Град од 15 минута

Poruka
18.483
Пројектом Суперблока, у једној од најгушће насељених урбаних средина, одузима се простор аутомобилима и поклања грађанима

Барселона – град од 15 минута​

default-avatar.jpg
Мирјана Н. Стевановић30.04.2022. 18:00
Barselona – grad od 15 minuta 1
Пхото: Curro Палациос
“Можда је генерацији старијих суграђана аутомобил још увек статусни симбол, али за млађе то више није. Већину послова завршавамо пешице, бициклом или градским превозом, а изнајмљујемо ауто једино кад желимо да одемо ван града”

То каже Неда Костандиновић из тима главног градског архитекте Секретаријата за урбану екологију у Скупштини Барселоне.
Barselona – grad od 15 minuta 2
Пхото: Curro Палациос
Она већ дуже од деценије ради у Шпанији а у градској управи задужена је за промоцију пројекта “Суперблок” који је осмишљен у Барселони и већ је постао модел који други велики европски градови покушавају да примене. Суштина је да се град прилагоди потребама својих становника а један од главних циљева је да се “протерају” аутомобили у корист пешака, бициклиста, простора за дружење и зеленила.

Огледни пример је већ примењен у четврти Поблеон, делу Барселоне са старом индустријском зоном. Када је градска власт одлучила да исели фабричке хале, простор су заузеле банке, трговине, социјални и комерцијални станови. Али, све је то деловало изоловано јер је централни део блока заузимала саобраћајница у којој су по три траке у оба смера стално биле закрчене аутомобилима.
Онда је стигла иницијатива да се само по једна крајња трака остави за саобраћај, док су у четири средишње траке и на раскрсницама никла дечија игралишта, зеленило, шеталишта са тезгама и баштама ресторана. Тако је број аутомобила у блоку смањен за 82 одсто, док је у околним улицама повећан, али само за 22 процента. Где су се изгубила возила? Већина грађана их је заменила за метро, бицикл или пешачење, али је то било могуће зато што у самом блоку могу да задовоље већину својих потреба. Ту су пијаце, трговине, државне институције, школе, вртићи, здравствени центри. Ту су и радна места јер је већина становника Суперблока запослена у некој од фирми из краја а локалне радње су доживеле процват због “вишка” пешака који су подигли промет. Све је близу, стиже се највише за четврт сата, због чега је Барселона прозвана градом “на 15 минута”.
Пхото: Curro Палациос
 
Наравно, аутомобили нису сасвим нестали из блока. На улазу у “заштићену зону”, на коловозима је мала избочина, попут лежећег полицајца, која возаче упозорава да су ту не баш пожељни и да се крећу брзином од 10 километара на сат. На то их и без знака упућује гомила деце са родитељима, кућни љубимци и шетачи који су заузели средишње делове некадашње авеније. Становници кажу да је у том блоку, иако заузима не тако велики део града, клима другачија него у осталим деловима Барселоне. То није само утисак. Мерљиво је, јер је само годину дана након што је пројекат заживео, ниво загађења азот-диоксидом смањен за 33 одсто, а честицама ПМ10 за четири процента, док је бука смањена за четири до пет децибела.
Нису само заузете саобраћајнице и долазак институција грађанима “на ноге” оживели Суперблок. Много зеленила између стамбених зграда, понегде су станарима подељене “парцелице” за минијатурне баште, понеко језерце усред насеља – све је то допринело популаризацији пројекта који се постепено из једног већ изграђеног кварта шири на читав град.

