Filistejci

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
379.760
Filistejci se prvi put spominju pod imenom prst u spisima Ramzesa III iz vremena njegove pete godine vladanja (1185. godina pre Hrista). Natpisi u Amonovom hramu u Medinet Habu-u u blizini Tebe opisuju njegov vojni pohod protiv upada Libijaca i drugih plemena uopšteno spomenutih kao narodi mora u koje su spadali i Filistejci

Filistejci su najverovatnije bili primorski narod koji se u poznom 2. milenijumu odselio sa Egeja (verovatno zbog nadirućih Grka) kopnom i morem preko Krita i Kipra na Bliski istok. Tu su najpre bili faraonovi teolohranitelji, zatim telohranitelji hetitskih vladara i na kraju se tu nastanili i pomešali s domorodačkim stanovništvom.

Oblast koju su naseljavali bila je poznata kao "zemlja filistejska", 'erec pelištim, ili Filisteja, pelišet - odakle potiče današnji naziv za Palestinu.
Oblast koja je nazvana po Filistejcima, protezala se na pet većih naselja, gradova: Gazu, Askalon, Azot, Akaron i Gat, čija je precizna lokacija neizvesna.

Oni i njima dosta srodna etnička grupa nekih tkr (Tjeker), na mnogim reljefima nose na glavi ukras u vidu "počeonika". Glava s takvim ukrasom jedna je od piktografskih znakova i na jednoj pločici, pronađenoj kod Festosa na Kritu

Egipatski reljefi prikazuju narod prst, Tjeker, i Serdanu s kopljima, okruglim štitovima, dugim širokim mačevima i trouglastim kamama iz vremena kad su Filistejci bili na prelazu iz bronzanog u gvozdeno doba.

O religiji Filistejaca saznajemo iz Biblije u kojoj su spomenuta tri božanstva, Dragon, Astarot/Astarta i Veelzevuv, koji su bili poznata božanstva na Bliskom istoku. Pretpostavlja se da su Filistejci svoje bogove poistovetili s bogovima koje su zatekli u Palestini i da su svoju religiju prilagodili toj zatečenoj religiji.Filistejci su prinosili žrtve i u bitku su nosili amajlije.

Najpoznatiji ratnik bio je Golijat čuven po bici sa mladim Davidom (kasnije kraljem Izraela).

David i Golijat, Karavađo
filistejci-0451421348.jpg


Najpoznatija Filistejka je Dalila, lepotica u koju se prema Bibliji zaljubio izraelski junak Samson, koji je više puta pobedio Filistejce. Međutim, onda ga je napila vinom, a on joj je omamljen otkrio da se tajna njegove snage krije u kosi. Kada je zaspao, ona mu je kosu odsekla, a njegova snaga je nestala.

Samson i Dalila, Jose Etxenagusia Errazkin
filisteci-0630941386.jpg


Asirci više puta napadaju Filistejce, a konačno ih podčinio asirski kralj Senaherib.
U vreme kralja Asarhadona Filisteja postaje pokrajina Asirskog carstva.
Nakon upada vojske Nabukodonosora Filistejci više nemaju nikakvu političku ulogu.

2016. godine objavljeno je veliko arheološko otkriće filistejskog groblja u blizini Aškelona sa ostacim 200 sahranjenih zajedno sa nakitom i mirišljavim uljima. Sva dosadašnja saznanja o Filistejcima potiču od stvari koje su ostavili za sobom. Međutim, sada su prvi put otkriveni njihovi posmrtni ostaci.
 
Zapamćeni kao negativci u Starom zavetu, ali sigurno su bili napredna civilizacija.
Назадна у сваком смислу, сем у војном... кориштени су као Бич Божији чим би се Јевреји одметали од Бога и упадали поново у идолопоклонство...

Иначе по Филистејима (Пилистејима) је названа данашња област Палестине, која се пре звала Јудеја...
 
Najpoznatija Filistejka je Dalila, lepotica u koju se prema Bibliji zaljubio izraelski junak Samson, koji je više puta pobedio Filistejce. Međutim, onda ga je napila vinom, a on joj je omamljen otkrio da se tajna njegove snage krije u kosi. Kada je zaspao, ona mu je kosu odsekla, a njegova snaga je nestala.

Samson i Dalila, Jose Etxenagusia Errazkin
Pogledajte prilog 1013144
Лаза Костић их је опевао у песми Самсон и Делила.

