- Poruka
- 388.205
Bila je hrabra i odlučna žena koja je svojom harizmom, verom i obrazovanjem uspela da se izbori za esnaf kojem je celim bićem pripadala. Njen smisao za organizaciju učinio je da od jedne krajnje omalovažavajuće bolničarske službe, medicinske sestre postanu zanimanje koje će se širom sveta poštovati, a njena istrajna borba u sprovodjenju reformi po bolnicama zbog očuvanja zdravlja svakog pacijenta je bila tolika da ona danas slovi za utemeljivača modernog sestrinstva, Florens Najtingejl.
U spomen njenog rođenja, 12. maja se širom sveta obeležava Medjunarodni dan medicinskih sestara.
Iako potiče iz britanske porodice, Florens Najtingejl je rođena 12. maja 1820. u Firenci, italijanskom gradu po kome je i dobila ime. Kao ćerka bogatog britanskog veleposednika Vililjama Najtingela, dobila je svo potrebno obrazovanje, a potom uprkos svim težnjama majke Franses Najtingejl da je uvede u britansko aristokratsko društvo i u njemu ostvari poziciju žene koja će ispunjavati bračne obaveze, uspela ne samo da se otrgne od uobičajenih pravila ponašanja za dame tog vremena, već i da pohrli ka svojim idealima.
Kada su joj roditelji konačno dozvolili 1851. da u Kajzervertu (Nemačka) završi tromesečnu obuku za medicinsku sestru, njena karijera je krenula vrtoglavo. Samo dve godine kasnije postala je upravnica bolnice u ulici Harli. Kako je to bio period u kome je zavladala kolera, prihvatila je profesionalno svoje obaveze i započela nesebičnu bitku za svakog pacijenta, za poštovanje osoblja koje se o njima brine, ali i za poboljšanje higijenskih uslova, čime je znatno smanjila stopu smrtnosti u toj bolnici.
Nakon izbijanja Krimskog rata, ona je sa grupom od 38 sestara otišla da neguje britanske vojnike u Skutari (Turska) gde je zatekla potpuno nehigijenske uslove za život i negu ranjenika. Kao sjajan organizator i menadžer, nabavila je četke za ribanje i uz pomoć ranjenika sa lakšim povredama i medicinskih sestara oribala sve od poda do plafona. Pacijentima se potom posvetila toliko da ih je po celu noć sa lampom u ruci obilazila, previjala rane, obezbedila im prostor za čitanje i razonodu odvraćajući ih na taj način od konzumiranja alkohola, negovala ih i tešila toliko da su je iz milošti prozvali „dama sa lampom”. Na ovaj način ona je uspela da stopu mortaliteta sa 42.7% spusti na 2.2%.