Glasanje na temu VODIČ

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Poruka
51.037
Odlaganje roka za predaju radova se isplatilo. :):hvala:

Na konkurs je stiglo pet priča.

Glasaćete po sistemu 3, 2, 1, do petka, 10. marta do 20h.

- - - - - - - - - -

Priča br. 1

VODI ME DO KRAJA


Kada mi je prvi put predloženo da probam, odbio sam sa gnušanjem. Međutim, kako je vreme prolazilo, postajao sam zagrejaniji za samu ideju. Budimo relani, teško da sam mogao biti gori nego što već jesam. I sam znam da nisam baš najveštiji, a evo, čak mi je i devojka rekla da treba da se malo popravim
Jeste došlo novo vreme i novo doba, ali opet, nije mi baš lako. Sramota me. Sve pomislim šta će drugi da kažu. Međutim, shvatio sam da nema drugog rešenja, moraću da progutam ponos. Probaću, pa šta bude. Njen užitak, je i moj, zar ne?. Ne kažu džabe da je najveći afrodizijak uzbuđenje našeg partnera. Srećom, moj najbolji prijatelj Žare, mi je predložio idealno rešenje. Treba mi učiteljica.
Danas mi dolazi učiteljica, po Žaretovoj preporuci. Pripremio sam se za početak mog novog života, života muškarca koji može svaku ženu da dovede do neslućenog užitka.
Popio sam ne brzinu dve ujka Rakine, duboko uzdahnuo i pripremio se da naučim nešto najvažnije u životu – kako zadovoljiti ženu. A kada je tu i prava učiteljica, onda valjda ne može da omane. Srećom, pa njoj nije neprijatno.
Raskomotio sam se i polako joj prišao. Već me čekala na udubno zavaljena na krevetu.
Nežno sam je poljubio.
Spustio sam usne na njen vrat.
„Nežno mi miluj telo“, rekla je tihim i senzualnim glasom.
Ruke su mi polako prolazile preko njenih oblina.
Počeo sam da joj ljubim i mazim grudi.
„Ne okreći bradavice kao da su prekidači, samo nežno pređe preko njih vrhom jezika. Tako, baš je tako dobro“
Jezikom sam spuštao sve niže i niže niz stomak, preko pupka, pa onda i još niže.
„Polako, nemoj da žuriš. Vrati se nežno jezikom preko stomaka, pa do grudi. Lagano, i dalje vrhom jezika, ne kao da ližeš sladoled. Sve vreme miluj moje telo rukama. Sad kreni ka dole.“
Napregnuto sam pratio uputstva i spuštao se niz njen stomak, ka brežuljku prekrivenim nežnim pokrivačem.
„Sad samo nežno, nežno“, čuo sam njen glas. Disala je sve brže i bržže.
„Ne tu, malo niže tako , to, je pravo mesto. Samo nežno, ne pritiskaj.“, glas joj je već bio isprekidan.
„Bravo, sad se malo pomogni prstima. Odlično, a sada i jezikom.“
Pažljivo sam slušao i narednih dvadesetak minuta, sve dok više nije ništa govorila, već samo zadovoljno uzdisala. U trenutku kada su nam se napokon spojila tela, osetio sam nezapamćeno uzbuđenje. I dalje mi je povremeno sugerisala kada da ubrzam, kada da usprim, kako da ju poljubim, dodirnem. Kada smo zajedno stigli do vrhunca, činilo mi se da je vreme stalo.
Obliven znojem isteturao sam se iz kreveta i otišao pod tuš.
Nešto kasnije, kada sam ponovo bio sam, pozvao sam Žareta.
„E, matori, ovo je bilo neverovatno.“, uzbuđeno sam mu rekao
„Lepo ti ja kažem, jeste među skupljima na tržištu, ali vredi svake pare.“
„Ma, da sam znao da je ovako dobra platio bih još i ranije. Nema greške sa njom. Vodila me korak po korak, pa glas, pa one lampice koje se pale da te usmere. Ma genijalno, nema bolje seksi lutke. Kasnije ću da utvrdim gradivo, pa kada sutra pozovem devojku, prirediću joj događaj za pamćenje.“

- - - - - - - - - -

Priča br. 2

VODIM TE, VODIŠ ME

U predvečerje smo moj Duci i ja krenuli na put. Bio je to još jedan od onih hladnih, otuđenih dana, zamrznut u vremenu. Mrtav dan, koji je počeo isto kao i prethodni: mrakom. Dan bez imena, čije se trajanje oteglo od juče, prekjuče ili od ko-zna kad.

