Franz Kafka - Pisma voljenoj Mileni Jesenskoj

Poli46

Stara legenda
Poruka
84.111
Napaćenu ljubav Franca Kafke i Milene Jesenske čini 150 pisama za samo godinu dana i vrlo
malo susreta,u Beču, a potom i u Gmindu. Na kraju je Kafka prekinuo njihovu vezu, delom i zbog
činjenice da Milena nije želela da napusti svog muža, a njihova skoro svakodnevna prepiska je
prekinuta u novembru 1920.

Milena Jesensk_ 1896-1944 - Tutt'Art@.jpg

Milena Jesenska 1896-1944

Ne, Milena, još jednom te molim da izmisliš drugu mogućnost da ti pišem. Ne smeš uzalud da ideš u poštu,
čak ni tvoj mali poštar – ko je on? - ne sme to da radi, niti treba nepotrebno pitati poštarku. Ako ne možete pronaći drugu mogućnost, onda se morate pomiriti s tim, ali se barem malo potruditi da je pronađete.
Sinoć sam te sanjao. Ono što se dešavalo do detalja jedva se sećam, znam samo da smo se stapali jedno
u drugo. Bio sam ti, ti si bila ja. Konačno ste se nekako zapalili. Sećajući se da sam jedan požar ugasio
odećom, uzeo sam stari kaput i tukao te njime. Ali opet su počele transmutacije i otišlo je tako daleko da
te više nije bilo, nego sam ja bio taj koji sam bio u plamenu i takođe sam ja bio taj koji sam tukao vatru
kaputom.Aliudarci nisu pomogli i samo su potvrdili moj stari strah da takve stvari ne mogu da ugase vatru. Međutim, u međuvremenu je stigla vatrogasna ekipa i nekako ste se spasili. Ali bila si drugačija od pre,
sablasna, kao da si nacrtana kredom po mraku, i pala si, beživotna ili se možda onesvestila od radosti
što si spašena, u moje naručje. Ali i ovde je ušla neizvesnost transmutabilnosti, možda sam ja nekome
pao u zagrljaj.
 
Nikako nisam tako tužan kao što bi se moglo pretpostaviti iz ovog pisma, samo se trenutno
ništa drugo ne može reći. Postalo je toliko tiho da se ne usuđujem da izgovorim ni reč u tišini.

Pa, uskoro ćemo biti zajedno, 5, 6 sati, premalo za razgovor, dovoljno da ćutimo, da se držimo
za ruke, da se gledamo u oči...
 

Back
Top