могао да прође кроз Златни рог. Принцеза је избачена на обалу са поруком царици да она нема моћ да га спречи да узме девојку.

Харалд се вратио у Новгород и оженио ћерку принца. Сакупио је и благо које је тамо послато на чување. "Све у свему, било је више него што је икада виђено на северу на имању једног човека." Харалдово богатство је било такво да је Магнус био наведен да му да половину краљевства. Године 1047, када је краљ умро, Харалд је све то успео. Данска је, међутим, одбила да га прихвати и уместо тога је признала Свеина Улфсона за свог краља.

Петнаест година Харалд је немилосрдно узнемиравао земљу у покушају да убије или свргне Свеина. Али чак ни велика битка, у којој је данска флота била поражена, није могла да отера Свеина са престола и две године касније, 1064. године, коначно је склопљен уговор између два краља. Ниједна страна није требало да плати одштету другој, нити је требало да се мењају границе две земље. За Харалда је то био срамотан уступак.

Две године касније, Еарл Тостиг је посетио Харалда, тражећи подршку да свргне свог брата Еарла Харолда, који је постао енглески краљ Харолд ИИ. Највећи Викинг свог времена би био намамљен да направи још једно освајање.
Мени не смета, јер или знам или врло брзо препознам о чему је ријеч, међутим, због других форумаша било би добро Ниче Фриче (то важи и за друге форумаше, мада некима бадава скретати пажњу) да садржај који није твоје мишљење на наки начин даш до знања до је то преузети текст, да ли да га (што лично у правилу чиним) ставиш у спојлер, цитат, другом бојом маркираш или прије напишеш да је преузети текст.

Такође када користимо помоћ преводиоца, можда није лоше ако имамо времена наравно, утрошити неколико минута и дорадити превод и по потреби исправити неке термине.

Лично када преводим неки садржај (и тај превод птиложим ју објави) са латинског, грчког, мађарског и уопште уз помоћ преводиоца, порадим да неки термини (ту код аутоматског превода са латинског зна баш одвести на погрешан колосјек) буду више одговарајући равнајући се према контексту садржаја. Не кажем да такав приступ требају имати и други форумаши, нити имам право било коме наметати приступ (а сваког форумаша који објавама помаже бољем сагледавању теме ћу увијек уважавати, слагао се или не са његовим мишљењем), но није то велики труд, 10-15 додатних минута а може помоћи и бољем сагледавању и бољем разумијевању теме,
 

Back
Top