Међутим, права прича о Суперблоку није у томе шта је градска власт урадила, финансирала и изградила. Ни што то све лепо изгледа. Права вредност пројекта је велики утицај грађана на то шта ће се у ком делу блока направити.
Пхото: Осцар Гиралт
Пре него што се било шта почне, градске власти објаве да ће се неки део уређивати и тада на сцену ступају невладине огранизације и удружења. Воде се дуге расправе, више или мање бурне док се договор не постигне. Неда Констандиновић каже да је улога цивилних организација огромна а једно од најутицајнијих је удружење које окупља родитеље са школском децом, па није чудно што је већина садржаја прилагођена управо најмлађим становницима. Најзад, када се утврди шта ће бити на одређеном простору, он се прво “заузме”, огради жардињерама или другим препрекама, а у функцију се ставља када се обезбеде пројекти и средства. Према градским плановима, модел Суперблока са пешачким зонама и зеленилом, само у четврти Ешампле обухватиће 21 улицу и 21 трг просечне површине по 2.000 квадрата.
Густа насеља пуна зеленила
Барселона у шпанској покрајини Каталонија, на другом је месту европске листе најгушће насељених градова, одмах после Париза. Проблем за градске челнике је то што она нема простора да се шири. На истоку у Барселону улази врела плажа Средоземног мора, на северу и југу је ограничавају реке Бесос и Љобрегат а на западу је планински ланац Сијера де Кољсерола. И поред тога, изненађују велике површине под зеленилом и релативно мало аутомобила у односу на број становника.
Текст је настао из пројекта “Пулс Европе”, уз подршку Делегације Европске уније у Србији која је омогућила групи од 15 новинара српских медија да се у вишедневној посети Шпанији упознају са концептима урбане мобилности, паметних градова и паметног туризма који се развијају у тим срединама.


https://www.danas.rs/vesti/ekonomija/barselona-grad-od-15-minuta/

Град који је ваздушна бања у поређењу са Београдом и другим српским градовима, жели да смањи и то мало загађење од аутомобила, кажем мало јер код нас аутомобили учествују са свега 6 посто у укупном аерозагађењу. Кад је био ковид локдаун, није се ни приметило смањење загађења, јер возила немају готово никакав утицај, зато што прљава индустрија је главни загађивач, а зими се придружују и индивидуална ложишта.


Е сад долази наша лажна опозиција која подржава шешљевско-ђиђићевску власт и њихово спровођење екоцида у Србији.
Ево шта они кажу.



Слободан Рељић: Логор као идеал Давоса, можете у шетњу само 15 минута од стана!​

Слободан Рељић

17:46 15.01.2023.
4
SMSFacebookVkontakteTwitterViberWhatsAppTelegram

Да би се помогло мајчици Земљи, град (урбано насеље) биће издељен на зоне у којима је слободно пешачко кретање ограничено 15-минутном даљином. Изгледа као игра деце предшколског узраста, али верујте, уопште није.​



Јесте украјинска криза у трену уклонила са светске сцене фактор пандемије ковид-19, што је – сада постаје свима јасно – „највећа, најсофистициранија пропагандна операција у историји“ која је успевала да изазива страх и панику међу осам милијарди људи. Глупо је да поверовати да ће „давоски човек“ то сад бацити низ воду.
Много је у то уложено, а резултати су – и за респект и за бригу.


