Gramofonske ploče su i dalje u modi

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
395.520
17.9. 1931.godine je objavljena prva LP ploča, u Njujorku. Muzička izdavačka kompanija “Columbia Records” predstavila je svoju prvu LP ploču (Mendelsonov koncert u E molu)- popularnu "longplejku", sa više od 20 minuta muzičkog sadržaja po strani. Novi format napravio je revoluciju u muzici i ubrzo postao novi standard u industriji muzičke produkcije.

Produkcija gramofonskih ploča Radio‑televizije Beograd svoje korene vuče iz 1951. godine, kada je u maloj garaži na Dorćolu instalirao prve prese za izradu gramofonskih ploča. Da ne zaboravimo da je prvu LP ploču u tadašnju Jugoslaviju doneo legendarni košarkaš Radivoje Korać.

Kako je tehnologija napredovala tako su se razvijale i ploče, pa je tako pedesetih godina prošlog veka ploče radio Radio Beograd, od 1951. do 1957. godine. Godine 1958. formiran je PGP.Najviše se traže najstarije ploče među kolekcionarim

Za razliku od dotadašnjeg standardnog formata gramofonskih ploča, koji su omogućavali 3 do 5 minuta sadržaja po strani, longplej je omogućavao da se na svakoj strani ploče nalazi preko 20 minuta muzičkih sadržaja. Time je omogućeno da se na gramofonskim pločama snimaju i izvode ostvarenja klasične muzike (simfonije, opere i sl.), ali i na jednoj jedinoj ploči izdaju albumi zabavne i drugih muzičkih žanrova.
 
Najstarija_ploca_je_vinil_iz_1903__koji_se_čuva_u_Zvučnom_arhivu_Radio_Beograda_585x620.jpg
 
Popularnost longpleja kao glavnog oblika snimanja i reprodukcije muzike nije ugrozilo ni uvođenje "singlica"- gramofonskih ploča 45 o/m.
Longplej ploče su ugrožene tek s pojavom audio kaseta 1970-ih, a od 1980-ih počeli su da ih zamenjuju digitalni kompakt diskovi.

Prva gramofonska ploča u Beogradu je snimljena 1903. godine i potom je štampana u Londonu. Te godine su snimljene četiri male ploče prečnika 17 santimetara, a na jednoj je Čiča Ilija Stanojević bez pratnje izvodio narodnu pesmu “Rakito mori“, dok je na drugoj pevao “Sojku devojku”.
Prvi singl izdat pod etiketom PGP-RTB: Predrag Cune Gojković i Narodni orkestar Žarka Milanovića

Prva_singl_ploča_pod_etiketom_PGP_RTB_571x620.jpg
 

Back
Top