Već nedeljama, a možda i mesecima, grad se postepeno gasio. Prvo su utrnule ulične svetiljke, zatim neonske reklame i natpisi na radnjama, a zatim su iščezla svetla na prozorima. Tu i tamo tinjala bi po koja zvezda ili sveće kroz prozorska okna najupornijih sugrađana. Nestašica sijalica i baterijskih lampi objašnjavala se merama štednje. Nikli su pokreti za povratak prirodi u kojoj su se palile logorske vatre i gde se igralo u čast drevnih bogova svetlosti. Nažalost, i to je bilo kratkog veka, jer su vlasti zabranile masovna okupljanja i ples.
U početku su se sugrađani organizovali u grupe, zajedno negodovali, zvali komunalne službe, pisali žalbe novinama i gradonačelniku. No, vremenom ih je neko ubedio da je nedostatak svetla sasvim prirodna stvar. Eto, i stanovnici drugih delova planete žive mesecima bez sunčeve svetlosti, pa šta im fali? Iako namrgođeni, i dalje jedu, spavaju, životare. Sunce je precenjeno, osim toga i nezdravo za istanjenu i preosetljivu kožu dvadeset prvog veka.

I tako su se ljudi osamili.

Čak je i reka, na kojoj je ležao nekad blještav grad, bila nalik tamnom, tečnom blatu. Slutio sam da će uskoro prestati da teče. Bez ijedne iskrice, bez odraza meseca. A inače, mesec bi se nakratko pojavio, nekako bolesno siv, pa bi ubrzo izbledeo, ostavljajući stanovnike izgubljene u do juče poznatim ulicama.

Rešio sam da proverim gde je ne-danu kraj. Odnosno, ima li nade u pravi, osvetljeni početak novog. Odvraćali su me; zalutaćeš u mraku – govorili su, poješće te. Ali bio sam odlučan: život ili večita noć.
Stavio sam Ducija na povodac i krenuo. Njušio sam mirise, osluškivao korake. Ja! – skoro slep. Ja! – oko koga je sve oduvek zamrljano; ja! - koji oblike razaznajem samo zbog obojenosti života. Međutim, nešto se u meni pobunilo: zar i boje da nestanu? Kako ću prepoznavati ljude, životinje, cveće ... stvari bez boja?
„E pa sad znate kako je meni oduvek!“, govorio sam prolaznicima koji su se međusobno sudarali. Klimali su glavama, kao da odjednom shvataju šta znači biti slepac.

Na izlasku iz grada Duci je ubrzao tempo. Zamirisali su četinari, lipe, zelenkade, mošus srndaća koji je netom prošao, zašumeli su potoci i povetarac. Seo sam, izoštrenih čula, na neki panj i čekao ... čekao ... da se život rasani.

I tada se desilo: ugledao sam Ducijeve oči. Bile su tamne poput noći, ali bistre i svetlucave. Nikada pre toga nisam ih video izbliza; nikada nisam – mireći se sa svojim slepilom – ni pokušavao da razaznam ono što se nalazilo ispod čuperaka (oh – riđe!) dlake. Pseći pogled igrao mi je po licu. I premda nisam imao pojma o ljubavi, prepoznao sam je u njemu.
Gle – pomislih – progledao sam! Jer, oko mene se otvorila šuma – zelena, žuta, smeđa, crvena, mirisna, bučna u tišini. Nisam je tako zamišljao. Bila je savršena u svojoj nesavršenosti. Čak je i blato na mojim cipelama delovalo nekako životno, toplo, voljivo. Mlako sunce, tek izronilo, prostrlo je dovoljno svetlosti da prvi put sagledam lepotu – možda i sasvim običnu, svakodnevnu. Ona druga, toplija i od sunčevih zraka, sijala je iz Ducijevih očiju.

