excel column chart problem

master11

Početnik
Poruka
35
U Ekselu imam tabelu sa 4 kolona: u prvoj su napisana imena dana u nedelji, u drugoj i trećoj koloni su napisane za svaki dan min. i maks. temperatura u Beogradu, a u četvrtoj i petoj su temperature u Novom Sadu. Kako da dobijem stubasti grafik (Column chart) da za svaki dan budu jedan do drugog (spojeni ili približeni) po dva stuba za dva grada tako da početak stubova pokazuje minimalnu, a vrh stuba maksimalnu temperaturu za svaki dan? Ovo moje priloženo rešenje ima taj nedostatak što ne mogu spojiti (ili bar približiti) po dva stuba koji pokazuju temperature istog dana za oba grada, a da temperature po danima budu na većem rastojanju. Znam da opcija Series Overlap podešava razmak stubova, ali svih 10 stubova njome dobijaju isti razmak, a ja bih hteo da se stubovi za isti dan ili dodiruju po horizontali, ili da su na manjem razmaku. I još da bude ispisano ime grada na svakom stubu (Begrad tj. Novi Sad). Ja sam uspeo samo da dam različite boje stubovima da bi se razlikovali gradovi. Da li ja to ipak mnogo tražim od Eksela ili je rešenje dosta jednostavno, ali ga ja ne mogu otkriti? Hvala na svakom savetu.
 

Prilozi

  • Eksel problem - dijagram, slika.jpg
    Eksel problem - dijagram, slika.jpg
    64,5 KB · Pregleda: 8
Хвала, али већ сам и ја покушао да дођем до решења преко "вештачке интелигенције" тј преко Chat GPT-a. Наравно, његов одговор је био потпуно непримењив, па чак и помало смешан, бар мени који сам далеко од почетника у Excel-у. Теби је нешто слично одговорио. За овај проблем је потребно далеко креативније решење и размишљање од овог који нуди Chat GPT. У старту није ни разумео да хоћу да стуб представља разлику макс. и мин. температуре. А он (Chat) ми својим решењем даје дијаграм од нуле до мин, и од о до макс. температуре. За овај проблем треба ипак мало више памети него што га има Chat. Мада допуштам опцију да му не могу најбоље појаснити шта желим на начин на који би он то схватио. У сваком случају, хвала на покушају.
 
Nisi napisao kako si napravio tvoj dijagram, ali jedna ideja je da se napravi stacked column chart gde će donji deo biti obezbojen (min). Za to je potrebno da se umesto max napravi razlika za gornji deo. Takođe podatke pripremiti sa jednim praznim redom kako bi se jasnije razdvojil. Sa spajanje bar chart koristiš opciju za Gap Witdth koju postaviš na 0% za seriju podataka Oznake za legendu su ručno doterane - blanko za bezbojne i Beograd/Novi Sad za obojene. Rešenje u prilogu
Ovo je napravljeno na osnovu https://www.exceldemy.com/stacked-bar-chart-excel-multiple-series/
ChartTemp.png
 

Prilozi

  • stacked-column-multiple-series.zip
    12,8 KB · Pregleda: 0
Nisi napisao kako si napravio tvoj dijagram, ali jedna ideja je da se napravi stacked column chart gde će donji deo biti obezbojen (min). Za to je potrebno da se umesto max napravi razlika za gornji deo. Takođe podatke pripremiti sa jednim praznim redom kako bi se jasnije razdvojil. Sa spajanje bar chart koristiš opciju za Gap Witdth koju postaviš na 0% za seriju podataka Oznake za legendu su ručno doterane - blanko za bezbojne i Beograd/Novi Sad za obojene. Rešenje u prilogu
Ovo je napravljeno na osnovu https://www.exceldemy.com/stacked-bar-chart-excel-multiple-series/
Pogledajte prilog 1542298
Свака част и ПУНО ХВАЛА. То је оно што ми је требало. Наравно, и ја сам радио преко Stacked Column и то са колоном min i колоном delta као разликом највеће и најмање температуре, па сам онда дао No Fill и No Line за серију. Али, не сетих се празног реда. Поента је била у "podatke pripremiti sa jednim praznim redom kako bi se jasnije razdvojil". Још једном хвала на труду и знању. Такви као ти баш враћају људима веру у солидарност и помоћ у невољи непознатима.
 

Back
Top