„ Оj, Самсоне, мајчин дане,
Израиљев Дични бране,
мрзи, синко, Филишћане —
Филишћани мрзе нас!
Ал' не љуби, мој голубе,
филишћанске толке љубе, —
јача љубав нег омраз!
Ал' И откуд у тих груди'
где мужевом отров суди,
за жене им толка слас?”...
https://sr.m.wikisource.org/sr-ec/Самсон_и_Делила
 
Filistijci u osnovi potomci Ahajaca koji su pred Dorcima se povukli u oblast bliskog istoka..danasnje Palestine-koja je po njima i dobila ime..najpoznatiji njihovi gradovi su Gaza,Jopa,Askalon i dr.. izgleda da su prvi na bliskom istoku upoznali upotrebu gvozdja..sto su verovatno naucili od Hetita..veliki neprijatelji Jevreja koji su unistili prvu pravu Jevrejsku drzavu-savez plemena kojim je vladao Saul..e sad posto je stari zavet velikim delom i spis iz jevrejske istorije dakle pisan duboko pro- Jevrejski netreba verovati svemu sto je tamo napisano o Filllistijcima..koji su tu opisani kao gotovo nekakve zle divlje zivotinje..Filistijci su u stvari bili savez gradova drzava sa jakim vojskama sa razvijenom trgovinom,zanatima i arhitekturom..sto je Jevrejima koji su jos uvek tada bili polunomadski stocari po plemenima bez neke cvrsce organizacije bilo strano..nepoznato i odbojno..
 
Realno gledano, takozvani morski narodi poznati su nam samo iz egipatskih izvora. To takođe znači da je sam izraz "narodi mora" prevod sa egipatskog. Do danas ne možemo odrediti morske narode tj. svrstavamo ih u Egejsko područje, jer se u egipatskim natpisima o morskim narodima govori kao o "oni koji žive na drugoj strani mora". Egipatski izveštaji koji se nalaze u pogrebnom hramu Ramzesa III u Habuu suviše su nejasni. Neki natpisi su sačuvani i iz vremena Ramzesa II i Merenptaha, gde se, između ostalog, govori o morskim ratnicima i napadaju narode sa kopna.

Ovi izveštaji mi više liče na propagandu koja faraona prikazuje kao nepobedivog i snažnog: ovde vladar želi da se istakne u zemlji kroz akte spoljne politike. Istina, ti morski narodi, koji su ne samo Levant i istočnu Anadoliju, već i Egipat učinili nesigurnim, bili su ništa drugo nego pirati koji su obalu činili nesigurnom. Piraterija zapravo nije bila ništa posebno; samo je moguće da su postojale faze u kojima je piraterija bila češća, pa je trebalo nešto preduzeti po tom pitanju.

Sledbenici teze o narodima mora veoma se često oslanjaju na tu pronađenu filistejsku keramiku, koja u stvari pokazuje konture druge egejske keramike. Ali i ovde se ne sme zanemariti jedna stvar: filistejska keramika nikako recimo nije jednoobrazna, tako da se mogu izvući čvrsti zaključci o njenom poreklu. Zatim je postojala trgovina na velike udaljenosti; ovo je bilo prilično uobičajeno u to vreme. Dakle, to nije nužno bila masovna imigracija iz Egejske regije.
 