Onda sam pohrlio nazad, da ljudima otkrijem tajnu.
 
Priča br. 3

RASKRSNIČAR

- Videćete, smejaćemo se ovome jednog dana… Štaviše, sutra ujutru, čim se probudim, rekao je radosno osvetljen plamenom svog uverenja.
- Nećete, profesore, nikada se više nećete probuditi.
Profesor nije čuo, kao što po običaju nije čuo ljude koji govore o bilo čemu sem o njegovoj nauci, a i tada je umeo da bude nagluv za one što su mu protivurečili. Sagovornik se tužno osmehnu, uhvati ga pod mišku i pažljivo uputi iz čamca na kamenu obalu, pa zatim kroz ovalni otvor u zidu stene nepravilnih, ali uglačanih ivica. Profesor zastade na trenutak začuđeno gledajući svog vodiča.
– Gde me vodite?, upita zbunjeno.
– Ne vodim vas nikuda. Pomažem vam da se ne sapletete i ne promašite vrata. Ne znam šta vas čeka posle toga.
Profesor ga pogleda sa blesavim izrazom na licu i onda se zacereka kao malo dete.
- Baš ste lakrdijaš! Kažem vam ja, smejaćemo se ovome…
Nežno ga je pridržavao sve dok nije isčezao kroz neprozirno staklastu opnu prolaza. Pogureno se uputio čamcu koji ga upitno pogleda na šta on namrgođeno slegnu ramenima. Čamac uzdahnu, mahnu repom i bočnim perajima i ponese ga nazad.
– Čak i da sam mu rekao da ti nisi čamac, misliš da bi primetio? Toliko su različiti, a kad nešto ne žele da znaju, onda su svi isti…

- Vi ste smrt?
Prilika sumornog izgleda zaogrnuta plaštom sa kapuljačom zamalo ne ispade iz nosiljke na leđima ogromnog delfina koji je leteo kroz vazduh zamasima grudnih peraja nalik ražinim. Sitna prilika sklupčana u ćošku, ukočena od užasa, piljila je bespomoćno u njega.
O, devojka, zaboravio sam je, pomisli on zbunjen činjenicom da ga je jasno videla. To se veoma retko događalo.
– Nisam. Smetnuo sam s uma da si i ti tu. Toliko si plakala da sam prestao da obraćam pažnju na tebe. Ne treba da se plašiš.
- Šta si onda? I gde je ovo kuda letimo na…
- Ja sam Raskrsničar. Ovo je moj dragi ljubimac Čamdžija, a nalazimo se… Pa, moje ime ti govori samo po sebi – u svetu Raskrsnica.
- Kako si znao da se profesor neće više probuditi?
- Da nećeš da me pitaš i kako postoji delfin sa ražinim perajima koji leti? Sad su na redu tvoje raskrsnice. Čuvaj snagu.
- Hoćeš li mi pomoći da ih prođem?
On glasno frknu kroz nos i odmahnu glavom izgledajući još tmurnije nego do tada.
- Verovatno bih, da mogu, ali ne mogu… Čudno je to, znaš. Rešenja se znaju samo unazad. Ali, evo, tu smo, reče pokazujući rukom na crnu planetu čija se površina sastojala od prahom prekrivenih okamenjenih ostataka nekadašnjeg života.
- Šta tu treba da radim?, upita devojka .
- Stvarno ne znam, reče tiho sebi u bradu i uperi delfina da u širokom krugu leti oko platenete čim se ona iskrcala.

