Gostovanje izložbe „Tito u Africi” u Los Anđelesu

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

комшија

Stara legenda
Poruka
96.548
http://www.politika.rs/sr/clanak/432210/Gostovanje-izlozbe-Tito-u-Africi-u-Los-Andelesu

Gostovanje izložbe „Tito u Africi” u Los Anđelesu


573249

Тито и Хајле Селасије на месту битке код Адуа, Етиопија, 1955. (Фотографија из збирке Музеја Југославије)

Autor: Milica Dimitrijević četvrtak, 20.06.2019.


Nakon što je postigla veliki uspeh u Velikoj Britaniji 2017, izložba Muzeja Jugoslavije „Tito u Africi – slike solidarnosti” otputovala je u Sjedinjene Američke Države, odnosno u Los Anđeles. Postavka će biti svečano otvorena u nedelju, 23. juna, u muzeju Vende, specijalizovanom za teme Hladnog rata i socijalizma, i trajaće do 20. oktobra ove godine.

Brojne fotografije iz bogate kolekcije našeg muzeja, a u okviru projekta u kojem ova kuća sarađivala sa Univerzitetom u Ekseteru, ukazaće još jednom koliko su značajna svedočanstva o vremenu solidarnosti sa Afrikom i Trećim svetom u borbi za nezavisnost, ali i da su nezaobilazan deo svetske kulturne baštine.

Gostovanje u Vende muzeju je prilika da se američkoj publici predstavi i foto-arhiv Muzeja Jugoslavije kroz izbor ovih fotografija, snimljenih od pedesetih do sedamdesetih godina prošlog veka, tokom putovanja Josipa Broza Tita i njegove supruge Jovanke Broz u afričke zemlje.
Fotografije koje su kustosi odabrali za ovu izložbu beleže Titove susrete sa značajnim istorijskim ličnostima, među kojima su etiopski car Hajle Selasije, egipatski predsednik Abdel Gamal Naser i prvi premijer i predsednik Gane Kvame Nkruma.

573247


Autori projekta, kao i tekstova u istoimenoj knjizi koja prati izložbu, jesu Radina Vučetić, istoričarka (Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu), Ana Sladojević, nezavisna kustoskinja i teoretičarka umetnosti, Pol Bets, istoričar (Univerzitet u Oksfordu) i Radovan Cukić, kustos istoričar (Muzej Jugoslavije).
Kustoskinje izložbe „Tito u Africi – slike solidarnosti” su Ana Sladojević, nezavisna kustoskinja, i Mirjana Slavković, kustoskinja Muzeja Jugoslavije. Inače, ovu postavku samo u Muzeju Jugoslavije od kraja juna do kraja oktobra 2017. godine videlo je više od 50.000 posetilaca.

573248


Стар? Млад? Вечан!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top