Најављује се са проверених извидница – као што је Нуриел Рубини, који зна да глуми „доктора пропаст“ а да пропаст буде прихватљива за Давос – како ћемо бити „принуђени да водимо и скуп рат против будућих пандемија. Из више разлога – од којих неки имају везе с климатским променама – жаришта болести с потенцијалом да прерасту у пандемије јављаће се све чешће“.
Ковид-19 је јака карта, али са климатским променама је – џокер. Тако се ових дана најављује да ће из Давоса свесрдно подржати концепт „15-минутног града“ где би се користила искуства из једног од највећих достигнућа пандемије ковид-19 – закључавање грађана.
Да би се помогло мајчици Земљи, град (урбано насеље) биће издељен на зоне у којима је слободно пешачко кретање ограничено 15-минутном даљином. Изгледа као игра деце предшколског узраста , али верујте, уопште није.
Тиме се баве најозбиљнији људи које Запад сада има.
*************************************
Најaвљивано је прошле године да ће то да „заживи“ у Паризу, а сад је стигло у – Оксфорд. На Французе се дружина коју предводи Клаус Шваб не може ослонити, Енглези су поузданији. Неки Оксфорђани су се окупили, и ставили то на Твитер, да јаве како нису ради ограничавању слободе кретања, али градске власти и држава и не помишљају да Давосу кажу „ноу“.
Да ли ћемо да осванемо у „15-минутном граду“?
Мислите да је то немогуће? Да вам неко не дозвољава да изађете из свог села, а аутомобили јуре двеста на сат?
Они мисле да ћете пристати.
Имају у искуству да сте већ пристајали на истоветне ствари. Носили сте маску, недељама су вас „закључавали“, мамузали су вас „бустер“ вакцинама којима нико није знао последице, сад се у све више држава на првом месту статистичке листе смрти грађанства појављује „узрок смрти непознат“ а да се не би ширило питање да ли су умрли били вакцинисани…
Могуће је да једно јутро осванете у „15-минутном граду“, који се најављује и у Агенди УН 2030. А они који се ових дана састају у Давосу знају – да хоћете! Они нису навикли да се њихови планови не испуњавају.
Дакле, Савет округа Оксфордшир је у децембру рутински, као да се радило о било којој тачки дневног реда, „одобрио планове да се становници закључају у једну од шест зона како би се ‘спасила планета’ од глобалног загревања. Најновија фаза у програму ’15-минутни град’ је постављање електронских капија на кључним путевима – у и ван града, ограничавајући становнике на сопствене квартове.“
Ако слободни грађанин пожели да напусти своју зону ићи ће по „дозволу Савета који одлучује ко је достојан слободе… становницима ће бити дозвољено да напусте своју зону највише 100 дана годишње, али мораће да региструје податке о свом аутомобилу у Савету који ће потом пратити кретање путем паметних камера по целом граду“.
Има ли ту ишта парадоксално што се водећа представа одиграва у „слободарском Оксфорду“?
„Оксфордшир је дом Универзитета у Оксфорду, једне од водећих британских институција за учење“, пише овим поводом Ерик Ворал, аутор Whatts Up With That?, „најпрегледанијег сајта на свету о глобалном загревању и климатским променама“.
„Чинило нам се да су комунистичке државе попут Совјетског Савеза и Кине волеле ограничења кретања и унутрашње пасоше“, подсећа Ворал на омиљене наративе из XX века. „По мом мишљењу, Британија се приближава голом комунизму најмање пола века, тако да је било неизбежно да ће се у неком тренутку покушати увести ограничења кретања у кинеском стилу за Британце. По мом мишљењу, климатске тврдње су само изговор, покушај да се одврати критика од њихове ауторитарности.“
„Волео бих да напишем да је Универзитет у Оксфорду на удару, да су оксфордски академци огорчени због овог покушаја ограничавања слободе људи, али до сада нисам открио ни један израз јавног негодовања универзитетских наставника“, јавља нам Ворал с лица места и подсећа нас на сјајне легенде које прате западне универзитете, а које су прихваћене широм света:“Скоро хиљаду година Оксфордски универзитет је стајао као светионик интелектуалне слободе. Неки од водећих оксфордских интелектуалаца у тим вековима били су обешени, или на други начин прогањани, због отпора ауторитаризму. Тако да изгледа невероватно тужно да наследници те поносне традиције изгледају спремни да окрену леђа оним слободама за које су њихови претходници понекад били спремни да положе себе у њихову одбрану.“
Концетрациони логор васкрсава у либералним земљама
Идеја концентрациoног логора васкрсава у либералним слободним земљама. Остаје нам да се сетимо како се логорима управљало преко капоа – да неки од „нас“ потенцијалне побуњенике држе на узици. И да их спречавају. Тако да онај ко чува логор разуме да, у ствари, испуњава жеље најсвеснијих међу логорашима.
Подсетићемо да нису непозната, али јесу непопуларна мишљења у западној култури, да су концентрациони логори (узимамо те најекстремније облике контроле људи) друштвено законита последица процеса на Западу.
„Данас знамо да екстреми колективне хистерије и дивљаштва могу коегзистирати са истовременим очувањем и чак даљим развојем институција, бирократије и професионалних закона високе културе“, писао је пре пола века амерички мислилац Џорџ Стајнер. „Другим речима, библиотеке, музеји, позоришта, универзитети, истраживачки центри и научна сазнања, могу напредовати одмах поред концентрационих логора. Расуђивање и свежина њихових подухвата могу трпети спољни притисак насиља и војне мобилизације. Али трпе изненађујуће мало…“
Стајнер је био и много директнији: „Знамо да је персонал задужен за мучења и крематоријуме познавао Гетеа, волео Рилкеа. Лака објашњења по којима ‘такви људи нису разумели поезију коју су читали или музику у коју су билу упућени и коју су, изгледа, тако добро свирали’, не стоје. Напросто нема доказа да су такви људи били неосетљивији од осталих на достигнућа људског духа, на живу моралну енергију велике књижевности и уметности. Једно од главних дела из филозофије језика, које се бавило свеобухватним читањем Хелдрелинове поезије, настало је на пушкомет од логора смрти. Хајдегерово перо, као и његов дух, нису занемели ни за тренутак“. (Џ. Стајнер)
После Другог светског рата, оправдано, фокус је усмерен на Немце. Њихова достигнућа плашила су и оне који су пронашли та страшна средства.
Најпоједностављенији увид у појам „концентрациони логор“, Википедија нпр, показаће да су „Британци користили концентрационе логоре за време Бурског рата (1899-1902), у којима су затварали жене и децу у 31 логора широм Јужноафричке Републике. Због лоших услова живота и слабе исхране у логорима је умрло преко 28.000 жена и деце.“
Отприлике. Коме је било важно тачно колико.
Како каже наша народна мудрост, не будимо слепи код очију. Или, стварно, грађанин Србије једва чека ту изузетну новост „15-минутини град“, па да чека два месеца да оде на љуту и пршут код кума на Бежанијску косу. Увек ми пада на памет питање: шта би Мома Капор писао о овим чудесима изванредним?