Pažljivo ju je posmatrao kako dugo stoji neodlučna na istom mestu gde je prvi put stupila na planetu. Zatim kako se uputila ka jedinom velikom kamenu koji je bio izbrazdan još crnjim linijama, poput opakog krvotoka zloslutne planete. Sela je na kamen i crnilo ju je uhvatilo počevši da se sliva u nju. Mračan talog celokupnog čovečanstva ju se zaposeo, svo zlo, nepravda, uzaludnost, strah, očaj, nesreća, bol, tuga, jad, nesigurnost, sumnje, nečiste savesti, stradanja, patnje, osećaj usamljenosti, napuštenosti, ogorčenosti, bezizlaznosti, ljutnje, mržnje, želje za smrću, uništenjem, ubijanjem, sve se ulilo u nju.
Nasuprot prvom impulsu za bežanjem ili borbom protiv crnila, dopustila je da slobodno prolazi kroz nju, ali ne i da je preplavi. Nije se opirala, niti poricala da je to i njeno sopstveno crnilo i taj maleni neugušeni uvid izrodi zlatni krvotok koji je tekao nasuprot mračnom, ne gušeći ga ili osporavajući, već uspostavljajući ravnotežu.

Ponovo u čamcu, sazrela i ostarila u onim delovima koje samo pogled pokazuje, obrati se ponovo Raskrsničaru:
- Sad znam. Mogla sam da ne dozvolim protok mraka, ali bi nakon toga sve što uradim bilo sasvim bezvredno, svaki put pogrešan, svaki čovek otelotvorenje mog zla, dok se polako ne bih cela pretvorila u senku i umrla davno pre svog tela.
- Da. I posle mene zovu Kosač...

- - - - - - - - - -

Priča br. 4

PUT ZA ATLANTIS

Trebalo je da s barba Lukom te večeri izađem na sviću parangal bacit,ali je barbu nešto dograbilo u leđima pa smo ga u hitnu i dobio baralgin i da miruje pa sam morao ja moje zdrave bubrege sam na putu ka ostrvu Mamuli izaći da svićarim i s parangalima se družim...Već sam ja bio "stari" u tom poslu i nije mi bio problem,a i barka je bila spremna i sve u njoj...
Kad su svi Novljani krenuli i ja za njima...
Oktobarsko more kao u avgustu,kao ulje...bonaca...
Mali dizel je lepo brektao i izneo me naspram Mamule gde sam ga utrnuo i smanjio svetlo na gasnoj svetiljki...Parangal sam spuštao polako,da se ne zamrsi i da sve bude po peesu...Kako je to barba radio...
Ostalo mi da čekam...Panulanje nije bilo zgodno po bonaci i ja sam se ispružio po dnu barke...
Odjednom je barka jurnula i parangal na pramcu je bio zategnut prema površini mora koje se ustalasalo! Nešto je barku vuklo opasno! Glisirala jeprosto barka...Svića je zgasla i nisam mogao na mesečini dobro videti šta to vuče barku i mene u njoj.A onda sam iz tog pravca čuo ženski kikot!
O bogo moj! Sledio sam se!
I opet i neko duvanje,baš kao delfina s kojim sam nekad plivao s rukom na njegovom leđnom peraju tu u Boki...
-Kud me vučeš ludi stvore!? Viknuo sam,ustvari sam hteo da viknem,ali mi glas iz obamrlih usta nije izlazio!
-Kud me vodiš,silo nečista?!
-Vodim te u Atlantis...U Atlantis raspali i srušeni da se Posejdonu pomoliš...promukli je ženski glas zaškripao,a onda za oktavu viši:
-Vodim te kod tvog druga Perice na psihijatriju da te prizove svesti,hajde se budi! ! !

Otvorio sam oči i iznad mene se isklibereno lice moje supruge spasonosno pojavilo...
-Zamalo da ti zbrišem u Atlantidu...I to sa sirenom nekom...
-Tu sam ja za tebe i sirena i ablend svetlo,ne brini-nasmejala se ova moja spasiteljica.
 
