Grad Amersfort proglašen je za evropski grad godine

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.493
82295697765571e9da0f79540588345_690x460.jpg


Ovaj holandski grad dobio je prestižnu titulu „Evropski grad godine“. Ima kanale, bicikle i muzej pun Van Gogovih slika.

Istorijski grad Amersfort, nalazi se zapadno od Amsterdama, ima stari gradski centar sa zgradama koje datiraju iz srednjeg veka. Gotovo kružna ulica Muurhuizen slovi za jednu od najlepših u celom gradu, a turisti vole da šetaju njome, svraćaju u prodavnice i jedu u nekom od restorana.

Kao i holandska prestonica, Amersfort takođe ima sistem kanala, zajedno sa mostovima i kapijama, koji se mogu istražiti na izletu brodom. A za ljubitelje umetnosti, grad je dom druge najveće kolekcije Van Gogovih slika. To je takođe rodno mesto umetnika neoplastike Pieta Mondriana, a posetioci se mogu uputiti u Mondriaanhuis, rodno mesto i dom slikara.

Ako tražite prelepe poglede, grad ih takođe ima. Kula Lieve Vrouve je sve što ostaje nakon što je originalna crkva slučajno dignuta u vazduh. Visok je samo 100 metara, ali ako se popnete na njega, bićete nagrađeni prekrasnim pogledom na grad.

Ako želite da posetite Amersfort, tamo je prilično lako doći. Moraćete ili da letite do aerodroma Schiphol u Amsterdamu ili da idete Eurostarom do Amsterdam Centraal. Vozovi voze do Amersforta iz Amsterdam Centraal. Svakih sat vremena idu dva brza voza koji će vas odvesti tamo za oko 30 minuta.

 
Bila sam u dva maha u Holandiji... posetila Amsterdam, Hag, Roterdam... kolima obišla sve to...Drugar koji živi u Amsu mi je pokazao
sve staze i bogaze grada... ono što turisti ne mogu da vide...
To je najzapadniji grad u Evropi (dok je Njujork najistočniji grad USA)... Oseća se neverovatna veza sa Njujorkom, a nema nacije i
boje kože koji ne žive u Amsterdamu...

Ispred nas su bar 30 godina (mislim da sam upola smanjila).
Ne postoji kriminal koji se ne odvija u Amsu i to na svetskom nivou...
Grad predivan, izrazito opasan... najbolje ga je posetiti u turističkoj grupi...

Ima šta da se vidi, zemlja prelepa, hoteli, diskoteke, prodavnice, čak i one kraljevske u ulici gde se kraljica snabdeva... svaka stvar,
počevši od hula hopki, pa do bundi, cipela - ima utisnutu zlatnu krunicu... i naravno, cene vrtoglave... Tu istu stvar možete kupiti u paralelnoj
ulici za podnošljivi iznos, ali bez krunice zlatne...

Ostala mi je slika u sećanju: mumificirana baka u maslinastoj pelerini na biciklu i džipovi i sportnjaci na turbo pogon koji šišaju pored nje...
Za Rembrantov i Van Gogov muzej treba odvojiti nekoliko dana...
Preskupo za naš standard...
:heart2:
 

Back
Top