 
Све је близу, стиже се највише за четврт сата, због чега је Барселона прозвана градом “на 15 минута”.
Пхото: Curro Палациос

...dok jednog dana, u slučaju neke zaraze, ne postave REŠETKE na granice paviljona
misliš, proći će...kad ono nikako da prodje! al dobro već si se svikao, izdržaćeš...misliš se...
I tako superblok, postane ZATVORSKI SUPER BLOK,
a tebi se i deca i unuci radjaju u ZATVORU!

....
Al neće moći, NEĆE DA PRODJE!
piši propalo dok još nije ni krenulo!
 
...dok jednog dana, u slučaju neke zaraze, ne postave REŠETKE na granice paviljona
misliš, proći će...kad ono nikako da prodje! al dobro već si se svikao, izdržaćeš...misliš se...
I tako superblok, postane ZATVORSKI SUPER BLOK,
a tebi se i deca i unuci radjaju u ZATVORU!

....
Al neće moći, NEĆE DA PRODJE!
piši propalo dok još nije ni krenulo!
Не знам да ли живиш у Србији, али нама је Вучић и његова ђинђићевско-шешељевска екипа већ направила затворске супер блокове.
Све су загадили, ваздух је толико токсичан (рекордери у свету), да није паметно излазити напоље, осим ако си приморан. Пречишћивач ваздуха ради током целе грејне сезоне, а и лети загађење несметано тече од железара, ТЕ, рафинерија итд.

Можемо да мрзимо западне политичаре, зато што су нас бомбардовали, али народ на западу дише пуним плућима, они воле своју земљу, чувају је и немају колективну фрустрацију као наш народ.
 
Не знам да ли живиш у Србији, али нама је Вучић и његова ђинђићевско-шешељевска екипа већ направила затворске супер блокове.
Све су загадили, ваздух је толико токсичан (рекордери у свету), да није паметно излазити напоље, осим ако си приморан. Пречишћивач ваздуха ради током целе грејне сезоне, а и лети загађење несметано тече од железара, ТЕ, рафинерија итд.

Можемо да мрзимо западне политичаре, зато што су нас бомбардовали, али народ на западу дише пуним плућима, они воле своју земљу, чувају је и немају колективну фрустрацију као наш народ.

to je sve zato jer niste branili KNINSKU KRAJINU!
ko izda *****!
 

Back
Top