Priča br. 5

LONGINOVA ČULA

Pre desetak godina osetio je nesigurnost. Zbilo se to u suton pozne jeseni kad je ostavio u šumi čitav vojni odred i krenuo u izvidnicu preko doline. Nije prešao ni pet - šest dugih koraka kad je, na svoj užas, ugledao skupinu slepih miševa. Video ih je, ali ne i čuo i to mu se prvi put dogodilo. Sluh ga je izdao i to ga je učinilo nesigurnim, ukopalo ga na putu prema neprijateljskom taboru. Stajao je u visokoj, sasušenoj travi livade, dovoljno vidljiv na čistini, ranjiv i neoprezan. Ništa nije učinio da što pre stigane do tame šipražja na drugom kraju doline. Samo je čvrsto stezao amajliju, svoj trokraki kamen izbušen svrdlom i pričvršćen za oputu koji je okačio oko vrata.

Misli su mu se rojile. Setio se prvih dana obuke kad je kao golobradi dečak polazio na prvi ispit snalaženja u prostoru. Vodio ih je Petronije, sada već vojni vetran, od koga je čuo osnovno pravilo vojne čete prethodnice :

- Brbljivci ne pripadaju izviđačkoj feli.

Tog dana se Longin sagao, dohvatio sa staze trokraki kamičak tucanik i strpao ga u usta. Njegova domišljatost izumela je vežbu ćutanja sa kamenom kao podsetnikom u ustima. Od tada je svu pažnju usmeravao na slušanje, a ne na pričanje. To mu je bilo od velike pomoći pri hodu kroz tamu i zato je od tog kamena kasnije načinio amajliju.

Vojni izviđači, predvodnici trgovačkih karavana, čitači znakova u lovu na divljač, tumači tragova u poteri za beguncima, nemaju posla samo po danu. U mrklom mraku, moraju da se oslone na zvuk. Zato su regruti obučavani u tami pećina.

Koraci kroz tamu daju sluhu tananu izoštrenost gde se raspoznaje nijansa svakog odjeka jer ne odjekuju isto koraci regruta i korak odraslog čoveka, vodiča koji zna put do svetlosti. Odjek kretnji po peskovitom i mokrom tlu meša se sa zvukom kapljica vode koje se slivaju sa zidova pećine, dah mladića brži je i jači od daha vodiča, eho prigušenog, uspaničenog uzdaha, meša se sa cikom slepih miševa, dok se u mrklom mraku lagano pada u dezorijentisano bunilo. Tada se naprežu čula de se oseti duva li odnekud promaja, ima li igde nagoveštaja svetlosti, može li se nanjušiti miris nečijeg znoja u nozdrvama ispunjenim vlagom pećine, može li koža da prepozna toplotu nečijeg tela među hladnim zidovima podzemnog sveta.

Kad je te večeri ustanovio da ga čulo sluha napušta, kad je shvatio da više nikada neće čuti slepog miša, kako mu je to davno nagovestio Petronije, vratio se u šumu i izviđački zadatak poverio mlađem vodiču.

Od te jeseni, svu pažnju je posvetio unapređenju svojih preostalih čula. Naučio je da razlikuje miris medonosnog, od mirisa lekovitog cveća, sortirao je kao u pregradama miris šume, potoka, uvelog lišća, prepoznavao sa koje livade duva vetar i prema kojoj šumi se usmerava. Tačno je određivao odakle dolazi miris dima, krvi, vina iz susednog sela, žene u tuđoj postelji. Vid mu je išao do te oštrine da je mogao na daljinu da prepozna koja se pčela vraća sa polenaom, a koja je tek krenula iz košnice, na nebu je mogao da uoči nosi li lastvica mušicu u kljunu, jesu li orlu krvave kandže, ima li sova krupne ili sužene zenice. Na tlu je prepoznavao je li srna slomila grančicu ili je tu prošao vuk, jesu li u vlažnoj zemlji tragovi srećnog čoveka ili je prošao očajnik, ima li pod njegovim nogama vode u zemlji, ili hoda nad zlatonosnom žilom. Sve je to mogao da prepozna vodeći sa sobom vojne jedinice u ratnička osvajanja. Nadaleko se pričuo kao vrstan vodič. Ipak, na vrhuncu slave, povukao se iz službe. Tome je kumovao jedan nemio događaj.
Poveo je ljudstvo prema selu s druge strane reke. Čim su lakim čamcima prešli vodu, zađoše u šumu. Tihim hodom gazeći trulo lišće, Longin je odvajao mirise otrovnih od mirisa jestivih gljiva. Po lepetu krila, znao je koja prica nadleće krošnje grana, a po udaljenosti laveža pasa iz sela, znao je broj koraka koji će ih do njih dovesti. Koračali su ravnomernim hodom do zalaska sunca i približili se osmatračnici sa koje su ih neprijatelji mogli uočiti. Tu, na rubu šume, Longin se izdvoji i poče da traga za najboljim putem kojim će vojska krenuti pod okriljem noći.