Палестина и само име потиче од народа Пеласти или Пелазги. Рамзес 2 који их је зауставио код Египта говори о њима и о другим народима који су му познати а неки не као на пример Сарди па имамо Сардику старо име Софије па и Скадра као и Сардинију.
Овај феномен не назван" Најездом народа са мора" који су организовано ишли са мора и са копна. Мотив није била пљачка већ насељавање дакле око Египта и део је заустављен у Сирији који ће бити познати као Филастели , Пеласти или Палестинци.
Мотиви овакве сеобе из Европе у Азију и Африку нису познати и даље су мистерија за историју.
Срушили су тотално хетитско царство. Научним проучавањем Библије и колена наука је дошла до закључка да време Мојсијеве сеобе пада у исто време другачије од традиционалног рабинског рачунања.
Ту имамо извор Библију , суша , глад , скакавци , помор стоке , климатске промене где је и Средоземно море у једном тренутку делом пресушило.
Пошто је једини извор за сеобу Хебреја Библија узима се са резервом али климатке промене да.
Што се Хебреја тиче упада у очи невероватна сличност са Балканским односно Еврпским Мезима или Мизима.
О њима Грци записују следеће да су непобедиви борци изблиза. Други пак да су богобојажљиви занесењаци и да једу само мед и млеко и рибу.
Да не једу месо. Затим следећи извор за Мезе да их је лако поробити јер они ропство не сматрају срамотним.
Најзад Псеудоцезарије 4. или почетак 5. века да на Дунаву живе Словени који једу све живо као стрвинари и Фисонци који су вегетеријанци и финих навика и манира рибоједи. Помиње и 4 рајске реке Тигрис , Еуфрат , Нил и Дунав па у оквиру Дунава Словене и Фисонце.
Постоји и записано да су Мизи отишли у Месопотамију и одатле се један део вратио на Балкан и придружио овим Мезима.
Они су се са Дачанима и Гетима спорадично у љубави а спорадично у рату због пашњака.
Иначе од римских провинција постојала је једна Мезија у данашњој Србији и једна Прекодунавска у Бугарској или Тракији.
Постоји предање да се један део Хебреја одвојио од Мојсија и стигао на Балкан.
Због тога сам био јако скептичан око мистичног Призренског камена где је записано име ААрон.
Свакако постоји још једна Мезија у Малој Азији на тлу хетитске државе где су се Мези доселили после тројанских ратова.

Такође Тројански ратови се негде са временом поклапају са овим и да су део једне ширирег следа догађаја од освајања Троје за коју се мисли да је Хатуша престоница Хетита који су у "најезди народа са мора изгубили државу"....
Тако да би Хомеров мит био само замагљени спектакуларни догађај али збуњујуће код Херодота 400. п.н.е да га Египћани памте и да говоре да су тројански ратови били 600 година пре њега и да га Песијанци памте традиционално као рат због жене.
Сасвим могуће да су ови догађаји послужили успешном окончању тројанских ратова у корист "Грка".


Даље битно Филастејци ратују са Хебрејима жестоко због Тел Авива важног стратешког места и луке. Пратећи кретање Хебреја и заузиимање територија у Библији тачно се види да се освајају најважније стратешке тачке и трговачке путеве и насеља на Блиском истоку које их доводи у сукоб са Филастинцима и многим другим народима као и данас.

Сукоб Давида и Голијата се опет може тумачити да су Филастинци као Европеиди били вишег раста од Израиљаца.
 
Poslednja izmena:
Назадна у сваком смислу, сем у војном... кориштени су као Бич Божији чим би се Јевреји одметали од Бога и упадали поново у идолопоклонство...

Иначе по Филистејима (Пилистејима) је названа данашња област Палестине, која се пре звала Јудеја...
Тешко је одредити прецизно да ли су већ Филастеји били или стигли након Хебреја али обе сеобе су се десиле у слична времена.
Није искључено да је "најезда са мора" имала неки верски и религиозни карактер.
Наука не може да објасни рану појаву Јевреја у Европи пре нове ере и пре нестанка Израиља.
С тим у складу бих додао своје мишљење да је некаквог мисионарења могло бити у та времена и нека колективна промена свести јер се ова појава узима за крај бронзаног доба.
 
Ha.... pa, eto... možda je među Filistejcima bilo i prikrivenih Jevreja?
Mase ljudi putuju odnekud, kako bismo znali da li su neki u startu bilo naklonjeni običajima Jevreja, i da li su se dešavala čuda koja su ih na putu učinila Jevrejima?
Kako je to dospelo na ovo naše tlo, ne znamo... Ali je dospelo, tako je Bogu bilo milo.
:zcepanje:
 
Иначе да додам што сматрам важним правилно читање са грчког није Мези или Мизи већ Мојси. А римске провинције не Мезије већ горња и доња Мојсија. Кад се ово дода сличност Меза правилно- МОЈСА и Хебреја постаје још упечатљивија!
 
Ha.... pa, eto... možda je među Filistejcima bilo i prikrivenih Jevreja?
Mase ljudi putuju odnekud, kako bismo znali da li su neki u startu bilo naklonjeni običajima Jevreja, i da li su se dešavala čuda koja su ih na putu učinila Jevrejima?
Kako je to dospelo na ovo naše tlo, ne znamo... Ali je dospelo, tako je Bogu bilo milo.
:zcepanje:
То сигурно археолошки трагови првог Израиља показују тотемизам и разне паганске фигурице. Тек период после вавилонске сеобе тотемизам нестаје.
Тако да следи закључак да су се у вавилонској сеоби тек верски издефинисали.
 

Back
Top