Gentoo

OK je to, ali samo ako znas sta radis, inace imas genericki sistem kao i sve ostale. Inace mislis da drugi ne kompajliraju sa -O2 i hardverski
specijalno kao iskompajlirani zfs i ostali koji to koriste?

Ствар је у томе што је Gentoo-a чак и GIMP на пример прилагођен твом рачунару а не само на кернелом нивоу. Разумеш? Сваки део можеш да прилагођаваш. Систем је јако комплексан и не може да се научи брзо. Мада мислим да је ту NixOS још гори.
 
Nikad nisam video debian server, samo RHEL i CentOS, cak poneki Ubuntu a radio sam 17 godina sa serverima :worth:

Па кад наши не знају шта ваља и ко је тата. Мада има то везе што је Community оријетинсан а овде све корпорације...
 
Clang ми не треба, имам appimage. Имам инсталиран GCC, немам појма како, било је скроз брзо као да је Debian :)

Па GCC имаш инструкције у make.conf то ти је примарни компајлер. Буквлано кад намешташ кад правиш први пут make.conf фајл у току инсталације. А што се тиче llvm он ти се инсталира са mesa-ом. Са тим флагом који је иначе дефолтни за месу (+) . To ти треба ако си на AMD-у свакако. ☺️

https://gitweb.gentoo.org/repo/gentoo.git/tree/media-libs/mesa/mesa-23.1.6.ebuild
REQUIRED_USE="
d3d9? (
|| (
video_cards_intel
video_cards_r300
video_cards_r600
video_cards_radeonsi
video_cards_nouveau
video_cards_vmware
)
)
vulkan? ( video_cards_radeonsi? ( llvm ) )
vulkan-overlay? ( vulkan )
video_cards_lavapipe? ( llvm vulkan )
video_cards_radeon? ( x86? ( llvm ) amd64? ( llvm ) )
video_cards_r300? ( x86? ( llvm ) amd64? ( llvm ) )
video_cards_radeonsi? ( llvm )
vdpau? ( X )
xa? ( X )
zink? ( vulkan )

Иначе имаш stage3 са lllvm-ом ( тик нешто мало изнад мининалног stage3-a 394MБ) али бољи је десктоп јер је много већи ( ако ћеш да идеш на GUI on ти је 618MБ ). Тај треба људи да преузму. ☺️

https://ftp.nluug.nl/os/Linux/distr.../autobuilds/current-stage3-amd64-llvm-openrc/
 
Poslednja izmena:
Ево да објасним USE флагове како функционишу када их видите у ebuild-у..

IUSE="${IUSE_VIDEO_CARDS}
cpu_flags_x86_sse2 d3d9 debug gles1 +gles2 +llvm
lm-sensors opencl osmesa +proprietary-codecs selinux
test unwind vaapi valgrind vdpau vulkan
vulkan-overlay wayland +X xa zink +zstd"

Ово што је (+) испред то су укључени флагови који се додају по дифолту када emerge-ујеш програм. Ако желиш да их искључиш мораш да назначиш (-) или глобално у make.conf или локално у package.use.

Они који немају ништа се не укључују и мораш сам да их укључиш. Односно portage неће да их укључи као "опционе зависности" приликом обичног мерџовање пакета већ мора да му се назначи или глобално или локално. ☺️
 
Poslednja izmena:
Moже и ручно да се подешава за десктоп, не треба desktop профил. Ја користим flatpak а коме треба може и без flatpak-a.
 
Moже и ручно да се подешава за десктоп, не треба desktop профил. Ја користим flatpak а коме треба може и без flatpak-a.

Није то десткоп профил. Њега свакако мораш да изабереш са eselect-ом него то је staga3 који већ има неке ствари који су потребне за GUI зато је и два пута већи image и самим тим инсталација је бржа. Иначе Gentoo можеш да инсталираш са било којег live iso-a. Чим преузмеш stage3 што је заправо прави image забава почиње.☺️
 
Poslednja izmena:
Скине се stage 3 nomultilib и то је то. Остала десктоп подешавања се раде ручно.

Заправо се скине обичан. Не инсталира се ништа од 32 бита без укључених ABI флага. 32 битни је потребан за Steam, Wine...
 
Заправо се скине обичан. Не инсталира се ништа од 32 бита без укључених ABI флага. 32 битни је потребан за Steam, Wine...
Процедура је да се преко обичног стигне до nomultilib, па уместо да се на обичном бира no multilib профил, одмах се преузме no multilib и то је то.
 
I jednom za svagda: programi koji koriste napredne funkcije procesora su vec kompajlirani sa potrebnim flagovima. Ne znam sta gentoo
radi, ali genericka opcija primenjena na sve ce sigurno dati losije performanse, posto su ti flagovi prilicno specificni i ima ih dosta...
 
I jednom za svagda: programi koji koriste napredne funkcije procesora su vec kompajlirani sa potrebnim flagovima. Ne znam sta gentoo
radi, ali genericka opcija primenjena na sve ce sigurno dati losije performanse, posto su ti flagovi prilicno specificni i ima ih dosta...

Ништа не капираш. Ствар је у томе што ти на Gentoo можеш сваки програм да прилагодиш својим потребама и да избациш ствари које ти не требају јер ти флагови омогућују да одрђене функције не улазе у програм који на крају настаје. Ти код бинарних дистроа покупиш већ готов програм са свим функцијама, фора код Gentoo-a је та што можеш да избациш одређену функцију из некго програма. Не знам како другачије да ти објасним а да не бациш хејт на дистро.
 
Ништа не капираш. Ствар је у томе што ти на Gentoo можеш сваки програм да прилагодиш својим потребама и да избациш ствари које ти не требају јер ти флагови омогућују да одрђене функције не улазе у програм који на крају настаје. Ти код бинарних дистроа покупиш већ готов програм са свим функцијама, фора код Gentoo-a је та што можеш да избациш одређену функцију из некго програма. Не знам како другачије да ти објасним а да не бациш хејт на дистро.
Znas kako, svaki program, flagove, podesavaju distro mejntejneri. Zar mislis da si kompetentniji od njih ?:worth:
 
Znas kako, svaki program, flagove, podesavaju distro mejntejneri. Zar mislis da si kompetentniji od njih ?:worth:

Не него не разумеш дистро и онда бациш хејт на нешто што не разумеш. Проучи га па онда причај о њему...
 
И буквално те не разумем да не можеш да схватиш шта заиста ради portage него причаш напамет. О флагу који си навео а који је специфичан за одрђен процесор не желим ни да причам..
Za gentoo sam cuo 2002. cim se pojavio, i krenuo da ga instaliram i smorio se :hahaha:

Тај Gentoo и сад су ти небо и земља.
 
И буквално те не разумем да не можеш да схватиш шта заиста ради portage него причаш напамет. О флагу који си навео а који је специфичан за одрђен процесор не желим ни да причам..


Тај Gentoo и сад су ти небо и земља.
Znas kako, nisam distro hopper, sa Ubuntu sam presao iskljucivo zbog potrebe da uvek imam najsveziji softver...
Manjaro ima te skripte za instaliranje drjavera, kernela, pa mi super odgovara, da je to doslo kasnije,
mozda bih izabrao drugi distro...
 

Back
Top