Zaodenut polomljenim granjem, maskiran lišćem, stajao je u sutonu kraj vijugave staze koja se kao zmija protezala do sela. Nad golom oranicom širio se mir, a na ljubičastom horizontu gubilo se jato divljih gusaka. Nije bilo ni daška vetra i krajolik je padao u tišinu. Čula su mu bila budna i on vide kako priroda i stvari oko njega zapadoju u čudan dremež. Sivilo sutona poče da oduzima stvarima oblike razlivajući im linije. Longinovo oko uoči senke kakvih nema po danu. Iza stvari i bića suton je rasipao sene i poigravao mu se sa vidom. On oseti da se hladnoća širi iz svake tvari i to za njega beše novo iskustvo. Još nemoćan da shvati neobične prizore, on uoči još i to da kao pramenovi magle iz tla izranjaju lenje senke, uvlače mu se pod kožu i mile studenom vlagom od koje se mu ježi duša. Začuo je nepoznate zvuke nalik vapajima i osetio mirise kojima nije uspeo da odredi prirodu. Nije znao koliko dugo tako stoji kao u omami iz koje ga je trgao ljutiti zapovednik. Nestrpljiv da krene u napad, pitao ga je šta toliko dugo okleva. Longin otvori pesnicu i tek tada primeti sa kojom je snagom stiskao amajliju u svom krvavom dlanu. Baci iz ruke trokraki kamen tucanik, pa reče:

- Čujem, vidim i osećam nešto nepoznato. Ako moja čula ne znaju šta je, onda to zasigurno nije sa ovoga sveta. Ne savetujem pokret.

Zapovednik se oglušio na savete. Iz pohoda na selo, vratila se nekolicina. Među njima i Longin koji je te večeri naučio da prepoznaje miris smrti.

- - - - - - - - - -

***

Glasanje može početi! :kafa:
 
Znam da se neće dopasti nekima od vas, ali ja moram da komentarišem.

Jače je od mene.

Nedostatak priče broj jedan je u tome što je na granici da sklizne u petparačku literaturu.
Priča broj dva u svom drugom delu poseduje nepreciznosti.
Priču broj tri je opteretio višak likova i nagomilavanje dijaloga.
Priču broj četiri kvare regionalni izrazi.
Priča broj pet je promašila žanr, treba je kratiti jer ima odlike pripovetke, a ne kratke priče.


Moje pohvale su sledeće:

Priča broj jedan - harmonično i jasno, lepa oda za erotskog vođiča.
Priča broj dva - odlična atmosfera koja dočarava simbolično gašenje svetla, odnosno ljubavi
Priča broj tri - obrti u radnji
Priča broj četiri - šarm kojim se obrazlaže je da njegova žena životni vodič
Priča broj pet - mašta

Moji favoriti su:

Broj 2 - 3 poena
Broj 1 - 2 poena
Broj 4 - 1 poen
 
I ja sam pomislio isto...
Nije li Longin povezan sa tzv. Kopljem sudbine, tj kopljem za koje se veruje da ga je rimski vojnik iskoristio na Isusu, a koje daje svom vlasniku veliku moć?

Ma da,to je taj vojnik,Longin...Ali se ime koristilo u SF romanima...Da li Asimov...Nije mi tu moja biblioteka,kad odem
u Srem,pogledaću..."Pod čeličnim nebom Asimova" mejbi...Ali nema veze ova priča s tim romanom,samo ime.
Inačekao što i rekoh-priča 5 je vrh!Meni,cors...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top